پمپ بنزین ؛ از علائم تا عوامل خرابی !

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
  • ۴ دی ۱۳۹۷
  • 2198
  • 3
  • مدت مطالعه :9 دقیقه

پمپ بنزین خودروی شما بیش از اندازه صدا دارد؟ در منطقه مرطوب زندگی می کنید یا گرم و خشک؟ خودروی تان استارت می خورد، اما روشن نمی شود؟ این مقاله توربومگ به تمامی این سؤالات پاسخ می دهد.

ممکن است در همین لحظه، شما جزو افرادی باشید که نشانه هایی مبنی بر خرابی پمپ بنزین خودروی تان دریافت کرده اید، پس بی معطلی به سراغ علائم خرابی پمپ بنزین و عوامل بروز آن می رویم و در انتها، بیشتر راجع به پمپ بنزین و انواع آن صحبت می کنیم.

 

علائم خرابی پمپ بنزین

برای افراد زیادی سؤال است که آیا پمپ بنزین، تاریخ مصرف دارد و باید در زمان خاصی تعویض شود؟ خیر، مادامی که شما علائمی مبنی بر خرابی آن دریافت نکرده اید، نیازی به تعویض یا تعمیر آن نیست. فقط توجه داشته باشید که خرابی این قسمت از خودرو، منجر به بروز مشکلات زیادی در خودروی شما خواهد شد؛ بنابراین اگر هر کدام از نشانه های زیر را مشاهده کردید، موضوع را جدی بگیرید و به سراغ تعمیرکار بروید:

خودرو استارت می خورد، اما روشن نمی شود. (توربومگ، مقاله ای با عنوان “استارت می زنم اما ماشین روشن نمی شود” دارد که نکات جالبی را به شما یادآوری می کند)

بعد از روشن شدن موتور، شتاب یا به اصطلاح، گازخور آن خوب نیست و موتور دور نمی گیرد. (دور موتور به سختی و با فشار، بالا می رود)

هنگام استارت زدن و روشن شدن اولیه، صدایی که از باک به گوش می رسد، غیر طبیعی، یعنی بلندتر از همیشه است.

در حین حرکت، ماشین داغ می کند، ریپ می زند و خاموش می شود. در چنین مواقعی، موتور تا کاملاً سرد نشود، روشن نمی شود.

در حین رانندگی، با شتاب ناگهانی خودرو روبرو می شوید. این مشکل مربوط به زمانی است که بنزین، بیش از مقدار معین، تزریق می شود.

به طور کلی، وقتی پمپ بنزین خراب شود، موتور، نرم کار نمی کند.

پمپ بنزین برقی

عوامل خرابی پمپ بنزین

با اینکه بسیاری از افراد، این نکته را نادیده می گیرند، اما شما فراموش نکنید که نامرغوب و ناخالص بودن سوخت، از جمله عوامل مهم در آسیب دیدن پمپ بنزین هاست.

رانندگی کردن با چراغ بنزین روشن، رفتار بدی است که اگر به آن عادت کرده اید، باید آن را ترک کنید. به خاطر بسپارید که وقتی سطح بنزین داخل باک خیلی پایین است، این قطعه برای ایجاد فشار لازم سوخت، فشار زیادی تحمل می کند. به علاوه، بنزینی که مکش می شود، شامل ذرات و ناخالصی های ته نشین شده در کف باک است. این اتفاق سبب کثیف شدن و گرفتگی سوزن انژکتور می شود. مقدار بنزین نباید کمتر از یک چهارم حجم باک باشد.

 

خرید پمپ بنزین سمند و پرشیا از توربویدک !

خالی شدن باک بنزین

باک بنزین

نکته: خالی بودن باک به ویژه در مناطق مرطوب، منجر به زنگ زدگی باک می شود. در چنین مناطقی باید باک بنزین خودروی شما، پُر باشد. توربو یدک، مقاله ای در خصوص ارتباط بنزین خودرو با محل زندگی شما دارد که می توانید مطالعه کنید.

نکته: بنزین، خنک و چرب است. این دو ویژگی همچون محافظی برای باک عمل می کنند.

هر اتفاقی را که منجر به سوختن پمپ بنزین شما شده است، رها کنید و هنگام تعویض دقت کنید که پمپ بنزین استاندارد و مناسب روی خودروی شما نصب شود. پمپ بنزین هایی که کیفیت پایین و عملکرد ضعیف دارند، خیلی زود شما را به تعمیرگاه برمی گردانند.

نارسایی های به وجود آمده در برق خودرو می تواند دلیل از کار افتادن این قطعه باشد. برای جلوگیری از بروز مشکل بر اثر نوسانات برق، معمولاً یک فیوز در مسیر جریان الکتریکی باتری تا پمپ قرار می گیرد.

عوامل خرابی پمپ بنزین

عیب یابی پمپ بنزین

از روش های تجربی تست سالم بودن این قطعه، شنیدن صدای پمپ بعد از باز کردن سوئیچ خودرو است. اگر این صدا را نشنیدید، به احتمال زیاد پمپ بنزین سوخته است. روش بعدی، چک کردن شیلنگ ورودی بنزین است.

استفاده از دستگاه دیاگ، راه حل بعدی است که خیلی دقیق، منشأ بروز مشکل را به شما معرفی می کند. با کمک دستگاه دیاگ به راحتی متوجه می شوید که خرابی مربوط به فیوز، رله ها، سوکت ها یا دیگر قطعات است.

 

نکاتی در مورد نگهداری از پمپ بنزین

در سرویس های دوره ای، صافی بنزین را تعویض کنید. توجه داشته باشید استفاده از صافی بنزین غیر استاندارد و نامناسب، به مراتب، مضرتر از صافی استفاده شده قبلی است.

از کاربرد هرگونه مواد شیمیایی که برای تمیزی انژکتورها و موتور به شما توصیه می کنند، بپرهیزید.

همان طور که در بالا ذکر شد، باک بنزین را همیشه پُر یا حداقل بیشتر از نیمه نگه دارید.

 

خرید پمپ بنزین ۲۰۶ از توربویدک!

فیلتر پمپ بنزین

پمپ بنزین (Fuel Pump)، یکی از بخش های سیستم سوخت رسانی موتور است. وظیفه پمپ بنزین، رساندن سوخت، با فشار معین به پشت سوزن انژکتور (نازل) است. یک پمپ بنزین سالم باید حداقل ۳٫۵ و حداکثر ۶ بار یا اتمسفر، فشار تولید کند تا بهترین مخلوط سوخت و هوا برای انفجار حاصل شود.

عملکرد پمپ بنزین برای ایجاد فشار و انتقال سوخت، ممکن است مقداری فشار اضافه تولید کند. «سوپاپ فشار شکن» نام قطعه ای است که وظیفه ثابت نگه داشتن فشار سوخت را بر عهده دارد. این قطعه بعد از تعدیل فشار، بنزین اضافی را به باک بر می گرداند.

پروسه سوخت رسانی بعد از رساندن سوخت پر فشار توسط پمپ بنزین به سوزن های انژکتور، در لحظه مکش هوا به داخل سیلندر توسط پیستون، انژکتورها هم مقدار معینی از سوخت را به داخل سیلندر تزریق می کنند. انژکتورها دستور تزریق سوخت با مقدار معین و در زمان معین را از جانب کامپیوتر مرکزی خودرو (ECU) دریافت می کنند.

سوختن پمپ بنزین

انواع پمپ بنزین

همه پمپ بنزین ها شبیه به هم کار می کنند، بدین صورت که بنزین از یک طرف، مکش می شود و از طرف دیگر، انتقال می یابد. پمپ بنزین ها با وجود شباهت در کارکرد، انواعی دارند:

مکانیکی: از پمپ بنزین های مکانیکی در خودروهای کاربراتوری استفاده می شود. کارکرد این قطعه، بستگی زیادی به دور موتور دارد، به گونه ای که در دور آرام، بهتر کار می کند. قیمت نوع مکانیکی آن، ارزان تر از سایر مدل هاست. این نوع پمپ بنزین خود انواعی دارد، اما عملکرد تمام آن ها یکسان است.

برقی: پمپ بنزین برقی بر خلاف نوع مکانیکی، برای شروع به کار، نیازی به سرعت گرفتن موتور ندارد و عمل سوخت رسانی را از همان لحظه استارت خوردن، به خوبی انجام می دهد. این مدل، در کنار باک بنزین نصب می شود. سوخت رسانی در این نوع، بهتر از نوع مکانیکی است. خود این نوع شامل دو مدل است: پمپ بنزین داخل باک و خارج از باک. در بیشتر خودروهای انژکتوری امروزی از نوع داخل باک استفاده می شود، چرا که ایمن تر و کم صداتر است.

مرکب: از پمپ بنزین مرکب به ندرت استفاده می شود و تولیدکننده ممکن است این نوع را تنها بر اساس طراحی خاص برخی از خودروها به کار گیرد. وسایل نقلیه ای که از سیستم خلا استفاده می کنند، از این پمپ بنزین بهره می برند.

پمپ بنزین مرکب

با توجه به تعریفی که از انواع پمپ بنزین کردیم، کاملاً مشخص است که نوع برقی، مزایای بیشتری نسبت به دو مدل دیگر دارد. از جمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

به علت فاصله زیادی که از موتور دارند، داغ نمی کنند.

به صورت چندتایی قابل نصب هستند، یعنی در صورت بروز مشکل در یکی از پمپ بنزین ها، پمپ بنزین دیگر، عمل سوخت رسانی را ادامه می دهد.

دور تند و آرام فرقی نمی کند، در تمامی سرعت ها عملکرد یکسانی دارد.

بلافاصله پس از استارت خوردن، شروع به کار می کند.

در نوع برقی، لوله های انتقال سوخت تحت فشار قرار دارند، به همین دلیل، قفل گازی و تبخیر سوخت در لوله ها صورت نمی گیرد.

 

در این مقاله سعی کردیم تمام اطلاعات مهمی که درباره پمپ بنزین وجود دارد، ذکر کنیم. اگر شما نکته مهمی در این باره دارید، برای توربومگ بنویسید. اگر در خصوص خرابی پمپ بنزین، تجربه خاصی دارید، برای توربومگ بنویسید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • سلام من یه ماشین تیبا مدل ۹۷ دارم یک ماه پیش چراغ بنزین روشن شد بعد ماشین ایستاد بعد باک رو پر کردم حالا انگار شتاب ماشین کم شده بردم نمایندگی گفتن سنسور اکسیژنش خرابه بعد عوض کردن ولی تاثیر نداشت پمپ بنزین روهم عوض کردم حالا هر وقت بنزین کم میشه انگار سوخت بهش نمیرسه کاهس اوقات هم خاموش میشه لطفا راهنمایی کنید

    • سلام داداش.فقط خدا میدونه ایرادش چیه.پراید منم برق پمپ بنزینش خود به خود قطع میشه هر کجا میبرم خرج میتراشن ولی درست نمیشه.اگه کسی ایرادشو میدونه راهنمایم کنه

  • سلام آیا نوع برقی داخل باک قابل تعمیر است

  • دکمه ی کال تو اکشن اسنپ