استارت می زنم اما ماشین روشن نمی شود!

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
  • ۶ آبان ۱۳۹۷
  • 2588
  • 1
  • مدت مطالعه :7 دقیقه

استارت می زنم اما ماشینم روشن نمی شود! هر راننده ای ممکن است بارها این سوال را از خود پرسیده باشد؛ اما اینکه در چه شرایطی این سوال پیش بیاید خیلی فرق می کند. وقتی راننده هیچگونه دسترسی به تعمیرکار ندارد، از سیستم فنی ماشین چیزی نمی داند و اینترنت گوشی هم جوابگوی سوالاتش نیست، این مقاله مجله توربو مگ که درباره استارت زدن خودرو و مشکلات مربوط به آن است، بسیار خواندنی خواهد بود.

شاید فکر کنید که دانستن علت خرابی چه چیزی را حل خواهد کرد. در مواردی این حرف درست و در مواردی کاملا اشتباه است. چندی پیش فردی می گفت اگر وقتی خودرویش از حرکت ایستاد و خاموش شد، کمتر استارت زده بود، قطعا هزینه و وقت کمتری را برای تعمیرش صرف می کرد.

قبل از هر چیز به یاد داشته باشید که استارت نخوردن با استارت خوردن و روشن نشدن مشکلی کاملا متفاوت است؛ پس روشن نشدن خودرو به دو بخش تقسیم می شود:

 

بخش اول: چرا خودرو استارت نمی خورد؟

استارت نخوردن خودرو مربوط به قسمت برق و الکترونیک بوده و از دلایل اصلی آن موارد زیر است:

باتری ماشین

 

باتری تمام شده است

باتری خودرو در دوحالت تمام می شود. حالت اول زمانی است که خودروی شما دیر به دیر روشن می شود و قطعاتی مثل ساعت و دزدگیر برای فعالیت از باتری استفاده می کنند.

به این ترتیب وقتی بعد از مدتی طولانی به سراغ خودرو می روید؛ خودرو استارت نمی خورد. (اصطلاحا می گویند باتری خوابیده است)

حالت دوم زمانی است که برای مدت زمان طولانی پس از خاموش شدن خودرو، چراغ ها روشن مانده اند. در این موارد هم باتری خودرو ضعیف یا تمام شده است.

کار کردن خودرو باعث شارژ باتری می شود؛ بنابراین اگر سعی کنید خودروی پارک شده تان را چند روز یکبار روشن کنید تا کمی کار کند، به باتری اجازه خوابیدن نمی دهید.

 

سولفاته شدن باتری

 

عملکرد ضعیف در پایانه های باتری

بسیار پیش آمده است که سولفاته تشکیل شده روی سرباتری و پایانه ها اجازه برقراری ارتباط صحیح را به باتری نمی دهند؛ بنابراین خودرو در استارت خوردن ضعیف عمل می کند. برای از بین بردن صحیح سولفاته ها می توایند به سراغ مقاله «فوت و فن تمیزکاری سولفاته سر باتری ماشین چیست؟» در مجله توربو یدک بروید.

 

نکته: گاهی ممکن است سیستم امنیتی خودروی شما دچار سر درگمی شود. این اتفاق می تواند بر اثر استفاده از سوئیچ تقلبی باشد و منجر به استارت نخوردن خودرو شود.

روشن نشدن ماشین

 

بخش دوم: چرا خودرو استارت می خورد اما روشن نمی شود؟

استارت خوردن و روشن نشدن خودرو مربوط به قسمت مکانیک خودرو است و از دلایل اصلی آن موارد زیر است:

باک بنزین

 

عدم سوخت رسانی مناسب

نداشتن بنزین: عدم توجه به خالی بودن باک و پشت سرهم استارت زدن یا هل دادن ماشین از جمله کارهای غلطی است که در بیشتر موارد منجر به سوختن پمپ بنزین می شود. این همان چیزی است که در ابتدای متن در مورد تجربه یک فرد و استارت زدن بیجا به آن اشاره کردیم.

نکته: توجه داشته باشید که وجود بنزین کم در باک نیز ممکن است دردسر ساز شود. در این مواقع علاوه بر اینکه ذرات ته نشین شده در باک ممکن است گرفتگی ایجاد کنند، پمپ سوخت هم به دلیل مکش هوا بیش از حد گرم شده و معیوب خواهد شد.

فیلتر بنزین

 

گرفتگی فیلتر بنزین: گاهی مقدار ذرات معلق در باک سوخت آنقدر زیاد است که منجر به گرفتن صافی شده و نمی گذارد بنزین عبور کند.

انژکتور

 

کارکرد نادرست سیستم پاشش سوخت و انژکتورها: وجود ذرات معلق در سوخت منجر به گرفتگی مجراهای سوخت رسانی و انژکتورها می شود؛ بدین ترتیب عمل سوخت رسانی ناقص مانده و باوجود استارت خوردن، خودرو روشن نمی شود. کثیف شدن انژکتورها هم عامل مهم دیگری در استارت ناقص و روشن نشدن خودرو است.

سنسور دمای آب

 

خرابی سنسور دمای آب: اگر فشنگی آب خراب باشد اطلاعات نادرستی از دمای آب برای ECU می فرستد. ECU وظیفه دارد در دمای نامناسب مانع از روشن شدن موتور خودرو شود؛ پس مادامی که فشنگی آب خراب باشد موتور خودرو روشن نخواهد شد.

سیستم جرقه زنی ماشین

 

وجود ایراد در سیستم احتراق

خراب شدن شمع، وایر و کوئل یا زمان بندی نادرست احتراق موجب می شود خودروی شما استارت بخورد اما روشن نشود. برق رسانی ناقص منجر به جرقه نزدن شمع ها و بروز ایراد در سیستم احتراق می شود.

استارتر

 

خرابی استارتر

خرابی این قطعه در دو بخش مشترک است. بروز هرگونه ایراد در استارتر خودرو و قطعات مربوط به آن می تواند منجر به استارت نخوردن یا استارت خوردن و روشن نشدن شود. برای مثال خرابی قطعه سلونوئید منجر به استارت نخوردن خودرو و خرابی دنده ها منجر به استارت خوردن و روشن نشدن خودرو می شود.

نکته: شنیدن صداهای نامتعارف از علائم خرابی الکترونیکی استارتر و ضعیف بودن نور چراغ های پشت آمپر از علائم خرابی مکانیکی استارتر است.

برای خرید انواع لوازم یدکی استارت از توربویدک کلیک نمایید

 

سنسور ضربه

 

سنسور ضربه: طراحی این سوئیچ مخصوص زمانی است که به خودرو ضربه های شدید نظیر تصادف وارد شود. در چنین مواقعی این قطعه خودرو را به صورت خودکار خاموش می کند. ممکن است شما تصادف نکرده باشید؛ اما به دلیل با شدت رد شدن خودرو از دست انداز یا چاله ای سوئیچ ضربه فعال شده باشد. تا زمانی که این قطعه به مکان اولیه خود بازنگردد، خودرو استارت می خورد اما روشن نمی شود.

خرابی سنسور دور موتور، گیر کردن استپر از دلایل دیگر روشن نشدن موتور خودرو است که چندان شایع نیست.

 

شما کدام یک از موارد بالا راتجربه کرده اید؟ آیا در مورد روشن نشدن خودرو مورد دیگری سراغ دارید که در متن بالا نیامده باشد؟ برای مجله توربو مگ بنویسید. توربو یدک از تجربیات شما استفاده می کند. با ما همراه باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • با سلام: خودرو سمند EF7مدل ۹۴مربوط به یکی از ادارات دولتی مدتی است که دچار مشکل فنی برقی شده که به مکانیکهای مربوطه مراجعه نمودم و حتی به یکی از نمایندگی های مجاز ایران خودرو در کرج نیز مراجعه نمودم ولی متاسفانه هنوز موفق به برطرف نمودن ایراد خودرو نشدم.با وارد کردن سوئیچ چراغهای پشت آمپر روشن بطور کامل روشن میشودوماشین استارت می خورد ولی ماشین روشن نمی شود.ممنون می شوم راهنمائی بفرمائید.

  • دکمه ی کال تو اکشن اسنپ