گریس مخصوص کالیپر لوبریک ، معجزه ای برای سیستم ترمز خودرو + ویدئو

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : عاطفه ساده

« گریس مخصوص کالیپر لوبریک » (LuBrake Caliper Grease) تمامی صداهای آزاردهنده ناشی از لنت های ترمز را حذف می کند. استفاده از این محصول برای سیستم ترمز، در بزرگ ترین شرکت های خودروسازی دنیا الزامی شده است، اما برای اولین بار است که در ایران تولید می شود. پیش از این، فقط نمونه های خارجی این گریس در دسترس بودند. با توربومگ همراه باشید تا آنچه را باید راجع به آن بدانید، برای شما بگوییم.

 

گریس مخصوص کالیپر لوبریک در ایران

در معتبرترین مؤسسات آزمایشگاهی دنیا، تحقیقات زیادی در خصوص مشکلات سیستم ترمزگیری و عوامل وابسته به آن انجام شده است. چندین سال بود که پس از هر تحقیق و آزمایشی، همه فکر می کردند که مشکلات به پایان رسیده و به زودی از شر صداهای آزاردهنده خلاص می شوند، اما متأسفانه راهکارهای ارائه شده، کارگشا نبود و تحقیقات مجددا ادامه می یافت.

چندی پیش، در چند موسسه تحقیقاتی، آزمایش هایی انجام و مقالاتی ارائه شد. این بار یکی از مقاله های ارائه شده، سر وصدای زیادی به پا کرد. افرادی که مقاله را مطالعه کرده بودند، با اطمینان بیشتری از حل مشکلات مربوط به سیستم ترمزگیری صحبت می کردند و تعداد زیادی از آن ها، مشتاق همکاری با صاحبان این مقاله بودند.

 

لوبریک

از مهمترین دلایلی که باعث می شد تولیدکنندگان، خواستار همکاری در زمینه اجرایی شدن این مقاله باشند، مقرون به صرفه بودن راهکار ذکر شده در آن بود. در واقع عملی شدن این طرح به هزینه زیادی نیاز نداشت و نحوه مصرف و همچنین آزمون و خطای آن آسان و بی دردسر بود؛ به علاوه، اطلاعات تخصصی ای که مقاله در اختیار کارشناسان قرار می داد، حاکی از این بود که محصول مورد نظر، عملکرد بهتری نسبت به سایر محصولات خواهد داشت. به این ترتیب، گریس مخصوص کالیپر تولید شد و دستور استفاده از آن در بخشنامه تعمیر و نگهداری بزرگ ترین شرکت های خودروساز دنیا قرار گرفت.

پس از تولید گریس مخصوص کالیپر در دنیا و مشخص شدن صحت عملکرد آن، کشورهای زیادی تصمیم به واردات آن گرفتند؛ اما این محافظ سیستم ترمز با قیمت بالایی عرضه می شد. در همین راستا، تولیدکنندگان ایرانی تصمیم گرفتند که گریس مخصوص کالیپر را در داخل کشور تولید کنند. گریس مخصوص کالیپر که نام تجاری آن در ایران، لوبریک است، از مواد اولیه خارجی با تکنولوژی روز و فرمولاسیون تحت لیسانس یکی از برندهای برتر آمریکایی تولید می شود.

 

برای خرید گریس مخصوص لوبریک کلیک کنید!

LuBrake Caliper Grease

عملکرد گریس مخصوص کالیپر لوبریک چگونه است؟

در مقاله نامبرده، منشأ تمام مشکلات سیستم ترمز، از جمله صداهای ناهنجار، ارتعاش همسان دیسک و لنت هنگام ترمزگیری بود. به خاطر داشته باشید که ارتعاش های دیسک ترمز قابل انتقال به لنت، کالیپر و دیگر ادوات سیستم ترمز است. اگر ارتعاش های دیسک با ارتعاش های لنت به صورت تصادفی هم زمان شوند، پدیده «رزونانس» رخ می دهد و صدای جیغ از ترمز شنیده می شود. در مقاله گریس مخصوص کالیپر، مطرح شده بود که ارتعاش های زائد، چطور بر عملکرد سیستم ترمز، تأثیر منفی می گذارد:

ارتعاش و به وجود آمدن چین ناشی از لرزش ها در دیسک ترمز، منجر به کاهش سطح تماس بین دیسک و لنت می شود.

کاهش سطح تماس لنت با دیسک، فشاری مضاعف به بعضی قسمت ها وارد می کند و باعث ایجاد حرارت های موضعی می شود؛ در نتیجه فشار ناموزون، بعضی از بخش هایی دچار خوردگی می شود و بخش هایی سالم می ماند. تولید حرارت های موضعی نیز علاوه بر تغییر شکل لنت ها، موجب داغ شدن بیش از حد پمپ و روغن ترمز می شود.

گریس مخصوص کالیپر لوبریک

نکته: به طور کلی، شنیدن هرگونه صدای غیر متعارف از قسمت های مختلف خودرو، علامت کاهش بازدهی و افزایش استهلاک در خودرو است.

پیشنهاد اصلی مقاله گریس مخصوص کالیپر این بود که یک لایه محافظ در پشت لنت ترمز ایجاد شود. پس از تماس لنت و دیسک و ایجاد لرزش در لنت، با وجود این لایه ی محافظ، ارتعاش های پیش بینی شده حذف خواهند شد.

 

استفاده از گریس مخصوص کالیپر لوبریک چه فوایدی دارد؟

به گریس مخصوص کالیپر لوبریک، لقب محافظ سیستم ترمز خودرو داده اند، چرا که استفاده از آن موجب کاهش مصرف لنت خودرو، جلوگیری از لبه انداختن دیسک و افزایش عمر دیگر قطعات سیستم ترمز می شود. گریس مخصوص کالیپر لوبریک، ماده ای ضد آب، مقاوم در برابر شستشو و عوامل شیمیایی است؛ خاصیت عدم روان شدگی (بدون نقطه قطره شدن) دارد و در برابر حرارت و فشار، ماهیت آن تغییر نمی کند.

فواید استفاده از گریس کالیپر لوبریک

نکته مهم دیگری که در مورد گریس مخصوص کالیپر لوبریک وجود دارد، افزایش قابل توجه قدرت ترمزگیری است. طبق گفته تولید کننده، استفاده از محافظ لوبریک، گرفتن پدال ترمز را برای راننده خیلی راحت تر از قبل می کند. فواید دیگر استفاده از گریس مخصوص کالیپر لوبریک به شرح زیر است:

محافظت از کالیپر و پیستون ترمز در برابر زنگ زدگی و خوردگی به علت خاصیت گریس گونه ای که دارد.

کاهش لرزش و سوت ناشی از ترمزگیری

افزایش عمر مفید کفشک ترمز

کاهش مصرف لنت که برابر با کاهش آلایندگی محیط زیست است.

 

نتیجه آزمایش گریس مخصوص کالیپر لوبریک در انجمن SAE

انجمن SAE (جامعه مهندسان خودرو)، یکی از مراجع تست استاندارد قطعات خودرو در جهان به شمار می رود. این انجمن در زمینه سیستم ترمز خودرو نیز آزمایش ها و تحقیقات زیادی انجام داده است. آزمایش های این انجمن، به نتایجی رسیده که به صورت کدهایی استاندارد در دسترس همگان است.

نتیجه تست گریس کالیپر

 

نتایج دو نمونه از تست های استاندارد انجام شده روی تأثیر گریس کالیپر ترمز در کاهش نویز (سوت ترمز) و افزایش عمر مفید لنت ترمز را که توسط SAE (جامعه مهندسین اتومبیل) انجام شده است، در نمودارهای زیر می بینید:

 

برای خرید انواع لنت ترمز کلیک کنید!

تست استاندارد موسسه SAE

آزمایش لوبریک

نحوه مصرف گریس مخصوص کالیپر لوبریک

لنت ها و محل قرارگیری شان، فضای کالیپر (داخل کاسه ترمز) و ادوات مربوط به آن را با برس سیمی تمیز کنید.

با اسپری مخصوص کالیپر تمام قسمت ها را شستشو دهید.

لنت ها را در محفظه کالیپر جاگذاری کنید؛ سپس روی سطح پشت لنت که با کالیپر و پمپ ترمز در تماس است، گریس مخصوص کالیپر لوبریک بریزید. (در شکل با رنگ بنفش مشخص شده است)

نحوه مصرف گریس کالیپر لوبریک

در خودروهایی که صفحه پشت لنت شان مجزا است، گریس مخصوص کالیپر لوبریک را در دو طرف ورق استفاده می کنیم. به این ورق، شیم پلیت می گویند. (در شکل با رنگ آبی مشخص شده است)

 

خرید لنت ترمز پراید گلد اصلی از توربویدک!

گریس لوبریک

در ویدئوی زیر، راجع به نحوه مصرف گریس مخصوص کالیپر لوبریک با جزئیات بیشتری توضیح داده شده است.

 

نکاتی مهم در خصوص استفاده از گریس مخصوص کالیپر لوبریک:

محتویات تیوپ لوبریک نباید با سطح روی لنت و دیسک ترمز تماس پیدا کنند.

از استفاده این محصول در قست های لاستیکی مثل گردگیرهای پین و دیگر قطعات سیستم ترمز خودداری کنید.

گریس مخصوص کالیپر لوبریک نباید با پوست و چشم شما تماس داشته باشد. حین استفاده حتما از دستکش استفاده کنید.

 

تا کنون چیزی راجع به گریس مخصوص کالیپر لوبریک شنیده بودید؟ سیستم ترمز شما به جز سوت کشیدن، چه مشکلاتی دیگری دارد؟ لطفا برای توربومگ، از مشکلات خودروی تان و راه حل هایی که برای رفع شان، تجربه کرده اید، بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • دوستانی که دنبال گریس برای پینهای کالیپر هستند باید فقط و تنها فقط از گریس سیلیکون استفاده کنند و در صورت موجود نبودن، روغن ترمز بزنند که بهر حال از خشکی بهتره و هرگز گریس معمولی داخل پین کالیپر نکنند که باعث حجیم شدن لاستیک‌ها و گیر کردن کالیپر می‌شه

 • سلام از این گریس میشه برای اتصالات کالیپر و بوش های راهنما هم استفاده کرد ؟

 • سلام میخواستم بدونم این گریس برای پیچ نگهدارنده که گردگیر داره میشه استفاده کرد ؟ جهت روان کاری کالیپر که رفت و برگشت روان‌ باشه ؟ چون من از گریس معمولی استفاده کردم ولی بعد از مدت کوتاهی گریس به مثل آدامس میشه و کالیپرهای به راحتی در زمان ترمز گیری سفت شدن‌

  • والا اصلا ما هم دنبال گریس کالیپر برا پیچهاش که مهمه و جام میکنه هستیم ولی ظاهرا این نیست کسی هم جواب نداده اون پیچها که گردگیر داره عامل اصلی اتمام لنت و خرابی دیسک میشه نه پشت لنت

 • باسلام.خداقوت.آیاشل شدن کالیپرترمزخودرو،باعث ایجادصدایی شبیه به گریه(کردن)وهمچنین شنیده شدن صدای تق شدیددرفرمان میشود؟مرسی

 • واقعآ دیدگاه خوبی ،حق لنت سازان به همراه لنت این محصول راعرضه نمایند ودرکل چون فروش خوبی هم میشه داشت طبیعتأ قیمتش هم پایین تر میاد وهم به سود مصرف کننده هست وهم تولید کننده وعرضه کننده

 • با سلام
  بهتر نیست لنت سازان را متقاعد کنید به همراه لنت عرضه کنند.

 • باز هم یک ماده مضر و به احتمال زیاد سرطان زا! خب اگه این گریس از پوست جذب میشه پس در حد نانو، ریز شده اگه پودر یا تبخیر بشه تو دماى بالا دیسک، تو هوایى که نفس میکشیم که بیشتر خطر داره!

  • سلام

   گریس لوبریک تا دمای ۲۵۰+ درجه هیچ تغییری نمی کند.

 • عالی بود متشکر

 • با سلام
  احتمالا نحوه عملکرد این گریس بر مبنای حرارت دیسک و لنت که منجر به بخار شدن گریس میشود عمل میکند.
  ولی ایده بسیار خوبیه من خودم شخصا چندین بار لنت ایرانی خریدم به خاطر سوت کشیدن های زیادشان بعد از چند روز استفاده می انداختمشان دور و از لنت تکستار استفاده میکردم که انصافا هم بی صدا است .در کل این گریس برای لنت های ایرانی که زیاد سوت میکشند خوب است.

 • سلام
  لنت عقب آریو دارین
  لنت جلو هم میخوام
  قیمت چنده؟

  • سلام

   لطفا با پشتیبانی سایت تماس بگیرید

 • سلام من پراید ۱۴۱ اس ایکس ۹۱ دارم در مسافرت های راه دور بویژه کوهستانی که از ترمز استفاده زیاد میشه در سرعت های ۹۰ به بالا وقتی ترمز میگیرم فرمان بشدت تکان میخورد می خواستم بدانم راهکار چیه متوجه شده ام که فقط مواقعی که داغ میشه این حالت پیدا میشه چون در مسیر های کوتاه مدت این لرزش را نداره به چند نفر که در مسیر نشان دادم هر کدام یه چیزی میگفتند لطفا اگر کارشناس ذبده دارید پاسخ بفرمایید متشکرم

  • دلیلش دیسک و کاسه چرخ عقب میتونه باشه،با یه تراش جزئی درست میشه، به احتمال زیاد دیسک های جلو یکم تاب داره که وقتی داغ میشه لرزش حس میشه،

 • تکنیک های بین المللی باید هرروز در ایران هم عملی شود ودانشمندان ایران
  باید هررور تکنیکهای مفید را تبلیغ نمایند و از این نظر مقاله خوبی است .متشکرم.

 • به جای استفاده از این محصول گران قیمت از چسب اکواریوم در بازار استفاده کنید ونتیجه را مشاهده فرمایید چرا پیچ میدی .

 • سلام وعرض ادب
  من چهل ساله تعمیرگاه دارم وسوت کشیدن لنت ترمز معضل بزرگی بوده این
  گریس برای چند ماشین قابل استفاده است وگارانتی هم دارد قیمت همکاری وتعداد
  چقدر است.

  • سلام

   اگر طبق دستور العمل استفاده کنید برای ۲ ماشین قابل استفاده است.
   برای خرید به صورت عمده و تخفیف ویژه می توانید از لینک زیر اقدام کنید :
   https://turboyadak.com/product/t15-999999-lur-1002

   باتشکر

 • سلام ووقت بخیر
  این همان گریس نسوز نیست؟! ومیشه از اون درپشت وقطعات لنت استفاده کرد؟

  • سلام

   خیر متفاوت می باشد با گریس نسوز
   این گریس پشت لنت استفاده می شود

 • سلام

  چند درصد لنت ساییده شد نیاز به تعویض داره؟

  • بستگی به جنس لنت دارد وقتی ساییدگیش بیشتر ۵۰درصد شد و درسیتم ترمز اثر گذاشت

 • خیلی عالی بود درود بر شما، تا به حال چیزی نشنیده بودم، تازه لنت عوض کردم باز هم صدا میده حتما استفاده میکنم

 • سلام
  ترمز ای ب اس پژو ۴۰۵ موقع ترمز در سر عت ۷۰ببشتر دل دل می شود و ترمز عمل نمی کند.

  • لنت عقبتان راتعویض کنید

 • چند وقته این کار تو ایران انجام میشه ؟ازکجا بفهمیم کسایی که استفاده کردن راضی بودن؟

 • فقط موقع تعویض لنت گریس زده می شود یا بایستی هر چند مدت تجدید شود

  • سلام دوست عزیز

   هر سری که برای سرویس دوره ای خودرو به تعمیرگاه مراجعه می کنید می توانید استفاده کنید

 • سلام. این نوع گریس دقیقا کجای لنت باید استفاده بشه؟

  • سلام دوست عزیز

   آموزش استفاده از این گریس در انتهای مقاله وجود دارد. در صورت هرگونه مشکل با پشتیبانی تماس بگیرید

   با تشکر

 • سلام
  این گریس تا چه دمایی رو تحمل میکنه؟

  • سلام

   از منفی ۴۰ درجه تا مثبت ۲۵۰ درجه دما را تحمل می کند

 • salam
  سلام
  قیمتش حالا چنده ما که ساکنیکی از روستاهای اطرلف شیراز هستیم!

  • سلام دوست عزیز

   قیمت این محصول ۱۹ هزار تومان و از لینک زیر می توانید خریداری کنیید :

   https://turboyadak.com/product/t15-999999-lur-1001

   امکان ارسال به تمامی نقاط ایران وجود دارد و مشکلی ندارید

   با تشکر