ترموستات پراید و عواملی که منجر به خرابی آن می شود !

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
  • ۱۷ دی ۱۳۹۷
  • 754
  • 0
  • مدت مطالعه :6 دقیقه

ترموستات پراید همان وظیفه ای را انجام می دهد که در خودروهای دیگر بر عهده دارد. یعنی پایین آوردن دمای موتور و رساندن آن به حالت تعادل، ایدئال ترین دمای موتور در حین فعالیت، ۹۵ درجه سانتیگراد است. این دما ممکن است به دلایلی مثل گاز دادن بیش از حد، رانندگی های طولانی و …. افزایش یابد. دمای بالا باعث فرسایش و عملکرد نامناسب موتور، به وجود آمدن رسوب و تولید گازهای سمی می شود؛ بنابراین ترموستات باید در سریع ترین زمان ممکن و قبل از به وجود آمدن مشکلی برای موتور، دما را کاهش دهد.

خرابی ترموستات پراید (که موضوع این مقاله است) و به طور کلی خرابی ترموستات مثل هر قطعه دیگری در خودرو، نشانه هایی دارد. این قطعه جزء سیستم خنک کننده خودرو است و خرابی آن، راننده را از بروز مشکل در سیستم خنک کننده آگاه می کند. در این مقاله توربومگ به طور ویژه به ترموستات پراید و نکاتی در مورد آن می پردازیم.

 

علائم خرابی ترموستات پراید

علائم خرابی ترموستات پراید

عملکرد ترموستات پراید، روی دمای موتور خودرو تأثیری مستقیم دارد و اثرات مخرب آن بیش از مواردی است که در بالا برشمردیم. هر گاه در خودروی تان، چند مورد از نشانه های زیر را مشاهده کردید، ترموستات پراید شما خراب شده است:

دیر گرم شدن موتور خودرو و جوش آوردن آن به محض گرم شدن (این مورد جزو اولین نشانه های خرابی ترموستات است)

نامنظم شدن آمپر آب و جابه جایی سریع آن

افزایش مصرف روغن موتور

کاهش غلظت روغن موتور

افزایش مصرف سوخت

نشت آب یا مایع خنک کننده از قسمت زیرین خودرو

فرسایش سیلندرها

 

برای خرید ترموستات پراید ۱۱۱ کلیک کنید!

افزایش دما با ترموستات خراب

برخی افراد با بالا رفتن دمای هوا، فعالیت ترموستات را دچار تعلیق می کنند. به این دسته افراد باید گفت فرقی نمی کند که محیط زندگی شما آب و هوای سرد یا گرم داشته باشد، در هر صورت نباید ترموستات را از مدار کاری خود خارج کنید. شاید فکر کنید که کار کردن ترموستات پراید در این شرایط، بی فایده است و فقط موجب مستهلک شدن آن می شود. این تفکر، کاملاً اشتباه است.

ترموستات خراب

کارکرد ترموستات در هر شرایطی، دمای موتور را متعادل می کند. به جای معلق کردن فعالیت ترموستات در شرایط آب و هوایی گرم، می توانید از ترموستاتی با درجه حرارت پایین استفاده کنید. ترموستات پراید یا هر خودروی دیگر، درجاتی متفاوت دارد. مدل های مختلف این قطعه، قابلیت باز ‌شدن در دماهای متفاوت را دارند.

 

برای خرید ترموستات پراید ۱۳۲ از فروشگاه آنلاین توربویدک کلیک کنید!

ترموستات با درجه حرارت پایین

این نکته را هم در نظر داشته باشید که انتخاب ترموستات پراید کار سختی نیست، چرا که طراحی سیستم موتور تمامی خودروهای پراید شبیه به هم است و شما می توانید در شرایط آب و هوایی مختلف، ترموستات آن را جا به جا کنید. نوع ترموستات برخی خودروها بر اساس طراحی سیستم موتورشان انتخاب می شود و ایجاد هر گونه تغییری در قطعات آن ها، عملکرد غیر استاندارد ترموستات را در پی دارد.

 

عوامل خرابی ترموستات پراید

عوامل خرابی ترموستات پراید

موارد زیر، عمده ترین دلایل خرابی و کاهش عمر مفید ترموستات است. اگر موارد زیر در عملکرد ترموستات پراید اختلال ایجاد نکند، تا مدت زمان زیادی به خوبی کار می کند.:

کارکرد طولانی

زنگ زدن آن (تمامی قسمت های تشکیل دهنده ترموستات، فلزی است)

نامرغوب بودن ترموستات پراید یا هماهنگ نبودن آن با سیستم موتور

استفاده از مایع خنک کننده نامناسب یا استفاده از آبی با املاح فراوان.

وارد شدن فشار بیش از حد به این قطعه

 

خرید ترموستات پراید ۱۳۱ به صورت آنلاین !

ترموستات پراید

از بین رفتن خاصیت موم داخل ترموستات (داخل سیلندر ترموستات، با موم مخصوصی پر شده است که در دمای حدود ۸۰ درجه سانتی گراد به مایع تبدیل می شود و با فشاری که ایجاد می کند، ترموستات را باز می کند)

نکته: مایعی که در سیستم خنک کننده استفاده می شود، باید مخلوطی از آب و مایعات خنک کننده شیمیایی باشد. توجه داشته باشید اگر مقدار آب بیشتر باشد، میزان رسوبات و زنگ زدگی بیشتر می شود و اگر میزان مایع خنک کننده بیشتر باشد، مجرای سیستم خنک کننده، سوراخ و دچار نشتی می شود.

 

نحوه عملکرد ترموستات پراید

نحوه عملکرد ترموستات پراید

عملکرد ترموستات پراید مانند سایر ترموستات ها به شرح زیر است:

موتورها برای کار کردن باید به درجه معینی از دما برسند؛ ترموستات، مانع از رسیدن مایع خنک کننده به موتور می شود و کمک می کند تا موتور زودتر گرم شود. به خاطر داشته باشید که کار کردن موتور در دمای پایین، باعث فرسایش بالای قطعات آن می شود.

ترموستات، تعیین زمان شروع به کار سیستم خنک کننده و میزان سرعت گردش آب یا مایع خنک کننده در داخل این سیستم را بر عهده دارد. در این مواقع، ترموستات باز می شود تا مایع خنک کننده به سمت موتور جریان پیدا کند. به همان میزانی که ترموستات تشخیص می دهد و باز می شود، میزان و سرعت مایع خنک کننده هم تعیین می شود.

اگر باز یا بسته بودن ترموستات پراید بیش از حد به طول بکشد، موتور بیش از حد داغ یا سرد می شود و در عملکرد آن مشکل ایجاد می کند. اگر مایع خنک کننده استاندارد باشد، ترموستات پراید به راحتی خراب نخواهد شد.

 

آیا می دانید که نسبت آب و مایع خنک کننده باید چقدر باشد تا ترموستات زنگ نزند؟ برای توربومگ بنویسید که در کدام یک از مناطق ایران زندگی می کنید و ترموستات مورد استفاده در خودروی شما چند درجه است؟ اگر خودرو شما پراید است، تجربیات خود را پیرامون عملکرد ترموستات پراید برای ما بنویسید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه ی کال تو اکشن اسنپ