چرا برای انتخاب بنزین مناسب، محل زندگی شما هم ملاک است؟

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
  • ۲۳ مهر ۱۳۹۷
  • 569
  • 1
  • مدت مطالعه :4 دقیقه

کسانی که معتقدند بنزین سوپر قطعاً باعث کارایی بیشتر و استهلاک کمتر خودرو می شود، این باور غلط را کنار بگذارند. برای انتخاب سوخت مناسب خودروی تان ابتدا می بایست به مدل خودرو و موتور آن، دستورالعمل کارخانه خودرو و شرایط آب و هوایی که در آن زندگی می کنید، توجه کنید. بارها پیش آمده که باورهای غلط و استفاده نا به جا از بنزین معمولی یا سوپر منجر به خسارات جبران ناپذیری شده است. با مطالعه این مقاله توربو یدک کاملاً متوجه می شوید که چه بنزینی مناسب خودروی شماست.

تأثیر مدل خودرو و موتور آن بر انتخاب بنزین مناسب

بنزین سوپر

بنزین سوپر

در مورد مدل خودرو و موتور آن باید بدانید که فرق زیادی بین خودروهای مختلف وجود دارد. مثلاً خودروهایی که مدرن هستند، بهتر از بنزین با «اکتان» بالا استفاده کنند؛ اما در خودروهایی که مدل قدیمی تری دارند و «تراکم» پیستون کم است، استفاده از بنزین سوپر تأثیر چندانی در کارکردشان نخواهد داشت و بنزین معمولی جوابگوی نیاز خودرو هست.

اکتان بنزین

اکتان بنزین

اکتان: اکتان، درجه کیفی بنزین است. درجه کیفی را بر اساس مقاومت بنزین در برابر حرارت، فشار و پدیده خودسوزی اعلام می کنند. هر اندازه عدد اکتان بالاتر باشد، کیفیت سوخت و مقاومت آن بالاتر و احتمال خودسوزی پایین تر است.

درجه اکتان بنزین معمولی ۸۷ و بنزین سوپر ۹۵ است. در ایران همین دو نوع بنزین عرضه می شود اما در بازارهای جهانی بنزین های با اکتان های بالاتر هم موجود هستند. کیفیت بنزین با نماد اختصاری «RON» (Research Octane Number ) مشخص می‌شود.

تراکم: منظور از تراکم در پیستون ها یا محفظه احتراق، نسبت حجم مخلوط سوخت و هوا قبل از متراکم شدن به حجم مخلوط پس از تراکم آن است. به بیان دیگر هر قدر حجم تراکم سوخت و هوا بیشتر باشد ما می توانیم از بنزین با اکتان بالاتر (سوپر) استفاده کنیم.

پدیده خودسوزی: وقتی دمای مخلوط سوخت بیشتر از دمای اشتعال باشد، امکان اینکه زودتر از زمان جرقه زنی، احتراق شروع شود، زیاد است. در چنین مواقعی پدیده خودسوزی یا اشتعال خود به خود صورت گرفته است.

تأثیر دستورالعمل کارخانه سازنده خودرو بر انتخاب بنزین مناسب

موتور توربو

موتور توربو

کارخانه سازنده خودروی شما با توجه به اطلاعاتی که در مورد طراحی موتور و میزان تراکم محفظه احتراق و به طور کلی سیستم سوخت رسانی دارد، بنزین مناسب به شما معرفی خواهد کرد. در این دستورالعمل هر توصیه ای شده باشد، بهتر است به همان عمل کرد. مثلاً اگر موتور خودروی شما «توربو» باشد، قطعاً باید از بنزین سوپر استفاده کنید. در موتورهای توربو میزان حرارت هوای ورودی به سیلندر به میزان قابل توجهی زیاد است و استفاده از بنزین با اکتان پایین منجر به «پدیده خودسوزی» خواهد شد.

موتور توربو: موتورهای توربو بیشترین میزان هوای موجود در سیلندر را به کار می گیرند. هوای موجود در سیلندر به علت عمل احتراق، حرارت بالایی دارد؛ بنابراین جذب بیشترین میزان هوای سیلندر برابر با جذب حرارت بیشتری هم هست.

تأثیر منطقه زندگی بر انتخاب بنزین مناسب

بنزین مناسب در هوای مرطوب

تأثیر منطقه زندگی بر انتخاب بنزین مناسب

مورد آخری که در انتخاب نوع بنزین مصرفی باید در نظر گرفت، منطقه و شرایط جغرافیایی ای است که شما در آن زندگی می کنید. مثلاً در هوای گرم و خشک عمل تبخیر بیشتر صورت می گیرد، از طرفی بنزین به سرعت تبخیر می شود؛ بنابراین هر قدر هوا گرم تر باشد، تبخیر بنزین هم بیشتر خواهد بود. دلیل استفاده از بنزین با اکتان بالا یا همان سوپر در مناطق گرم و خشک همین است.

در مناطقی مثل شهرهای شمالی یا جنوبی ایران که در مجاورت دریا هستند نیز با افزایش رطوبت مواجه هستیم؛ بنابراین استفاده از بنزین با اکتان بالا در این مناطق هم توصیه درستی است.

در مناطقی که آب و هوای سرد یا معمولی دارد، همان بنزین معمولی جوابگو خواهد بود.

 

شما تا به حال از بنزین سوپر استفاده کرده اید؟ آیا واقعا در کارکد خودرو تاثیری داشته است؟  نظرتان درباره این مقاله مجله توربو یدک چیست؟ تجربیات خود را با ما در میان بگذارید. توربو یدک از نظرات شما استقبال می کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • سلام
    بنده در شهر ماکو استان آذربایجان غربی زندگی میکنم !
    زمانیکه بنزین سوپر برای خودرو استفاده میکنم در کارکرد موتور،شتاب خودرو و حتی قدرت کشش خودرو در مسیرهای با شیب رو به بالا و همینطور صدای خودرو تاثیر بسیار زیادی دارد!

  • دکمه ی کال تو اکشن اسنپ