چند نکته کلیدی مراقبت از خودرو و سرنشینان که اکثر رانندگان نمی دانند!

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
  • ۳ آذر ۱۳۹۷
  • 292
  • 0
  • مدت مطالعه :3 دقیقه

این مقاله افراد را متوجه عادات و باورهای اشتباهی می کند که در بسیاری از موارد منجر به مرگ راننده و سرنشینان یک خودرو خواهد شد. با توربومگ همراه باشید.

آیرودینامیک در خودرو

آیا می دانید بهتر است به جای باز کردن پنجره، کولر را روشن کنید؟

با توجه به مسئله آیرودینامیک، وقتی شیشه ها پایین هستند، خودرو برای حرکت خصوصاً در سرعت های بالا، حدود ۵۰ درصد انرژی بیشتری را صرف می کند. این یعنی موتور فشار بیشتری را متحمل شده و مصرف سوخت چند برابر می شود.

 سرعت گیر و سیستم ترمز

آیا می دانید هنگام عبور از دست انداز نباید ترمز را نگه دارید؟

گرفتن ترمز هنگام عبور از دست اندازها فشار زیادی را به سیستم ترمز و اکسل خودرو وارد می کند؛ بنابراین همواره سعی تان بر این باشد که قبل از رسیدن به مانع یا دست انداز سرعتتان را کم کنید.

نکته: به خاطر داشته باشید برای کم کردن سرعت تا جایی که خودرو روشن است و نمی لرزد، از کلاچ کمک نگیرید. گرفتن کلاچ نه تنها کمک شایانی به کم شدن سرعت نمی کند؛ بلکه ممکن است منجر به افزایش خط ترمز هم بشود.

گرم شدن موتور ماشین

آیا می دانید که خودرو با در جا کار کردن گرم نمی شود؟

در واقع خودرو با در جا کار کردن گرم می شود اما نه گرمایی که برای خودرو مفید باشد. معمولاً رانندگان با موتور سرد حرکت نمی کنند تا به خودرو فشار نیاید؛ اما واقعیت اینجاست که حرکت آرام و پیوسته با دنده سنگین در ابتدای کار و برای گرم شدن خودرو بسیار بهتر و درست تر از در جا کار کردن است. وقتی خودرو در جا کار می کند، منبع اگزوز بیش از حد گرم شده و گرمای خود را به موتور انتقال می دهد.

نکته: این مورد شامل حال افرادی که پس از رانندگی طولانی خودرو را خاموش نمی کنند و منتظر می مانند تا فن خاموش شود نیز می شود. به طور کلی در جا کار کردن خودرو در هیچ حالتی توصیه نمی شود.

برای خرید انواع لوازم یدکی خودرو از توربویدک کلیک نمایید!

ایربگ

آیا می دانید حین تصادف، کیسه های هوا باعث مرگ کودکان می شوند؟

در موارد بسیاری گزارش شده که باز شدن کیسه هوای سرنشین جلو، منجر به خفه گی و مرگ کودکی شده است؛ به همین علت هم هست که دائماً توصیه می شود کودکان را روی صندلی های عقب بنشانید. این اتفاق زمانی رخ می دهد که کودک به همراه یک نفر دیگر سرنشینان جلو باشند.

فیلتر روغن

آیا می دانید تعویض فیلتر روغن باید همزمان با تعویض روغن باشد؟

تعداد افرادی که فیلتر روغن را همزمان با روغن تعویض نمی کنند، زیاد است. بر اساس باور غلط بسیاری از افراد فکر می کنند که تنها تعویض روغن سوخته مشکلات احتمالی خودرو را برطرف خواهد کرد؛ در صورتی که فیلترهای کارکرده دوباره روغن را کثیف می کنند و عمل تسویه را به خوبی انجام نخواهند داد.

 

اگر شما هم فکر می کنید نکات مهمی هست که بسیاری از افراد نمی دانند، برای توربومگ بنویسید. مجله توربومگ از نظرات و تجربیات شما در جهت بهبود مقالات استقبال می کند. با توربومگ همراه باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه ی کال تو اکشن اسنپ