استارت بزنید، اما بعد از چند ثانیه !

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
  • ۶ دی ۱۳۹۷
  • 5629
  • 0
  • مدت مطالعه :7 دقیقه

استارت زدن باید چند ثانیه بعد از شنیدن صدای پمپ بنزین باشد؛ می دانید چرا؟ استارت های دکمه ای، چه معایبی دارند؟ در این مقاله توربومگ به این سؤالات و چندین سؤال مهم دیگر پاسخ داده می شود. با ما همراه باشید و نکات مهم درباره استارتر را یادداشت کنید.

 

استارت یا استارتر (Starter)، موتوری الکتریکی است که جایگزین هندل شده است و انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی در خودرو تبدیل می کند. در این فرآیند، به محض چرخاندن سوئیچ و استارت زدن، برق الکتریکی تولید شده از جانب باتری، به سیم پیچ درون استارتر منتقل می شود و دنده های استارت را به حرکت درمی آورد. دنده های استارت با چرخ دنده های موتور (فلایویل) درگیر شده و موتور روشن می شود؛ بنابراین، وظیفه این قطعه، به چرخش درآوردن اولیه موتور است. استارت، دور موتور خودرو را حدأقل به صد دور بر دقیقه می رساند.

استارتر خودرو از ۹ قطعه تشکیل شده است: پوسته، دنده، اتوماتیک استارت (سلونوئید)، کله گی، زغال، درپوش، آرمیچر، سیم پیچ و بالشتک ها. عملکرد مناسب این قطعات در کنار یکدیگر سبب کارکرد صحیح آن می شود.

استارتر

انواع سیستم استارت

استارت با درگیری لخت: منظور از درگیری لخت، چالش فیزیکی خشنی است که دنده استارت با دنده فلایویل دارد. این نوع در خودروهای قدیمی تر استفاده می شد. شیوه عملکرد استارتر با درگیری لخت، طوری بود که دنده استارت و دنده فلایول، در دور بالای موتور نیز با هم ارتباط تنگاتنگی داشتند و درگیر می شدند.

ساییده شدن هر دو دنده، شکستن آن ها و گریپاژ کردن دنده استارت، از جمله مشکلاتی بود که در خودروهای دارای استارتر با درگیری لخت به وجود می آمد. به طور کلی در همه خودروها، دنده استارت و دنده فلایویل، فقط در مراحل اولیه دور گرفتن موتور باید با هم درگیر باشند.

استارت از پیش درگیر: در حال حاضر، بیشتر خودروها استارتی از این نوع دارند. در این نوع، تا زمانی که دنده استارتر با فلایویل درگیر باشد، از چرخش موتور استارتر با دور بالا جلوگیری می شود. در واقع، این سیستم، اجازه نمی دهد که چرخ دنده ها زودتر از زمان مشخص از درگیری با فلایول خارج شوند و به این ترتیب، شرایطی استانداردتر بر آن حاکم است. استارتر از پیش درگیر، انواع متفاوتی دارد، اما اصول کار همه آن ها شبیه به هم است.

 

برای خرید استارت انواع خودروها از فروشگاه آنلاین توربویدک کلیک کنید!

 استارت خودرو

استارت بدون سوئیچ

استارت زدن خودرو بدون کلید سوئیچ، از جمله آپشن های پر طرفدار سال های اخیر است. در سیستم استارتر دکمه ای، راننده به جای سوئیچ، یک کارت هوشمند یا ریموت به همراه خود دارد و این کارت، جواز ورود به خودرو و فشردن دکمه استارتر است. بر اساس طراحی بسیاری از خودروهایی که از سیستم استارتر دکمه ای بهره می برند، حرکت بدون کارت هوشمند تنها تا چند دقیقه امکان پذیر است و پس از طی مسیری کوتاه، خودرو به لحاظ مسائل امنیتی، به صورت اتوماتیک خاموش می شود. برای روشن و خاموش کردن خودرو، باید فشردن دکمه استارتر هم زمان با گرفتن پدال ترمز باشد.

استارت بدون سوئیچ

بر خلاف تصور بسیاری از افراد که این امکان را آپشنی بدون اشکال می دانند، باید بگوییم که این تکنولوژی دارای مشکلاتی است که به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم:

یک ریموت الکتریکی قطعاً آسیب پذیرتر از یک سوئیچ فلزی ساده است.

مفقود شدن یا آسیب دیدن کارت هوشمند یا ریموت خودروهایی که استارتر دکمه ای دارند، بدین معنی است که حتی راننده خودرو هم تا زمان آماده شدن کارت جدید، اجازه ورود به خودرو را نخواهد داشت؛ به علاوه اینکه فرآیند ساخت کارت های رمزدار این خودروها بسیار پیچیده است و معمولاً باید به نمایندگی ها مراجعه کرد.

هزینه تعمیر و نگه داری خودروهایی که سیستم احتراقشان بدون سوئیچ روشن می شود، بسیار بالاست.

 

دنده استارت

عیب یابی استارت

پیش تر، مقاله ای در مورد مشکلات مربوط به استارت زدن و روشن نشدن خودرو نوشتیم و در آن به عوامل و دلایلی پرداختیم که به روشن نشدن خودرو می انجامد. اکنون باید بگوییم زمانی که مشکلات به وجود آمده، مربوط به استارتر یا اتصالات آن است، چراغ های پشت آمپر، ضعیف یا خاموش نمی شوند و فقط صداهای غیر طبیعی به گوش می رسد.

در مورد سایر قطعات و اتصالات مربوط به استارتر هم باید بدانید که معمولاً دچار خوردگی و قطعی می شوند. با کمک دستگاه دیاگ و باز کردن سوئیچ می توان به راحتی متوجه مشکلات مربوط به این قسمت شد. عمده ترین دلایل خرابی این قطعه، موارد زیر است:

خرابی موتور استارت

خرابی اتومات استارت

خرابی دنده های استارت

قطعی در اتصالات باتری به استارت

تمام شدن زغال ها و جرم گرفتن آن ها

بروز مشکل در قطب های مثبت و منفی

 

خرید مجموعه استارت پراید از توربویدک!

پمپ بنزین خودرو

بعد از قطع صدای پمپ بنزین، استارت بزنید!

شاید این سؤال برای شما هم پیش آمده است که چرا باید برای استارت زدن، منتظر بمانیم تا صدای پمپ بنزین قطع شود؟ منظور از صدای پمپ بنزین، همان صدای ویبره مانندی است که بعد از باز کردن سوئیچ، از سمت پمپ بنزین به گوش می رسد و بعد از چند ثانیه قطع می شود.

اولین دلیل این توصیه کارشناسان، این است که اگر چراغ های پشت آمپر، علامت اخطاری دادند، خودرو در حالت سرد بودن و قبل از روشن کردن، بررسی شود؛ مثلاً چک کردن روغن خودرو باید زمانی باشد که خودروی شما چند ساعتی ثابت و خاموش بوده است. احتمالاً شما هم می دانید که به محض استارت خوردن، قسمت های مختلف خودرو درگیر می شوند و شروع به فعالیت می کنند.

دلیل بعدی، مربوط به عملکرد پمپ بنزین است. با باز شدن سوئیچ خودرو، انژکتورها فعالیت خود را در جهت فراهم کردن فشار اولیه برای پاشیدن سوخت آغاز می کنند. به این ترتیب، مسیرهای سوخت، پُر از بنزین شده و با اولین استارت خوردو روشن می شود.

بعد از باز شدن سوئیچ، کار پردازش توسط کامپیوتر خودرو (ECU)، آغاز می شود. چند ثانیه تأمل قبل از روشن کردن خودرو، باعث می شود که کامپیوتر، وقت کافی برای بررسی قطعات و سنسورها داشته باشد و خطایی برای تداخل کار با سایر قسمت ها بروز نکند. بهتر است بدانید که بروز هر گونه خطایی از سوی سیستم کامپیوتر خودرو، در افت شتاب، افزایش مصرف سوخت و عملکرد نامناسب سایر سنسورهای خودرو تأثیر دارد.

به کسانی که فکر می کنند با استارت زدن بلافاصله پس از باز کردن سوئیچ هم هیچ مشکلی پیش نمی آید، باید این نکته را متذکر شویم که اثرات بد ناشی از این کار در بلند مدت، آشکار خواهد شد.

 

چند بار برایتان پیش آمده که خودروی تان به دلیل خرابی استارتر روشن نشده است؟ برای پی بردن به منشأ بروز این مشکل چه کردید؟ هزینه های مربوط به تعمیر یا تعویض استارتر شما چقدر بود؟ در مورد تجربه هایی که در خصوص خرابی استارتر خودرو به دست آورده اید، برای توربومگ بنویسید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *