مهمترین قطعات خودرویتان را بشناسید (قسمت پنجم)

دسته بندی مطلب: اخبار خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
  • ۷ آبان ۱۳۹۷
  • 478
  • 0
  • مدت مطالعه :8 دقیقه

در قسمت پنجم و در واقع آخرین قسمت مقاله مهمترین قطعات خودرو شما متوجه خواهید شد که قطعات خنک کننده تا چه میزان اهمیت دارند. بعد از خواندن چند مقاله ای که درباره مهمترین قطعات خودرو نوشته شد، شما تمام قطعات مهم و اساسی یک ماشین را شناخته اید. با توربو یدک همراه باشید.

قسمت اول این مقاله را اینجا بخوانید

 

هیت سینک بخاری

هیت سینک بخاری

عملکرد هیت سینک بخاری به این صورت است که آب رادیاتور خودرو وارد هیت سینک شده و گرما و حرارت آن از طریق بخاری به اتاق خودرو وارد می شود. گرفتگی مجرای هیت سینک و نشتی آب رادیاتور از آن دو نمونه از مشکلات متداول این قطعه است.

شیلنگ ‌ها

شیلنگ ‌ها

شیلنگ های به کار رفته در سیستم خودرو طوری طراحی می شوند که در برابر حرارت، مواد و آلاینده های شیمیایی، سرما و گرما و فشار تاب بیاورند. برای مثال شیلنگ هیدرولیک که وظیفه انتقال سیالات به قسمت هیدرولیک را دارد، از جنس تفلون یا پلاستیک های ترکیبی و ارتعاجی ساخته می شود.

کوئل شمع

کوئل شمع

در خودروهای امروزی برای هر شمع یک کوئل تعبیه می شود تا در صورت بروز ایراد، فقط کوئل موردنظر تعویض شود و بقیه به وظیفه خود عمل کنند. کوئل ها جریان برق را تبدیل و تقویت می کنند تا شمع ها بتوانند جرقه لازم را ایجاد کنند.

سوئیچ استارت

سوئیچ استارت

سوئیچ استارت چهار حالت دارد. حالت اول زمانی است که غربیلک فرمان نمی چرخد و به اصطلاح قفل است. حالت دوم زمانی است که یک دور سوئیچ باز می شود و فقط امکان استفاده از تجهیزاتی مثل رادیو وجود دارد. حالت سوم زمانی است که سوئیچ را کمی بیشتر چرخانده اید و برق های پشت آمپر هم روشن شده اند. در این حالت تمامی مدارات الکتریکی باز است و اگر به همین حالت رها شود باتری ماشین تمام خواهد شد. حالت چهارم به زمانی گفته می شود که ماشین روشن است و حالت استارت خوردن است.

چراغ پلاک

چراغ پلاک

در سیستم برق و روشنایی خودرو هر چراغی به دلیل مهمی در جای خاصی تعبیه می شود. اهمیت و کاربرد چراغ پلاک هم هنگام به سرقت رفتن خودرو یا تردد در شب کاملا حس خواهد شد.

ایربگ

سیستم ABS

ایربگ ها یا کیسه های هوا در تصادفات از جای خود بیرون می پرند. وظیفه ایربگ ها ایجاد فاصله ای امن بین سرنشینان و بدنه خودرو است. این قطعه یا بهتر است بگوییم سیستم از سه قسمت کیسه، حسگر و سیستم باد کننده تشکیل می شود. شاید برایتان جالب باشد بدانید که اولین بار کیسه هوا در هواپیما استفاده شد.

شیشه بالابر برقی

شیشه بالابر برقی

شیشه بالابرهای برقی به سه دلیل خرابی موتور شیشه بالابر، از کار افتادن فیوزها یا قطعی در آنها و ایراد در شاسی های بالا و پایین برنده شیشه کار نمی کنند. توجه داشته باشید که گاهی اوقات این مشکل با جابه جا کردن سوکت ها و تمیزکاری و گردگیری شاسی ها برطرف می شود و نیازی به باز کردن درب و اتصالات آن برای رؤیت موتور شیشه بالابر برقی نیست.

موتور برف پاک کن

موتور برف پاک کن

موتور برف پاک کن وظیفه ایجاد حرکت رفت و برگشتی بازوی تیغه ها را بر عهده دارد. اگر برف پاک کن اصلا کار نکرد ابتدا به سراغ فیوز موتور بروید. تمام شدن زغال موتور برف پاک کن و قطعی در اتصالات آن نیز از جمله ایرادات در سیستم برف پاک کن هستند.

منبع اگزوز

منبع اگزوز

بر اساس تعداد خروجی های سیلندر و حجم موتور، تعداد منبع اگزوز در هر خودرو فرق می کند. در واقع هر قدر تعداد خروجی سیلندر بیشتر باشد، برای دفع آلاینده ها به اگزوزهای بیشتری احتیاج داریم.

پمپ هیدرولیک فرمان

پمپ هیدرولیک فرمان

سیستم هیدرولیک فرمان به راننده کمک می کند تا فرمان را راحت تر بچرخاند. وظیفه پمپ در این سیستم چرخاندن روغن هیدرولیک فرمان است.

جعبه فرمان

جعبه فرمان

جعبه فرمان متشکل از مجموعه ای قطعات است که برای تغییر مسیر خودرو به کار گرفته می شوند. جعبه فرمان ها دو نوع هیدرولیکی و غیر هیدرولیکی دارند. نکته ای که در مورد جعبه فرمان های هیدرولیکی بسیار اهمیت دارد، این است که باید از روغنی استفاده کرد که سازنده خودرو توصیه می کند.

رادیاتور

رادیاتور

نشت مایع خنک کننده (ضد یخ) از رادیاتور یعنی رادیاتور شما سوراخ شده است. این اتفاق همیشه بر اثر پوسیدگی و کارکرد طولانی نخواهد بود؛ بلکه گاهی ممکن است چنین اتفاقی بر اثر برخورد یک سنگ از زیر ماشین به شبکه های رادیاتور باشد. در چنین مواردی باید اولین کاری که می کنید، گرفتن سوراخ ایجاد شده و جلوگیری از خروج مایع خنک کننده از رادیاتور باشد. استفاده از چسب دوقلو یا آدامس جویده شده در مواقع ضروری بسیار کارآمد است.

ترموستات

ترموستات

کنترل دمای موتور خودرو وظیفه ترموستات است. مثلا زمانی که موتور سرد است، ترموستات از حرکت مایع خنک کننده به سمت موتور جلوگیری می کند. در واقع ترموستات باعث می شود، موتور در بهترین شرایط دمایی کار کند؛ طوری که فرسایش و آلاینده های آن کمتر و کارایی و شتاب آن بیشتر شود. معمولا دمای رایج در ترموستات ها ۸۲ درجه سانتیگراد است.

واترپمپ

واترپمپ

گرمای بیش از حد یکی از مهمترین دلایل از کار افتادن موتور خودرو است. به همین دلیل بسیاری از تعمیرکاران از واترپمپ با نام قلب سیستم خنک کننده یاد می کنند. واتر پمپ وظیفه دارد آب را از رادیاتور به داخل موتور فرستاده و مجددا برای خنک شدن آن را به داخل رادیاتور بازگرداند.

خنک کن روغن

خنک کن روغن

کارکرد این قطعه ی پنجره ای به این صورت است که با جریان هوا در بین لایه های آن، روغن سیال موجود در آن خنک می شود. این قطعه معمولا در مسیر جریان هوا قرار می گیرد.

 

آیا می دانید تمام قطعاتی که در بالا راجع به آن صحبت کردیم در فروشگاه توربو یدک وجود دارند؟ همانطور که مجله توربو مگ در تلاش است به شناخت و آگاهی بیشتر شما درباره موضوعات مختلف در حوزه خودرو کمک کند، فروشگاه توربو یدک نیز سعی دارد قطعات با کیفیت را به شما عرضه کند. با توربو یدک همراه باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه ی کال تو اکشن اسنپ