آیا می دانید معیار انتخاب رنگ خودروها چیست؟

دسته بندی مطلب: اخبار خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
  • ۱۵ آذر ۱۳۹۷
  • 932
  • 0
  • مدت مطالعه :5 دقیقه

بر اساس آخرین آمار به دست آمده در سال ۲۰۱۸ محبوب ترین رنگ خودرو، رنگ سفید است. انتخاب رنگ مناسب برای یک خودرو از سوی تولیدکنندگان به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ اما شاید درست باشد اگر بگوییم مهمترین چیزی که تولیدکنندگان به آن فکر می کنند، فروش بالای محصولشان است. در واقع آنها علاوه بر توجه به آمار و ارقام در مورد محبوبیت رنگ خودرو به رنگ هایی که ساده تر هستند، اعتماد بیشتری دارند. با توربومگ همراه باشید تا مفهوم رنگ ساده را دریابید.

طراحی و رنگ آمیزی خودرو

معیار انتخاب رنگ خودرو در جهان

«رابرت اس» (Robert S. Daily) مدیر بازاریابی شرکت «DuPont Automotive» یکی از تولیدکنندگان عمده رنگ خودرو در دنیا، چندی پیش در مصاحبه ای عنوان کرده بود که رنگ خودرو بر ارزش مادی آن تاثیر زیادی می گذارد. برای مثال شما خودرویی را در نظر بگیرید که به رنگ محبوب سال تولید شده است. آیا این خودرو ۶ سال بعد و در هنگام فروش همان محبوبیت و طرفداران زمان تولید را دارد؟!

لامبورگینی

Toyota

مدیر بازاریابی این شرکت انتخاب خودرو به رنگ های ساده (یا خنثی) یعنی سیاه، سفید، نقره ای و خاکستری را مطمئن ترین، پر سودترین و در عین حال کم ریسک ترین انتخاب برای خریدوفروش اعلام کرده است.

نکته جالب دیگری که رابرت در مصاحبه خود اشاره می کند، این است که نوع زندگی در دنیای امروز در انتخاب ها تأثیر بسزایی دارد. مثلاً ارتباط تنگانگ مردم با لپ تاپ، نوت بوک و به طور کلی وسایل الکترونیکی و هوشمندی که به رنگ نقره ای و خاکستری تولید می شوند، تولید اکثر وسایل و اشیا لوکس به رنگ های براق مثل نقره ای و در نهایت احساس برتری و قدرت ذهنی ای که رنگ نقره ای به افراد می دهد، می تواند از دلایل گرایش مردم به سمت این رنگ باشد.

نیسان

رابرت معتقد است در یک بازه زمانی ارتباط عمیق مردم با فناوری می تواند آنها را به سمت انتخاب خودروهای نقره ای بکشاند. این همان چیزی است که باعث می شود به دلیل رفت و آمد خودروهای سیاه رنگ تشریفاتی در شهر یا کشوری، افراد به سمت انتخاب خودروهای مشکی سوق پیدا کنند.

ماشین های تشریفاتی

«دونالد نورمن» یکی از بزرگترین طراحان جهان است. بر اساس نظریه این طراح صنعتی، رنگ سفید یکی از مناسب ترین رنگ ها برای خودروهایی است که خانوادگی و ایمن هستند. این نظریه یکی دیگر از دلایل بیشترین تولید خودرو به رنگ سفید است.

برای خرید انواع لوازم یدکی خودرو از فروشگاه آنلاین توربویدک کلیک نمایید!

white car

نکته موردتوجه دیگر این است که همیشه استثنائی هم وجود دارد؛ یعنی اگر شما سوار بر خودروهای معمولی و پر خریدوفروش کشورتان شوید این قواعد بسیار به جا و درست خواهد بود؛ اما در مورد خودروهای لوکس و مدرن یک رنگ خاص و کمتر دیده شده، تقریباً چیزی از ارزش های آن کم نخواهد کرد و در هر شرایطی به نظر جذاب می رسد.

طراحی رنگ خودرو

مرسدس بنز

جدول زیر آمار محبوبیت رنگ خودرو در سال ۲۰۱۸ را نشان می دهد:

آمار محبوبیت خودرو در سال 2018
معیار انتخاب رنگ خودرو در ایران

در ایران هم مردم دقیقه به نکاتی که در بالا ذکر شد توجه می کنند؛ به علاوه ی اینکه دلایلی مثل مشخص نبودن کثیفی خودرو، رنگ آمیزی آسان بعد از تصادفات و خوردگی و فروش راحت تر از جمله موارد دخیل در انتخاب خودرو به رنگ های سفید و نقره ای در کشور ماست.

فراری

نکته مهم: به خاطر داشته باشید که هنگام خرید خودرو به منطقه جغرافیایی و شرایط آب و هوایی محل زندگی تان هم توجه کنید؛ مثلا اگر شما در منطقه ای گرم و خشک زندگی می کنید، تردد همه روزه زیر نور مستقیم آفتاب و گرمای شدید بسیار طاقت فرسا خواهد بود.

در تصاویر زیر تعدادی از اینفوگرافی هایی که نشان دهنده محبوبیت رنگ خودروها در سالهای متفاوت است را می بینید.

 

اینفوگرافی محبوبیت رنگ خودرو در سال 2015

اینفوگرافی محبوبیت رنگ خودرو در سال 2016

شخص شما به چه رنگ خودروهایی علاقه بیشتری دارید؟ دوست دارید خودرویی با رنگ سبز، قرمز یا بنفش زیر پایتان باشد؟ نظرتان درباره رنگ خودروها را در توربومگ بنویسید. مجله توربومگ از نظرات شما در جهات بهبود مقالات استقبال می کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *