پارس خودرو و نکاتی که درباره آن نمی دانید!

دسته بندی مطلب: اخبار خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
  • ۱۸ آذر ۱۳۹۷
  • 493
  • 0
  • مدت مطالعه :9 دقیقه

پارس خودرو اولین شرکت خودروسازی در ایران و خاورمیانه است. اولین محصول پارس خودرو، میراثی از جنگ جهانی دوم است؛ اما تولید آن در ایران آنقدر هوشمندانه آغاز شد که همچنان مردم از آن به نیکی یاد می کنند. با توربومگ همراه باشید تا تمام سرگذشت پارس خودرو را بخوانید.

خط تولید پارس خودرو

پارس خودرو از ابتدا تا کنون

هنوز صنعت خودروسازی به هیچ یک از کشورهای خاورمیانه وارد نشده بود که «جعفر اخوان بازرگان» در حومه تهران، شرکتی به نام «شرکت بازرگانی جیپ ایران» را تاسیس کرد. «جیپ ویلیز » اولین خودرویی بود که پس از تاسیس این شرکت، به ایران وارد شد. مدت زمان زیادی از وارد کردن این اتومبیل آمریکایی نگذشته بود که خط تولید آن هم به راه افتاد. «جیپ شهباز» و «وانت سیمرغ» به ترتیب جزو اولین محصولات این شرکت ایرانی بودند که لذت رانندگی در جاده های پر پیچ و خم و خاکی شهرهای ایران را به مردم هدیه کردند. تمامی این اتفاق های خوشایند از سال ۱۳۳۵ تا سال ۱۳۳۸ رخ داد.

پارس خودرو

تغییر نام جیپ به جیپ شهناز از جمله کارهای هوشمندانه ی جعفر اخوان است. جعفر اخوان بازرگان یکی از سرمایه داران بزرگ و با نفوذ زمان خود بود. در آن زمان وضعیت راه ها و شهرسازی به حد زیادی رشد نکرده بود و اکثر جاده ها ناهموار بودند. انتخاب خودروی پر توان و با هندلینگ مناسب جیپ برای آن روزها دیگر نکته مهمی است که اخوان از آن غافل نبوده است.

شورلت

در روزهایی که حکومت وقت، به فکر اقدامات جشن تاج گذاری خود بود، شرکت بازرگانی جیپ ایران تصمیم گرفت در محصولات خود تنوع ایجاد کند. به این ترتیب خودروهای آریا (رامبلر)، شاهین، جیپ شهباز در مدل های کالسکه ای و کروک و وانت آهو جزو ۲۶۵۰ خودرویی بودند که این شرکت در سال ۱۳۴۶ تولید کرد. شاید رویدادهای سیاسی سال ۱۳۴۶ فرصت پر و بال گرفتن خبر تولید این خودروها را گرفت؛ اما تمامی کارشناسان و تولیدکنندگان خودرو خوب می دانند که تلاش ها و تصمیمات این شرکت تا چه اندازه بر صنعت خودروسازی کشور تاثیرگذار بود.

جنرال موتورز ایران

تجربه های ارزشمند و اتفاقات نادر در این شرکت به همین جا ختم نمی شود. خودروهای «شورولت ایران» (در سه مدل)، «بیوک اسکای لارک» (اولین خودروی ۸ سیلندر تولید داخل)، «کادیلاک سویل Seveil»، «شورلت نوا»، «وانت شورولت» بین سال های ۱۳۵۲ تا ۱۳۵۹ تولید شدند. اتفاق مهم در آغاز سال تولید این خودروها این بود که شرکت بازرگانی ایران جیپ به «جنرال موتورز ایران» تغییر نام داد. پیش از تولید این خودروها یعنی در سال ۱۳۵۲، «جنرال موتورز» که به مدت ۱۵ سال با جیپ ایران همکاری داشت، بخشی از سهام این شرکت را خریدو نام جیپ ایران به «جنرال موتورز ایران» تغییر کرد.

جیپ شهناز

دو سال از انقلاب اسلامی می گذشت که در شرکت جنرال موتورز ایران هم انقلاب کوچکی به پا شد. جنرال موتورز با شرکت ایرانی قطع ارتباط کرد. در پی قطع همکاری نام شرکت به «پارس خودرو» تغییر یافت و بلافاصله اولین خودروی بعد از انقلاب تولید شد. شرکت خودروسازی پارس خودرو که تا به اینجا تجارب زیادی را از سر گذرانده بود، این بار برای تولید یک جیپ فرماندهی با شرکت « ماهیندرای هند » وارد همکاری شد.

کارگران و کارشناسان پارس خودرو سخت مشغول کار بودند تا باز هم هم مثل گذشته آمار و ارقام تولید خودرو را در کشور جابه جا کنند. آنها نمی دانستند که خیلی زود جنگی بزرگ به پا خواهد شد و آنان تنها یاری رسانان به مردم و فرماندهان در حوزه حمل و نقل خواهند بود. شرکت خودروسازی پارس خودرو در تمام سال های جنگ تحمیلی، تنها تولیدکننده داخلی خودروهای دو دیفرانسیل در کنار مدافعان کشور بود.

خودروهای دو دیفرانسیل

جیپ در جنگ تحمیلی

خودروهای دو دیفرانسیل خودروهایی هستند که در قسمت عقب هم یک دیفرانسیل دارند. این خودروها پر توان تر از خودروهای تک دیفرانسیل بوده و هنگام بارگیری های سنگین و حرکت در مسیرهای ناهموار، سراشیبی، لغزنده و … عملکرد خیلی بالایی دارند. انواع جیپ توپ دار، فرماندهی و بیسیم دار که در آن زمان در جنگ تحمیلی استفاده می شد، محصولات شرکت پارس خودرو بودند. در ادامه به اختصار به فعالیت های پارس خودرو می پرازیم.

سال ۱۳۶۵، همکاری با شرکت «نیسان» ژاپن در مدل های مختلف از قبیل آمبولانس و ماشین حمل پول

۱۰ سال بعد یعنی سال ۱۳۷۵، تولید خودروی سپند فیس لیفتی از رنو ۵ (رنو ۵ پیش تر در شرکت خودروسازی «سایپا» تولید می شد)

سال ۱۳۷۸، خرید ۵۱% از سهام پارس خودرو توسط شرکت سهامی عام سایپا و انتقال خط تولید پراید، از سایپا به پارس خودرو

سال  ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۲، تولید ماکسیما، نیسان پیکاپ دو کابین، PK، پاترول سافاری، رونیز، سرانزا

ماکسیما

سال ۱۳۸۳، راه اندازی خطوط رنگ، طبق استانداردهای روز دنیا و احداث مجهزترین سالن تولید خودرو، طبق استانداردهای رنو

نکته: احداث سالن بر اساس اصول مورد تأیید رنو برای شروع همکاری با رنو فرانسه جهت تولید خودروی تندر ۹۰ بود.

 

تندر 90

بین سال های ۱۳۸۶ تا ۱۳۸۸، تولید خودروهای مگان، پارس تندر (فیس لیفت تندر ۹۰) و خودروهایی ویژه معلولین و امکان دو گانه سوز شدن تمامی خودروهای پارس خودرو

سال ۱۳۸۹، تولید تیانا، خودروی قشقایی و مورانو

نکته: این خودرو در آن زمان به ملکه زیبایی معروف بود. جالب است بدانید تا زمانی که این خودرو در دست تولید بود، بالاترین امتیاز را در بین خودروها از شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران دریافت می کرد.

سال ۱۳۹۲، همکاری با شرکت ZNA (همکار نیسان در چين) و تولید وانت پیکاپ RICH

۱۳۹۳، سال راه اندازی خط تولید خودروهای برلیانس H320، برلیانس H330 و ساندرو

برای خرید انواع لوازم یدکی تندر ۹۰ پارس خودرویی از فروشگاه آنلاین توربویدک کلیک نمایید.

ساندرو

۱۳۹۴، سال واردات آمبولانس و وسائل حمل و نقل عمومی ون هایس مدل H2L

۱۳۹۵، سال تولید استپ وی

نکته: در همین سال خطوط تولید برلیانس H320 و برلیانس H330 از سایپا به پارس خودرو منتقل شد تا تولید تمامی مدل های برلیانس در پارس خودرو متمرکز باشد.

۱۳۹۶، سال تولید برلیانس کراس

برلیانس کراس

یکی از نقاط عطف تاریخ خدمات شرکت پارس خودرو در تمام این سال ها، خدمات و تولیداتی بود که بین سال های ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۲ ارائه کرد. در این زمان پارس خودرو تصمیم به تولید یا بهتر است بگوییم مونتاژ خودروهایی گرفته بود که کمتر تولید کننده ای به سمت شان می رفت. در آن زمان پارس خودرو ماکسیما و نیسان پیکاپ را مونتاژ و عرضه می کرد و به همین دلیل عنوان های با کیفیت ترین خودرو ساز و تنها تولید کننده خودروهای لوکس در ایران را هم همزمان با هم به یدک می کشید.

شرکت خودرو سازی پارس خودرو

در حال حاضر نیز این شرکت تولید کننده خودرو، با به کارگیری برنامه های دقیق در کنار تجهیز خود به سالن های تخصصی بدنه، پرس، مونتاژ و رنگ، همچنان موفق است. به طور کلی می توان پارس خودرو را شرکتی موفق در زمینه واردات خودرو و مونتاژ آن معرفی کرد. در حال حاضر پارس خودرو با شرکت های خارجی رنو (فرانسه)، برلیانس (چین) و جین بی (چین) همکاری دارد.

رنو فرانسه و پارس خودرو

پارس خودرو و خودروهای در حال تولید آن

با مطالعه تاریخچه کامل پارس خودرو متوجه شدید که محصولات آن چه خودروهایی است. اما باری دیگر به صورت لیست به خودروهایی که در حال حاضر نیز تولید و عرضه می شوند اشاره می کنیم:

ساندرو

ساندرو استپ وی

h220

h230

برلیانس کراس

تندر ۹۰

برلیانس H330

برلیانسH320

پارس تندر

مگان

ون هایس HAISE

خرید انواع لوازم یدکی محصولات پارس خودرو !

محصولات پارس خودرو

ون هایس پارس خودرو

 

آیا این نکات را درباره شرکت خودرو سازی پارس خودرو می دانستید؟ تجربه رانندگی با کدام یک از خودروهای این شرکت را دارید؟ نظرات خودتان را برای توربومگ بنویسید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه ی کال تو اکشن اسنپ