بهترین لامپ خودرو و مناسب ترین چراغ جلو کدام است ؟

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
  • ۱۱ دی ۱۳۹۷
  • 3081
  • 0
  • مدت مطالعه :10 دقیقه

بهترین لامپ خودرو اگر چه تضمینی برای سوختن نمی دهد، با این همه برای رعایت قانون، ایجاد امنیت و حفظ جان سرنشینان هم که شده شما باید بهترین لامپ خودرو را برگزینید. چراغ جلو یکی از مهمترین قطعات خودرو، به ویژه هنگام رانندگی در شب است، پس باید دقت زیادی در انتخاب آن داشت. در این مقاله توربومگ، نکات بسیار مفیدی در مورد انتخاب بهترین لامپ خودرو در اختیار شما قرار می گیرد.

 

بهترین لامپ خودرو ؛ چگونه بهترین لامپ خودرو را بشناسیم؟

افراد زیادی معتقدند چون خودروها با لامپ هایی معمولی به بازار عرضه می شوند، باید بعد از خرید خودرو و تحویل گرفتن آن، فوراً لامپ ها را تعویض کنند. نظر این افراد، کارشناسانه نیست، چرا که شرکت های خودروساز، از چراغ هایی متناسب با طراحی، نوع سیم کشی و قطعات خودرو استفاده می کنند. در دسته بندی خودروها به لحاظ سیستم روشنایی، می توان آن ها را به سه دسته تقسیم کرد: خودروهایی که از لامپ های معمولی بهره می برند؛ خودروهایی که چراغ های بهینه و پر نوری دارند و خودروهایی که لوکس هستند و چراغ های خاص تری دارند.

لامپ هالوژن

در خودروهای لوکس و گران قیمت، معمولاً از لامپ های هالوژن و زنون استفاده می شود. در ایران، لامپ های زنون با وجود قیمت بالایی که نسبت به سایر مدل ها دارند، جزو پرطرفدارترین لامپ ها برای چراغ جلو و عقب هستند، طوری که بسیاری از افراد که خودروی معمولی هم دارند، به سراغ این لامپ ها می روند؛ اما باید توجه داشت که تعداد زیادی از این لامپ ها، به روش های استاندارد تولید نمی شوند. لامپ های زنون بیشتر در میان جوانان محبوب هستند.

 

دسته بندی لامپ ها بر اساس ساختار

لامپ LED: اندازه کوچک و مصرف پایین انرژی، از مزیت های لامپ های LED است. از جمله نکات منفی این نوع لامپ ها، قیمت بالای آن ها و گرمای شدیدی است که تولید می کنند. ساختار این نوع لامپ با دو مورد بعدی متفاوت است، چرا که بعد از دریافت ولتاژ لازم، فقط قسمت بالایی روشن می شود و قسمت پایین آن خاموش می ماند تا گرمای بیش از حد تولید نکند.

لامپ هالوژن: چراغ جلوی بیشتر خودروها دارای لامپ هالوژنی است. حباب شیشه ای حاوی گاز هالوژن در این چراغ با کمک رشته نازک تنگستن، نور سفید تولید می کند. چراغ جلویی که از این نوع لامپ بهره مند باشد، نوری سفید و پر قدرت ساطع می کند که با گرمای زیاد همراه است.

لامپ زنون (HID): نور لامپ های زنون هم مثل لامپ هالوژن، سفیدرنگ است، با این تفاوت که میزان نوردهی آن ها، چهار برابر است. نوع تکنولوژی به کار رفته در این لامپ ها باعث می شود گرمایی کم تولید کنند و عمرشان بیشتر از لامپ های هالوژنی باشد. نکته منفی این لامپ ها این است که شدت نور آن ها، باعث ناراحتی رانندگان سایر خودروها می شود؛ در ضمن هزینه خرید، تعمیر و نگهداری این لامپ ها بسیار بالاست.

 

برای خرید انواع چراغ و طلق خودروها از فروشگاه آنلاین توربویدک کلیک نمایید!

انواع لامپ خودرو

با توجه به مزایا و معایبی که برای انواع لامپ به لحاظ ساختاری گفته شد، می توان نتیجه گرفت که هیچ یک از لامپ های فوق بر دیگری برتری نداشته و هر کدام ساختار خاص خودشان را دارند. اگر شما به دنبال انتخاب لامپی مناسب برای خودروی تان هستید، باید قبل از تعویض، به استاندارد بودن خودروی خود توجه داشته باشید. مثلاً استفاده از چراغ های رنگارنگ و پر نور برای خودرویی که قابلیت تنظیم ارتفاع ندارد، برای رانندگان سایر خودروها آزاردهنده خواهد بود.

 

بهترین لامپ خودرو ؛ نکاتی برای انتخاب بهترین لامپ خودرو

گاهی رانندگان انتقاد می کنند که چرا در دفترچه راهنما مشخص نشده است که کدام لامپ برای خودروی ما مناسب است؟! در پاسخ به این سؤال باید گفت که شما از بهترین لامپ خودرو هم که استفاده کنید، عمر مفید آن مشخص نیست. مقدار ولتاژ وارد شده به لامپ ها و حداقل و حداکثر طول عمرشان (ولتاژ وارد شده به لامپ ها مقدار مشخصی دارد که نباید از حد آن تجاوز شود)، تنها اطلاعاتی است که از طرف کارخانه سازنده اعلام می شود.

لامپ زنون

توجه به نکات مهم زیر، به شما در انتخاب بهترین لامپ خودرو کمک زیادی می کند:

برای جایگزین کردن لامپ ها، فقط کافی است به نوع سوکت و اتصالات لامپ جدید توجه کنید تا مشابه مدل لامپ قبلی باشد.

حواستان باشد که با بالا رفتن توان لامپ، عمر آن کوتاه تر می شود؛ بنابراین به سرعت به سراغ لامپ های با توان بالا نروید. اگر هم قصد خرید چنین لامپی را داشتید، حتماً از فیش های مخصوص و آفتامات استفاده کنید.

انتخاب یک لامپ پر زرق و برق و خاص، برابر است با فاصله گرفتن شما از استانداردها.

نکته: سوختن یکی از چراغ های جلو، میزان جریان الکتریکی ورودی به لامپ سالم را افزایش می دهد. در صورت مشاهده این مورد، چراغ جلوی سوخته را هرچه زودتر تعویض کنید.

در ضمن، بر اساس گفته رییس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهنمایی و رانندگی؛ «تغییر میزان نور و رنگ استاندارد چراغ خودرو، مصداق بارز نقص فنی است و جریمه ۵۰ هزار تومانی را در بر خواهد داشت». به این ترتیب؛ انتخاب بهترین لامپ خودرو شامل انتخاب لامپ استاندارد و موردتایید قوانین هر کشور هم می شود.

 

 برای خرید آنلاین چراغ پروژکتور تیبا کلیک کنید!

چراغ جلو

بهترین لامپ خودرو ؛ انواع لامپ خودرو را بشناسید.

اولین تصویری که از خودروها در ذهن ثبت می شود، مربوط به نمای جلویی است؛ به همین دلیل بیشتر افراد برای چراغ جلوی خودروی خود اهمیت زیادی قائل اند. بسیاری از کسانی که به شکل ظاهری چراغ جلو اهمیت می دهند، از این نکته غافل اند که چراغ یک خودرو هر قدر هم زیبا و چشم گیر باشد، باید عملکرد درست و استانداردی داشته باشد. چراغ های بدنه خودرو خصوصاً چراغ جلو، منبع اصلی نور برای دید راننده است. امنیت سرنشینان در گرو هدایت صحیح خودرو از جانب راننده است و سالم بودن چراغ خودرو در این عملکرد، تأثیر زیادی دارد. عملکرد و رفتار سایر رانندگان و عابران هم با کمک چراغ جلو، عقب و راهنماها محقق می شود. کارکرد صحیح چراغ ها نیز به نوع و مدل لامپ شان بستگی دارد. شما برای انتخاب بهترین لامپ خودرو، باید ابتدا انواع آن را بشناسید.

چراغ جلوی LED

دسته بندی بر اساس توان لامپ:

لامپ H1: لامپ های H1 رایج ترین نوع لامپ در بازار خودرو هستند و بیشتر در چراغ جلو به کار می روند. لامپ های H1 در انتهای خود یک فیش دارند و بیشتر در قسمت مه شکن استفاده می شوند. لامپ مه شکن بیشتر خوردوهای خانواده پژو از نوع H1 است.

لامپ H3: به این نوع، لامپ های فیش دار هم می گویند. از لامپ های H3 در مه شکن بعضی از خودروهای سمند استفاده می شود.

لامپ H4: به این لامپ ها، هالوژنی سه فیش هم گفته می شود. خودروهایی مثل پژو ۴۰۵، L90 و MVM 110 از این نوع لامپ بهره می برند؛ در ضمن، نور بالا و پایین لامپ H4 در داخل خود لامپ تعبیه شده است. تزریق گاز هالوژن به لامپ های معمولی H1، آن ها را به لامپ هالوژنی تبدیل می کند و مقاومت آن ها را در برابر ضربه تا حد زیادی افزایش می دهد.

لامپ H7: H7، کد جهانی لامپ های دو فیش است. این لامپ ها، در ایران به لامپ های پرشیایی معروف هستند. انواع پراید به ویژه مدل های ۱۳۲ و ۱۱۱، پژو پارس، پژو ۲۰۶، چند مدل سمند و تعدادی از اتوبوس ها و تریلی ها از این نوع لامپ استفاده می کنند.

لامپ P21W -P21W/5W: لامپ هایتک کنتاک و دوکنتاکت و نارنجی دارای این کد هستند. لامپ P21W -P21W/5W کاربرد فراوانی در چراغ خطر پشت شیشه دارد.

نکته: توان استاندارد هر لامپ از ۵۵ تا ۷۰ وات است.

 

برای خرید چراغ اسپرت ۲۰۶ به صورت آنلاین کلیک کنید!

لامپ با نور هفت رنگ

دسته بندی لامپ ها بر اساس رنگ نورشان:

نور زرد: نور زرد، استانداردترین نور برای لامپ است. منظور از رنگ زرد، رنگ بیشتر لامپ هایی است که در خودروها مشاهده می کنید.

نور سفید: افراد زیادی بر حسب علاقه از لامپ هایی با نور سفید برای خودروی خود استفاده می کنند، غافل از اینکه انتخاب این رنگ برای لامپ چراغ جلو، علاوه بر آزار دادن سایر رانندگان، نور چندان زیادی هم ندارد.

نور چهار فصل: لامپ هایی که نور به اصطلاح، چهار فصل دارند، برای هر نوع شرایط جوی و هر منطقه جغرافیایی مناسب هستند. نور این لامپ ها زرد است، اما رنگ نورشان به نسبت قوی تر و پر رنگ تر از لامپ های معمولی است.

نور هفت رنگ: قطعاً لامپ هایی که هفت رنگ باشند، زیباترند، اما باید به این نکته هم توجه داشت که این لامپ ها برای استفاده در خودرو ساخته نشده و استاندارد نیستند؛ به همین دلیل خودروهایی که از این نوع لامپ ها استفاده می کنند، اغلب جریمه می شوند.

نور نایت بریکر لیزر: نور چنین لامپ هایی نسبت به نور لامپ های معمولی، ۱۳۰ درصد بیشتر است. چراغ های مجهز به این لامپ ها با کمک تکنولوژی خاص خود می توانند پرتاب نوری ۴۰ متری داشته باشند. لامپ هایی که نورشان نایت بریکر لیزر است، گرمایی بیشتر از گرمای لامپ های معمولی تولید نمی کنند.

 

اگر تجربه خاصی در خصوص سوختن چراغ های خودروی خود دارید، برای توربومگ بنویسید. لامپ چراغ جلوی خودروی شما از کدام نوع است؟ چگونگی عملکرد آن را اینجا بنویسید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه ی کال تو اکشن اسنپ