مرگ خاموش با لنت ترمز سالم!

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
  • ۲۵ شهریور ۱۳۹۷
  • 19801
  • 1
  • مدت مطالعه :4 دقیقه

اگر هنگام رسیدن به پیچ یا مانع و در سرعت بالا پدال ترمز را می فشارید و خودرو به موقع می ایستد؛ دلیل بر این نیست که سیستم ترمز خودروی تان سالم است. اگر در خودروی تان هیچ نشانه ای مبنی بر تمام شدن لنت ترمز ندارید نیز دلیل بر این نیست که سیستم ترمز خودروی شما نقصی ندارد. افراد زیادی بوده اند که تنها هنگام باز کردن چرخ خودرو و بازدید از لنت متوجه سالم بودن آن شده اند. بله! سالم بودن لنت ترمز، مرگی خاموش برای خودرو و سرنشینان آن محسوب می شود. با توربو یدک همراه باشید.

دیسک چرخ

سالم بودن لنت ها، یکی از مهمترین دلایل تصادفات است.

کاهش سرعت و نهایتا توقف خودرو به دلیل اصطکاکی است که لنت ها در تماس با کاسه چرخ یا دیسک چرخ ایجاد می کنند. دقت کنید که در طول چند ساعت رانندگی چند بار این سایش برای لنت اتفاق می افتد؟ پس وقتی لنتی سالم است یعنی آن لنت نه تنها هیچ دخالتی در گرفتن ترمز و توقف خودرو نداشته بلکه جور خود آن لنت را نیز ،دیگر لنت ترمزها می کشیده اند.

اما مسئله مهمی که وجود دارد این است؛ گاهی به دلایلی مثل سرعت بالا مابقی لنت ها نمی توانند عدم کارکرد لنت خراب را جبران و خودرو را در زمان لازم متوقف کنند. اینجاست که اگر راننده جان سالم به در ببرد و خودرو را به تعمیرگاه منتقل کند، تازه متوجه عدم کارکرد سیستم ترمز گیری در تمام لنت ها خواهد شد.

نکته مهم: این عارضه بیشتر در خودروهایی با سیستم ترمز کاسه ای که در چرخ های عقب وجود دارد، بروز می کند.

لنت ترمز

چه عواملی موجب درگیر نشدن لنت ها می شوند؟

با توجه به اینکه معمولا لنت های جلو به دلیل تمرکز بار ترمز بر محور جلو سایش بیشتری نسبت به لنت های عقب دارند؛ جالب است بدانید که مشکل عمل نکردن لنت و سالم ماندن آن بیشتر در چرخ های عقب بروز می کند.

بیشترین دلایلی که منجر به بروز این نقص می شوند عبارتند از:

گرفتگی لوله یا شیلنگ ترمز: وقتی لوله ترمز به هر دلیلی دچار گرفتگی می شود، روغن ترمز جریان پیدا نکرده و نمی تواند فشار لازم را در سیلندر ترمز برای گرفتن ترمز ایجاد نماید.

نشتی در سیلندر ترمز ( لوازم ترمز چرخ): فشاری که روغن ترمز در داخل سیلندر ترمز ایجاد می کند توسط لاستیک هایی در آن وجود دارد، کنترل می شود. فرسودگی لاستیک ها موجب بروز نشتی در سیلندر ترمز چرخ و لوازم آن شده و در نتیجه فشار لازمه برای درگیری لنت و کاسه چرخ ایجاد نخواهد شد. این مشکل در سیستم ترمز کاسه ای شایع تر است.

خرابی لوازم پمپ ترمز: در این سیستم نیز بروز هر گونه مشکلی منجر به درگیر نشدن لنت ها و سالم ماندنشان خواهد شد.

سیستم ترمزگیری

چطور تشخیص بدهیم که لنت ها عمل نمی کنند؟

زمانی که لنت های ترمز شما تمام می شود، علائمی مثل چراغ هشدار تعویض لنت روی صفحه نمایشگر داشبورد، به شما هشدار لازم را می دهند؛ اما وقتی لنتی سالم می ماند چه باید کرد؟

هنگام بروز چنین نقصی قطعا قدرت ترمز گیری خودرو کم خواهد شد اما به دلیل حمایتی که سیستم ترمز از طرف کارکرد صحیح سه لنت دیگر می شود، به طور واضحی قابل تشخیص نخواهد بود.

سرویس دوره ای خودرو

در این مورد خاص بهترین راه برای اطمینان از کارکرد صحیح لنت ها، سرویس دوره ای خودرو است. در سرویس های دوره ای چرخ ها باز می شوند، کاسه چرخ و دیسک چرخ مورد بازدید چشمی قرار گرفته و کارکرد صحیح لنت ها مورد تایید واقع می شود.

توربو یدک همواره در تلاش است تا مطالبی را برای شما تهیه کند که در عین تازگی، کارآمد و مفید باشد. آیا تا به حال با این مشکل در خودروی تان مواجه شده اید؟ اگر این چنین بوده تجربه تان را برای مجله توربو یدک بنویسید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • عالی بود ممنون

  • دکمه ی کال تو اکشن اسنپ