استارت می زنم اما ماشین روشن نمی شود!

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
 • ۶ آبان ۱۳۹۷
 • 40771
 • 81
 • مدت مطالعه :7 دقیقه

استارت می زنم اما ماشینم روشن نمی شود! هر راننده ای ممکن است بارها این سوال را از خود پرسیده باشد؛ اما اینکه در چه شرایطی این سوال پیش بیاید خیلی فرق می کند. وقتی راننده هیچگونه دسترسی به تعمیرکار ندارد، از سیستم فنی ماشین چیزی نمی داند و اینترنت گوشی هم جوابگوی سوالاتش نیست، این مقاله مجله توربو مگ که درباره استارت زدن خودرو و مشکلات مربوط به آن است، بسیار خواندنی خواهد بود.

شاید فکر کنید که دانستن علت خرابی چه چیزی را حل خواهد کرد. در مواردی این حرف درست و در مواردی کاملا اشتباه است. چندی پیش فردی می گفت اگر وقتی خودرویش از حرکت ایستاد و خاموش شد، کمتر استارت زده بود، قطعا هزینه و وقت کمتری را برای تعمیرش صرف می کرد.

قبل از هر چیز به یاد داشته باشید که استارت نخوردن با استارت خوردن و روشن نشدن مشکلی کاملا متفاوت است؛ پس روشن نشدن خودرو به دو بخش تقسیم می شود:

 

بخش اول: چرا خودرو استارت نمی خورد؟

استارت نخوردن خودرو مربوط به قسمت برق و الکترونیک بوده و از دلایل اصلی آن موارد زیر است:

باتری ماشین

 

باتری تمام شده است

باتری خودرو در دوحالت تمام می شود. حالت اول زمانی است که خودروی شما دیر به دیر روشن می شود و قطعاتی مثل ساعت و دزدگیر برای فعالیت از باتری استفاده می کنند.

به این ترتیب وقتی بعد از مدتی طولانی به سراغ خودرو می روید؛ خودرو استارت نمی خورد. (اصطلاحا می گویند باتری خوابیده است)

حالت دوم زمانی است که برای مدت زمان طولانی پس از خاموش شدن خودرو، چراغ ها روشن مانده اند. در این موارد هم باتری خودرو ضعیف یا تمام شده است.

کار کردن خودرو باعث شارژ باتری می شود؛ بنابراین اگر سعی کنید خودروی پارک شده تان را چند روز یکبار روشن کنید تا کمی کار کند، به باتری اجازه خوابیدن نمی دهید.

 

سولفاته شدن باتری

 

عملکرد ضعیف در پایانه های باتری

بسیار پیش آمده است که سولفاته تشکیل شده روی سرباتری و پایانه ها اجازه برقراری ارتباط صحیح را به باتری نمی دهند؛ بنابراین خودرو در استارت خوردن ضعیف عمل می کند. برای از بین بردن صحیح سولفاته ها می توایند به سراغ مقاله «فوت و فن تمیزکاری سولفاته سر باتری ماشین چیست؟» در مجله توربو یدک بروید.

 

نکته: گاهی ممکن است سیستم امنیتی خودروی شما دچار سر درگمی شود. این اتفاق می تواند بر اثر استفاده از سوئیچ تقلبی باشد و منجر به استارت نخوردن خودرو شود.

روشن نشدن ماشین

 

بخش دوم: چرا خودرو استارت می خورد اما روشن نمی شود؟

استارت خوردن و روشن نشدن خودرو مربوط به قسمت مکانیک خودرو است و از دلایل اصلی آن موارد زیر است:

باک بنزین

 

عدم سوخت رسانی مناسب

نداشتن بنزین: عدم توجه به خالی بودن باک و پشت سرهم استارت زدن یا هل دادن ماشین از جمله کارهای غلطی است که در بیشتر موارد منجر به سوختن پمپ بنزین می شود. این همان چیزی است که در ابتدای متن در مورد تجربه یک فرد و استارت زدن بیجا به آن اشاره کردیم.

نکته: توجه داشته باشید که وجود بنزین کم در باک نیز ممکن است دردسر ساز شود. در این مواقع علاوه بر اینکه ذرات ته نشین شده در باک ممکن است گرفتگی ایجاد کنند، پمپ سوخت هم به دلیل مکش هوا بیش از حد گرم شده و معیوب خواهد شد.

فیلتر بنزین

 

گرفتگی فیلتر بنزین: گاهی مقدار ذرات معلق در باک سوخت آنقدر زیاد است که منجر به گرفتن صافی شده و نمی گذارد بنزین عبور کند.

انژکتور

 

کارکرد نادرست سیستم پاشش سوخت و انژکتورها: وجود ذرات معلق در سوخت منجر به گرفتگی مجراهای سوخت رسانی و انژکتورها می شود؛ بدین ترتیب عمل سوخت رسانی ناقص مانده و باوجود استارت خوردن، خودرو روشن نمی شود. کثیف شدن انژکتورها هم عامل مهم دیگری در استارت ناقص و روشن نشدن خودرو است.

سنسور دمای آب

 

خرابی سنسور دمای آب: اگر فشنگی آب خراب باشد اطلاعات نادرستی از دمای آب برای ECU می فرستد. ECU وظیفه دارد در دمای نامناسب مانع از روشن شدن موتور خودرو شود؛ پس مادامی که فشنگی آب خراب باشد موتور خودرو روشن نخواهد شد.

سیستم جرقه زنی ماشین

 

وجود ایراد در سیستم احتراق

خراب شدن شمع، وایر و کوئل یا زمان بندی نادرست احتراق موجب می شود خودروی شما استارت بخورد اما روشن نشود. برق رسانی ناقص منجر به جرقه نزدن شمع ها و بروز ایراد در سیستم احتراق می شود.

استارتر

 

خرابی استارتر

خرابی این قطعه در دو بخش مشترک است. بروز هرگونه ایراد در استارتر خودرو و قطعات مربوط به آن می تواند منجر به استارت نخوردن یا استارت خوردن و روشن نشدن شود. برای مثال خرابی قطعه سلونوئید منجر به استارت نخوردن خودرو و خرابی دنده ها منجر به استارت خوردن و روشن نشدن خودرو می شود.

نکته: شنیدن صداهای نامتعارف از علائم خرابی الکترونیکی استارتر و ضعیف بودن نور چراغ های پشت آمپر از علائم خرابی مکانیکی استارتر است.

برای خرید انواع لوازم یدکی استارت از توربویدک کلیک نمایید

 

سنسور ضربه

 

سنسور ضربه: طراحی این سوئیچ مخصوص زمانی است که به خودرو ضربه های شدید نظیر تصادف وارد شود. در چنین مواقعی این قطعه خودرو را به صورت خودکار خاموش می کند. ممکن است شما تصادف نکرده باشید؛ اما به دلیل با شدت رد شدن خودرو از دست انداز یا چاله ای سوئیچ ضربه فعال شده باشد. تا زمانی که این قطعه به مکان اولیه خود بازنگردد، خودرو استارت می خورد اما روشن نمی شود.

خرابی سنسور دور موتور، گیر کردن استپر از دلایل دیگر روشن نشدن موتور خودرو است که چندان شایع نیست.

 

شما کدام یک از موارد بالا راتجربه کرده اید؟ آیا در مورد روشن نشدن خودرو مورد دیگری سراغ دارید که در متن بالا نیامده باشد؟ برای مجله توربو مگ بنویسید. توربو یدک از تجربیات شما استفاده می کند. با ما همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • سلام
  من تجربه آزار دهنده ای از روشن نشدن خودرو دارم ماشین من یک ۴۰۵ جی ال ایکس هست که با وسواس و حساسیت دقیق مراقب حال و احوالاتش هستم یه وقت دیدم ماشین در حال روشن بودن خاموش شد و این عمل دفعاتش به مرور بیشتر شد کار به هل دان کشیده شد تعمیرکارها هر کدام نطر خاصی داشتند یکی مطمین بود از پمپ بنزین است خلاصه پمپ بنزین که مقداری هم البته جژیی ضعیف شده بود تعویض شد اما عیب رفع نشد هزینه سنگین تعویض پمپ و وجود عیب در جای دیگر ازار دهنده بود خلاصه چندین بار خودرو بازدید شد بیهوده و بیخود
  تا عاقبت یکی گفت سنسور دور موتور با گرم شدن ماشین از کار می افته سرطع عوض کردم موضوع حل شد

 • سلام ماشین بنده در حال حرکت بود که متوجه شدم ماشین خوب کار نمیکنند انگار که بنزین داره تمام میکنه که بد دو کیلومتر کلا خاموش شد الانم ماشین رو کلید میکنم برق به سیفون نمیرسه و استارت میزنم ماشین روشن نمیشه چند وقت پیش کلیدش رو گم کردم و کلید سازی کلید جدید برام ساخت احتمال هست که از کلیدش باشه اخه ماشین رو که کلیدش را باز میکنم علامت قفل داخل کیلومتر خاموش نمیشه هپونجور چشمک میزنه لطفه کمک کنید

 • سلام من تیبا ۲ مدل ۱۴۰۰ دارم صبح خوب استارت میخوره ولی اگه همون صبح روشن کنم برم سرکار دمای موتور تا حد فن کردن برسه و خاموشش کنم ۲ تا ۵ ساعت بگذره بعد استارت میزنم دیر روشن میشه ۷ ثانیه باید استارت رو بگیرم تا روشن بشه،پمپ بنزین سالم است شده است سنسور مپ تعویض شده،سنسور دور موتور تعویض شده شمع سالم است شده اگه کسی میدونه علت چیه بگه ممنون دستگاه دیاگ هم خطایی نداره

 • سلام
  ممنونم از توضیحاتتون
  ال نود مدل ۹۶ دارم یه مدتی هست که وقتی سوییچ را روشن میکنم برق پشت امپر میاد ولی وقتی استارت میزنم سووییچ برمیگرده به حالت اولش و ماشین روشن نمیشه قبلا به راحتی روشن میشد به نظر خودم فکر کنم ایراد از سنسور ضربه یا سیستم جا سووییچی باشه، چند جا هم بردم گفتن باتری، برق و … خوبه، نظر شما را مخواستم بپرسم؟

 • اسلام.پژوپارس مدل ۹۷دارم.همه قسمت های برق خودروکه درکیلومترنمایش داده میشودروشن نمیشونداماخودرواستارت میخورداماروشن نمیشودممنون میشوم اگرراهنمایی کنید.دلیل اصلی هم روشن نشدن ویادرمدارنبودن سیستم های فرمان میباشد.باذکرتوضیحات کامل

  • ممنونم ازبرنامه خوب شما

 • سلام ماشین را که استارت میزنم صدای تق تق میده. و بعد این صدای تقِ تقِ استارت ضعیف میشه و روشن نمیشه با یذره هول دادن امروز روشن شد نیم ساعت روشن گذاشتم بمانه تا بهتر بشه. بعد نیم ساعت خاموش کردم بعد دوباره استارت زدم ولی بازهم استارت صدای تق تق میده و روشن نمیشه. علت از چه می تواند باشد؟ (دیروز حدودا ۲۰ دقیقه بعد خاموشی ماشین چراغها روشن مانده بود)

  • منم همین مشکلو دارم احتمال زیاد کاپیوترت قط و وصلی داره یا اینکه دینام موتورتخرابه …چون دینام باید وقتی ماشین روشنه باتری رو شارژ کنه اما اگه خراب باشه ماشین همش از برق باتری استفادع میکنه .

 • سلام پارس سال مدل ۹۷ دارم خاموش شد استارت میخوره ولی روشن نمیشه می خاستم ببینم واسه چیه و فیوز باک بنزین کدومه

 • باسلام وخسته نباشید،
  باطری ماشینم خالی کرده بود وروشن نمیشد،باطری به باطری کردم ویه لحظه برق پشت امپروصل شدوصدای دزگیردراومدولی تااومداستارت بزنم تا ماشین روشن بشه یدفعه برق پشت امپروهمه قطع شدوبااینکه همچنان باطری ماشینم به باطری ماشین دیگه وصل بودولی هیچ اتصالی برقرارنشد.ممنون میشم زودپاسخ بدید

 • سلام ماشین من ال نود هست یه بار در حرکت خاموش شد و روشن نمی‌شد فیوز داخل جعبه موتور مربوط به پمپ بنزین میسوخت کابل مربوط به آن از وسط در قسمت پایین موتور به بدنه چسبیده واتصال کرده بود

 • ۳ روز بعداز تعویض تسمه تایم ماشینم استارت میخوره ولی روشن نمیشه
  روز اول و دوم اول صب ک استارت میزدم ماشین روشن میشد ولی ی صدایی مانند صدای تسمه می اومد ولی زود قط میشد
  باطری هم سالمه
  یعنی ممکنه اشکال از تسمه تایم باشه یا اینه مشکل از جای دیگه ای هست
  ماشین پارس tu5
  میشه راهنماییم کنید ممنون میشم

 • هیچکدوم از دلایل ذکرشده برای ماشین من که ریو هست اتفاق نیفتاده بار اول که استارت خورد ولی روشن نشد. باتعویض یک فیوز درجعله داخل موتور مشکل حل شد ولی اینبار باتعویض فیوزها هم باز ماشین روشن نشد برق رسانی عالی بنزین باک پر شمعها تمیز اسستارت خوردن عالی ولی نمیدانم مشکل از کجاست یادآوری اینکه باطریسازی بودم افتامات برای چراغها گذاشتم وچون چراغهای.پرژکتور باچراغهای کوچک روشن نمیشد واغلب باطریسازها نتوانستند عیب آن را پیدا کنند یک رله سر راه آن گذاشته الان پروژکتور ها با روشن کردن چراغهای بزرگ روشن میشود

 • مگنت رو عوض کردم الان موتور خاموش میشود استارت میزنم روشن نمیشه لطفا سریع جواب بدین ممنون.

 • سلام یه دنا دارم مدل ۹۴ تازگی ها سوییچو که باز میکنم تمام علامت‌های پشت کیلومتر کار می‌کنه به غیر از دمای آب و بنزین .و ماشین استارت میخوره ولی روشن نمیشه .بایستی آنقدر سوییچو باز و بسته کنم تا پشت کیلومتر بنزین و آب بیاد بالا بعد استارت بخوره .چند بار هم در حالت روشنی خاموش شده و باز دو تا شاخص آب و بنزین بالا نمی اومدن و ماشین روشن نمیشه اگه اطلاعی دارید ممنون میشم کمکم کنید.

 • عالی، ممنون از راهنمائیهای کاملتون!

 • 🇮🇷♥🇮🇷
  سلام دوستان
  چندبار ماشینم بعد از ۱۵۰کیلومتر سریع رفتن و اولین خاموش کردن دیگه روشن نمیشد
  اولین برقکار گفت پمپ بنزین و من عوض نکردم🙄
  مدتها گذشت و مجددا اتفاق تکرار شد
  دومی هم گفت پمپ بنزین🙄
  بردم پیش سومی و اون گفت پمپ نیست‼️😐
  گفت شمعاتو عوض کن و کردم و تغییری نکرد❌
  گفت وایر شمع عوض کن گفتم ماشین دوساله نیازی نداره❌
  گفت سنسور دور موتور و من گفتم نه❌ بقیه گفتن پمپ پس مغزی پمپ رو عوض کن وعوض کرد و بدتر شد😐 کم کم باید کل ماشین رو پیشش عوض میکردم پس گفتم خداحافظ🤣
  به چهارمین برق کار زنگ زدم و دیدم پمپ بنزین عشقی کار میکنه اومد و دید مغزی پمپ جدید 👌اتصالاتش بدون لحیم هستن و همچنین 👌سوکت بالای پمپ بخاطر داغ کردن کمی ذوب شد و اتصال برقش گاهی جدا میشه

  ببینید دوستان شما با جماعت😁 تعویضکار شلخته روبرو هستید و✅ تعمیرکار توشون کمه
  برید اول ببینید مشکل کجاست⁉️
  ایا واقعا با تعویض قطعه درست میشه یا با دقت و تعمیر
  ❌عادت نکنید حرفشون رو گوش کنید وگرنه اونها خسته نمیشن ک بگن تک ب تک اجزای ماشینتون رو عوض کنید…سعی کنید آدم دارای فکر و دیدگاه پیدا کنید

 • سلام
  ۴۰۵ مدل ۸۷ه، استارت میخوره ولی روشن نمیشه، بگیر نگیر داره، چند دفعه دیگه زدم، هیچ مشکلی نداره، سانسور دور موتور عوض شده، شمعی آب ش هم ایرادی نداره، اونم تازه عوض کردم، ماشین خاموش نمیکنه بی علت ولی اگه خاموش کنی، روشن شدنش بگیر نگیر داره دیگه، رله دوبل، کامپیوتر، سانسور دور موتور، همگی چک شده ممنون میشم راهنمایی کنید

 • سلام من پژو ۴۰۵sLxT5مدل۹۴که‌دوهفته‌میشه‌داخل‌پارکینگ‌خوابیده‌‌بعداز‌دهفته‌روشن‌نمیشه‌استارت‌میخوره‌ولی‌روشن‌نمیشه‌دلیل‌روشن‌نشدنش‌چیه‌ممنون

  • سلام جدیدا ماشین منم همین ایراد و پیدا کرده میشه بگین دلیلش چی بوده؟

 • با سپاس وتشکر مجدد از توجه مسئولین محترم سایت وبویژه در خصوص پاسخ های موثر وروان که همواره کاربران از رهنمودهای مفید و ارائه شده شما بهره مند گردیده اند.

 • جناب آقای سعید پور
  باسلام و عرض ادب و قدردانی از توجه وپاسخ سریع جنابعالی، درخواست پاسخ به سئوالی میباشد پمپ الکتریکی درب عقب پشت راننده (پژو پارس) از کار افتاده پس از باز نمودن رودری ودستگیره و آزاد نمودن ۳ پیچ ستاره ئی ومهره ۱۰ دستگیره ،،، خارج نمودن پمپ
  از محل دو اتصال غیر ممکن میباشد .حال آیا میتوان بدون خارج نمودن قفل درب ،،، پمپ را از جایگاه خود خارج نمود و جهت حرکت ؟؟؟؟؟ و طریقه جداسازی بمنظور تعویض ویا تعمیر آنرا محبت فرمائید .با نهایت تشکر وقدردانی

  • با سلام
   و عرض ادب و تشکر از مسئولین محترم سایت وبویژه جناب آقای سعید پور ،،
   گرچه بدلیل کثرت وحجم بالای سئوالات کاربران محترم پاسخ به سئوال مورخ ۲۶/۹/۹۹ در زمینه چگونگی باز نمودن پمپ درب عقب پژو پارس دریافت نگردید لیکن با بررسی مجدد قفل درب وبویژه دستگیره آزاد وپمپ متصل به قفل باز وبسبب عدم وجود پمپ اصلی در بازار ویا قیمت افزایشی آن همان پمپ قدیمه توسط خود مرمت و مجددآ بسته ودارای کارایی مطلوب میباشد .با تشکر مجدد از عزیزان محترم سایت .

  • سلام

   عذرخواهی می کنیم به دلیل تاخیر در پاسخگویی
   خوشحالیم که تونستیم نقشی در برطرف کردن عیب خودروی شما داشته باشیم

 • استاد گرامی جناب آقای سعید پور
  با سلام و عرض ادب خدمت شما بزرگوار ودیگر مسئولین محترم سایت ،مجددآ سئوالی مطرح است ،مستحضرند خودرو های دوگانه متآسفانه دارای سهمیه تنها ۳۰ لیتر بنزین میباشند و تا گرم شدن رادیاتور وانتقال خودکار از بنزین به روی گاز مدت زمان قابل توجهی زمان صرف سپس گاز در مدار سوخت قرار میگیرد، واضافه مینماید
  خودرو بطور خودکار با بنزین روشن ودر زمان خاموش نمودن از بنزین بصورت دستی استفاده می نمایم، ،،حال بمنظور صرفه جوئی در مصرف نا چیز سهمیه بنزین آیا میتوان پس از روشن شدن خودرو تغییراتی در سرعت انتقال سوخت خودرو از بنزین به گاز بدهم و این عمل مضراتی را در بر خواهد داشت یا خیر با تشکر فراوان از شما عزیزان

 • با سلام ممنون از اطلاعات خوبتون
  من روا سال دوگانه کارخانه مدل ۹۰ دارم یه هفته ای میشد بد استارت می خورد که متوجه شدم وقتی که موتور گرم میشد بعد این که خاموش میکردی دیگه روشن نمیشد ( برق به پمپ نمی اومد) تا این که موتور یه خورده که سرد شد عمل میکرد و روشن میشد سنسور دور موتور رو تعویض کردم ولی باز هم دقیقأ همین مشکل دارم به نظرتون چکار باید کنم؟
  ممنون

  • مغزی پمپ بنزین خراب شده وقتی ملشین گرم میشه فشار پمپ کم میشع و بنزین رو خوب به انژکتور منتقل نمیشه

 • با سلام وعرض ادب
  وضمن تشکر از برنامه های مطلوب و آموزنده شما
  سئوالی مطرح است ،خودرو پرشیا دو گانه سوز مدل ۸۷ هر گاه یکبار با زدن تقه و ضربه کوچک به پوسته (بدنه)استارت بلافاصله با تک استارت روش میشود ،آیا اشکال کثیفی استارت و گیر کردن ذغالها میباشد با تشکر فراوان

  • سلام آقای جهانشاهی
   ممنون از شما بابت نظر مثبتتون
   مشکل نیاز به ضربه به استارت برای عمل کردن معمولا از پلانچر استارت هستش ، پلانچر میتونه کثیف شده باشه ، و یا سیم کشی آهنربای مغناطیسی تحریک کننده پلانچر ضعیف شده باشه و یا ذغال استارت تموم شده باشه … در هر صورت استارت باید باز بشه و عیب یابی یا سرویس بشه

 • سلام ماشین هشداربنزین نمیده استارت میخوره اما روشن نمیشه چکاربایدکنم کمکم کنید

  • سلام علی جان
   به طور کلی برای روشن شدن موتور در داخل موتور بنزین ، جرقه ، تراکم و زمانبندی درست نیاز هستش ، اگر هر یک از عوامل بالا مختل بشه ، موتور روشن نمیشه
   سلامت رله دوبل و وصل شدن برق به پمپ بنزین اولین مورده که باید بررسی بشه
   روشن شدن پمپ بنزین و شروع به پمپاز باید بررسی بشه
   سلامت شیلنگ ها پر فشار داخل پمپ بنزین باید بررسی بشه
   سلامت عملکرد فشارشکن بنزین باید بررسی بشه
   تمیز بودن فیلتر بنزین داخل و بیرون باک باید بررسی بشه
   عملکرد صحیح انژکتور ها و پاشش منظم هر ۴ انژکتور باید بررسی بشه
   تمام این موارد بالا تنها مربوط به بررسی بخش بنزین بود
   برق مناسب و با سیم کشی درست باید به کوئل برسه
   سلامت کوئل با استفاده از اهم متر بررسی بشه
   مقاومت و رسانایی وایر ها چک بشه
   سلامت و رسانایی شمع ها بررسی بشه
   جرقه زنی منظم و به رنگ آبی در تمام شمع ها باید بررسی بشه
   تا اینجا برق هم بررسی شد
   با استفاده از کمپرس سنج ، میزان فشار داخل موتور بررسی بشه
   وجود تراکم هم در اینجا بررسی میشه
   سنسور میل سوپاپ و یا سنسور میللنگ باید هر دو مورد بررسی قرار بگیرند
   سلامت میل سوپاپ ، اسبک ها ، تایپیت ها و شیم ها بررسی بشن
   زمان جرقه زنی با استفاده از چراغ تست بررسی شود
   زمان بندی هم مورد بررسی قرار گرفت
   اگر تمام موارد بالا با سلامت کامل کار میکردند ، احتمالا ای سی یو دچار مشکل شده و کامپیوتر نیاز به تعمیردارد
   به یک مرکز تخصصی تون آپ خودرو مراجعه کنید تا عملکرد تک تک نقاط موتور مورد بررسی قرار بگیره

 • باسلام پراید ۸۳ انژکتوتور دارم فقط هنگام سرما استارد میزنم بعد ۴ یا ۵ استارد زوشن میشه استارد میخوره ولی روشن نمیشه وقتی هم روشنم میشه ماشین تا ۲۰ ثانیه ای باسد پام رو گاز باشه تا گرم میشه پیش هر تنظیم موتوریم میرم هرکی یه چیزی میه لطفا میشه بگید عیب از کجاس به دستگاه هم وصل کردم هیچ عیبی رو نشون نمیده

 • با سلام کلافه شدم از بس هی قطعه عوض کردم ماشینم روشن نمیشه یه ٢٠۶ تیپ پنج مدل ٩۶ دارم با باز کردن سوئیچ صدای هشدار بنزین میده و چراغ بنزین روشن میشه امپرش هم بالا نمیاد استارت هم میزنم اصلا روشن نمیشه ناگفته نماند که چندی پیش سرکت ای سی یو دوتا از دندانه هاش شکسته شده بود خودم کامپیوتر ماشینو باز کردم و با یه سیم پل زدم قسمت شکستگی دندانه ی ای سی یو رو به پایه ی سوکت اتصالات و مشکلی نداشتم تا فکر کنم اب خوردش و از اون موقع هی خاموش روشن میشد ماشین حتی در حین حرکت و یه جای ناجور هم چون ترافیک کرده بودم مجبور شدم یه سربالایی رو حدود پنجاه متر با استارت و تودنده حرکت کنم که سرراه رو نگیرم هرچقدر هم تعمیر گاه بردم کسی نتونست بفهمه مشکل از کجاست

  • این کاری ک شما با خودروتون انجام دادی ، سند مرگ ماشینو امضا کردی، اونم ماشین حساسی مثل ۲۰۶

 • باسلام خدمت دوستان عزیز،من یه پارس مدل۹۰دارم مشکلش آینه،صبح استارت میزنم روشن نمیشه،با دو سه استارت روشن میشه اونم بد،وقتی ۵تا۶ساعتم خاموش باشه همین مشکل و داره،ممنون میشم راهنمایی کنید

 • سلام
  سوختن فیوزبرق ونرسیدن برق به اجزای مختلف
  مثلا فیوز سوخته وسبب میشوداستارت نخورد
  یا فیوزسوخته استارت میخوره ولی برق به پمپ بنزبن یا یک اجزای الکترونیکی دیگرنمیرسد …

 • سلام ماشین من پیکان بار انژکتوری مدل ۸۹هست بعد از مسافتی که حرکت میکنم مثلا۵۰ کیلومتر ماشین را خاموش میکنم ودو دقیقه بعدش اگر خواستم حرکت کنم ماشین استارت میخوره ولی روشن نمیشه ولی این کار نیم ساعت بعد انجام دهم ماشین روشن میشود بنظر شما علتش در چیست ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام سجاد جان
   مشکلی که شما بهش برخوردی یک مشکل بسیار شایع هستش و عوامل زیادی میتونه موجب این مشکل بشه از خرابی شمع و وایر گرفته تا خرابی سنسور موقعیت میل لنگ … حتما اول یه دیاگ بزن اگر مشکل سنسور نداشتی بعد بقیه موارد رو بررسی کن …. البته در موارد مشابه خرابی انژکتورها به خصوص انژکتور شماره ۱ (جلوی خودرو) یه همچین مشکلی رو ایجاد میکنه اما صد در صد نیست و باید توسط دستگاه شست و شوی انژکتور بررسی بشه

 • سلام خسته نباشید
  ماشین من اردی انژکتوری مدل ۸۳هستش
  وقتی زیاد گرم میشد تک کار میکرد بردم تعمیرگاه یکی از سوزن های انژکتور خراب بود که با تعویض مشکل حل شد ولی از اون به بعد به یک مشکل جدید بر خوردم ماشین قبل از این اتفاق با نیش استارت کار میکرد ولی الان ماشین وقتی خاموش میکنی سه چهار ساعت که خاموش میمونه وقتی میخوای روشن کنی تو اولین استارت با ستارت طولانی روشن میشه و از استارت دوم ماشین مثل قبل با نیش استارت روشن می شود
  پمپ بنزین و استپ موتور هم تعویض شد ولی درست نشد
  شمع هم عوض کردم
  وایر و کوئل هم برسی شد سالم بود
  باتری هم تازس مشکلی نداره
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  بخدا دیگه کلافه شدم از بس هزینه کردم و درست نشد
  تا الان هم یک میلیون خرج رو دستم گذاشته

 • باسلام.من یه پارس سال مدل ۹۴دارم مشکل ماشین من اینه وقتی سوییچ رو باز میکنم برق میادپشت امپر ولی پمپ بنزین دو سه ثانیه کار میکنه و صداش قطع میشه و استارت میزنم روشن نمیشه و کلید قطع کن داخل موتور میزنه بالا باز باید بیام کلیدرو بزنم پایین تا روشن شه کلیدقطع کن رو هم تعویض کردم باز هم این مشکل بر طرف نشده بعضی وقتها چند روز با استارت اول روشن میشه بعضی وقتها هم در طول روز چند بار به همین مشکل بر میخورم به هرکی هم نشون دادم نتونسته ایرادشو پیدا کنه.

 • سلام چندروز ضبط بستم. ولی فیوز می سوزه مشگل ازچی ماشین پراید ۱۳۲

 • سلام، صبح که میخوام برم محل کارم ماشین با تک استارت روشن میشه، اگه توقفی تو راه داشته باشم حدود نیم ساعت، بعد با چند استارت روشن میشه، ولی اگه زمان خاموش شدن کمتر باشه با تک استارت روشن میشه، یا همینطور هنگام برگشت هم چون زمانش طولانی شده با چند استارت روشن میشه علتش چی میتونه باشه.

  • سلام مرتضی جان ….
   بسته به اینکه ماشین شما چی باشه این خرابی میتونه متفاوت باشه اما به طور معمول در خودروی روآ این اتفاق بر اثر خرابی انژکتورها و یا فشار شکن پمپ بنزین رخ میده … در مورد خودروی سمند و ۴۰۵ با موتور ۱۸۰۰ این قضیه تقریبا عادیه و با افزایش عمر ماشین این اتفاق بیشتر خودش رو نشون میده ، اضافه کردن یک اتصال بدنه به بلوکه موتور تا حدی مشکل رو بر طرف میکنه…. سیستم انژکتور رو هم بده بررسی کنن

 • من ۲۰۶ تیپ ۲ دارم سال ۸۵. موقع حرکت برخی اوقات استارت میخوره ولی یهو خاموش میشه و باید گاز بدم تا روشن بمونه. موقع حرکت هم برخی اوقات خفه می کنه و خوب گاز نمیخوره
  شمع و سنسور اکسیژن هم نو انداختم
  چراغ چک هم روشن نمیشه.

 • سلام.من ال نود مدل نود دارم.تا زمانی که ماشین سرده مشکلی ندارم.ولی وقتی ماشین داغ داغ میشه یعنی بعد از مدتی یکساعت حرکت وقتی خاموشش میکنم استارت میخوره ولی به زور روشن میشه و ریپ میزنه علتش چیه

  • مشکل شما میتونه از خرابی انژکتورها ، خرابی سنسور دما آب ، خرابی سنسور مپ و یا فشار شکن بنزین باشه . خرابی سنسور آب با دیاگ ، خرابی انژکتور با تست انژکتور و خرابی فشار شکن توسط فشار سنج سوخت بررسی می شه …. واقعا با یک نشانه به تنهایی نمی شه تصمیم گرفت ، البته در این مورد خرابی انژکتور و سنسور آب محتمل تر است.

  • سلام
   من یه ریو مدل ۸۷ دارم. همیشه خوب روشن می‌شه. جدیدا وقتی بعد از مثلا یک ساعت رانندگی، ماشین رو خاموش می‌کنم و می‌خوام دوباره روشن کنم، استارت می‌خوره ولی روشن نمیشه. این رو هم بگم که صدایِ وِز وِز انژکتور هم نمیاد. چند دیقه بعد، صدای انژکتور میاد و ماشین هم روشن می‌شه. علت چی می‌تونه باشه؟

 • سلام من ی ماشین پراید مدل ۸۶ دارم وقتی استارت میزنم ماشین روشن نمیشه. حتی بنزین هم میاد چراغ پشت کیلومترنیز روشن میشه لطفا راهنمایی کنید

  • سلام علی جان…
   ماشین برای روشن شدن علاوه بر بنزین به خیلی چیزای دیگه نیاز داره . یکیش جرقست …. چک کن ببین ماشینت جرقه میزنه …. از طرف دیگه موتور باید حس کنه که داره می چرخه در نتیجه سنسور دور موتور و سنسور مپ میتونه مسئله ساز بشه … شاید بنزین پمپ میشه ولی انژکتورها کار نمیکنن …. یه متخصص کامپیوتر باید ماشینت رو ببینه …. به یه انژکتور کار یا دیاگ کار حرفه ای مراجعه کن

 • سلام. من پراید ۱۳۱ صفر برداشتم..حالا بعد از ۲۰۰۰ کارکرد هنگام استارت زدن زمان میبره…یعنی بعداز ۳ یا ۴ روز خاموش بودن برای بار اول روشن کردن استارتش زمان میبره..ولی چند دقیقه بعدش خاموش کنی برای روشن شدن مشکلی نداره…خوب روشن میشه.(تا قبل از ۲۰۰۰ کیلو متر مشکلی نداشت)

 • سلام.پراید ۸۶ دارم دیروز بعد از بارون دیگه روشننسن نشد استارت میخوره.مخصوصا تو هوای بارونی این مشکل هست…اگه تسمه تایم پاره شده باشه و استارت زده باشم ممکن هست اسیب جدی به ماشین رسونده باشم..

 • با سلام
  مطالب جالب و ارزنده ای در اختیار ما میزارین بسیار زیبا عالی بود تشکر

 • باسلام.
  خودروی پیکان وانت دوگانه شرکتی مدل ۸۸ یک ماهی است که هرچه استارت میخوره اما روشن نمیشه.اما ۲۰ دقیقه صبر میکنم و دوباره استارت میزنم همون استارت اول روشن میشه.بعد نیم ساعت حرکت میکنم، وامیستم خاموش میکنم ۵دقیقه بعد دوباره هرچه استارت میزنم روشن نمیشه.
  هرجا میبرم هرکی ینظری میده.
  بدجوری داره ازیتم میکنه.
  کسی میدونه این دردش چیه؟؟؟ ?

 • سلام وقت بخیر پیکان مدل ۹۰ انژکتوری دوگانه شب استارت شده خودرو روشن شد ۱۰ ثانیه بعد خاموش شد و صدای استارت زدن فرق کرده مکانیک باز کرده اما زنجیر متور سالمه برق هم میاد سر شمع ها و سوخت هم داره ایراد کار کجاست اصلا هم خبر نمیکنه از روشن شدن

 • با سلام
  یه پارس دوگانه ۹۱ دارم که تعمیر شد و متاسفانه بعد از تعمیر موتور ماشین استارت میخوره و روشن نمیشه
  برقکار اومد و سنسور ضربه رو چک همچنین رله دوبل و فیوز و کوئیل رو هم چک کرد ولی روشن نشد و همچنین یه قفل ساز آوردم که تعریف سوییچ کنه ولی تعریف نشد
  گفتن مربوط به ecuمیشه میخوام نظرتون رو بپرسم

  • منم همین مشکلو داشتم ولی بخاطر روغنسوزی تعمییر موتور داشتم و کاتالیز اگزوز گرفته بود از دوده و خفه کرده بود و کاتالیزورو عوض کردم

 • جواب دهید

 • باسلام وخسته نباشیدچندوقته ماشینم بعضی وقتها خاموش میکنم ودوباره هرچی استارت میزنم روشن نمیشه وبعضی وقتها ماشینم تاچندروز توپارکینگ خاموشه وبعدش که استارت میزنم باتک استارت روشن میشه البته بردمش دیاگ زدم گفتند خطای سنسوردمای آب میزنم عاجزانه ازشماکمک میخاهم

  • اگه از فشنگی دمای آب نبود،احتمال بسیار زیاد از سنسور دورموتور هست، سنسور بازکن ،تمیز کن اگه درست نشد تعویض کن

 • سلام من یک پراید ۸۵دارم تازه باتری هم عوض کردم تازگیا وقتی ماشین سرده مثلا چندروز روشن نکردم میام استارت بزنم، استارت میخوره ولی روشن نمیشه با هل دادن روشن میشه بعدش اگه بخوام خاموش کنم اونموقع دیگه استارت زدنی روشن میشه فقط مواقعی که ماشین چندروزی روشن نشده، استارت زدنی روشن نمیشه که با هل دادن روشن میشه بی زحمت میشه راهنمایی کنید ممنون میشم

 • سلام
  پژو ۴۰۵ من با کولر درجه حرارت تا ربع بالا می یاد ولی بدون کولر از نصف هم بالاتر میره ، لطفا راهنمایی کنید
  مدل ۹۶ موتور معمولی

 • سلام مدتی ماشین من با یه استارت روشن نمیشه باید دو استارت بزنم تازه اونم باید استارتو ۷ثانیه نگه دارم خیلی کارا انجام دادم نشد کمکم کنید ماشینم پژو۴۰۵ تاکسیه

 • با سلام من یه پراید ۸۵ دارم موقعی که سرده صد بار استارت بزنم راحت روشن میشه بدون مشکل ولی مثلا اگه سرد باشه روشن کنم برم تا پمپ بنزین خاموش کنم دیگه به راحتی روشن نمیشه سنگین استارت میخوره باید چند بار سوییچ رو خاموش کنم استراحت ۱۰ ثانیه ای و بعد به زحمت روشن بشه ذغال استارتشم عوض کردم
  ولی همون مشکل رو داره انگار استارت موتور رو کامل تاب نمیده که روشن بشه اگه کسی جواب بده ممنون میشم الان ۲ ساله همینجوره
  با تشکر

  • احتمال زیاد سنسور دور موتور ایراد داره

  • سلام
   منم این مشکل رو داشتم‌.سنسور دمای اب یا فشنگی اب که باعث میشه ساسات زیادی عمل کنه

 • سلام تازه ماشینم گازسور کردم cng بعد از اینکار ماشینم به سختی با نگه داشتن استارت و فشار دادن پدال گاز صورت میگیره لطفا اگر تجربیاتی دارین راهنمایی بفرمایید

  • سلام،چند دقیقه قبل خاموش کردن بزا ماشین با بنزین کار کنه،،، و موقعی هم که روشن میکنی زارت نرو رو گاز…

  • باسلام.اگر خودروی شما الان روی گاز بدروشن میشه یا بنزین

 • درود خسته نباشید
  من خودرو پارس tu5 کلاس۱۵ مدل۹۶. وقتی خودرو خریدم منتقل چابهار شدم و برای جابجایی تا شهرستان مجبور شدم خودرو رو تو تهران بذارم. بخاطر سالم موندن باطری همیشه دو قطب باطری رو برمیدارم و دفعه بعد که حدود۳ماه میشه و میخوام روشن کنم بدون مشکل و تک استارت روشن میشه. دوستام میگن چون روغن بی کیفیت هست و ته نشین میشه و اگه هفته ای یکبار روشن نشه سبب خشک شدت قطعات داخلی میشه و سبب میشه در استارت اولیه خشک کار کنه تا روغن رو از کارتل به بالا بیاد و…سبب خرابی قطعات خودرو میشه. به نظر شما من چکار کنم؟

 • ماشین من سمنداست چند روزی است باطری یکدفعه ضعیف شده وبداستارت میخوره باطری ماشین یکی از دوستان را گرفتم و ماشین بلافاصله روشن شد بعدباطری خودم را بستم ماشین راحت روشن میشد روزبعدصبح به سختی روشن شد ولی بعدازظهرکمی اذیت کردولی روشن شد از دیشب دوباره استارت ضعیف میزنه ولی روشن نمیشه میخواستم ببینم قطعا از باطری است یاخیر

  • سلام منم همینطوری بود باطری خراب شده فقط چراغ روشن بزار ببین تو ۳دقیقه باتری خالی میشه چون خراب عوض کن

 • ماشین من پراید ۱۳۱ است دز حالت که ماشین سرد ه استارت می زنم به راحتی روشن میشه بعد از لحظای راه رفتن اگر خاموش کنم استارت میزنه اما روشن نمیشه تا حال ذغال ها و اتومات استارتر را نو خریده و عوض کردم اما مشکل همچنان باقی است.

  • سلام دوست عزیز مشکل پراید ۱۳۱ پمپ بنزین و رله دوبل چک شود

  • سنسور دورموتور ایراد داره

  • منم ماشینم اینطوری بود بردمش برقکار یه رله ای روی استارت گذاشت و درست شد
   مشکلش همین بود و یااینکه آب بریزی روی رادیات تا فن خاموش بشه و استارت بزن روشن میشه

 • باسلام ماشین من پراید مدل ۹۴ هستش موقعی که سویچو میخام بازکنم سیفونش مثلابجای اینکه پنج ثانیه وزوز کنه دوثانیه وزوز میکنه وماشین روشن نمیشه این مورد معمولا ظهر اتفاق میافته لطفا کسی میدونه عیبشو راهنماییم کنه

  • سلام انژکتور یکی از شما خرابه

 • با سلام: خودرو سمند EF7مدل ۹۴مربوط به یکی از ادارات دولتی مدتی است که دچار مشکل فنی برقی شده که به مکانیکهای مربوطه مراجعه نمودم و حتی به یکی از نمایندگی های مجاز ایران خودرو در کرج نیز مراجعه نمودم ولی متاسفانه هنوز موفق به برطرف نمودن ایراد خودرو نشدم.با وارد کردن سوئیچ چراغهای پشت آمپر روشن بطور کامل روشن میشودوماشین استارت می خورد ولی ماشین روشن نمی شود.ممنون می شوم راهنمائی بفرمائید.

  • سلام منم پژو۲۰۷ مدل ۹۶ دارم ایرادش از سوکت کامپیوترش بود که دو تا از خانه های سوکت آب شده بود ببین از سوکت کامپیوترش شاید باشه ، اگر بود حتما بیا به ما بگو ببینیم درسته یا نه

  • سلام بهبود جان
   روشن شدن موتور در لحظه استارت به عوامل مختلفی بستگی داره. باید با دیاگ هنگام استارت زدن بررسی بشه که مشکل از کجاست. ممکنه انژکتور پاشش نکنه ، ممکنه کوئل برق برای جرقه شمع نفرسته ، ممکنه سنسور دمای آب خراب باشه و ساسات شدید ماشین باعث بشه ماشین خفه کنه ، حتی ممکنه مغذی استارت پایه های مربوط به ارسال برق به سوخت رسانی رو برق نده ، ممکنه چند پایه از پایه های کامپیوتر آب شده باشه و … بهتره که به یه مرکز تخصصی مراجعه کنی و ماشین رو حین استارت خوردن بررسی کنن.

  • جناب آقای سعید پور
   استاد گرامی
   با سلام و عرض ادب و قدردانی از رهنمود های جنابعالی که نشانه مطالعات ،تجارب ،تخصص و صداقت شما میباشد ،استارت توسط خودم باز ودر قسمت کله قندی (بالای استارت) داخل بالشتک،آلمیچر و.پلانجر و…..
   آعشتگی شدید با گردوغبار وبویژه کوتاه شدن ذغالها و عدم در گیری با کالیکتور (کلکتور) داشته ورفع مشکل گردیده .با سپاس استوار وپایدار باشید .جهانشاهی