آفرود سواری از جنگ جهانی دوم تا به امروز

دسته بندی مطلب: معرفی خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
  • ۱۹ شهریور ۱۳۹۷
  • 833
  • 0
  • مدت مطالعه :6 دقیقه

خاستگاه «آفرود» به روزهای آغازین جنگ جهانی دوم بازمی گردد. روزهایی که هر کس به نوعی خودش را برای جنگی مهیب آماده می کرد. فرماندهان نظامی و افسران جنگ در آمریکا شورایی تشکیل دادند تا از ابتدا راهکاری برای حمل و نقل در جاده های ناهموار یا باتلاقی بیابند. آنها نیاز به خودرویی با بدنه ی محکم و موتور قوی داشتند تا زیر ترکش های توپ و تانک و روی سنگلاخ و پستی بلندی توان حرکت داشته باشد.

خودروی جنگی جیپ

جلسه تمام شد و ارتش آمریکا مشخصات فنى خودروی موردنظرش را به طراحان و تولیدکنندگان خودرو اعلام کرد. آنها به دنبال خودرویی بودند که طراحی و ساخت آن کار آسانی نبود. از جمله مشخصات فنی سفارش نیروی زمینی آمریکا، حداکثر وزن ۵۹۰ کیلوگرم و حداقل ارتفاع شاسى از سطح زمين حدود ۲۰ سانتی متر بود.

حاصل این سفارش ویژه یک خودروی جیپ (Jeep) شد.

اولین مدل جیپ

خودرویی که سالهاست ما با شنیدن نام آن به یاد کوه و دشت و بیابان می افتیم چرا که به نوعی قدیمی ترین و بزرگترین شرکت طراحی و تولید آفرود محسوب می شود. شرکتی که هر روز با ارائه ویژگی های جدید طرفداران خود را بیش از پیش هیجان زده می کند. «جیپ رانگلر ۲۰۱۸» یکی از نمونه های کم نظیر در دنیاست.

Jeep

به جز جیپ؛ «نیسان پاترول»، «تویوتا لندکروزر»، «میتسوبیشی پاجرو»، «رنجرور»، «سوزوکی گرند ویتارا» و «لندرور» نیز از جمله خودروهایی هستند که مسیرهای باتلاقی، صخره ای، بیابانی، جنگلی، شنی و خلاصه هر راه پر فراز و نشیب و ناهمواری را به راحتی پشت سر می گذارند. به این خودروها آفرود (Off-road) می گویند. البته این کلمه در مورد نوعی از رانندگی که مهارت خاصی را می طلبد و مخصوص مناطق صعب العبور است هم به کار برده می شود.

امروزه از آفرودها به جز طبیعت گردی برای مسابقات نیز استفاده می کنند. در واقع آفرود سواری به عنوان نوعی ورزش هم شناخته شده است؛ البته ورزشی گران قیمت! چرا که اولین شرط شرکت در مسابقات داشتن یک خودروی آفرود است. کما اینکه تمامی آفرودرها، امکانات و تجهیزات موردنیازشان را خودشان شخصا تهیه می کند.

مسابقات اتومبیلرانی آفرود

ویژگی خودروهای آفرودی چیست؟

ماشین های آفرود دو دیفرانسیلی هستند و موتورهای بسیار قدرتمندی دارند.

تایرهای یک ماشین آفرود بزرگ تر از حد طبیعی بوده و آج های آن درشت هستند، گل های تایر آفرود نسبت به تایر خودروهای معمولی، از هم فاصله بیشتری دارند.

ارتفاعشان با سطح زمین زیاد است تا هنگام عبور از صخره و پستی بلندی به جایی اصابت نکنند.

طبیعت گردی با آفرود

اگر به آفرودها دقت کنید لوله ای شبیه به دودکش را در یک طرف ماشین خواهید دید که از زیر کاپوت تا بالای سقف نصب شده است. این قطعه «اسنوركل» (Snorkel) نام دارد. اسنورکل مجرای تنفسی ماشین هنگام حرکت در آب است. در واقع زمانی که آفرود در آب گیر کند، این لوله، هوای بیرون آب را به موتور می رساند تا خاموش نشود.

اسنوركل

حتما در مسابقات آفرود دیده اید که یکی از چرخ های خودرو در هوا معلق مانده است ولی یکباره خودرو شروع به حرکت می کند. دلیل این حرکت، وجود قطعه ای به نام «ديف لوك» (diff lock) است. فعال کردن این سیستم باعث می شود چرخ هایی که روی زمین هستند با هم درگیر شوند و خودرو شروع به حرکت کند.

diff lock

قطعه ای به نام «وینچ» یکی از مهمترین تجهیزات در آفرودهاست. وینچ روی سپر جلویی آفرود بسته می شود تا در صورت گیر کردن در گل و لای با کمک آن خودرو را بیرون بکشند. وینچ ها بسته به نوعشان از دو تا هشت تن را می توانند جابه جا کنند.

آفرود مجهز به وینچ

جایگاه آفرود در ایران

هرچند در دهه ی اخیر علاقه به آفرود در ایران شدت بسیاری گرفته اما آب و هوای چهار فصل و مناطق بکر ایران از ابتدا بستر مناسبی برای آفرود سواران بوده است. ظرفیت ایران در این زمینه و اشتیاق جوانان ماجراجو که روز به روز بیشتر می شود، منجر به برپایی نمایشگاه هایی برای علاقه مندان به آفرود و کمپینگ در بازه های زمانی مشخص در سال های اخیر شده است.

آفرودر

جالب است بدانید که در طول سال مسابقاتی مخصوص آفرود سواران هم برگزار می شود که اطلاعات کامل مربوط به مکان مسابقه و شرکت کنندگان آن در فدراسیون مسابقات اتومبیلرانی قابل دستیابی است.

هیوندای توسان

«کیا سورنتو  EX 2008»، «تویوتا پرادو ۲۰۰۸»، «تویوتا لندکروزر ۲۰۰۰»، «هیوندای توسان ۲۰۰۹» از جمله ی بهترین آفرودهای موجود در ایران هستند.

تویوتا

جیپ رانگلر

«جیپ رانگلر»، « تویوتا لندکروزر ۲۰۱۷»، « لکسوس LX 2017» و « نیسان مورانو ۲۰۱۷» هم از جمله ی بهترین آفرودهای دنیا هستند که بحث و گفتگو درباره ویژگی هایشان خود نیازمند مقاله ای مجزاست.

 

آیا شما تجربه سفر با آفرود را داشته اید؟ اگر اطلاعات یا تجربه خاصی در مورد آفرود سواری دارید برای ما بنویسید. مجله توربو یدک از نظرات و پیشنهادات شما در جهت بهبود مقالات خود استفاده می کند. با توربو یدک همرراه باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *