ضروری ترین امکانات جانبی ای که یک خودرو باید داشته باشد!

دسته بندی مطلب: اخبار خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
  • ۱۰ آبان ۱۳۹۷
  • 478
  • 0
  • مدت مطالعه :7 دقیقه

امکانات جانبی ضروری یعنی انتخاب سیستم صوتی یا صندلی های ارگونومیک؟ تهویه مطبوع یا سانروف پانورامیک؟ سیستم های کمک پارک یا تنظیم الکتریکی آینه ها؟ از کجا بفهمیم وجود کدام یک از این تجهیزات و امکانات جانبی برتری بیشتری نسبت به دیگری دارد؟ هر فردی برای خرید خودرو معیارهای خود را دارد؛ اما اینکه به لحاظ اصولی کدام یک از امکانات جانبی خودرو ضروری تر بوده و منجر به راحتی راننده و سرنشینان می شود، بحثی است که توربو یدک در این مقاله به آن می پردازد. با مجله توربو مگ همراه باشید.

یکسره به سراغ اصل موضوع می رویم. زمانی که خریدار خودرویش را تحویل می گیرد، اولین کاری که می کند چیست؟ قطعاً روی صندلی راننده می نشیند. به نظر شما اولین چیزی که قبل از روشن شدن خودرو و استفاده از امکانات جانبی آن ممکن است راننده را اذیت کند چیست؟ بله! صندلی ای که روی آن نشسته است. در حال حاضر افراد زیادی هستند که ماشین مدرن و گران قیمت سوار می شوند؛ اما از امکانات جانبی آن به شدت ناراضی اند.

 

امکانات جانبی ضروری یعنی صندلی های ارگونومیک (Vehicle Ergonomics)

آمار قابل توجهی از تصادفات در دنیا مربوط به خستگی و خواب آلودگی رانندگان است. به نظر شما یک صندلی غیراصولی و نامناسب چقدر در افزایش خستگی سرنشینان به خصوص راننده تأثیر دارد؟ وجود امکانات جانبی تا چه میزان در کاهش تصادفات موثرند؟

آسودگی راننده از اولین و مهمترین مسائلی است که منجر به رضایت یک فرد از خودرویش می شود. حتماً برای شما هم بارها پیش آمده که اطرافیانتان از خودرویی که ظاهرش را دوست ندارند تعریف می کنند. وقتی علت را جویا می شوید، قطعاً جواب آنها راحتی و آرامشی است که در طول رانندگی در مسیرهای طولانی و مسیرهای سخت دارند. اولویت بندی امکانات جانبی در اینجا مشخص می شود.

رعایت مسائل ارگونومیک باعث کاهش میزان خستگی راننده و به طبع افزایش ایمنی رانندگی می شوند؛ به علاوه در درازمدت سلامت راننده را تهدید نمی کند. این مسئله آنقدر اهمیت داشته که در سالهای اخیر تولیدکنندگان سعی داشته اند «صندلی برقی حافظه دار» را جزو یکی از امکانات جانبی ضروری در محصولشان بگنجانند. این صندلی ها طبق سلیقه و راحتی شما تنظیم شده و اطلاعات لازم را در حافظه خود حفظ می کنند تا تغییری پیدا نکنند.

 

امکانات جانبی ضروری یعنی سیستم تهویه مطبوع (HVAC)

«سیستم تهویه مطبوع» یعنی دمای داخل کابین بیش از اندازه بالا و پایین نبوده و هوا به راحتی در گردش باشد. در خودرویی که مجهز به سیستم تهویه مطبوع است، انواع بوی ناخوشایند و هوای نامناسب خیلی زود از بین می رود و راننده و سرنشینان اذیت نخواهند شد. سیستم تهویه مناسب یکی از امکانات جانبی ای است که با تأثیر چشمگیری که در افزایش میزان آسودگی و لذت از رانندگی و کاهش میزان خستگی و کسالت سرنشینان و راننده می گذارد، ایمنی خودرو را چند برابر می کند.

امروزه یکی از تبلیغات اثرگذار خودروسازان برتر به کارگیری امکانات جانبی ای مثل صندلی های خنک شونده، سیستم گردش هوای اتوماتیک و سیستم تنظیم خودکار دما در چند نقطه مختلف کابین است.

 

امکانات جانبی ضروری یعنی انواع سیستم کمک پارک (Park Assist Systems)

«سیستم های کمک پارک» از دیگر امکانات جانبی هستند که می توانند منجر به راحتی راننده شوند. از جمله سیستم های کمک پارک «کمک پارک عقب»، «کمک پارک جلو به چند صورت الکترونیکی»، «شناسایی محل مناسب پارک»، «پارک نیمه خودکار»، «پارک تمام خودکار»، «کمک به خروج از پارک» و «سیستم کمک به مانورهای کم سرعت» است.

هر کدام از این امکانات جانبی به نوعی از وظایف اصلی راننده کاسته و منجر به آسودگی خیالش در شرایط مختلف خواهند شد. دوربین هایی که در چند جای مختلف بدنه خودرو نصب می شوند، چشم های هوشمند و دقیقی هستند که بخشی از مسئولیت راننده را بر عهده می گیرند. سیستم های کمک پارک جزو امکانات جانبی هوشمند دسته بندی می شوند؛ چراکه در محیط های پر ترافیک و پر خطر می توانند کنترل خودرو را به دست بگیرند و ایمنی خودرو و امنیت سرنشینان را افزایش دهند.

 

امکانات جانبی ضروری یعنی ارتباطات هوشمند خودرویی (Connected car)

به خودروهایی که مجهز به مجموعه ای از امکانات جانبی از قبیل «ناوبری»، «چندرسانه‌ای»، «تلماتیک» بوده و به طور کلی نرم افزارهای سرگرم کننده و دانشی دارند، «Connected car» یا «خودروهای متصل» گفته می شود. پیش بینی شده است که تا سال ۲۰۲۰ نود درصد از خودروهای تولید شده در سرتاسر دنیا به تجهیزات جانبی ای از این دست تجهیز شوند.

ردگیری خودروی سرقت شده، ممانعت از بکارگیری قطعه غیراستاندارد، عیب یابی خودرو و هماهنگی های لازم برای تعمیر آن ازجمله امکاناتی است که این فناوری برای خودرو قائل می شود. چنین امکانات جانبی ای حتی اگر به دفعات مورداستفاده قرار نگیرند، علاوه بر افزایش ایمنی خودرو، استرس و نگرانی را به میزان زیادی از راننده و سرنشینان دور می کنند.

 

امکانات جانبی ضروری یعنی نمایشگر واقعیت افزوده (Head Up Display)

«نمایشگر واقعیت افزوده» صفحه ی نیمه شفافی است که اطلاعات ضروری درباره خودرو و جاده را روی شیشه جلوی راننده نمایش می دهد. با وجود این امکان جانبی نیازی نیست که راننده برای مطلع شدن از شرایط خودرو یا محیط پیرامون هیچ حرکت اضافه ای بکند. امکانات جانبی از این قبیل با کاهش حرکات اضافی راننده و استرس های ناگهانی در تأمین امنیت و سلامت راننده و سرنشینان نقش زیادی دارند.

 

افرادی که بعد از خواندن این مقاله همچنان معتقدند سانروف پانورامیک و سیستم صوتی امکانات جانبی بهتری هستند، لطفاً نظرشان را برای مجله توربو مگ بنویسند. برای توربو یدک بنویسید که ترجیح می دهید کدام یک از امکانات جانبی را در خودروی تان داشته باشید. مجله توربو مگ از نظرات شما در جهت بهبود مقالات استقبال می کند. با توربو یدک همراه باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه ی کال تو اکشن اسنپ