امنیت خودرو، از انجام تست تصادف تا دریافت سند ایمنی

دسته بندی مطلب: اخبار خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
  • ۲۴ مهر ۱۳۹۷
  • 376
  • 0
  • مدت مطالعه :7 دقیقه

تصور کنید خودرویی با چند سرنشین و سرعتی متوسط با یک میله بسیار محکم و باریک برخورد کند. چه اتفاقی خواهد افتاد؟ این بخشی از تست تصادف یک خودرو در یک موسسه ایمنی است. در واقع هر قدر سیستم خودروها پیچیده تر شود، تشخیص صحت و دقت عملکردشان هم سخت تر خواهد شد. مجله توربو یدک در این مقاله به بررسی عملکرد موسسه ای می پردازد که با تست تصادف، خودروها را به لحاظ ایمنی آنالیز می کند. با توربو یدک همراه باشید.

 

FOR SAFER CARS

موسسه هایی مثل «Global NCAP» (موسسه بین المللی ارزیابی خودروی جدید)، «IIHS» (مؤسسه‌ بیمه و ایمنی بزرگراه‌ های آمریکا) و «NHTSA» (سازمان ایمنی ترافیک بزرگراه‌ های ملی آمریکا) ازجمله مراجع بین المللی هستند که سال هاست در حوزه های مختلف مربوط به خودرو فعالیت می کنند. در سرتاسر دنیا شاید این موسسه ها تنها مکان هایی باشند که کارکنانش در کنار خودروهای متلاشی شده عکس یادگاری می گیرند و خوشحال هستند.

global ncap

خوشحالی این افراد به این جهت است که پیش از فرستادن محصولی به بازار، سطح کیفی ایمنی و امنیت آن را با انجام تست تصادف سنجیده اند، بدون اینکه فرد یا افرادی قربانی محصولات بی کیفیت و ناامن شوند.

Global NCAP را بیشتر بشناسید.

موسسه ارزیابی ایمنی خودرو

موسسه «Global NCAP» (New Car Assessment Programmer) یکی از موسسه هایی است که خودروهای تولید شده در کمپانی های مختلف را به لحاظ ایمنی، آزمایش و رتبه بندی می کند. این موسسه بین المللی در سرتاسر دنیا ازجمله استرالیا، اروپا، آمریکا و ژاپن نمایندگی دارد. برای مثال «JNCAP» مخصوص ارزیابی خودروهای ژاپنی و «Euro NCAP» مخصوص ارزیابی خودروهای اروپایی است.

JNCAP

NCAP بر اساس سطح تجهیزات ایمنی، خودروها را دسته بندی کرده و بعد از انجام تست تصادف، نتایج را با هم مقایسه می کند. معمولاً نتایج ارزیابی در وب سایت این موسسه در دسترس عموم مردم قرار می گیرد تا قبل از خرید خودروی موردنظرشان، به لحاظ ایمنی آن را بسنجند. در سالهای اخیر اطلاعات منتشر شده از ایمنی خودروها در این سایت تأثیر بسیار زیادی بر تصمیمات مردم جهان گذاشته است؛ چراکه عملکرد این موسسه سنجش اثبات کرده که مرجع خوبی برای تائید، رد و یا ارتقا سطح فناوری و تجهیزات ایمنی خودروهاست.

تست تصادف خودرو

NCAP برنامه آزمایش ایمنی یا همان تست تصادف را با دو نوع رتبه بندی «حفاظت از اشخاص بزرگسال» (AOP) و «حفاظت از اطفال» (COP) آغاز کرد؛ اما در حال حاضر نتیجه آزمون ایمنی بر اساس معیارهای بیشتری است که در ادامه به آن می پردازیم.

ارزیابی امنیت ماشین

موسسه Global NCAP هرساله تندیس های را به خودروسازانی که در تولید محصولاتشان به حفاظت از جان مصرف کنندگان اهمیت داده اند و در طراحی ایمنی محصولشان نوآوری داشته اند، اهدا می کند.

در Global NCAP ایمنی خودروها چطور آزمایش می شود؟

ایمنی سرنشین در تصادفات

در مؤسسه Global NCAP ابتدا خودروها بر اساس کلاس تولید شده (سواری، آفرود، ون و …) و سطح تجهیزات ایمنی رتبه بندی می شوند؛ سپس هر یک از خودروها را برای انجام انواع تست تصادف آماده می کنند.

تست های حفاظت از سرنشینان بزرگسال، حفاظت از سرنشینان کودک و میزان سلامت عابر پیاده ازجمله آزمایشات مربوط به ارزیابی ایمنی است.

دریافت سند ایمنی خودرو

برای مثال در تست حفاظت از سرنشینان بزرگسال، میزان ضربه ها و صدمات وارده به راننده و سایر سرنشینان (به خصوص سرنشین جلو) طی چند مرحله را بررسی می کنند. میزان ضربه پذیری درب و ستون خودرو به همراه عملکرد صحیح کیسه های هوا ازجمله اطلاعاتی است که بعد از انجام تست به دست می آیند.

نحوه انجام تست به این صورت است که ماکت هایی را به عنوان راننده و سرنشین در نظر می گیرند؛ سپس ضربه هایی با شدت های مختلف را از چند جهت به خودرو وارد می کنند.

تست تصادف سواری

موسسه ncap

ایمنی عابر پیاده

در نهایت، نتایج تست تصادف بر اساس چهار معیار «ایمنی سرنشین» (Occupant Safety)، «ایمنی کودک» (Child Safety)، «ایمنی عابر پیاده» (Pedestrian Safety) و «سیستم های هوشمند کمک به راننده» (Safety Assist) رتبه بندی شده و رتبه های ایمنی خودروها اعلام می شود.

Safety Assist

تصویر زیر متعلق به فرمان خودرویی است که هیچ ستاره ای از سوی این موسسه دریافت نکرده و در تست تصادف رد شده است.

crash test

بخش ویژه و کارآمدی که در سال های اخیر به مراحل ارزیابی ایمنی خودروها اضافه شده است، بخش «تجهیزات ایمنی» خودروهاست. در این بخش سیستم ترمز اضطراری خودکار، کنترل پایداری الکترونیکی، کنترل تطبیقی سرعت، هشدار کمربند و هشدار خروج از خط آزمایش و ارزیابی می شوند.

کدام خودروها صلاحیت ارزیابی ایمنی ندارند؟

euro ncap

در هر بازه ای تجهیزات مربوط به ایمنی در خودروها متفاوت است؛ بنابراین تولیدکنندگان در هر تاریخی که محصولشان را برای دریافت سند ایمنی به موسسات ارزیابی می فرستند، باید مجهز به تجهیزات و فناوری های روز باشند. برای مثال اگر در تولیدات پیش رو خودرویی تولید شود که مجهز به سیستم های هشدار خروج از خط یا ترمز اضطراری خودکار نباشد، نمی تواند در آزمایش های چنین موسسه هایی شرکت کند و ارزیابی شود.

 

آیا شما تا به حال سوار بر خودرویی که تست تصادف را پشت سر گذاشته شده اید؟ اگر تجربه ای در زمینه ی استفاده از تجهیزات ایمنی در خودروی تان دارید، برای توربو یدک هم بنویسید؟ مجله توروبو یدک از نظرات شما استقبال می کند. با توربو یدک همراه باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه ی کال تو اکشن اسنپ