کارواش نانو چطور بدون آب ماشین ها را تمیز می کند؟

دسته بندی مطلب: اخبار خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
  • ۱۲ آبان ۱۳۹۷
  • 535
  • 1
  • مدت مطالعه :5 دقیقه

کارواش نانو به دلیل استفاده نکردن از آب روی خودرو خط و خش ایجاد می کند! این اعتقاد بسیاری از افراد درباره کارواش نانو است. افراد زیادی هم هستند که نگران رنگ بدنه خودروی شان هستند. این مقاله شما را با کارواش نانو و طریقه شستشوی خودرو در آن کاملاً آشنا می کند. با مجله توربومگ همراه باشید.

کارواش نانو

از کارواش نانو با نام «کارواش سبز» هم یاد می کنند. دلیل این نام گذاری عدم استفاده از مصرف آب در زمان شستشوی ماشین به روش نانو است.

 

کارواش نانو چه تفاوتی با سایر کارواش ها دارد؟

اصلی ترین تفاوت کارواش نانو با سایر کارواش ها در مواد شوینده ی آن است. در تولید مواد شوینده نانو از ماده ای به نام «بنتونیت» (bentonite) استفاده می شود.

حال شاید از خودتان بپرسید که یک کارواش نانو هر قدر هم که به مواد شوینده آزمایشگاهی و دارای فناوری مجهز باشد، چطور می تواند بدون استفاده از آب، چربی ها، گل ولای و سطوح آلوده برجسته را از سطح خارجی خودروی شما پاک کند؟!

شستشوی ماشین بدون آب

پاسخ این است؛ بلافاصله پس از اینکه سطح خودرو به مواد شوینده نانو آغشته شود، این مواد به ذرات تشکیل دهنده آلودگی ها و لکه ها نفوذ کرده و بین آنها و سطح ماشین قرار می گیرند. در ادامه طولی نمی کشد که گل ولای و سایر آلودگی ها تجزیه شده و با دستمال های مخصوص (میکروفیبر) به راحتی از بدنه ماشین پاک می شوند. در واقع نقشی که مواد شوینده شیمیایی و فشار آب در کارواش های سنتی ایفا می کردند، در کارواش های نانو فقط به عهده مواد شوینده است.

نکته مورد توجه کسانی که به آلودگی های زیست محیطی می اندیشند؛ در کارواش نانو اگر مواد شوینده بعد از شستشو روی سطح زمین بریزد، هیچ ضرری برای محیط زیست ندارد و به سرعت تجزیه شده و ناپدید می شود.

 

کارواش سبز

اما کار مواد شوینده نانو به همین جا ختم نمی شود. این ماده با وجود غلظت متوسطی که دارد به صورت لایه ای نازک سطح ماشین را به خوبی پوشش می دهد. استفاده از این ماده در کارواش نانو علاوه بر شستشوی بهینه و صحیح و جلوگیری از ایجاد خط و خش روی سطوح در حین شستشو باعث می شود تا حدود یک ماه بعد نیز خودرو مجهز به لایه ای محافظتی باشد.

 

فناوری نانو در کارواش

این لایه حدالامکان از سایش مکانیکی بدنه خودرو با سایر اجسام جلوگیری کرده و مانع جذب و اثرگذاری لکه ها و میکروب ها می شود. در واقع یک ماهی طول خواهد کشید تا خودروی شما مقاومت خود را در برابر آلودگی ها از دست بدهد. موادی که از نانو تشکیل می شوند چسبندگی خاصی را در ذرات خود دارند؛ به همین دلیل با پایداری زیادی روی سطوح باقی می مانند.

 

شستشوی ماشین

به طور کلی خودرویی که به کارواش نانو برود، بعد از شستشو سه مزیت زیر را نسبت به سایر خودروها دارد:

اول: خط و خشی که از قبل روی بدنه وجود داشت، کمتر دیده می شود.

دوم: رنگ خودرو محفوظ مانده و بر اثر شستشو با مواد شیمیایی قوی و بعضاً تاریخ گذشته آسیب نخواهد دید.

سوم: حدود یک ماه طول می کشد تا خودرو دوباره کثیف شود.

به طور کلی هر پوششی که از جنس نانو باشد، نفوذ گردوغبار، جرم ها و ذرات خارجی و آب به داخل آن مقدور نیست. اولین بار پای این فناوری نانو به صنعت کشتی سازی باز شد؛ اما در سال های اخیر صنعت خودروسازی هم از این فناوری بهره می برد. کارواش نانو یکی از مشاغل مربوط به خودرو است که مجهز به فناوری نانو شده است.

 

شستشوی بدون آب

 

هر کارواشی کارواش نانو نیست!

این نکته را همواره به خاطر بسپارید که هر کارواشی کارواش نانو نیست! تعداد کارواش هایی که در حال حاضر فعالیت دارند زیاد نیست؛ بنابراین باید از صحت عملکرد کارواش نانویی که انتخاب می کنید مطمئن باشید. محصولات شیمیایی قوی که قدرت تمیزکنندگی و لکه بری بالایی دارند به همراه واکس های معمولی ای که دارای هیچگونه فناوری ای نیستند از مشکلات عمده کارواش هایی است که به دروغ نام خود را کارواش نانو گذاشته اند.

واکس های غیراصولی و تقلبی که در این کارواش ها استفاده می شوند، ظاهراً بدنه خودرو را صیقلی و نونوار می کنند؛ غافل از اینکه علاوه بر نمایان شدن خطوط پس از مدت زمانی کوتاه، بر رنگ اصلی خودرو هم اثری مخرب خواهند گذاشت.

Car wash waterless

 

آیا تا به حال برای شستشوی خودروی تان از کارواش نانو استفاده کرده اید؟ لطفاً نکات منفی یا مثبتی که از این تجربه دارید را برای مجله توربومگ بنویسید. توربویدک از تجربیات شما در جهت بهبود مقالات خود استفاده می کند. با توربویدک همراه باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • سلام، ما از کجا بفهمیم جایی که نوشته نانو از مواد اصلی و با کیفیت استفاده میکنه؟

  • دکمه ی کال تو اکشن اسنپ