ماشین ذهن خوان می راند، شما فقط فکر کن!

دسته بندی مطلب: معرفی خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
  • ۱۷ آبان ۱۳۹۷
  • 395
  • 0
  • مدت مطالعه :6 دقیقه

ماشین ذهن خوان رقیب سرسخت این روزها برای خودران ها به شمار می رود. در شرایطی که بازار تولید خودران ها داغ است، خودروساز ژاپنی نیسان، ساز مخالف می زند. نیسان از فناوری «B2V» یا «Brain to Vehicle» صحبت می کند که به راننده می گوید: «فقط فکر کن، من انجام می دهم». با مجله توربومگ همراه باشید تا به طور کامل متوجه شوید حرف حساب نیسان و ماشین ذهن خوانش چیست!

 

ماشین ذهن خوان، سر شما کلاه می گذارد!

شاید به نظرتان چنین حرفی پایه و اساس منطقی نداشته باشد و بگویید این مسئله تنها یک کلک برای فروش بیشتر است؛ اما دقیقاً برعکس است. فناوری به کار رفته در ماشین ذهن خوان کاملاً اساس علمی داشته و ریشه آن در تحقیقاتی است که در زمینه ی استفاده از تکنولوژی رمزگشایی مغز صورت گرفته است. این اولین بار است که چنین فناوری و تجهیزی در مورد خودرو معرفی می شود.

کلاه ذهن خوانی نیسان

 

سیستم خودروهای مجهز به فناوری B2V به این صورت است که کلاهی مجهز به حسگرهای هوشمند و قوی روی سر راننده گذاشته می شود. در ماشین ذهن خوان افکاری که از ذهن راننده می گذرد، توسط سیگنال هایی از سوی حسگرها به خودرو گزارش شده و واکنش لازم اعمال می شود.

تکنولوژی رمزگشایی نیسان

 

جالب است بدانید که سرعت انجام واکنش به تصمیم ذهنی راننده، تنها نیم ثانیه زودتر از شرایط عادی است؛ اما همین زمان بسیار کوتاه چنان تأثیری در رانندگی می گذارد که شما سرشار از احساس لذت و هیجان خواهید شد.

فناوری B2V در خودرو

 

در ماشین ذهن خوان اگر کمرت درد گرفت، به تنظیم دوباره صندلی فکر کن!

ماشین های ذهن خوان با کمک فناوری B2V امواج مغزی راننده را می خوانند و سپس تصمیم به واکنش می گیرند. به بیان دیگر یعنی راننده می تواند به هر چیز دیگری مثل دمای داخل خودرو و یا تنظیم صندلی خود فکر کند.

راننده یک ماشین ذهن خوان با سرما، گرما، کمردرد و یا هر چیز دیگری که مشکل دارد، فقط کافی است به خواسته خود فکر کند. طولی نخواهد کشید که شاهد اجرای آن بدون اینکه دست به کاری زده باشد خواهد بود.

شبیه ساز خودروی الکتریکی نیسان

 

مرکز تحقیقات نیسان

 

به گفته دکتر «Lucian Gheorghe»، محقق ارشد نوآوری در مرکز تحقیقات نیسان، در میان کاربردهای بالقوه ای که فناوری B2V به ماشین ذهن خوان بخشیده، ذهن خوانی یکی از تنظیماتی است که این فناوری می تواند پاسخگوی آن باشد.

ماشین ذهن خوان و تصادف

 

ماشین ذهن خوان و اتفاقات ناخوشایند

افراد زیادی سؤال می کنند که آیا فناوری B2V به جلوگیری از اتفاقات ناخوشایند هم کمک می کند؟ جواب سازنده ماشین ذهن خوان بله است.

اگر سنسورها احساس کنند که سرعت بیشتر از حد مجاز است یا مثلاً احساس کنند فاصله با ماشین جلویی خیلی کم است، هشدار خطا (eror) می دهند و درصدد تنظیم سرعت و فاصله برخواهند آمد.

خودران نیسان

 

تفاوت ماشین ذهن خوان نیسان با سایر خودران ها؟

تفاوت ماشین ذهن خوان نیسان با سایر خودران ها اینجاست که رانندگان خودروهای نیسان هر وقت بخواهند سیستم خودران را خاموش کرده و خودشان کنترل ماشین را به دست می گیرند. نیسان یکی از شرکت های خودروسازی است که معتقد است نباید اختیار ماشین ها کاملاً به کامپیوترها سپرده شود. نیسان تأکید می کند که با وجود خدمات نوینی که ارائه می دهیم نباید لذت رانندگی را از افراد سلب کنیم.

به دلیل وجود چنین عملکردی است که برخی این خودرو را ماشین ذهن خوان و برخی خودران ذهن خوان می نامند.

نمایشگاه محصولات الکترونیکی CES

 

با توجه به افزایش تولید و طرفداران خودران ها در دنیا تا سال ۲۰۳۵ حدود یک چهارم خودروهای موجود در بازار به راننده نیازی ندارند. هر ساله در آمریکا نمایشگاهی به نام «CES» ویژه محصولات الکترونیکی برگزار می شود. خودروهای الکتریکی چند سالی است که غرفه های متعددی در این نمایشگاه دارند.

ماشین برقی

 

بهترین خودروسازان دنیا تمام تلاششان را می کنند تا در این نمایشگاه از ویژه ترین محصول خود و خاص ترین تجهیزات آن رونمایی کنند. زمستان سال گذشته بود که نیسان در غرفه ۵۴۳۱ نمایشگاه CES در شهر «لاس وگاس» مستقر شد و با کمک شبیه سازش از فناوری B2V یا Brain to Vehicle و ماشین ذهن خوان خود پرده برداشت.

فناوری ذهن خوانی در صنعت خودرو

به گفته نیسان فناوری B2V بین پنج تا ده سال دیگر در ماشین های خودرانش اعمال خواهد شد. با وجود پیشرفت علم و تکنولوژی های مربوط به خودرو بعید نیست که تا آن زمان تنها نیسان، ماشین ذهن خوان تولید کند.

 

تا به حال چیزی راجع به ماشین ذهن خوان شنیده بودید؟ به نظرتان سوار شدن بر یک خودرویی که ذهن خوانی می کند، چه هیجاناتی در پی دارد؟ نظرات خودتان را برای مجله توربومگ بنویسید. توربویدک از نظرات شما در جهت بهبود مقالات بره می برد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه ی کال تو اکشن اسنپ