جلوبندی پراید ؛ از بررسی ظاهری تا عیب یابی دقیق

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
 • ۸ دی ۱۳۹۷
 • 1976
 • 6
 • مدت مطالعه :7 دقیقه

جلوبندی پراید ممکن است به دلیل کم اهمیت ترین عاملی که به ذهنتان می رسد، خراب شود. جالب است بدانید گاهی بروز مشکل در جلوبندی پراید با نرم و روان شدن فرمان این خودرو همراه می شود! با توربومگ همراه باشید تا تمام نکاتی را که در مورد عیب یابی جلوبندی پراید و دلایل بروز آن وجود دارد، بررسی کنیم.

 

جلوبندی پراید ضعیف است؛ این موضوعی آشکار است، اما رعایت برخی نکات به دیرتر خراب شدن آن کمک می کند. لاستیک ها تأثیری مستقیم و زیاد روی سیستم تعلیق و جلوبندی پراید دارند؛ پس اولین توصیه ما این است که از تایرهای پراید غافل نشوید.

سیستم تعلیق و جلوبندی

عیب یابی جلوبندی پراید

به طور متوسط، سالی دو تا سه بار بررسی ظاهری سیستم تعلیق و جلوبندی پراید، کاری منطقی و درست است و شما را متوجه مشکلات آن می کند. این بررسی شامل بازدید کلی از قطعاتی چون بوش ها، سیبک ها، پلوس ها، کمک فنرها و سایر قطعات مربوط به جلوبندی است. ممکن است از بازدید ظاهری خودرو چیزی دستگیرتان نشود و نتوانید این کار را انجام دهید؛ در این صورت با مشاهده یک یا چند مورد از مشکلات زیر در هر قسمت، بدانید که سیستم تعلیق و جلوبندی پراید شما به تعمیر نیاز دارد:

سفت شدن غربیلک فرمان: ممکن است حتی زمانی که چرخ های خودرو روی زمین نیستند، فرمان به سختی بچرخد.

خلاصی غیر طبیعی فرمان: از دیگر علائمی است که نشان دهنده خرابی جلوبندی پراید است. بروز هر گونه مشکل در سیستم فرمان، مربوط به قسمت تعلیق و جلوبندی خودرو می شود.

لرزش غربیلک فرمان و کشیدن آن به یک سمت: کوچک ترین بی توجهی به خودرو ممکن است مشکلاتی نگران کننده برای خودروی شما ایجاد کند؛ بنابراین به بازدیدهای دوره ای و بررسی قسمت های مختلف خودروی تان اهمیت بدهید؛ مثلاً یکی از دلایل لرزش غربیلک فرمان و کشیده شدن آن به یک سمت، اختلاف ساییدگی چرخ های چپ و راست است. کشیده شدن فرمان به یک سمت ممکن است در همان لحظه شروع حرکت هم رخ دهد و لزوماً در سرعت بالا یا شرایط نامساعد جوی اتفاق نمی افتد.

شنیدن صداهای اضافی از خودرو: در چنین وضعیتی، خودروی شما ممکن است با حرکت روی جاده ای صاف و بدون دست انداز هم صداهای غیر طبیعی بدهد، اما بیشتر هنگام پیچیدن خودرو، صداهای اضافی به گوش می رسد. این صداها می تواند مربوط به قسمت های مختلف مثل پلوس ها، کمک ها، چرخ ها و … باشد.

عدم تعادل خودرو: در چنین شرایطی، معمولاً خودرو به یک سمت کشیده می شود. کنترل خودرویی که تعادل ندارد، در سرعت بالا، بسیار دشوار و خطر ساز خواهد بود.

نرم شدن غیر طبیعی فرمان: اگر فرمان خودروی شما در یک بازه زمانی، بیش از حد روان شد، ممکن است به دلیل ساییدگی سیبک ها و عدم تنظیم لاستیک ها و نامناسب بودنشان باشد. متأسفانه این مشکل، جزو مواردی نیست که راننده با بروز آن، به جلوبندی پراید خود شک کرده و برای تعمیر آن اقدام کند.

 

انواع لوازم جلوبندی پراید در توربویدک !

قطعات جلوبندی پراید

مهم ترین دلایل آسیب دیدن جلوبندی پراید

وجود هر یک از مشکلات زیر، عملکرد صحیح سیستم تعلیق و جلوبندی پراید را زیر سؤال می برد. اجازه ندهید که خودروی شما به مرحله ای برسد که به خاطر مسئله قابل حل ساده ای مثل تنظیم باد لاستیک ها دچار مشکلات بزرگ تر و پر هزینه تری شود. منشأ مشکلاتی که در بالا ذکر شد، یک یا چند مورد از موارد زیر است:

بالانس نبودن چرخ ها و زاویه شان (کمبر، کستر، تو‌این، تو‌اوت) و عدم تنظیم فشار باد لاستیک ها یا ساییدگی آن ها

شرایط غیر همسان لاستیک ها، مثل تفاوت عاج هایشان

تنظیم نامناسب سیبک ها در جای خود یا آسیب دیدن آن ها

خرابی جعبه فرمان، ساییدگی بوش ها و آسیب دیدن اتصالات آن

تنظیم نبودن چهار شاخ فرمان، آسیب دیدن دنده های شانه ای و بازوی فرمان

بروز مشکل در پلوس ها، سر پلوس ها، هزار خار پلوس و سه شاخ پلوس

بروز مشکل در میل تعادل، بوش ها و بازوهای آن

آسیب دیدن یا فرسودگی بلبرینگ چرخ جلو

بروز اشکال در سیستم ترمز

خراب شدن فنر و کمک فنر

خرابی بازوهای سگ دست

آسیب دیدن سیبک ها

وارد شدن ضربه شدید به شاسی

ساییدگی لاستیک خودرو

تعمیر جلوبندی پراید

وظیفه سیستم تعلیق و جلوبندی خودرو، جذب ارتعاش هایی است که از سمت عوامل بیرونی به قسمت جلویی خودرو وارد می شود. اگر هنگام عبور از دست اندازها کمتر تکان می خورید، صداهای غیر طبیعی نمی شنوید و خودرو حتی هنگام ترمزگیری و عبور از پیچ های تند به راحتی هدایت می شود و قابل کنترل تر از گذشته است، جلوبندی پراید شما به خوبی تعمیر شده است.

 

خرید سیبک فرمان پراید از توربویدک!

 لوازم جلوبندی پراید

هزینه تعمیر جلوبندی پراید

یکی از نکته های مثبت در مورد پراید، هزینه تعمیر و نگهداری پایین آن است. خوشبختانه هزینه تعمیر جلوبندی پراید بالا نیست؛ بنابراین هر زمان حس کردید مشکلی برای سیستم تعلیق و جلوبندی پرایدتان به وجود آمده است، فوراً برای برطرف کردن آن اقدام کنید.

از این نکته نیز غافل نشوید که بروز مشکل در هر یک از قسمت های خودرو و بی توجهی به آن، منجر به خراب شدن بقیه قطعات و سیستم های خودرو می شود؛ مثلاً کافی است باد لاستیک ها را تنظیم نکنید و کم باد شوند؛ در این صورت، مشکلاتی از قبیل افزایش مصرف سوخت، از بین رفتن تعادل خودرو و موج دار شدن لاستیک ها برای خودروی شما به وجود می آید و هزینه و وقتی که باید برای تعمیر بگذارید، چند برابر می شود.

 

طبق پراید در فروشگاه آنلاین لوازم یدکی خودرو توربویدک !

کمک جلو پراید

نکاتی برای مراقبت از جلوبندی پراید

اگر قرار است خودروی پراید شما برای مدت زمان طولانی در پارکینگ بماند، طوری پارک کنید که چرخ ها به صورت مستقیم قرار بگیرند. زاویه دار بودن چرخ ها باعث کاهش عمر تعلیق فرمان و پلوس ها می شود.

اگر مشکل جلوبندی پراید شما به سیستم ترمز مربوط باشد، باید به تعمیرگاه مراجعه کنید.

 

اگر نکاتی درباره جلوبندی پراید وجود دارد که در این مقاله ذکر نشده است، اینجا بنویسید. اگر خودروی شما پراید است، نظرتان را در مورد مدت زمان لازم برای تعمیرات جلوبندی و هزینه های آن بیان کنید. توربومگ از نظرات شما در جهت بهبود مقالات خود بهره می برد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • با سلام خسته نباشید خدمت شما من جلوبندی پراید رو تازه تعمیر کردم ولی جلو بندیم خیلی زبده مثلا جای که آسفالت قبرش کلمه خیلی صدا صبر میده مشکل چیست

  • اون مسئله به خاطر ببرشه .شما تبرش رو درست کنید قبرش کنده می شه.البته پراید نسبت به ماشین های شاسی بلند و گران قیمت شما که با پول حلال به دست آوردید چیزی نیست.

 • باسلام جلوبندی ماشینم طرف راننده سرعت پایین دل میزنه وسرعت بالا جلوی ماشین میلرزه وفرمان هم کمی میزنه لاستیک ها ورینگهانو گرفتم جعبه فرمان ومیل فرمان هم نوگرفتم بالانس رو کار انجام دادم دهنه چرخ هم گفتم امااین مشکل رو داره هنوز لطفا راهنمایی کنید باتشکر

  • دقت کنید شاید بلبرینگ چرختون باشه
   اگه تو سرعت بالا میزنه احتمال اینکه از بلبرینگ چرخ باشه هست

 • سلام
  هنگام دورزدن از روی مثلا پل با سرعت حداقل ۳۰کیلومتر در سمت راست صدای تق تق میدهد. حال اگر کمی پدال ترمز را فشار دهم کلاً صدای تق تق حذف می شود. ضمن اینکه جلوبندی رو انجام دادم. میزان فرمان هم شد، اما مشکل برطرف نشد.
  آیا مشکل از ترمز است لطفا راهنمایی نمایید. باتشکر

  • سلامدوست عزیز از کله پلوسه شاید سمت راننده خراب باشه کله پلوس ماشینتون.

 • دکمه ی کال تو اکشن اسنپ