مشخصات فنی پراید ۱۳۱ چیست؟

دسته بندی مطلب: معرفی خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
  • ۵ آذر ۱۳۹۷
  • 397
  • 0
  • مدت مطالعه :5 دقیقه

مشخصات فنی پراید ۱۳۱ ، اطلاعاتی راجع به یکی از پر فروش ترین خودروها در ایران است. پراید ۱۳۱ هم مثل سایر مدل های پراید، تاکنون در شش تیپ مختلف به بازار عرضه شده است؛ اما در حال حاضر فقط تیپ SE تولید می شود. با مطالعه مشخصات فنی پراید ۱۳۱ در این مقاله متوجه خواهید شد که چرا تنها این مدل و این تیپ تولید می شود. با مجله توربومگ همراه باشید.

شرکت خودروسازی سایپا، پراید هایی را که به لحاظ فنی و بدنه تقویت می شوند در خانواده «X100» دسته بندی می کند. پراید ۱۳۱ هم جزو خودروهای خانواده X100 محسوب می شود. این ماشین، نمونه ی فیس لیفت شده ی پراید «صبا» بود که با شش تیپ SL ،SX ،SE ،TL ،LE و EX تولید و عرضه شد. پس وقتی از مشخصات فنی پراید ۱۳۱ صحبت می کنیم یعنی از مشخصات فنی شش تیپ خودروی شبیه به هم حرف می زنیم که در امکاناتی با هم متفاوت اند. کلاس بدنه ی این خودروی سایپا، سدان است.

پراید 131

مشخصات فنی پراید ۱۳۱ ؛ کاملترین تیپ

مهمترین عاملی که باعث شد از میان تمام تیپ های پراید ۱۳۱، تنها تیپ SE تولید شود، داشتن سیستم ترمز ABS، کیسه هوای راننده و سرنشین جلو است. شما در هر سایت و جدولی به مشخصات فنی پراید ۱۳۱ نگاه کنید، می بینید تنها این مدل است که از ابتدا، دارای این دو قابلیت بوده است.

مشخصات پراید ۱۳۱

نکته: در بازه های زمانی مختلف و بنا بر قوانینی که از سوی اداره راهنمایی رانندگی و سازمان حفاظت از محیط زیست  صادر می شد، ممکن بود تیپ جدیدی به تولیدات اضافه یا کم شود. جدول فوق مربوط به زمانی است که تمامی تیپ ها تولید می شدند. همانطور که در جدول مشخصات فنی پراید ۱۳۱ می بینید، تیپ SE از همه تیپ ها کاملتر بوده است و دلیل تداوم تولید آن نیز همین است.

نکته: به خاطر داشته باشید که فرمان هیدرولیک، در صورت سفارش مشتری نصب خواهد شد.

تجهیزات پراید ۱۳۱

مشخصات فنی پراید ۱۳۱ ؛ سیستم موتور، گیربکس، فرمان و ترمز

در ادامه برنامه ایمن سازی خودروها، تصمیمات شرکت سازنده و تقاضای مردم، در حال حاضر از پراید مدل ۱۳۱، فقط تیپ SE وارد بازار می شود. پراید ۱۳۱ تک سوز و دوگانه سوز دارد. البته رینگ آلومینیومی و دو گانه سوز بودن پیشرانه نیز مثل فرمان هیدرولیک این خودرو، جزو مواردی است که خریدار باید انتخاب کند تا روی ماشین اعمال شود.

نکته: به جز مدل ۱۳۱ در خودروهای سواری پراید، تیپ SE در مدل ۱۳۲ هم تولید می شود.

برای خرید انواع لوازم یدکی پراید از فروشگاه آنلاین توربویدک کلیک نمایید.

تیپ SE

در ابتدای ورود ۱۳۱ به بازار افراد زیادی اعتراض کردند. کسانی که منتظر ارائه محصول جدید شرکت سایپا بودند، توقع داشتند که با مدل متفاوت تری از خانواده X100  روبه رو شوند؛ اما پراید ۱۳۱ در واقع همان پراید صبا بود که با تغییراتی جزئی در قسمت چراغ ها و جلو پنجره، مجدداً به بازار سلام می کرد. اما همین ویژگی مصرف سوخت باعث شد که این خودرو خیلی زود طرفداران خود را به دست آورد. مصرف سوخت پایین از جمله مهمترین مشخصات فنی پراید ۱۳۱ است.

بخش دیگری از مشخصات فنی هست که درباره سیستم های موتور، گیربکس، فرمان و ترمز توضیح می دهد. جدول زیر نشان دهنده مشخصات فنی پراید ۱۳۱ در این پارامترهاست.

مشخصات فنی پراید ۱۳۱

مشخصات فنی پراید ۱۳۱ ؛ تجهیزات ایمنی

سيستم ضد سرقت با كد متغير (Immobilizer)، سیستم ترمز ABS،  قفل مرکزی، كمربند ايمني جلو (با قابليت تنظيم ارتفاع)، كمربند ايمني عقب و تهويه مطبوع از جمله دیگر امکانات و مشخصات فنی پراید ۱۳۱ هستند. در جدول زیر می توانید سایر مواردی را که مربوط به تجهیزات ایمنی و رفاهی پراید ۱۳۱ است مشاهده کنید.

تجهیزات ایمنی پراید ۱۳۱

پراید از کجا آمد؟

«مزدا»، «فورد»، «کیا» و سایپا نام تولیدکنندگان پراید هستند. اولین نسل پراید در شرکت مزدای ژاپن و با سفارش فورد طراحی و تولید شد. در ادامه، این خودرو توسط کیا موتورز در کره جنوبی تولید شد. نهایتاً سال ۲۰۰۱ بود که خط تولید پراید را به شرکت سایپای ایران فروختند.

 

مشخصات فنی پراید ۱۳۱ را خواندید؟ نظرتان درباره این مقاله چیست؟ آیا قبول دارید که این خودرو یکی از پرفروش ترین هاست؟ به نظر شما معایب و مزایای خودروهایی از این دست چیست؟ نظرتان را برای مقاله مجله توربومگ بنویسید. توربویدک از نظرات و پیشنهادات شما در جهت بهبود مقالات استقبال می کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه ی کال تو اکشن اسنپ