هر آنچه درباره فیلتر هوا خودرو باید بدانید !

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : حسام اینانلو
  • ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱
  • 155
  • 0
  • مدت مطالعه :14 دقیقه

موتورها شباهت زیادی به انسان دارند، همه ما برای درست‌کار کردن به هوا نیاز داریم. اگر عرضه هوا به موتور خود را محدود کنید، آن‌طور که باید کار نمی‌کند، و این چیزی است که معمولا در افزایش مصرف سوخت منعکس می‌شود. موتورها برای احتراق به تمام اکسیژنی که می‌توانند به دست آورند نیاز دارند، اما آن‌ها فقط هوای خالص می‌خواهند، نه گردوغبار و ذرات ریز دیگری که می‌تواند همراه آن باشد. اینجاست که فیلتر هوا به کارتان می‌آید.

اگر می‌خواهید خودرو شما درست ‌کار کند، فیلتر‌های خودرو ضروری هستند. هنگامی‌که یکی از فیلتر‌های شما مسدود می‌شود، می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند و عملکرد آن را تحت تأثیر قرار دهد. ممکن است متوجه کاهش قدرت، دود کثیف، یا حتی خرابی موتور شوید.

همان‌طور که گفته می‌شود، همه فیلتر‌های هوا یکسان ساخته نمی‌شوند. انواع مختلفی برای انتخاب وجود دارد، به‌خصوص وقتی صحبت از فیلتر هوای اسپرت برای خودروها می‌شود. در این مقاله از توربومگ ما قصد داریم در مورد اینکه فیلتر هوای اسپرت چه هستند، چگونه کار می‌کنند و چگونه بهترین فیلتر هوا را برای ماشین خود انتخاب کنیم،  بررسی خواهیم کرد.

فیلتر هوای خودرو چیست؟

فیلتر هوای خودرو چیست؟

فیلتر هوا چیزی است که از ورود گردوغبار و کثیفی‌ها به موتور خودروی شما از طریق دریچه‌های ورودی جلوگیری می‌کند.خودروها برای تامین انرژی موتور به ترکیب سوخت و هوا متکی هستند و هر چه هوا تمیزتر باشد برای موتور بهتر است. فیلتر هوا تا حد امکان تمیز است و نه‌تنها ذرات بزرگ کثیفی و گردوغبار را از بین می‌برد، بلکه در برخی موارد ذراتی را که باعث عدم تعادل مخلوط هوا و سوخت می‌شوند و منجر به عملکرد بدتر یا تأخیر اشتعال می‌شود، متوقف می‌کند.

علاوه بر اطمینان از ثابت ماندن عملکرد، یک فیلتر هوای خوب از کاهش مصرف سوخت اطمینان حاصل می‌کند. اگر هوای واردشده خالص نباشد، برای دستیابی به قدرت موتور موردنیاز، سوخت بیشتری موردنیاز است. ازآنجایی‌که موتور به‌عنوان بخشی از فرآیند احتراق موردنیاز برای تامین انرژی خودرو گرم می‌شود، جریان مداوم هوای تمیز و تازه نیز از گرم شدن بیش‌ازحد خودرو جلوگیری می‌کند.

اما علاوه بر این، فیلتر‌های هوا نقش مهمی در کارایی و طول عمر خودرو شما دارند. کثیفی یا سایر ذرات واردشده به موتور اتومبیل شما می‌تواند باعث آسیب به قطعات خودرو شده و منجر به تعمیرات بسیار پرهزینه شود.

فیلتر‌های هوا به دلیل کاری که انجام می‌دهند و ظرفیت محدودی برای جمع‌آوری خاک دارند، می‌توانند مسدود شوند و از عبور هوا جلوگیری کنند. در این صورت نیاز به تعویض دارند. اگر آن را تعویض نکنید، عملکرد موتور شما شروع به کاهش می‌کند و کثیفی نیز می‌تواند با روغن‌موتور مخلوط شود و اضافه‌کاری باعث از بین رفتن اجزای موتور شود.

فیلتر‌های هوای خودرو به اشکال مختلفی تولید می‌شوند: پانل های دایره‌ای یا استوانه‌ای. آن‌ها از مواد چین‌دار ساخته‌شده‌اند که هوا را فیلتر می‌کند و ممکن است از پنبه، کاغذ مصنوعی یا فوم ساخته شوند.

بهترین زمان تعویض فیلتر هوا

فیلتر‌های هوا فرسوده یا کثیف باعث عملکرد ضعیف موتور خودرو می‌شود. در این زمان، ازجمله چیزهایی که متوجه خواهید شد این است که قدرت کمتر و شتاب ضعیف‌تری خواهید داشت.

اگر به‌طور منظم در ترافیک سنگین رانندگی می‌کنید، فیلتر هوای شما زیاد دوام نمی‌آورد. و باعث می‌شود سریع‌تر کثیف شود. رانندگی در مکان‌های گردوخاکی یا روستایی نیز می‌تواند عملکرد فیلتر هوا را سریع‌تر کاهش دهد، بنابراین به خاطر داشته باشید که مکانی که در حال رانندگی هستید بر طول عمر آن تأثیر می‌گذارد.

در اینجا پنج مورد وجود دارد که باید به دنبال آن‌ها باشید که ممکن است نشان دهد زمان فیلتر هوای جدید فرارسیده است.

فیلتر هوای شما کثیف به نظر می رسد

به نظر می رسد ماشین شما قدرت کمتری دارد

چراغ چک موتور شما روشن می‌شود

ماشین شما شروع به تولید صداهای عجیب می‌کند

هنگامی‌که ماشین را روشن می‌کنید دود یا شعله از اگزوز شما خارج می‌شود.

برای خرید آنلاین انواع فیلتر خودرو کلیک کنید!

بهترین زمان تعویض فیلتر هوا

فیلتر اسپرت

درحالی‌که اکثر فیلتر‌های معمولی از کاغذ ساخته‌شده‌اند و پس از رسیدن به طول عمر خود نیاز به تعویض دارند، فیلتر‌های اسپرت نیز وجود دارد. این‌ها در محفظه اصلی قرار می‌گیرند و هرگز نیاز به تعویض ندارند. درحالی‌که فیلتر‌های هوای نصب‌شده در کارخانه اساسا برای جلوگیری از ورود کثیفی به موتور طراحی‌شده‌اند، یک فیلتر هوا اسپرت نیاز دارد که تعادل کامل بین فیلتراسیون و جریان هوا را پیدا کند. هرچه هوای بیشتری وارد موتور شود، قدرت بیشتری می‌توانید دریافت کنید. به همین دلیل، در جستجوی افزایش توان نصب فیلتر هوا اسپرت ، یکی از ساده‌ترین ارتقاها است. ازآنجایی‌که فیلتر اولین قسمت سیستم ورودی است، مقدار هوایی که اجازه ورود به موتور را می‌دهد با میزان اسب بخاری که موتور به‌طور بالقوه می‌تواند تولید کند ارتباط مستقیمی دارد. بنابراین، ورود هوای بیشتر با استفاده از فیلتر هوای اسپرت با محدودیت کمتر، پتانسیل افزایش قدرت را به خودروی شما می‌دهد.

تفاوت فیلتر هوا معمولی با فیلتر اسپرت

اکثر فیلتر‌های هوای اسپرت مخروطی هستند، به این معنی که گاهی اوقات به آن‌ها فیلتر هوای مخروطی نیز گفته می‌شود. این شکل باعث می‌شود هنگام جذب هوا، سطح بیشتری داشته باشد، اگرچه برخی از آن‌ها نیز می‌توانند گوه شکل باشند. مواد ساخته‌شده این فیلتر‌ها می‌تواند به‌سادگی کاغذ باشد، اما اغلب فوم سلولی است و به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که هوای بیشتری را نسبت به فیلتر هوای معمولی از مکان‌های خنک‌تر بکشد، بنابراین موتور را خنک نگه می‌دارد و به شما کمک می‌کند تا به عملکرد مطلوب برسید.

فیلتر‌های هوای اسپرت پنبه‌ای: کارآمدترین فیلتر‌های هوا هستند و اجازه می‌دهند حداکثر هوا در موتور گردش کند.

شما می‌توانید این فیلتر‌های هوا را در صورت گرفتگی بیش‌ازحد بشویید و مجددا استفاده کنید. این فیلتر‌های هوا هر 80 هزار کیلومتر به تمیز کردن نیاز دارند. با نگهداری مناسب این فیلتر‌های هوا تا پایان عمر خودرو دوام خواهند داشت.

فیلتر‌های هوا اسپرت  قابل‌استفاده مجدد: این فیلتر‌ها در ورود هوای کافی به موتور شما کارآمد هستند. شما می‌توانید به‌راحتی این فیلتر‌های هوا را بشویید و تمیز کنید و به‌مرورزمان بدون نیاز به تعویض مجدد از آن‌ها استفاده کنید .این فیلتر‌های هوا نیاز به تمیز کردن هر 80 هزار کیلومتر دارند.

فیلتر‌های هوای کاغذی معمولی: فیلتر‌های هوای کاغذی استاندارد برای اجازه گردش هوا کارآمدترین نیستند. شما باید هر 25 هزار کیلومتر در ماشین خود این فیلتر‌های هوا را تعویض کنید. اگر اغلب در شرایط گردوغبار رانندگی می‌کنید، ممکن است لازم باشد هر بار که ماشین خود را برای تعویض روغن می‌برید، مکانیک آن را بررسی کند. این فیلتر‌های هوای یک‌بارمصرف در مقایسه با فیلتر‌های هوای اسپرت ارزان‌تر هستند و تعویض آن‌ها نیز آسان‌تر است.

تفاوت فیلتر هوا معمولی با فیلتر اسپرت

آیا فیلتر هوا اسپرت کارکرد بهتری دارد

اگر از تعویض فیلتر هوا خسته شده‌اید، وقت آن است که فیلتر هوای با اسپرت را امتحان کنید. هنگام انجام تعمیر و نگهداری معمول خودرو، یکی از مواردی که نادیده گرفته می‌شود، فیلتر هوا است. برای اینکه ماشین شما عملکرد خوبی داشته باشد، چیزی به کوچکی فیلتر هوا درواقع می‌تواند تاثیرگذار باشد. آن‌ها باید هرسال عوض شوند، چه کثیف به نظر برسند یا نه. وقتی فیلتر هوای شما مسدود می‌شود، به یک معنا وسیله نقلیه شما خفه می‌شود.

یکی از مزایای فیلتر هوای اسپرت این است که برخلاف فیلتر‌های معمولی، مجبور نیستید هرسال آن را عوض کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که هر دو سال یا بیشتر آن را تمیز کنید. این به این دلیل است که آن‌ها به این سرعت یا به‌آسانی مسدود نمی‌شوند، اما جریان هوای بهتری را ارائه می‌دهند و هوای ورودی به موتور شما را بهتر فیلتر می‌کنند.

اگر موتور شما هوای بیشتری دریافت کند، می‌تواند عملکرد بهتری داشته باشد. درواقع، یک فیلتر هوای اسپرت می‌تواند قدرت شما را حدود 3 تا 5 اسب بخار افزایش دهد و گشتاور شما را نیز افزایش دهد. درعین‌حال، این می‌تواند منجر به افزایش بهره‌وری سوخت شود.

بااین‌حال، فکر نکنید که فیلتر هوا اسپرت هیچ بدی ندارد. مشکلاتی وجود دارد که ممکن است در اثر نصب یکی از این موارد ایجاد شود. توجه داشته باشید که این اتفاقات تضمینی نیست، اما این یک احتمال است. یکی از مشکلاتی که ذکرشده این است که به دلیل افزایش ورودی هوا، فیلتر‌های اسپرت درواقع می‌توانند موتور شما را در معرض گردوغبار و آلاینده‌های بیشتری قرار دهند. همچنین می‌تواند میزان کثیفی و گردوغبار را در روغن شما افزایش دهد و باعث سایش بیشتر عناصر داخلی شود.

چه بخواهید قدرت اسب بخار، بهره‌وری سوخت خود را افزایش دهید یا صرفا دردسر تعویض منظم فیلتر هوا را کاهش دهید، فیلتر اسپرت ممکن است انتخاب خوبی باشد. شما باید مزایا و معایب را در مقابل میزان هزینه‌ای که می‌خواهید برای یک فیلتر باکیفیت بپردازید، بسنجید.

آیا فیلتر هوا اسپرت کارکرد بهتری دارد

ویژگی های فیلتر هوا اسپرت

 در این قسمت مزایا و معایب فیلتر هوای اسپرت را بررسی می‌کنیم:

مزایای زیادی برای فیلتر هوای اسپرت وجود دارد.

همان‌طور که در بالا به‌اختصار گفته شد، این فیلتر‌ها نیازی به تعویض ندارند. برخلاف فیلتر‌های کاغذی که به‌راحتی مسدود می‌شوند و باید مرتباً تعویض شوند، تنها کاری که باید با فیلتر‌های هوای اسپرت انجام دهید این است که هر دو سال یا بیشتر آن‌ها را تمیز کنید. این به این دلیل است که آن‌ها به این سرعت یا به‌راحتی مسدود نمی‌شوند زیرا فیلتر سطح بیشتری دارد، اما جریان هوای بهتری را ارائه می‌دهند و هوای ورودی به موتور شما را فیلتر می‌کنند.

ازآنجایی‌که هرگز نباید تعجب کنید که چه زمانی فیلتر هوای مخروطی خود را تعویض کنید، فقط باید به نحوه تمیز کردن فیلتر هوای مخروطی فکر کنید و یکی دیگر از مزایای آن این است که این کار نسبتا ساده است.

اکثر توصیه می‌کنند، فیلتر‌ها بعد از حدود 15000 کیلومتر تمیز شوند زیرا ممکن است کاملا کثیف شوند.

آن‌ها همچنین عملکرد شما را بهبود می‌بخشند. اگر موتور شما هوای بیشتری دریافت می‌کند، می‌تواند عملکرد بهتری داشته باشد. درواقع، بهترین فیلتر هوای اسپرت می‌تواند قدرت شما را حدود 3 تا 5 اسب بخار افزایش دهد و گشتاور شما را نیز افزایش دهد.

برخی از فیلتر‌های اسپرت گران‌تر نیز دارای یک واحد ورودی هوای سرد هستند. این عمل برای بیرون کشیدن هوا از بیرون خودرو به‌جای هوای داغ مصرف‌شده در داخل محفظه موتور عمل می‌کند. این هوای سرد متراکم‌تر است و بنابراین بهتر می‌سوزد و عملکرد موتور شما را بیشتر می‌کند. لوله ورودی با جریان آزاد نیز هوای متلاطم کمتری را جذب می‌کند که سریع‌تر حرکت می‌کند و حاوی اکسیژن بیشتری نسبت به فیلتر‌های هوای معمولی است.

معایب فیلتر هوای اسپرت

صدای فیلتر هوای اسپرت بلندتر از فیلتر هوای معمولی است زیرا حجم بیشتر هوا را می‌کشد. اگرچه افزایش هوا برای عملکرد ضروری است، اما باعث می‌شود ماشین شما بسیار بیشتر از حد معمول صدا کند.

مشکل دیگری که ذکرشده این است که به دلیل افزایش ورودی هوا، فیلتر‌های اسپرت می‌توانند موتور شما را در معرض آلودگی و گردوغبار بیشتری قرار دهند. این افزایش جذب اجسام خارجی می‌تواند باعث سایش بیشتر قسمت‌های متحرک داخلی موتور شود و به‌طور بالقوه باعث آسیب به موتور شود، اگرچه این امر نسبتا غیرمعمول است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.