هر آنچه که درباره فیلتر روغن خودرو باید بدانید!

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : حسام اینانلو
  • ۶ بهمن ۱۴۰۰
  • 240
  • 0
  • مدت مطالعه :8 دقیقه

یکی از مهمترین اجزای مصرفی اتومبیل، فیلتر روغن است که از ورود ناخالصی و ذرات معلق (براده‌های فلزی) به داخل موتور خودرو جلوگیری می‌کند. فیلتر روغن خودرو در واقع نقش تصفیه‌کننده روغن موتور را برعهده دارد و به عنوان فاکتور تاثیرگذار بر عمر مفید روغن شناخته می‌شود.

روغن موتور بهترین سیالی است که در خودرو وظایفی چون عملیات روانکاری اجزای موتور، کاهش حرارت قطعات داخلی موتور و کاهش اصطکاک را انجام می‌دهد.

حال روغن کلیه رسوبات و ناخالصی‌هایی که بر روی اجزای موتور در اثر حرارت بالا و عملکرد موتور در شرایط سخت به‌وجود می‌آید را از سطوح تمیز کرده و در خود حفظ می‌کند اما برای اینکه غلظت ذرات در روغن از حدی فراتر نرود، به تصفیه‌کننده روغن موتور نیاز خواهد بود تا کلیه ناخالصی‌ها را جذب کرده و روغن عاری از ذرات فلزی را به چرخه باز گردد و کارایی سیستم روانکاری و روغن‌ کاری قطعات داخلی موتور اتومبیل کاهش پیدا نکند؛ از این‌رو فیلتر در مسیر عبور روغن برای رسیدن به داخل موتور قرار داده می‌شود تا عملیات تصفیه به خوبی انجام شود. بسیاری از صاحبان خودرو از اهمیت تعویض صافی روغن آگاهی کافی ندارند و بعضا این موضوع را نادیده می‌گیرند.

در اینجا تلاش خواهیم کرد تا اطلاعات کامل و جامعی در ارتباط با اجزای فیلتر روغن خودرو و بهترین زمان تعویض آن در احتیارتان قرار دهیم؛ پس توصیه می‌کنیم تا انتهای این مطلب از توربومگ با ما همراه باشید.

برای خرید آنلاین لوازم یدکی خودرو کلیک کنید!

فیلتر روغن ماشین

فیلتر روغن موتور چیست؟

قطعات داخلی موتور خودرو پس از احتراق درون‌سوز در شرایط سخت و دمای بالا کار می‌کنند و اجزای موتور تحت تاثیر حرارت بالا ممکن است دچار آسیب شوند؛ از این‌رو به مایعی برای خنک‌سازی قطعات مذکور نیاز است که اینکار با آب امکان‌پذیر نخواهد بود.

بهترین سیال که بتواند علاوه بر کاهش حرارت قطعات موتور، وظیفه روانکاری و کاهش اصطکاک را انجام دهد، روغن موتور بوده که از خواص ویژه‌ای برخوردار است؛ زیرا روغن در برابر حرارت بالا مقاومت زیادی از خود نشان می‌دهد و میزان تبخیر آن بسیار کم است.

حال ذرات بسیار ریز فلزی از اجزای داخلی موتور خودرو به مرور زمان در اثر اصطکاک به چرخه اضافه می‌شوند که روغن موتور در هنگام عبور و مواجه با قطعات، ذرات ریز و درشت را به خوبی شسته و در خود حفظ می‌کند؛ بنابراین برای جلوگیری از افزایش غلظت ذرات در روغن و برگرداندن روغن بدون ناخالصی به چرخه شستشو و تمیزکاری قطعات خودرو باید از تصفیه‌کننده مناسب و مرغوب استفاده کرد که فیلتر روغن خودرو این وظیفه را در ماشین‌آلات مختلف برعهده دارد. صافی روغن، جذب ناخالصی‌های روغن را انجام می‌دهد تا کارایی سیستم روغن کاری کاهش پیدا نکند که این موضوع نقش مهمی در سلامت موتور، پیستون و سیلندرها ایفا خواهد کرد. 

فیلتر روغن موتور چیست

اجزای فیلتر روغن خودرو

همانطور که اشاره شد، فیلتر روغن موتور یکی از مهمترین اجزای مصرفی اتومبیل به‌حساب می‌آید که آلاینده‌های روغن موتور نظیر دوده ناشی از احتراق، گرد و غبار و براده‌های فلزی را از روغن جدا می‌کند تا در طول زمان، مسیر روغن رسانی به موتور مسدود نشود و روانکاری قطعات به خوبی انجام شود. فیلتر روغن برای هر سیستم و دستگاهی متفاوت است. انواع صافی روغن به صورت استوانه‌ای، مکعب مستطیل و دایره‌ای تولید و به بازار عرضه می‌شوند؛ از این رو صاحبان خودرو باید با توجه به مدل خودرو و عملکرد آن به انتخاب بهترین فیلتر روغن اقدام کنند. به‌طور کلی هرچه کیفیت ساخت فیلتر روغن بهتر و مرغوب‌تر باشد، ذرات ریزی را می‌تواند از روغن جدا کند. فیلتر روغن خودرو از اجزای مختلفی تشکیل شده است که به شرح زیر هستند:

فیلتر کاغذی یا سلولزی (فایبرگلاس)

سوپاپ اطمینان

سوپاپ ضد تخلیه

نگهدارنده و یک درب ضخیم

برای خرید آنلاین انواع فیلتر خودرو کلیک کنید!

اجزای فیلتر روغن خودرو

ویژگی‌های فیلتر روغن مرغوب

فیلتر روغن خودرو نقش مهم و حیاتی در عملکرد موتور ماشین برعهده دارد؛ از این‌رو انتخاب صافی روغن مرغوب و باکیفیت برای رانندگان بسیار حائز اهمیت خواهد بود. از ویژگی‌های فیلتر روغن مناسب، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

توانایی جداسازی ذرات و آلودگی‌های روغن

مقاوم بودن در برابر فشار و پارگی

تحمل فشار بالای محفظه فیلتر روغن

آب‌بندی مناسب فیلتر

داشتن سوپات اطمینان

بهترین زمان تعویض فیلتر روغن خودرو

تعویض منظم فیلتر روغن نقش اساسی در نگهداری و عملکرد موتور خودرو ایفا می‌کند؛ زیرا روانکاری بهتر قطعات موتور با روغن تمیز سبب عمر طولانی موتور اتومبیل می‌شود. صافی روغن از قطعات مصرفی خودرو است و باید به صورت مرتب تعویض شود؛ از این‌رو بسیاری از دارندگان اتومبیل این سوال را در ذهن دارند که تعویض فیلتر روغن خودرو بهتر است چه زمانی انجام شود؟

به‌طور کلی هر قطعه‌ای در خودرو که کاربرد و کارایی خود را از دست می‌دهد، باید در سریع‌ترین زمان ممکن تعویض شود تا سبب اختلال عملکرد موتور و خسارات زیاد نشود. در حالت استاندارد باید همزمان با تعویض روغن پیشرانه، فیلتر جدید جایگزین فیلتر قدیمی شود اما چنانچه قطعه مذکور کارایی خود را از دست نداده باشد، می‌توان مدت بیشتری از آن استفاده کرد. از آنجایی‌که هزینه تعویض فیلتر روغن نسبت به روغن موتور بسیار کمتر است؛ از این‌رو اغلب کارشناسان خودرو، اولویت را تعویض فیلتر روغن بیان کرده‌اند.

از علائم و نشانه‌های معیوب بودن فیلتر روغن، می‌توان به روشن شدن چراغ چک موتور، نشتی فیلتر و کاهش فشار روغن اشاره کرد؛ بنابراین چنانچه با هر کدام از این نشانه‌ها در خودرو مواجه شده‌اید، باید با مراجعه به تعمیرگاه تخصصی نسبت به تعویض فیلتر روغن موتور در سریع‌ترین زمان ممکن اقدام کنید.

جمع‌بندی

در این مطلب سعی کردیم تا به معرفی صافی روغن و نقش آن در عملکرد خودرو بپردازیم. به‌طور کلی فیلتر روغن خودرو با هدف جداسازی ناخالصی‌ها و آلایندهای روغن مورد استفاده قرار می‌گیرد و از اجزای مختلفی برخوردار است که در کنار هم سبب می‌شوند تا روغن تمیز به چرخه موتور خودرو برگردد. این قطعه مصرفی باید در زمان مناسب تعویض شود تا خرابی آن سبب اختلال عملکرد موتور خودرو و خسارت به قطعات مختلف نشود؛ بنابراین بهتر است در زمان تعویض روغن موتور نسبت به تعویض صافی اقدام کرد. با توجه به هزینه کم فیلتر توصیه می‌شود که رانندگان در سرویس‌های دوره‌ای منظم به تعویض صافی روغن اقدام کنند تا با روانکاری بهتر اجزای داخلی موتور و جلوگیری از اصطکاک و فرسایش قطعات به عملکرد بهتر موتور اتومبیل کمک شود.   

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.