واتر پمپ پراید ، علائم و عوامل خرابی آن را بشناسید

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
 • ۱۹ دی ۱۳۹۷
 • 2895
 • 10
 • مدت مطالعه :6 دقیقه

واتر پمپ پراید از طریق پمپاژ مقداری آب و ضد یخ، با حرارتی حدود ۲۵۰۰ درجه سانتی گراد مقابله می کند. این حرارت، می تواند موتور خودروی شما را در کسری از ثانیه نابود کند، اما واتر پمپ، مانع از این اتفاق می شود. پس اگر نشانه هایی دال بر خرابی واتر پمپ پراید خود مشاهده کردید، بلافاصله به تعمیرگاه مراجعه کنید. اگر می خواهید از علائم و عوامل خرابی واتر پمپ پراید و سایر نکات مهم مربوط به آن آگاه شوید، این مقاله توربومگ را مطالعه کنید.

واتر پمپ پراید ، حرارت موتور را به حدود ۹۰ درجه سانتی گراد می رساند. واتر پمپ پراید، قطعه ای مهم در خودرو است که یکی از نشانه های خرابی آن، کارکرد نامناسب کولر است. ما پیش از این، در مقاله « مهم ترین قطعات خودرو » درباره واتر پمپ، مختصر سخن گفتیم، اما در مقاله حاضر، قصد داریم درباره کارکرد، علائم خرابی و انواع واتر پمپ، به طور مفصل صحبت کنیم.

واتر پمپ

وقتی واتر پمپ پراید خراب شد، چه باید کرد؟

اولین کاری که هنگام خرابی واتر پمپ پراید باید بکنید، توقف رانندگی و پارک خودرو است. واتر پمپ خراب نمی تواند حرارت پیشرانه را کنترل کند و دمای موتور به سرعت افزایش می یابد. بالا رفتن دمای موتور، یعنی خرابی اساسی آن و صرف هزینه های هنگفت. اولین قطعه ای که در این شرایط آسیب می بیند، واشر سر سیلندر است، چون گرم ترین قسمت پیشرانه یعنی محفظه انفجار، نزدیک به واشر سر سیلندر است. باید یادآوری کنیم خودروهایی که واشر سر سیلندر سوزانده اند، در هنگام معامله ارزش پایین تری دارند.

بعد از پارک خودرو سعی کنید با مقداری آب، رادیاتور را خنک کنید. توجه داشته باشید که هنگام آب ریختن داخل رادیاتور، صورت و بدنتان را به نقاط پر حرارت نزدیک نکنید. وقتی واتر پمپ پراید یا واتر پمپ هر خودروی دیگری خراب شود، مکانیسم گردش آب در پیشرانه حذف خواهد شد. در چنین شرایطی، خودروی شما باید با یدک کش به تعمیرگاه منتقل شود. در مورد خرابی واتر پمپ همه خودروها باید به همین صورت عمل کنید.

 

خرید واتر پمپ پراید ۱۱۱ از فروشگاه لوازم یدکی خودرو توربویدک !

واتر پمپ پراید

علائم خرابی واتر پمپ پراید

خراب شدن واتر پمپ پراید، مساوی با بالا رفتن حرارت موتور خودرو است. حتماً می دانید که بدترین شرایط ممکن برای پیشرانه ها و قطعات آن ها، کار کردن در دمای بالاست. علائم خرابی واتر پمپ پراید را جدی بگیرید تا دچار دردسرهای بزرگ تری نشوید. این علائم به شرح زیر است:

مشاهده ضد یخ یا آب در قسمت زیرین خودرو (بهتر است چند ساعت بعد از خاموشی خودرو، آن را چک کنید)

کاهش آب رادیاتور

وجود قطرات یا بخار آب در اطراف واتر پمپ

بالا رفتن آمپر آب

روشن شدن چراغ ضد یخ

عملکرد نامناسب کولر

شنیدن صدایی شبیه به ساییدن دو جسم روی یکدیگر هنگام روشن بودن خودرو

 

برای خرید واتر پمپ پراید ۱۳۱ کلیک کنید!

علائم خرابی واتر پمپ

لازم به ذکر است که علائم خرابی ذکر شده برای واتر پمپ پراید، در مورد خراب شدن واتر پمپ سایر خودروها هم صدق می کند و شما با مشاهده این علائم در هر خودرویی، به خرابی این قطعه پی خواهید برد.

 

عوامل خرابی واتر پمپ پراید

میزان کارکرد واتر پمپ پراید و سایر خودروها را به طور تقریبی می توان تشخیص داد. کارشناسان معتقدند که بهتر است هنگام تعویض تسمه تایم، واتر پمپ هم تعویض شود. اگر عواملی که در زیر ذکر می کنیم، طول عمر مفید واتر پمپ را کاهش ندهد، می توان آن را مانند تسمه تایم در زمان مشخصی تعویض کرد:

زنگ زدگی پره های داخلی

به وجود آمدن خوردگی در دنده ها و سایر قسمت ها

نبودن ضد یخ در سیستم خنک کننده (توجه کنید که ریختن ضد یخ غیر استاندارد هم باعث خرابی واتر پمپ می شود)

یخ زدن آب درون موتور و شکستن واتر پمپ

 

خرید واتر پمپ پراید ۱۳۲ به صورت آنلاین!

عوامل خرابی واتر پمپ

عملکرد واتر پمپ

همان طور که از نام این قطعه پیداست، آب و مایع خنک کننده را به صورت مداوم به داخل موتور پمپاژ می کند. وظیفه واتر پمپ، گردش آب در اطراف پیشرانه (داخل پوسته پیشرانه) و سیلندر، خنک کردن آن به میزان لازم و بازگرداندن آن به رادیاتور است. واتر پمپ پراید روی پوسته سیلندر تعبیه می شود. شاید راجع به واتر پمپ های برقی زیاد شنیده باشید، اما درصد زیادی از خودروها از واتر پمپ های مکانیکی استفاده می کنند؛ واتر پمپ پراید هم مکانیکی است.

طریقه عملکرد واتر پمپ

ممکن است واتر پمپ چند خودروی متفاوت را ببینید و حس کنید که شبیه به هم نیستند؛ کاملاً درست است، ظاهر واتر پمپ در خودروهای مختلف، یکسان نیست، اما عملکرد تمام آن ها شبیه به هم است. برای مثال، واتر پمپ پراید با ال ۹۰ شبیه به هم نیستند، ولی عملکرد یکسانی دارند. عکس زیر نمایی از واتر پمپ ال ۹۰ است.

واتر پمپ ال 90

توجه داشته باشید که فشار پمپاژ آب از نکات مهم در مورد عملکرد واتر پمپ هاست. اگر این فشار، کمتر یا بیشتر از حد استاندارد باشد، خسارت های قابل توجهی به ترموستات، رادیاتور، شیلنگ ها و اتصالات و سایر قطعات وارد می کند.

 

واتر پمپ پراید یا واتر پمپ هر خودروی دیگری که دارید را در اولین فرصت بررسی کنید. به جز علائمی که در بالا ذکر شد، اگر مشکلی مشاهده کردید، اینجا برای توربومگ بنویسید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • سلام پراید مدل ۸۳دارم تا حالا دو بار ترموستات ۸۲ درجه عوض کردم.موقع در جا کارکردن یا ترافیک آمپر نزدیک وسطه و هوای بخاری داغ ولی تو اتوبان و جاده امپر پایین میاد و هوای بخاری گرماش کم میشه خلاصه داخل ماشین سرد میشه. مشکل چیه ؟

  • سلام و عرض ادب
   من ماشین پراید مدل نود دارم. به محض این که درجه آمپر میاد روی ۴باید حتما اول عملکرد سنسور دمای آب و بعد عملکرد فن هات رو مکانیک با استفاده از دستگاه دیاگ چک کنه مدت زیادی هست که ماشین من از آمپر ۳ بالاتر نمیره حتی در ترافیک های طولانی که باعث عملکرد بهتر موتور و افزایش طول عمر واترپمپ خواهد شد.
   درضمن هیچوقت آب شهری داخل رادیات نریز و حتما ضدیخ با آب جوشیده از سماور ترکیب کن.

 • سلام و درود فراوان
  یکی مشکل منو حل کنه.
  پراید ۸۶ دارم.درِ رادیاتور رو باز کردم،دیدم دور در رادیاتور،انگار گیریس مالیدن.بنظرتون ایراد چی هست.

  • رنگش چه رنگيه؟اگر رنگ گل باشه واشر سرسيلندر سوزونده

  • درب قالپاق روغن…سر موتور رو بردار اگر به رنگ ارده ای درآمده باشه واشر سیلندر سوزانده ای

 • سلام پراید مدل ۸۹ دارم
  ماشینم در جاده های بین شهری که سر بالایی باشد آمپرش بالا میاد و یک بار هم آب از داخل قمقمه سریز کرد ولی داخل شهر مشکلی نداره عیب از چی می‌تونه باشه؟
  خیلی ممنون

 • سلام پراید من دماش از رو خط وست پایین نمیاد حتی تو اتوبان و سرعت بالا ترموستات ۷۱ انداختم رادیاتشم تمیز کردم ولی بازم درست نشده

  • سلام.کابل اتصال به بدنه رو تمیز کن هم از روی بست منفی و هم از روی بدنه و گیربکس میتونی یه کابل کوتاه هم به منفی و بدنه اضافه کنی ۹۹% حل میشه برا من همینجور بود همه چی تعویض کردم درست نشد آخرش خودم اینکارو کردم همه چی مثل روز اولش شد

  • سلام درستش همینه ازوسط نبایدپاینتربیاد اگرامپرازوسط پاینتربیادیعنی ترموستاد خرابه

  • با سلام فشنگی اب رادیات رو عوض کن درست میشه

 • دکمه ی کال تو اکشن اسنپ