مشخصات فنی ساینا چیست؟

دسته بندی مطلب: معرفی خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
  • ۱۷ آذر ۱۳۹۷
  • 407
  • 0
  • مدت مطالعه :9 دقیقه

مشخصات فنی ساینا در حال حاضر و با تولید مدل فول امکانات آن بسیار بیشتر و بهتر از گذشته است. تا به حال افراد زیادی بعد از رونمایی انواع ساینا به تولید آن ایراد گرفته اند. بعد از جستجو و مطالعه ای که در این باره داشتیم متوجه شدیم که این انتقادات چندان هم بیراه نبوده است. با توربومگ همراه باشید تا ساینا و انواع آن را بهتر از قبل بشناسید.

مشخصات فنی ساینا

خودروی ساینا مدل بهینه شده ی تیبا است. منظور از بهینه شده همان واژه فیس لیفت معروف است. شرکت سازنده می توانست برای ارائه نمونه بهینه شده از تیبا، حداقل در برخی از مشخصات فنی تغییراتی ایجاد کند اما نکرد. به این ترتیب خودروی ساینا در دو مدل ساینا EX (ساده) و ساینا SX (نیمه فول یا SE-A) به بازار وارد شد. خودروی ساینا، هم با جعبه دنده دستی و هم با جعبه دنده اتوماتیک تولید می شود. به ساینای دنده اتوماتیک فول امکانات یا SE-A LUX هم گفته می شود.

امکانات جانبی ساینا

افراد زیادی بعد از اینکه متوجه شدند ساینا دنده اتوماتیک با همان مشخصات فنی سابق وارد بازار می شود، ناراحت شدند. تا به اینجا که مشخصات فنی این خودرو با تیبا تفاوتی نداشت؛ بعد از ارائه خودرو با جعبه دنده اتوماتیک هم مشخصات فنی ساینا تغییری نکرده بود. در نهایت تنها تفاوتی که میان مشخصات فنی این خودرو با تیبا وجود داشت، سیستم جعبه دنده اتومات آن بود.

 

مشخصات فنی ساینا

اگر خاطرتان باشد زمانی که تیبا برای اولین بار وراد بازار شد، تولید کننده آن اذعان داشت که موتور پراید توسط مهندسان آلمانی تقویت شده و با تغییر نام M15 روی تیبا قرار گرفت. در مورد ساینا تغییر خاصی صورت نگرفت و این خودرو همچون تیبا از موتوری ۱٫۵ لیتری با قدرت ۸۷ اسب بخار بهره می برد. مصرف سوخت ترکیبی ساینا ۷ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است و ظرفیت باک آن حداکثر ۴۱ لیتر بنزین است.

سیستم موتور ساینا

با توجه به توضیحات شرکت سازنده، استاندارد آلایندگی ساینا یورو ۴ است. البته نسخه اتوماتیک آن می تواند به استاندارد یورو ۵ هم ارتقا یابد. در قسمت سیستم ترمز این خودرو که جزو مهمترین مشخصات فنی ساینا هم هست، می توان به ترمزهای دیسکی خنک شونده در قسمت جلو و ترمزهای کاسه ای در قسمت عقب اشاره کرد. فرمان ساینا دنده ای، هیدرولیک و فرمان ساینا اتوماتیک، کمک برقی است. ترمز ABS مجهز به سیستم EBD از جمله دیگر مشخصات فنی ساینا محسوب می شود.

در جدول زیر سایر مشخصات فنی ساینا را مشاهده می کنید.

مشخصات فنی ساینا

نمای خارجی ساینا

بعد از قسمت مشخصات فنی ساینا به بررسی نمای خارجی و داخلی آن می رسیم. متاسفانه ساینا و تیبا به لحاظ مشخصات ظاهری، به ویژه در نمای خارجی، تفاوت چندانی با هم ندارند. ای کاش شرکت تولید کننده این خودرو همان قدر که به تولید خودروهای کوچک با قیمت مناسب علاقه مند است، کمی هم به نوآوری و کیفیت اهمیت می داد. در واقع ساینا به غیر از تفاوتی که در چراغ ها، سپرها و رینگ ها داشته، قالب اصلی بدنه، همان شکل و شمایل ساده ی مدل قبلی را دارد.

نمای خارجی ساینا

چراغ ها زاویه دار و کشیده تر شده اند. رینگ های آلومینیومی ساینا تا حدودی ظاهر آن را اسپرت تر کرده اند. در مورد سپر ساینا باید گفت که در جذابیت ظاهری آن تاثیر به سزایی داشته است. جلو پنجره ی پایینی که به آن بادگیر هم گفته می شود، ظاهر ساینا را جوان پسندتر کرده است.

برای خرید انواع لوازم یدکی ساینا از فروشگاه آنلاین توربویدک کلیک نمایید. 


مشخصات ظاهری ساینا

نمای داخلی ساینا

بیشترین خلاقیت به کار گرفته شده در طراحی ساینا را می توان به قسمت داخلی آن نسبت داد. نمای داخلی ساینا زیاد شبیه به تیبا نیست. فرم داشبورد تغییر کرده است و یک نمایشگر کوچک مشابه نمایشگر پژو ۲۰۶ به آن اضافه شده است.

کیفیت داشبورد و قطعات به کار رفته در آن از مهمترین مشکلات نمای داخلی ساینا است. شاید فکر کنید که کیفیت مواد اولیه کالا ربطی به نمای ظاهری آن ندارد و نهایتا با لمس این قسمت می توان متوجه کیفیت آن شد. متاسفانه این تصور اشتباهی است. وقتی مواد اولیه شما از کیفیت و استحکام بالایی برخوردار نباشد، قطعا جذابیت و زیبایی ظاهری کالا هم شما را راضی نخواهد کرد.

نمای داخلی ساینا

مورد دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که بین نمای داخلی ساینا دنده ای و اتوماتیک نیز تفاوت هایی وجود دارد. اولین تفاوت نمای داخلی ساینای اتوماتیک با دنده ای در غربیلک فرمان است. با ارتقای سیستم فرمان از هیدرولیک به کمک برقی در مدل اتوماتیک ساینا، ظاهر غربیلک فرمان نیز تغییر کرده است. غربیلک فرمان مجهز به سیستم کروز و دکمه های کنترلی است.

در مدل فول امکانات ساینا، سیستم صوتی مجهز به نمایشگر هفت اینچی است. این نمایشگر هم در نمای داخلی ساینا بسیار موثر است. ساینای دنده ای چنین نمایشگری ندارد.

داشبور ساینا

امکانات جانبی ساینا

موارد زیر به ترتیب لیستی از امکانات جانبی ساینا در مدل های مختلف هستند. بار دیگری یادآوری می کنیم که ساینا در تمامی مدل ها از مشخصات فنی و نمای داخلی و خارجی یکسانی بهره می برد. تنها قسمتی که این مدل ها را از هم متمایز می کند، قسمت امکانات جانبی و تجهیزات ایمنی ساینا است که در زیر به آنها اشاره می کنیم.

 

امکانات جانبی EX (ساده):

سيستم تهويه مطبوع نيمه اتوماتيك

سنسور پارک دنده عقب

نمايش دماي محيط بيرون

مجهز به سيستم ترمز ABS و EBD

كيسه هواي راننده و سرنشين جلو

طراحي شده بر مبناي استاندارد محافظت از عابر پياده

قفل مركزي

سيستم ضد سرقت

قفل ايمني كودك براي دربها

گرمكن شيشه عقب

آينه هاي جانبي با قابليت تنظيم برقي

چراغهاي جلو با قابليت تنظيم ارتفاع

امکانات جانبی SX (نیمه فول)

امکانات جانبی SX (نیمه فول):

فرمان برقي

كروز كنترل

محدود كننده سرعت

سيستم تهويه مطبوع نيمه اتوماتيك

سيستم هشدار سرقت با بوق خودرو (VAS)

چراغ های همراهی تا درب منزل

سنسور پارک دنده عقب

کامپیوتر سفری

کانسپت جدید دستگیره ها (آسان بازشو)

نمايش دماي محيط بيرون

نشانگر وضعيت دنده

Aux دارای ورودی و خروجي USB جهت شارژ موبايل

۲ بلندگو در جلو و ۲ بلندگو در عقب

مجهز به سيستم ترمز ABS و EBD

سیستم کنترل صوتی روی فرمان

صندلي عقب مجهز به نگهدارنده صندلي كودك (Iso-Fix)

كيسه هواي راننده و سرنشين جلو

طراحي شده بر مبناي استاندارد محافظت از عابر پياده

قفل مركزي

سيستم ضد سرقت

سیستم هشدار نبستن کمربند راننده (SBR)

قفل ايمني كودك براي دربها

گرمكن شيشه عقب

آينه هاي جانبي با قابليت تنظيم برقي

چراغهاي جلو با قابليت تنظيم ارتفاع

قفل شدن اتوماتیک درب ها در سرعت بالای ۱۰km/h

باز شدن اتوماتیک درب ها هنگام تصادف

خرید انواع لوازم یدکی خودرو !

امکانات جانبی ساینا دنده اتوماتیک (SE-A)

امکانات جانبی ساینا دنده اتوماتیک (SE-A):

مدل فول امکانات ساینا تمامی امکاناتی که مدل نیمه فول دارد را به اضافه ی موارد زیر داراست:

سيستم استارت دكمه‌اي

سيستم ورود به خودرو بدون سوئيچ

نمايشگر لمسي ۷ اينچي مجهز به Bluetooth

سيستم پايش فشار باد تايرها (TPMS)

مجهز به مسيرياب (Navigation)

شيشه هاي دودي عقب

 

فعالیت شرکت سایپا طی سالهای متمادی نشان داده است که این تولید کننده علاقه زیادی به تولید خودروهای کوچک با قیمت مناسب دارد. به نظر شما بهتر نیست که ایده های بهتری جایگزین شود؟ آیا شما با مدل فول امکانات ساینا رانندگی کرده اید؟ نظرتان در مورد تجهیزات جانبی این خودرو در مقایسه با قیمت آن چیست؟ برای توربومگ بنویسید که ساینا در تمامی مدل ها چه محاسنی نسبت به تیبا یا سایر خودروهای هم ردیف خود دارد؟ توربویدک همراه شماست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه ی کال تو اکشن اسنپ