مهمترین قطعات خودرویتان را بشناسید (قسمت سوم)

دسته بندی مطلب: اخبار خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
  • ۲۱ مهر ۱۳۹۷
  • 782
  • 0
  • مدت مطالعه :7 دقیقه

در قسمت سوم مقاله مهمترین قطعات خودرو شما با انواع حسگرها هم آشنا خواهید شد. حسگرها از مهمترین قطعات هستند چرا که فرمان دهی به برخی قطعات دیگر را هم بر عهده دارند. بعد از خواندن چند مقاله ای که درباره مهمترین قطعات خودرو نوشته شد، شما تمام قطعات مهم و اساسی یک ماشین را شناخته اید. با توربو یدک همراه باشید.

شمع

شمع

شمع ها وظیفه ایجاد جرقه در داخل محفظه احتراق برای به روشن شدن موتور خودرو را دارند. عایق شمع ها از جنس چینی و مقاوم در برابر حرارت و فشار تولید می شود. این عایق ها در جابه جایی برق از سر شمع به انتهای خروجی شمع (الکترود) نقش دارند. شمع ها معمولا بر اثر مدت زمان کارکرد و احتراق ناقص سوخت دچار مشکل می شوند.

استارتر

استارتر

استارت خودرو یک موتور الکتریکی است که وظیفه آن تبدیل جریان الکتریسیته به نیروی مکانیکی و رساندن دور موتور به میزانی قابل قبول برای روشن شدن و راه اندازی خودرو است.

موتور فن

موتور فن

در خودروهای قدیمی موتورهای فن، تک دور و در خودروهای امروزی دو دور هستند. چرخاندن پروانه فن و خنک کردن رادیاتور از جمله وظایف موتور فن بوده و هست. میزان ولتاژ برق ورودی با چرخیدن پروانه فن ارتباط مستقیم دارد.

انژکتور

انژکتور

مخلوط کردن هوا و سوخت به میزان لازم و انتقال آن به موتور وظیفه انژکتورها است. در هر موتور چندین انژکتور وجود دارد؛ بنابراین کافی است که یکی از انژکتورها کثیف شود تا عملکرد موتور دچار مشکل شود. نکته ای که بسیاری از تعمیرکاران به آن اشاره می کنند این است که اگر با چنین مشکلی روبه رو شدید تمام انژکتورها را تعویض کنید و تنها به تعویض انژکتور خراب بسنده نکنید.

کالیپر ترمز

کالیپر ترمز

این قطعه در سیستم ترمزهای دیسکی به چشم می خورد. عملکرد کالیپر ترمز به این شکل است که بلافاصله پس از فشردن پدال ترمز توسط راننده نیروی لازم برای چسبیدن لنت ها به روتورها را وارد می کند.

سوئیچ چراغ ترمز

سوئیچ چراغ ترمز

به سوئیچ چراغ ترمز مهره، فشنگی یا سنسور استپ ترمز هم می گویند. اختلال در عملکرد این سوئیچ با روشن نشدن به موقع چراغ ترمز عقب نمایان می شود.

حسگر موقعیت میل سوپاپ

حسگر موقعیت میل سوپاپ

در صورت خراب شدن حسگر یا سنسور موقعیت میل سوپاپ خودرو به اصطلاح ریپ می زند. مشخصه دیگر می تواند بالا رفتن مصرف سوخت باشد. در صورت بروز ایراد در حسگر موقعیت میل سوپاپ پاشش سوخت از حالت ترتیبی به نیمه ترتیبی تغییر پیدا کرده و منجر به افزایش مصرف سوخت خواهد شد.

حسگر Mass Air

حسگر Mass Air

مهمترین عامل بروز ایراد در این سنسور به سبب محل قرارگیری آن آلاینده ها و ذرات موجود در هوا هستند. روشن شدن چراغ چک نشانه خرابی حسگر Mass Air است.

حسگر اکسیژن

حسگر اکسیژن

وظیفه حسگر اکسیژن اندازه گیری اکسیژن موجود در گازهای خروجی از اگزوز است و در بیشتر موارد نزدیک به منیفولد هوا نصب می شود. در زمان بروز ایراد در این حسگر چراغ ECU روشن خواهد شد.

حسگر فشار روغن

حسگر فشار روغن

محل قرارگیری این سنسور نزدیک به فیلتر روغن است. در واقع حسگر فشار روغن را در مسیر جاری شدن روغن نصب می کنند تا در صورت افت فشار روغن فورا به راننده هشدار لازم را صادر کند. نکته مورد توجه اینجاست که بلافاصله بعد از روشن شدن چراغ هشدار روغن باید پیشرانه خاموش شود.

در ضمن بعضا روشن شدن چراغ هشدار روغن به علت افزایش فشار روغن است و نه کاهش آن.

حسگر زاویه‌ی فرمان

حسگر زاویه‌ی فرمان

مهمترین سیستم کنترل کشش (TCS) در خودرو حسگر زاویه‌ی فرمان است. این حسگر به سیستم نامبرده کمک می کند تا جهت حرکت را تشخیص دهد. کارکرد این قطعه زمانی مشخص می شود که خودرو از مسیر خود منحرف شده و حرکت آن با حرکت فرمان در تضاد باشد. در این زمان TCS با کمک حسگر زاویه‌ی فرمان متوجه بروز اختلال شده و با فعال کردن ترمزها و کاهش دور موتور در کنترل ماشین به راننده کمک می کند.

حسگر دمای آب

حسگر دمای آب

حسگر دمای آب در واقع دمای موتور را سنجیده و کنترل می کند. در صورت کاهش یا افزایش دمای موتور این حسگر دما را به ECU و راننده اعلام می دارد. حسگر دمای آب در برخی از خودروها فن موجود در سیستم خنک کننده را نیز فعال می کند.

حسگر سرعت چرخ

حسگر سرعت چرخ

این حسگر دقیقا پشت چرخ نصب می شود و اطلاعات مورد نیاز سیستم ABS و کنترل کشش را در زمان لازم صادر می کند. محل قرارگیری حسگر سرعت چرخ یک ایراد و یک مزیت بسیار بزرگ دارد. ایراد آن قرار داشتن دائمی در معرض عوامل بیرونی چون آلاینده ها، گرد و غبار و برف است. مزیت آن نیز بازرسی و تعویض حسگر است که به سادگی و در کمترین زمان انجام می شود.

واحد کنترل سیستم ABS

واحد کنترل سیستم ABS که به آن واحد کنترل ترمز ضد قفل هم می گویند؛ از طریق سرعت چرخش تایرها متوجه بروز اختلال می شود. عملکرد این واحد به این شکل است که هنگام گرفتن ترمز از قفل شدن چرخ ها جلوگیری می کند. به زبان دیگر این واحد دستور فعال شدن یا نشدن سیستم ABS را صادر می کند.

 

آیا می دانید تمام قطعاتی که در بالا راجع به آن صحبت کردیم در فروشگاه توربو یدک وجود دارند؟ همانطور که مجله توربو یدک در تلاش است به شناخت و آگاهی بیشتر شما درباره موضوعات مختلف در حوزه خودرو کمک کند، فروشگاه توربو یدک نیز سعی دارد قطعات با کیفیت را به شما عرضه کند. با توربو یدک همراه باشید.

 

قسمت اول این مقاله را اینجا بخوانید

قسمت دوم این مقاله را اینجا بخوانید

قسمت چهارم این مقاله را اینجا بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه ی کال تو اکشن اسنپ