علت ریپ زدن ماشین در شرایط مختلف چیست؟

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : حسام اینانلو
  • ۲۶ مهر ۱۴۰۰
  • 212
  • 0
  • مدت مطالعه :8 دقیقه

یکی از اتفاق‌هایی که ممکن است برای هر راننده‌ای در زمان روشن کردن اتومبیل و رانندگی کردن رخ دهد ریپ زدن ماشین است. زمانی که در هنگام رانندگی کردن اتومبیل برای چند ثانیه ماشین چندبار تکان می‌خورد در اصطلاح می‌گویند خودرو ریپ زده است.

البته لازم به ذکر است که این اتفاق با لرزش ماشین یکی نبوده و دلایل آن هم یکسان نیست. علت ریپ زدن اتومبیل به غیر چند مورد خاص در بقیه مواقع یکسان است. به طور معمول ریپ زدن اتومبیل در زمان شتاب گیری و استارت زدن رخ می‌دهد. دقت داشته باشید که دلایل ریپ زدن خودرو هر چه که باشد باید به سرعت بررسی شود. با این مقاله از توربومگ همراه شوید.

عوامل ریپ زدن اتومبیل چیست؟

زمانی که اتومبیل شما ریپ زد در مرحله اول باید باک بنزین را بررسی کنید. در صورتی که باک اتومبیل خالی باشد علت ریپ زدن ماشین واضح است. اما در صورتی که باک پر باشد دلایل ریپ زدن خودرو یا دلیل آن چه چیزی می‌تواند باشد؟ در صورتی که باک پر باشد مشکلات دیگری هستند که باعث ریپ زدن ماشین شما شده است. به همین دلیل شما باید به سرعت عامل اصلی ریپ زدن را شناسایی کنید تا از آسیب‌های جدی به موتور و سایر بخش‌ها جلوگیری به عمل آورید.

۱. سیستم اگزوز دچار مشکل شده است

در هر بخش از اگزوز که ایراد وجود داشته باشد مشکل ریپ زدن خودرو رخ خواهد داد. سیستم اگزوز به وسیله منیفولد اگزوز گازهایی که باید به خروجی بروند را از سر سیلندر جمع آوری می‌کنند و به سمت خارج هدایت می‌کنند. سپس گازها به وسیله لوله جلویی آزاد شده و به مبدل کاتالیزوری می‌روند. در نهایت هم گازها از اگزوز خارج می‌شوند. حال فرآیند خروج گاز از اگزوز را به خوبی بررسی کنید.

برای خرید آنلاین لوازم یدکی خودرو کلیک کنید!

سیستم اگزوز

۲. سیستم سوخت ایراد پیدا کرده است

یکی دیگر از بخش‌هایی که می‌تواند علت ریپ زدن ماشین باشد سیستم سوخت رسانی است. اگر سیستم سوخت نتواند به درستی وظایف خود را انجام دهد ریپ زدن خودرو اتفاق خواهد افتاد. به همین دلیل بعد از پر بودن باک اتومبیل یکی از مواردی که باید آن را به خوبی بررسی کنید همین سیستم سوخت رسانی است که منجر به بد گاز خوردن ماشین هم می‌شود.

چه عواملی در شرایط مختلف منجر به ریپ زدن ماشین می شود؟

در صورت پر بودن باک ریپ زدن اتومبیل ۲ دلیل دارد که در بخش قبل عنوان کردیم. حال همین ۲ قیمت هم دارای بخش‌های متفاوتی است که باید برای یافتن مشکل ریپ زدن آن‌ها را بررسی کنید.

۱. منیفولد (چندراهه) اگزوز دچار نشتی شده است

منیوفیلد اگزوز وظیفه خارج کردن گازهای تولید شده توسط موتور را دارد. در صورتی که دارای مشکل شود ریپ زدن خودرو اتفاق می‌افتد. در این هنگام صدای موتور بالا رفته و چراغ چک آن روشن می‌شود. همچنین سطح کیفی عمل‌کرد اگزوز هم به شدت افت خواهد کرد.

به هر ترتیب در این شرایط منیفولد دارای ترک خوردگی یا نشتی است که در هر صورت نباید در چنین شرایطی از اتومبیل خود استفاده کنید. بهتر است در اولین فرصت به تعمیرگاه رفته و ترک خوردگی را تعمیر کنید. البته به شما توصیه می‌کنم که در صورت بروز حتما اگزوز را تعویض کرده زیرا در نهایت دوباره دچار مشکل خواهد شد.

۲. مبدل کاتالیزوری معیوب شده است

با خرابی مبدل کاتالیزوری بوی تخم مرغ گندیده را حس خواهید کرد. با خرابی این قطعه دیگر مبدل توانایی سوزاندن هیدروکربن‌های موجود را ندارد به همین دلیل گوگرد موتور آزاد شده و بوی تخم مرغ گندیده به مشام می‌رسد. در این شرایط چراغ چک هم روشن خواهد شد. با خرابی این قطعه در ابتدا شاهد ریپ زدن خودرو خواهید بود اما در ادامه اصلا اتومبیل روش نخواهد شد.

۳. مشکل دار بودن سنسورهای اکسیژن

خرابی یا کثیفی سنسور اکسیژن باعث می‌شود که سوخت به مورد نیاز موتور تأمین نشود. به همین دلیل هم موتور دچار ریپ زدن می‌شود. در چنین شرایطی کافی است که سنسور را تعویض کنید یا این‌که در صورت کثیف بودن آن را تمیز کنید.

۴. کثیف بودن انژکتورها

وظیفه پاشش سوخت به داخل سیلندرها با انژکتورها است. در صورتی که این بخش کثیف یا خراب شود کار سوخت رسانی به مشکل می‌خورد و می‌تواند به یکی از دلایل ریپ زدن خودرو تبدیل شود. برای برطرف کردن مشکل یا باید انژکتورها را تمیز کنید یا با توجه به شرایط باید آن ها را تعویض کنید.

۵. کثیفی یا خرابی شمع ها

در صورت خرابی یا کثیفی شمع اشتعال سوخت صورت نمی‌گیرد به همین دلیل هم عمل احتراق با مشکل مواجه خواهد شد. سوختن بد علت ریپ زدن ماشین خواهد بود. به همین منظور شما باید شمع ها را تمیز یا تعویض کنید.

برای خرید آنلاین انواع شمع موتور کلیک کنید!

کثیفی یا خرابی شمع ها

۶. کثیفی سنسور جریان هوا

وظیفه نشان دادن میزان هوای مناسب به رایانه که برای استفاده انژکتور به کار می‌رود بر عهده این قطعه است. اگر سنسور جریان هوا خراب شود اطلاعات اشتباه به کامپیوتر می‌رسد و میزان هوای ورودی تنظیم نخواهد بود. به این ترتیب اتومبیل ریپ خواهد زد و همچنین بد گاز خوردن ماشین را شاهد خواهیم بود. باید سنسور جریان هوا را تمیز کنید.

۷. نشت کردن در سیستم خلاء

در صورتی که شلنگ های خلاء دچار نشتی شوند اتومبیل شما ریپ خواهد زد. از همین رو شما باید شلنگ‌ها را بررسی کنید. و در صورت خرابی یا پوسیدگی اقدام به تعویض آن ها کنید.

ریپ زدن خودرو هنگام استارت زدن

رطوبت داشتن در دلکو باعث ریپ زدن خودرو می‌شود. می‌توانید صبر کنید یا این‌که آن را با یک پارچه خشک کنید.

پارگی یا خرابی تسمه تایم باعث ریپ زدن می‌شود. باید آن را تعویض کنید تا مشکل برطرف شود.

خرابی کویل منجر به ریپ زدن اتومبیل خواهد شد.

فیلترهای سوخت در صورت کهنه بودن یکی از عوامل ریپ زدن خواهند بود. به همین دلیل باید به طور مداوم آن‌ها را تعویض کنید.

سخن آخر

بد گاز خوردن ماشین یا ریپ زدن آن موضوع پیش پا افتاده‌ای نیست که به سادگی از آن بگذرید. ریپ زدن به شما نشان می‌دهد که یک مشکل در اتومبیل وجود دارد که در صورت رسیدگی نکردن به ان با مشکلات بسیار بزرگتری روبرو خواهید شد. از همین رو بهتر است که هرچه سریعتر در صورت بروز مشکل آن را برطرف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.