آشنایی با نحوه عملکرد پمپ ترمز و علائم خرابی آن!

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : حسام اینانلو
  • ۲۵ مهر ۱۴۰۰
  • 162
  • 0
  • مدت مطالعه :8 دقیقه

پمپ ترمز مهم‌ترین بخش ترمز است. این پمپ وظیفه دارد که به روغن فشار وارد کند و این فشار را به نقاط دیگر منتقل کند. پمپ 3 کار اصلی انجام می‌دهد. اول این‌که نیروی مکانیکی را به هیدرولیکی تبدیل می‌کند. در مرحله بعد، این نیرو تقویت می‌شود و مرحله سوم هم نیرو به چرخ‌ها منتقل می‌شود. در این مقاله از توربومگ قصد داریم با پمپ ترمز و عملکرد آن بیشتر آشنا شویم.

وظیفه‌ پمپ ترمز چیست؟

همان‌طور که گفتیم بخش اصلی ترمز ماشین پمپ ترمز و روغن ترمز است. این قطعه در کنار اجزای دیگر ترمز، پدال و بوستر مکشی کار می‌‌کند. وقتی پمپ تحت فشار اولیه قرار می‌شود، روغن داخل سیلندر حرکت می‌کند و به چرخ‌ها منتقل می‌شود. انتقال روغن توسط لوله و کانال انجام می‌شود.

نحوه کار به این صورت است که پمپ ترمز قدرت انتقال روغن را بیشتر می‌کند. همچنین این پمپ نیروی فیزیکی را به نیروی هیدرولیکی تبدیل می‌کند. یعنی زمانی که پای شما روی پدال ترمز قرار دارد و فشار وارد می‌کند، نیروی فیزیکی پای شما با پمپ به نیروی هیدرولیکی تبدیل می‌شود.  

برای اینکه این پمپ به‌‌طور منظم کار کند و وظیفه‌اش را انجام بدهد، باید هرچند وقت یک‌بار بررسی شود. در ضمن، برای سنجش فشار و عملکرد پمپ، گاهی اوقات فشار آن را بررسی می‌کنند. متخصصان برای انجام این کار، فشارسنج را در نقطه‌های مختلف می‌گذارند و پمپ و عملکرد آن را بررسی می‌کنند.

برای خرید آنلاین انواع لنت ترمز خودرو کلیک کنید!

وظیفه‌ پمپ ترمز

اجزای تشکیل‌دهنده پمپ ترمز چیست؟

پمپ ترمز از قطعات مختلفی زیادی تشکیل شده است. از جمله این قطعات می‌توان به پیستون اولیه و ثانویه، مخزن روغن، سوپاپ کنترل فشار، اتصالات بوستر، خار فنری، مدارها، دیافراگم، روغن ترمز، لاستیک، میله انتقال نیرو، پوسته سیلندر اصلی، خروجی مدار ثانیه، سوپاپ مرکزی و فنر برگشت‌دهنده اشاره کرد. جزء اصلی پمپ ترمز، سیلندر است که در دو نوع تک مداره و دو مداره ساخته می‌شود. در ماشین‌های امروزی از مدل دو مداره استفاده می‌شود.

پمپ ترمز چطور کار می‌کند؟

پمپ ترمز کارش را با سیلندر و روغن انجام می‌دهد. روش کار پمپ می‌تواند دو مداره یا تک ‌مداره باشد. در حالت دو مداره، یک مدار مربوط به ترمزهای جلو و یک مدار هم برای ترمزهای عقب است. در حالت تک مداره هم یک سیلندر و مدار وجود دارد. اجزای پمپ ترمز و سیلندرها با استفاده از 1 یا 2 مجرا به لوله‌های روغن وصل می‌شوند. مخزن روغن ترمز هم در بالای مجراها قرار دارد.

سیستم کار پمپ ترمز به‌ این صورت است که شما روی پدال ترمز فشار وارد می‌کنید. بعد میل محور بوستر و سوپاپ سیلندر اصلی به جلو حرکت کرده و فنر را جمع می‌کنند. در این مرحله بوستر با تقویت نیروی پای شما، سفتی پدال ترمز را کاهش می‌دهد.

بعد از حرکت‌‌کردن میل محور بوستر و میل، فنر هم جمع می‌شود و روغن از طریق لوله‌ها وارد ترمز می‌شود. لوله‌های موجود در سیستم در دو نوع فلزی و پلاستیکی هستند. لوله‌های پلاستیکی نرم هستند و جمع می‌شوند. روغن به سیلندر چرخ‌ها منتقل شده و لقمه ترمز با کفشک باز می‌شود. در اثر اصککاک ایجاد شده، سرعت چرخ‌ها کاهش پیدا می‌کند. بعد از برداشتن پا از روی پدال، سوپاپ هم به جای قبلی خودش برمی‌گردد.

برای خرید آنلاین پمپ ترمز خودرو کلیک کنید!

پمپ ترمز چطور کار می‌کند؟

مخزن روغن ترمز چیست؟

مخزن روغن ترمز جایی است که روغن مورد نیاز پمپ ترمز را فراهم می‌کند. خروجی مخزن در قسمت پایین آن طراحی شده است و روغن را به ورودی‌های پمپ وصل می‌کند. اتصال خروجی‌های مخزن به ورودی پمپ به دو شکل مستقیم و با واسطه است. در حالت دوم، لوله‌های لاستیکی خروجی مخزن را به ورودی پمپ وصل می‌کند.
روغن ترمز داخل پمپ چیست و چه کاربردی دارد؟

روغن ترمز فشار را از پمپ ترمز به بوستر و لنت ترمز منتقل می‌کند. این سیال طبق قوانین فیزیک و هیدرولیک کار می‌کند. یعنی اگر به روغن ترمز فشاری وارد شود، این فشار به بخش‌های دیگر ترمز هم منتقل می‌شود.

طبق این سیستم، اگر به پدال نیرویی وارد شود، به چرخ‌ها هم همین فشار وارد می‌شود. روغن ترمز را از پایه گلیکولی و سیلیکونی می‌سازند. این روغن تراکم‌ناپذیری بالا و نقطه جوش بالایی دارد و در آب حل می‌شود. همچنین روغن ترمز می‌تواند به‌راحتی رطوبت را جذب کند و رنگ را هم از بین ببرد.

روغن‌های ترمز موجود در بازار به 3 دسته تقسیم می‌شوند: DOT4، DOT3 و DOT5. دسته اول و دوم بر پایه گلیکول هستند و می‌توانند آب را جذب کنند. روغن ترمز DOT5 هم از پایه سیلیکونی ساخته شده است و نمی‌تواند آب را جذب کند.

علائم خرابی پمپ ترمز

این روغن برای اینکه بتواند به درستی کار خودش را انجام دهد باید بعد از مدت زمان مشخصی تعویض شود. درصورتی که در شهر رانندگی می‌کنید، باید هردوسال یک‌بار روغن ترمز را عوض کنید. ساکنین شهرهای شمالی هم روغن ترمز را هر یک سال یک‌بار عوض می‌کنند.

در خرید و تعویض روغن ترمز باید نکاتی را رعایت کنید. اول اینکه، بعد از تعویض روغن، حتما هواگیری را در سیستم ترمز انجام دهید. روغن ترمز باید تازه باشد و در حجم‌های کمی خریداری شود. اگر این روغن در معرض هوا قرار بگیرد خاصیتش را از دست می‌دهد.
انواع مدل‌های مدار هیدرولیک ترمز

به‌طور کلی دو مدل مدار در هیدرولیک ترمز وجود دارد. مدل اول تک سیلندره است و مدل دوم از دو سیلندر تشکیل شده است. در مدل اول، یک سیلندر فشار هیدرولیک را تولید می‌کند و فشار به چرخ‌ها هم منتقل می‌شود. مدل دوم بیشتر در خودروهای جدید و امروزی کاربرد دارد. در این حالت، دو سیلندر فرایند را انجام می‌دهند و دو خروجی با چهارچرخ در ارتباط هستند.

علائم خرابی پمپ ترمز چیست؟

اگر پمپ به‌درستی عمل نکند، روغن وارد لوله‌ها نمی‌شود و لنت‌ها هم نمی‌توانند کار خودشان را انجام دهند. برای اینکه عملکرد پمپ را بررسی کرده و متوجه علائم خرابی آن شوید، باید مواردی را بررسی کنید.

مثلا اگر هنگام ترمزگیری تعادل وجود ندارد، پمپ نمی‌تواند روغن را به مقدار کافی و در زمان مشخصی پمپ کند. در نتیجه چنین اتفاقی، ماشین به‌طور ناگهانی به‌سمت چپ یا راست متمایل می‌شود. مسئله دوم عملکرد و موقعیت پدال است.  اگر پمپ نتواند کارش را انجام دهد، پدال هم باید بیشتر فشرده شود. در این حالت، پمپ روغن فشار مورد نیاز را فراهم می‌کند. گاهی اوقات هم ترمز به‌طور کلی از کار می‌افتد. در نتیجه سیستم ترمز از کار می‌افتد.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.