دینام همان آلترناتور است؟

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
  • ۲۲ آبان ۱۳۹۷
  • 456
  • 0
  • مدت مطالعه :4 دقیقه

حتماً خاطرتان هست که در سال های دور راننده ها قبل از خاموش کردن خودرو چندین بار پدال گاز را تا انتها می فشردند. این کار در زمان هایی که باتری خودروها کارکرده بود بیشتر انجام می شد. اما به نظر شما دلیل آن چیست؟ با پاسخ به این سؤال متوجه خواهید شد که آیا آلترناتور همان دینام است؟ با توربومگ همراه باشید.

ژنراتور، دینام نسل قدیم

کار «دینام» (Dynamo) تأمین برق خودرو است. پس از اضافه کردن باتری به خودروها، احساس نیاز به شارژر هم به وجود آمد. باتری ها قادر نبودند برق مربوط به موتور، بوق، چراغ ها و … را به تنهایی تأمین کنند و با افت ولتاژ برق مواجه و بالاخره تمام می شدند. به این ترتیب وجود «ژنراتوری» (Generator) که پس از اتمام باتری، بدون نیاز به جدا کردن باتری از خودرو شروع به شارژ آن کند، در دستور کار شرکت های خودروسازی قرار گرفت.

دینام ژنراتوری

بدین ترتیب تا اواخر دهه ۶۰ میلادی خودروها مجهز به دینامی بودند که از مداری ساده تشکیل می شد و باتری خودروی شان را شارژ می کرد. نکته قابل توجه اینجاست که این ژنراتورها مجهز به قطعه ی هماهنگ کننده و یکسو کننده جریان برق نبودند؛ بنابراین در تنظیم ولتاژ ایراداتی داشتند که به مرور منجر به خراب شدن باتری می شد. این مسئله پیش زمینه ای برای تبدیل ژنراتور به «آلترناتور» شد.

آلترناتور، دینام نسل جدید

افزایش و به روز شدن تجهیزات خودروها به تبدیل ژنراتور به آلترناتور سرعت بخشید. آلترناتور، دینام بهینه ای شده ای شبیه به همان سیستم قدیمی بود؛ با این تفاوت که به وسیله قطعه ای سیم پیچ به نام « استاتور» (Stator) با دریافت کمترین مقدار انرژی مکانیکی از موتور، انرژی الکتریکی بیشتری را تولید می کرد.

آلترناتور

درواقع آلترناتورها به جای تجهیز به جاروبک های زغالی که خیلی زود هم از بین می رفتند، به دیودهای یکسو کننده مجهز شدند. این همان چیزی است که عدم وجود آن در دینام خودروهای قدیمی باعث می شد رانندگان قبل از خاموش کردن خودرو چندین بار پدال گاز را بفشارند تا بعداً خودرو راحت تر روشن شود.

به عبارت دیگر در دینام های نسل قدیم سرعت چرخیدن موتور با تولید ولتاژ لازم برای شارژ باتری ارتباط مستقیم داشت اما امروزه آلترناتورها با کمترین دور موتور هم وظیفه خود را به درستی انجام می دهند.

دینام خودرو

از ابتدا اجزای تشکیل دهنده دینام ها، دو قطعه استاتور و «روتور» (Rotor) بود که تغییر در ساختار استاتورها منجر به بهینه شدن دینام های ژنراتوری و تبدیل آنها به آلترناتور شد.

برای خرید انواع لوازم یدکی خودرو از توربویدک کلیک نمایید

استاتور

روتور

باوجود تمام این تفاوت ها افراد زیادی معتقدند؛ آلترناتور همان دینام بهینه شده است؛ اما در مقابل تعداد زیادی هم به علت تمایزهای اساسی که این سیستم با نوع قدیمی دارد، کاملاً آن را مجزا و ورای دینام می دانند.

خرید انواع دینام از توربویدک!

generator

از مهمترین تفاوت های میان آلترناتورها و دینام های ژنراتوری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آلترناتورها سبک تر از ژنراتورها هستند.

هزینه تعمیر و نگهداری آنها کمتر است.

جریان برق بیشتری را تولید کرده و باصرفه تر هستند.

آلترناتور برق متناوب (AC) و دینام برق مستقیم (DC) تولید می کند.

عمر آلترناتورها به سبب تحمل فشار کاری کمتر، بیشتر است.

 

نکته: به یاد داشته باشید عملکرد دینام یک خودرو روی عملکرد سایر قسمت های برقی تاثیر مستقیم دارد.

 

آیا شما این تفاوت را می دانستید؟ به نظر شما درست است یا خیر؟ سؤالات، نظرات و انتقادات خود را با توربویدک در میان بگذارید. مجله توربومگ همواره تلاش می کند تا مطالب مربوط به حوزه خودرو را به بهترین شکل ممکن در اختیار شما بگذارد. با توربویدک همراه باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه ی کال تو اکشن اسنپ