استارت می زنم اما ماشین روشن نمی شود!

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
 • ۶ آبان ۱۳۹۷
 • 32245
 • 46
 • مدت مطالعه :7 دقیقه

استارت می زنم اما ماشینم روشن نمی شود! هر راننده ای ممکن است بارها این سوال را از خود پرسیده باشد؛ اما اینکه در چه شرایطی این سوال پیش بیاید خیلی فرق می کند. وقتی راننده هیچگونه دسترسی به تعمیرکار ندارد، از سیستم فنی ماشین چیزی نمی داند و اینترنت گوشی هم جوابگوی سوالاتش نیست، این مقاله مجله توربو مگ که درباره استارت زدن خودرو و مشکلات مربوط به آن است، بسیار خواندنی خواهد بود.

شاید فکر کنید که دانستن علت خرابی چه چیزی را حل خواهد کرد. در مواردی این حرف درست و در مواردی کاملا اشتباه است. چندی پیش فردی می گفت اگر وقتی خودرویش از حرکت ایستاد و خاموش شد، کمتر استارت زده بود، قطعا هزینه و وقت کمتری را برای تعمیرش صرف می کرد.

قبل از هر چیز به یاد داشته باشید که استارت نخوردن با استارت خوردن و روشن نشدن مشکلی کاملا متفاوت است؛ پس روشن نشدن خودرو به دو بخش تقسیم می شود:

 

بخش اول: چرا خودرو استارت نمی خورد؟

استارت نخوردن خودرو مربوط به قسمت برق و الکترونیک بوده و از دلایل اصلی آن موارد زیر است:

باتری ماشین

 

باتری تمام شده است

باتری خودرو در دوحالت تمام می شود. حالت اول زمانی است که خودروی شما دیر به دیر روشن می شود و قطعاتی مثل ساعت و دزدگیر برای فعالیت از باتری استفاده می کنند.

به این ترتیب وقتی بعد از مدتی طولانی به سراغ خودرو می روید؛ خودرو استارت نمی خورد. (اصطلاحا می گویند باتری خوابیده است)

حالت دوم زمانی است که برای مدت زمان طولانی پس از خاموش شدن خودرو، چراغ ها روشن مانده اند. در این موارد هم باتری خودرو ضعیف یا تمام شده است.

کار کردن خودرو باعث شارژ باتری می شود؛ بنابراین اگر سعی کنید خودروی پارک شده تان را چند روز یکبار روشن کنید تا کمی کار کند، به باتری اجازه خوابیدن نمی دهید.

 

سولفاته شدن باتری

 

عملکرد ضعیف در پایانه های باتری

بسیار پیش آمده است که سولفاته تشکیل شده روی سرباتری و پایانه ها اجازه برقراری ارتباط صحیح را به باتری نمی دهند؛ بنابراین خودرو در استارت خوردن ضعیف عمل می کند. برای از بین بردن صحیح سولفاته ها می توایند به سراغ مقاله «فوت و فن تمیزکاری سولفاته سر باتری ماشین چیست؟» در مجله توربو یدک بروید.

 

نکته: گاهی ممکن است سیستم امنیتی خودروی شما دچار سر درگمی شود. این اتفاق می تواند بر اثر استفاده از سوئیچ تقلبی باشد و منجر به استارت نخوردن خودرو شود.

روشن نشدن ماشین

 

بخش دوم: چرا خودرو استارت می خورد اما روشن نمی شود؟

استارت خوردن و روشن نشدن خودرو مربوط به قسمت مکانیک خودرو است و از دلایل اصلی آن موارد زیر است:

باک بنزین

 

عدم سوخت رسانی مناسب

نداشتن بنزین: عدم توجه به خالی بودن باک و پشت سرهم استارت زدن یا هل دادن ماشین از جمله کارهای غلطی است که در بیشتر موارد منجر به سوختن پمپ بنزین می شود. این همان چیزی است که در ابتدای متن در مورد تجربه یک فرد و استارت زدن بیجا به آن اشاره کردیم.

نکته: توجه داشته باشید که وجود بنزین کم در باک نیز ممکن است دردسر ساز شود. در این مواقع علاوه بر اینکه ذرات ته نشین شده در باک ممکن است گرفتگی ایجاد کنند، پمپ سوخت هم به دلیل مکش هوا بیش از حد گرم شده و معیوب خواهد شد.

فیلتر بنزین

 

گرفتگی فیلتر بنزین: گاهی مقدار ذرات معلق در باک سوخت آنقدر زیاد است که منجر به گرفتن صافی شده و نمی گذارد بنزین عبور کند.

انژکتور

 

کارکرد نادرست سیستم پاشش سوخت و انژکتورها: وجود ذرات معلق در سوخت منجر به گرفتگی مجراهای سوخت رسانی و انژکتورها می شود؛ بدین ترتیب عمل سوخت رسانی ناقص مانده و باوجود استارت خوردن، خودرو روشن نمی شود. کثیف شدن انژکتورها هم عامل مهم دیگری در استارت ناقص و روشن نشدن خودرو است.

سنسور دمای آب

 

خرابی سنسور دمای آب: اگر فشنگی آب خراب باشد اطلاعات نادرستی از دمای آب برای ECU می فرستد. ECU وظیفه دارد در دمای نامناسب مانع از روشن شدن موتور خودرو شود؛ پس مادامی که فشنگی آب خراب باشد موتور خودرو روشن نخواهد شد.

سیستم جرقه زنی ماشین

 

وجود ایراد در سیستم احتراق

خراب شدن شمع، وایر و کوئل یا زمان بندی نادرست احتراق موجب می شود خودروی شما استارت بخورد اما روشن نشود. برق رسانی ناقص منجر به جرقه نزدن شمع ها و بروز ایراد در سیستم احتراق می شود.

استارتر

 

خرابی استارتر

خرابی این قطعه در دو بخش مشترک است. بروز هرگونه ایراد در استارتر خودرو و قطعات مربوط به آن می تواند منجر به استارت نخوردن یا استارت خوردن و روشن نشدن شود. برای مثال خرابی قطعه سلونوئید منجر به استارت نخوردن خودرو و خرابی دنده ها منجر به استارت خوردن و روشن نشدن خودرو می شود.

نکته: شنیدن صداهای نامتعارف از علائم خرابی الکترونیکی استارتر و ضعیف بودن نور چراغ های پشت آمپر از علائم خرابی مکانیکی استارتر است.

برای خرید انواع لوازم یدکی استارت از توربویدک کلیک نمایید

 

سنسور ضربه

 

سنسور ضربه: طراحی این سوئیچ مخصوص زمانی است که به خودرو ضربه های شدید نظیر تصادف وارد شود. در چنین مواقعی این قطعه خودرو را به صورت خودکار خاموش می کند. ممکن است شما تصادف نکرده باشید؛ اما به دلیل با شدت رد شدن خودرو از دست انداز یا چاله ای سوئیچ ضربه فعال شده باشد. تا زمانی که این قطعه به مکان اولیه خود بازنگردد، خودرو استارت می خورد اما روشن نمی شود.

خرابی سنسور دور موتور، گیر کردن استپر از دلایل دیگر روشن نشدن موتور خودرو است که چندان شایع نیست.

 

شما کدام یک از موارد بالا راتجربه کرده اید؟ آیا در مورد روشن نشدن خودرو مورد دیگری سراغ دارید که در متن بالا نیامده باشد؟ برای مجله توربو مگ بنویسید. توربو یدک از تجربیات شما استفاده می کند. با ما همراه باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • با سلام: خودرو سمند EF7مدل ۹۴مربوط به یکی از ادارات دولتی مدتی است که دچار مشکل فنی برقی شده که به مکانیکهای مربوطه مراجعه نمودم و حتی به یکی از نمایندگی های مجاز ایران خودرو در کرج نیز مراجعه نمودم ولی متاسفانه هنوز موفق به برطرف نمودن ایراد خودرو نشدم.با وارد کردن سوئیچ چراغهای پشت آمپر روشن بطور کامل روشن میشودوماشین استارت می خورد ولی ماشین روشن نمی شود.ممنون می شوم راهنمائی بفرمائید.

  • سلام منم پژو۲۰۷ مدل ۹۶ دارم ایرادش از سوکت کامپیوترش بود که دو تا از خانه های سوکت آب شده بود ببین از سوکت کامپیوترش شاید باشه ، اگر بود حتما بیا به ما بگو ببینیم درسته یا نه

  • سلام بهبود جان
   روشن شدن موتور در لحظه استارت به عوامل مختلفی بستگی داره. باید با دیاگ هنگام استارت زدن بررسی بشه که مشکل از کجاست. ممکنه انژکتور پاشش نکنه ، ممکنه کوئل برق برای جرقه شمع نفرسته ، ممکنه سنسور دمای آب خراب باشه و ساسات شدید ماشین باعث بشه ماشین خفه کنه ، حتی ممکنه مغذی استارت پایه های مربوط به ارسال برق به سوخت رسانی رو برق نده ، ممکنه چند پایه از پایه های کامپیوتر آب شده باشه و … بهتره که به یه مرکز تخصصی مراجعه کنی و ماشین رو حین استارت خوردن بررسی کنن.

 • باسلام ماشین من پراید مدل ۹۴ هستش موقعی که سویچو میخام بازکنم سیفونش مثلابجای اینکه پنج ثانیه وزوز کنه دوثانیه وزوز میکنه وماشین روشن نمیشه این مورد معمولا ظهر اتفاق میافته لطفا کسی میدونه عیبشو راهنماییم کنه

  • سلام انژکتور یکی از شما خرابه

 • ماشین من پراید ۱۳۱ است دز حالت که ماشین سرد ه استارت می زنم به راحتی روشن میشه بعد از لحظای راه رفتن اگر خاموش کنم استارت میزنه اما روشن نمیشه تا حال ذغال ها و اتومات استارتر را نو خریده و عوض کردم اما مشکل همچنان باقی است.

  • سلام دوست عزیز مشکل پراید ۱۳۱ پمپ بنزین و رله دوبل چک شود

  • سنسور دورموتور ایراد داره

  • منم ماشینم اینطوری بود بردمش برقکار یه رله ای روی استارت گذاشت و درست شد
   مشکلش همین بود و یااینکه آب بریزی روی رادیات تا فن خاموش بشه و استارت بزن روشن میشه

 • ماشین من سمنداست چند روزی است باطری یکدفعه ضعیف شده وبداستارت میخوره باطری ماشین یکی از دوستان را گرفتم و ماشین بلافاصله روشن شد بعدباطری خودم را بستم ماشین راحت روشن میشد روزبعدصبح به سختی روشن شد ولی بعدازظهرکمی اذیت کردولی روشن شد از دیشب دوباره استارت ضعیف میزنه ولی روشن نمیشه میخواستم ببینم قطعا از باطری است یاخیر

  • سلام منم همینطوری بود باطری خراب شده فقط چراغ روشن بزار ببین تو ۳دقیقه باتری خالی میشه چون خراب عوض کن

 • درود خسته نباشید
  من خودرو پارس tu5 کلاس۱۵ مدل۹۶٫ وقتی خودرو خریدم منتقل چابهار شدم و برای جابجایی تا شهرستان مجبور شدم خودرو رو تو تهران بذارم. بخاطر سالم موندن باطری همیشه دو قطب باطری رو برمیدارم و دفعه بعد که حدود۳ماه میشه و میخوام روشن کنم بدون مشکل و تک استارت روشن میشه. دوستام میگن چون روغن بی کیفیت هست و ته نشین میشه و اگه هفته ای یکبار روشن نشه سبب خشک شدت قطعات داخلی میشه و سبب میشه در استارت اولیه خشک کار کنه تا روغن رو از کارتل به بالا بیاد و…سبب خرابی قطعات خودرو میشه. به نظر شما من چکار کنم؟

 • سلام تازه ماشینم گازسور کردم cng بعد از اینکار ماشینم به سختی با نگه داشتن استارت و فشار دادن پدال گاز صورت میگیره لطفا اگر تجربیاتی دارین راهنمایی بفرمایید

  • سلام،چند دقیقه قبل خاموش کردن بزا ماشین با بنزین کار کنه،،، و موقعی هم که روشن میکنی زارت نرو رو گاز…

  • باسلام.اگر خودروی شما الان روی گاز بدروشن میشه یا بنزین

 • با سلام من یه پراید ۸۵ دارم موقعی که سرده صد بار استارت بزنم راحت روشن میشه بدون مشکل ولی مثلا اگه سرد باشه روشن کنم برم تا پمپ بنزین خاموش کنم دیگه به راحتی روشن نمیشه سنگین استارت میخوره باید چند بار سوییچ رو خاموش کنم استراحت ۱۰ ثانیه ای و بعد به زحمت روشن بشه ذغال استارتشم عوض کردم
  ولی همون مشکل رو داره انگار استارت موتور رو کامل تاب نمیده که روشن بشه اگه کسی جواب بده ممنون میشم الان ۲ ساله همینجوره
  با تشکر

  • احتمال زیاد سنسور دور موتور ایراد داره

  • سلام
   منم این مشکل رو داشتم‌.سنسور دمای اب یا فشنگی اب که باعث میشه ساسات زیادی عمل کنه

 • سلام مدتی ماشین من با یه استارت روشن نمیشه باید دو استارت بزنم تازه اونم باید استارتو ۷ثانیه نگه دارم خیلی کارا انجام دادم نشد کمکم کنید ماشینم پژو۴۰۵ تاکسیه

 • سلام
  پژو ۴۰۵ من با کولر درجه حرارت تا ربع بالا می یاد ولی بدون کولر از نصف هم بالاتر میره ، لطفا راهنمایی کنید
  مدل ۹۶ موتور معمولی

 • سلام من یک پراید ۸۵دارم تازه باتری هم عوض کردم تازگیا وقتی ماشین سرده مثلا چندروز روشن نکردم میام استارت بزنم، استارت میخوره ولی روشن نمیشه با هل دادن روشن میشه بعدش اگه بخوام خاموش کنم اونموقع دیگه استارت زدنی روشن میشه فقط مواقعی که ماشین چندروزی روشن نشده، استارت زدنی روشن نمیشه که با هل دادن روشن میشه بی زحمت میشه راهنمایی کنید ممنون میشم

 • باسلام وخسته نباشیدچندوقته ماشینم بعضی وقتها خاموش میکنم ودوباره هرچی استارت میزنم روشن نمیشه وبعضی وقتها ماشینم تاچندروز توپارکینگ خاموشه وبعدش که استارت میزنم باتک استارت روشن میشه البته بردمش دیاگ زدم گفتند خطای سنسوردمای آب میزنم عاجزانه ازشماکمک میخاهم

  • اگه از فشنگی دمای آب نبود،احتمال بسیار زیاد از سنسور دورموتور هست، سنسور بازکن ،تمیز کن اگه درست نشد تعویض کن

 • جواب دهید

 • با سلام
  یه پارس دوگانه ۹۱ دارم که تعمیر شد و متاسفانه بعد از تعمیر موتور ماشین استارت میخوره و روشن نمیشه
  برقکار اومد و سنسور ضربه رو چک همچنین رله دوبل و فیوز و کوئیل رو هم چک کرد ولی روشن نشد و همچنین یه قفل ساز آوردم که تعریف سوییچ کنه ولی تعریف نشد
  گفتن مربوط به ecuمیشه میخوام نظرتون رو بپرسم

  • منم همین مشکلو داشتم ولی بخاطر روغنسوزی تعمییر موتور داشتم و کاتالیز اگزوز گرفته بود از دوده و خفه کرده بود و کاتالیزورو عوض کردم

 • سلام وقت بخیر پیکان مدل ۹۰ انژکتوری دوگانه شب استارت شده خودرو روشن شد ۱۰ ثانیه بعد خاموش شد و صدای استارت زدن فرق کرده مکانیک باز کرده اما زنجیر متور سالمه برق هم میاد سر شمع ها و سوخت هم داره ایراد کار کجاست اصلا هم خبر نمیکنه از روشن شدن

 • باسلام.
  خودروی پیکان وانت دوگانه شرکتی مدل ۸۸ یک ماهی است که هرچه استارت میخوره اما روشن نمیشه.اما ۲۰ دقیقه صبر میکنم و دوباره استارت میزنم همون استارت اول روشن میشه.بعد نیم ساعت حرکت میکنم، وامیستم خاموش میکنم ۵دقیقه بعد دوباره هرچه استارت میزنم روشن نمیشه.
  هرجا میبرم هرکی ینظری میده.
  بدجوری داره ازیتم میکنه.
  کسی میدونه این دردش چیه؟؟؟ 🙏

 • با سلام
  مطالب جالب و ارزنده ای در اختیار ما میزارین بسیار زیبا عالی بود تشکر

 • سلام.پراید ۸۶ دارم دیروز بعد از بارون دیگه روشننسن نشد استارت میخوره.مخصوصا تو هوای بارونی این مشکل هست…اگه تسمه تایم پاره شده باشه و استارت زده باشم ممکن هست اسیب جدی به ماشین رسونده باشم..

 • سلام. من پراید ۱۳۱ صفر برداشتم..حالا بعد از ۲۰۰۰ کارکرد هنگام استارت زدن زمان میبره…یعنی بعداز ۳ یا ۴ روز خاموش بودن برای بار اول روشن کردن استارتش زمان میبره..ولی چند دقیقه بعدش خاموش کنی برای روشن شدن مشکلی نداره…خوب روشن میشه.(تا قبل از ۲۰۰۰ کیلو متر مشکلی نداشت)

 • سلام من ی ماشین پراید مدل ۸۶ دارم وقتی استارت میزنم ماشین روشن نمیشه. حتی بنزین هم میاد چراغ پشت کیلومترنیز روشن میشه لطفا راهنمایی کنید

  • سلام علی جان…
   ماشین برای روشن شدن علاوه بر بنزین به خیلی چیزای دیگه نیاز داره . یکیش جرقست …. چک کن ببین ماشینت جرقه میزنه …. از طرف دیگه موتور باید حس کنه که داره می چرخه در نتیجه سنسور دور موتور و سنسور مپ میتونه مسئله ساز بشه … شاید بنزین پمپ میشه ولی انژکتورها کار نمیکنن …. یه متخصص کامپیوتر باید ماشینت رو ببینه …. به یه انژکتور کار یا دیاگ کار حرفه ای مراجعه کن

 • سلام.من ال نود مدل نود دارم.تا زمانی که ماشین سرده مشکلی ندارم.ولی وقتی ماشین داغ داغ میشه یعنی بعد از مدتی یکساعت حرکت وقتی خاموشش میکنم استارت میخوره ولی به زور روشن میشه و ریپ میزنه علتش چیه

  • مشکل شما میتونه از خرابی انژکتورها ، خرابی سنسور دما آب ، خرابی سنسور مپ و یا فشار شکن بنزین باشه . خرابی سنسور آب با دیاگ ، خرابی انژکتور با تست انژکتور و خرابی فشار شکن توسط فشار سنج سوخت بررسی می شه …. واقعا با یک نشانه به تنهایی نمی شه تصمیم گرفت ، البته در این مورد خرابی انژکتور و سنسور آب محتمل تر است.

 • من ۲۰۶ تیپ ۲ دارم سال ۸۵٫ موقع حرکت برخی اوقات استارت میخوره ولی یهو خاموش میشه و باید گاز بدم تا روشن بمونه. موقع حرکت هم برخی اوقات خفه می کنه و خوب گاز نمیخوره
  شمع و سنسور اکسیژن هم نو انداختم
  چراغ چک هم روشن نمیشه.

 • سلام، صبح که میخوام برم محل کارم ماشین با تک استارت روشن میشه، اگه توقفی تو راه داشته باشم حدود نیم ساعت، بعد با چند استارت روشن میشه، ولی اگه زمان خاموش شدن کمتر باشه با تک استارت روشن میشه، یا همینطور هنگام برگشت هم چون زمانش طولانی شده با چند استارت روشن میشه علتش چی میتونه باشه.

  • سلام مرتضی جان ….
   بسته به اینکه ماشین شما چی باشه این خرابی میتونه متفاوت باشه اما به طور معمول در خودروی روآ این اتفاق بر اثر خرابی انژکتورها و یا فشار شکن پمپ بنزین رخ میده … در مورد خودروی سمند و ۴۰۵ با موتور ۱۸۰۰ این قضیه تقریبا عادیه و با افزایش عمر ماشین این اتفاق بیشتر خودش رو نشون میده ، اضافه کردن یک اتصال بدنه به بلوکه موتور تا حدی مشکل رو بر طرف میکنه…. سیستم انژکتور رو هم بده بررسی کنن

 • سلام چندروز ضبط بستم. ولی فیوز می سوزه مشگل ازچی ماشین پراید ۱۳۲

 • باسلام.من یه پارس سال مدل ۹۴دارم مشکل ماشین من اینه وقتی سوییچ رو باز میکنم برق میادپشت امپر ولی پمپ بنزین دو سه ثانیه کار میکنه و صداش قطع میشه و استارت میزنم روشن نمیشه و کلید قطع کن داخل موتور میزنه بالا باز باید بیام کلیدرو بزنم پایین تا روشن شه کلیدقطع کن رو هم تعویض کردم باز هم این مشکل بر طرف نشده بعضی وقتها چند روز با استارت اول روشن میشه بعضی وقتها هم در طول روز چند بار به همین مشکل بر میخورم به هرکی هم نشون دادم نتونسته ایرادشو پیدا کنه.

 • سلام خسته نباشید
  ماشین من اردی انژکتوری مدل ۸۳هستش
  وقتی زیاد گرم میشد تک کار میکرد بردم تعمیرگاه یکی از سوزن های انژکتور خراب بود که با تعویض مشکل حل شد ولی از اون به بعد به یک مشکل جدید بر خوردم ماشین قبل از این اتفاق با نیش استارت کار میکرد ولی الان ماشین وقتی خاموش میکنی سه چهار ساعت که خاموش میمونه وقتی میخوای روشن کنی تو اولین استارت با ستارت طولانی روشن میشه و از استارت دوم ماشین مثل قبل با نیش استارت روشن می شود
  پمپ بنزین و استپ موتور هم تعویض شد ولی درست نشد
  شمع هم عوض کردم
  وایر و کوئل هم برسی شد سالم بود
  باتری هم تازس مشکلی نداره
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  بخدا دیگه کلافه شدم از بس هزینه کردم و درست نشد
  تا الان هم یک میلیون خرج رو دستم گذاشته

 • سلام ماشین من پیکان بار انژکتوری مدل ۸۹هست بعد از مسافتی که حرکت میکنم مثلا۵۰ کیلومتر ماشین را خاموش میکنم ودو دقیقه بعدش اگر خواستم حرکت کنم ماشین استارت میخوره ولی روشن نمیشه ولی این کار نیم ساعت بعد انجام دهم ماشین روشن میشود بنظر شما علتش در چیست ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام سجاد جان
   مشکلی که شما بهش برخوردی یک مشکل بسیار شایع هستش و عوامل زیادی میتونه موجب این مشکل بشه از خرابی شمع و وایر گرفته تا خرابی سنسور موقعیت میل لنگ … حتما اول یه دیاگ بزن اگر مشکل سنسور نداشتی بعد بقیه موارد رو بررسی کن …. البته در موارد مشابه خرابی انژکتورها به خصوص انژکتور شماره ۱ (جلوی خودرو) یه همچین مشکلی رو ایجاد میکنه اما صد در صد نیست و باید توسط دستگاه شست و شوی انژکتور بررسی بشه

 • سلام
  سوختن فیوزبرق ونرسیدن برق به اجزای مختلف
  مثلا فیوز سوخته وسبب میشوداستارت نخورد
  یا فیوزسوخته استارت میخوره ولی برق به پمپ بنزبن یا یک اجزای الکترونیکی دیگرنمیرسد …

 • باسلام خدمت دوستان عزیز،من یه پارس مدل۹۰دارم مشکلش آینه،صبح استارت میزنم روشن نمیشه،با دو سه استارت روشن میشه اونم بد،وقتی ۵تا۶ساعتم خاموش باشه همین مشکل و داره،ممنون میشم راهنمایی کنید

 • با سلام كلافه شدم از بس هي قطعه عوض كردم ماشينم روشن نميشه يه ٢٠٦ تيپ پنج مدل ٩٦ دارم با باز كردن سوئيچ صداي هشدار بنزين ميده و چراغ بنزين روشن ميشه امپرش هم بالا نمياد استارت هم ميزنم اصلا روشن نميشه ناگفته نماند كه چندي پيش سركت اي سي يو دوتا از دندانه هاش شكسته شده بود خودم كامپيوتر ماشينو باز كردم و با يه سيم پل زدم قسمت شكستگي دندانه ي اي سي يو رو به پايه ي سوكت اتصالات و مشكلي نداشتم تا فكر كنم اب خوردش و از اون موقع هي خاموش روشن ميشد ماشين حتي در حين حركت و يه جاي ناجور هم چون ترافيك كرده بودم مجبور شدم يه سربالايي رو حدود پنجاه متر با استارت و تودنده حركت كنم كه سرراه رو نگيرم هرچقدر هم تعمير گاه بردم كسي نتونست بفهمه مشكل از كجاست