ماشین رانا از حاشیه تا بازار!

دسته بندی مطلب: معرفی خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
  • ۹ آذر ۱۳۹۷
  • 324
  • 0
  • مدت مطالعه :7 دقیقه

ماشین رانا از ابتدای تولید تا به امروز با حاشیه های زیادی همراه بوده است. «رانا» همان خودرویی است که پس از تولید، سه سال طول کشید تا به بازار عرضه شود. با مجله توربومگ همراه باشید تا ماشین رانا را از بدو ورود تا به امروز زیر ذره بین قرار دهیم.

انواع ماشین رانا

«ایران خودرو» ماشین رانا را تولید می کند. رانا به معنی رونده است. خودرویی که بعد از تولید، نزدیک به سه سال طول کشید تا به دست مردم برسد. دلیل این تأخیر، اختلافی بود که بر سر قیمت پیش آمد. ایده طراحی رانا از جایی شکل گرفت که هر کسی قدرت خرید ۲۰۶ SD  را نداشت؛ بنابراین قرار شد که خودرویی شبیه به ۲۰۶ صندوقدار اما با قیمت خیلی پایین تر به بازار وارد شود. ایده ی خوبی بود، اما مدتی طول کشید تا عملی شود.

در نهایت رانا تولید شد، اما نه تنها قیمت این خودرو با ۲۰۶ SD چندان تفاوت نداشت، بلکه کیفیتی پایین و ظاهری نچسب نیز داشت. با این وجود رانا وارد بازار شد و بسیاری هم آن را خریدند. قطعا این خودرو ویژگی های مثبتی هم دارد. در ادامه به بررسی کامل ماشین رانا می پردازیم.

امکانات رفاهی رانا

انواع رانا

از ابتدا تا کنون ماشین رانا در دو تیپ وارد بازار شده است: اولین تیپ از سومین خودروی ملی، رانا EL نامیده می شود. تیپ دوم که به آن فول یا پلاس نیز می گویند، رانا LX نام دارد. تیپ های رانا به لحاظ مشخصات فنی هیچ فرقی با هم ندارند. تنها وجود تعداد کمی از امکانات جانبی است که تیپ دوم ماشین رانا را از تیپ اول آن متمایز می کند.

رانا EL  یا ساده (سال): در تیپ EL  یا ساده، فقط شیشه های جلو برقی هستند.

رانا LX یا فول (پلاس): در این مدل، تمامی شیشه ها برقی هستند. امکانات جانبی و رفاهی که رانا فول نسبت به رانا ساده دارد شامل سنسور دنده عقب، بلندگوی عقب، مه شکن چراغ های جلو، هشداردهنده باز بودن درب ها، سنسوردما و ساعت دیجیتالی می شود.

رانا EL

مشخصات فنی ماشین رانا

همان طور که در قسمت قبل گفتیم تا کنون رانا در دو مدل عرضه شده است؛ اما به این علت که هر دو تیپ از مشخصات فنی یکسانی بهره می برند، در جدول از نام کلی رانا استفاده می کنیم. تیپ های ماشین رانا تنها در چند مورد از امکانات جانبی با هم متفاوت اند که در بالا ذکر شد.

مشخصات فنی رانا
نکته
: استاندارد حد آلایندگی رانا ساده، یورو ۳ و استاندارد آلایندگی رانا فول، یورو ۴ است.

 

طراحی خارجی ماشین رانا

طراحی ظاهری این خودرو به گونه ای است که شما در ابتدا فکر می کنید با یک ۲۰۶ صندوقدار مواجه شده اید؛ اما خیلی زود متوجه می شوید که اشتباه کرده اید. ظاهرا تکلیف طراحان با ۲۰۶ SD و رانا چندان مشخص نبوده است. رانا بعد از ۲۰۶ صندوقدار تولید شده است؛ بنابراین انتظار می رود چند گامی هم از آن جلوتر باشد؛ در صورتی که کاملا برعکس است. می توان گفت طراحی ظاهری از اصلی ترین مشکلات رانا است و ظاهر این خودرو اصلا چنگی به دل نمی زند. رانا از زاویه جانبی بیشترین شباهت را به SD دارد.

افراد زیادی هستند که معتقدند رانا برخلاف ظاهر بی هویت خود، چراغ های زیبایی دارد و درست هم هست. چراغ های رانا طراحی مدرن و شکیلی دارند.

برای خرید انواع لوازم یدکی رانا از فروشگاه آنلاین توربویدک کلیک نمایید.

مشکلات رانا

طراحی داخلی ماشین رانا

بعد از طراحی خارجی، نوبت به نقد طراحی داخلی ماشین رانا می رسد. تنها کلمه ی نقد را به کار می برم چون طراحان در ایده پردازی و طراحی داخل کابین رانا بسیار ضعیف عمل کرده اند. وقتی در اتاق رانا می نشینیم احساس می کنیم که سوار خودرویی چون پراید یا نهایتا تیبا شده ایم.

در حال حاضر هم اگر سوار رانا هستید بهتر است چک کنید تا ببینید درب ها باز نباشند! بله! ماشین رانا در این مورد هم به خودروهایی چون پراید بسیار شباهت دارد و رگلاژ درب ها خوب نیست.

رانا LX

با وجود تفاوت قیمت فاحشی که رانا با امثال این خودروها دارد، خوب نیست که طراحی داشبورد و سایر قسمت های داخل کابین آن تا این حد ساده و تکراری باشد. اما شاید در حال حاضر ماشین رانایی را ببینید که داشبوردش جدیدتر به نظر می رسد. بعد از انتقادات زیادی که بر داشبورد رانا وارد شد،  تولیدکننده قسمت هایی چون ضبط و سیستم تهویه را کمی تغییر داد.

با وجود اینکه پلتفرم اصلی رانا از ۲۰۶ صندوقدار بهره برده است، داخل کابین این خودرو بسیار کوچکتر از ۲۰۶ SD است. کمبود فضای کابین خودرو، خصوصا طی یک سفر طولانی، می تواند از عذاب آورترین مسائل برای سرنشینان آن خودرو باشد. در مورد رانا این مسئله وجود دارد؛ به طوری که سرنشینان جلو باید تا جایی که راه دارد صندلی ها را جلو ببرند تا مسافرین پشتی کمی راحت تر بنشینند.

داشبورد جدید رانا

محاسن رانا

از برجسته ترین ویژگی های ماشین رانا این است که توانسته استانداردهای «۵۵ گانه ISIRI» را دریافت کند. کسب استاندارد آلایندگی یورو ۴ و کم مصرف بودن موتور و جادار بودن صندوق عقب جزو دیگر محاسن رانا هستند.

مشکلات رانا

در ماشین رانا فضای مناسبی برای سرنشینان عقب وجود ندارد. صندلی های عقب و جلو، فاصله بسیار کمی از هم دارند؛ به علاوه اینکه طول فضای نشیمن نیز مناسب نیست.

رگلاژ درب ها و باز و بسته نشدن راحت آن ها از جمله مشکلات رانا است که انتقادات زیادی به آن وارد شده است.

اتاق رانا به گونه ای طراحی شده است که راننده خصوصا هنگام دنده عقب، دید کافی ندارد. با وجود سنسور دنده عقب، این مشکل همچنان راننده و سرنشینان را آزار می دهد.

محاسن رانا

رانا چندان از سیستم برق قوی و قطعات با کیفیت بهره نمی برد.

داشبورد رانا از پلاستیک خشکی ساخته شده است.

بر اساس تجربه بسیاری از رانندگان، سپر رانا برخلاف ظاهر شکیل و مقاومی که دارد، بسیار آسیب پذیر است. از طرف دیگر به علت داشتن نوع طراحی خاص، باز و بسته کردن آن برای تعمیر و صافکاری، کار بسیار دشواری است.

 

اگر نظر مثبت یا منفی نسبت به ماشین رانا دارید، برای ما بنویسید. به عقیده شما رانا از کدام محصول ایرانی بهتر است؟ دلایل شما چیست؟ مجله توربومگ سعی دارد با کمک شما به نتایج منصفانه و دقیقی در مورد یک خودرو برسد. با توربویدک همراه باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه ی کال تو اکشن اسنپ