قفل مرکزی به چه دلایلی خراب می شود ؟

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
 • ۲۱ دی ۱۳۹۷
 • 2461
 • 7
 • مدت مطالعه :6 دقیقه

قفل مرکزی خودروی شما خراب شده است؟ برای مراجعه به تعمیرگاه عجله نکنید، شاید فقط باتری ریموت خودرو تمام شده است. عیب یابی قفل مرکزی ، از جمله اطلاعاتی است که دانستن آن در مواقع حساس، اضطراب و نگرانی را از شما دور خواهد کرد. با توربومگ همراه باشید تا با این سیستم نه چندان پیچیده، بیشتر آشنا شوید.

 

عیب یابی قفل مرکزی

عیب یابی قفل مرکزی

عیب یابی قفل مرکزی، جزو اطلاعاتی است که دانستن آن، اضطراب و نگرانی شما را تا حدود زیادی کم می کند. گاهی اصلاً نیازی به نگرانی بی مورد نیست و به راحتی می توان از این سیستم امنیتی رفع عیب کرد، فقط ابتدا باید مطمئن شوید که اشکال از کنترلر قفل مرکزی یا خود آن است.

 

بروز اشکال در سیستم قفل مرکزی

سیستم قفل مرکزی

عمده ترین اشکالات مربوط به این سیستم، در قسمت های فیوز ، یونیت و سوکت یونیت ، رله ها و مدار قدرت الاکلنگی اتفاق می افتد. نیم سوز یا خراب شدن هر یک از این قطعات، قفل مرکزی را به طور کلی از کار می اندازد. برای تشخیص، ابتدا به سراغ این قطعات بروید و از سالم بودنشان مطمئن شوید. توجه داشته باشید که در بسیاری از خودروهای امروزی، یونیت قفل مرکزی وجود ندارد و به همین دلیل، مشکلاتی که مربوط به این قسمت است، فقط با دستگاه دیاگ قابل تشخیص است.

گاهی اوقات قفل مرکزی بیش از حد کار می کند! یعنی بی وقفه باز و بسته می شود. این موضوع وقتی پیش می آید که یونیت این سیستم، نیم سوز یا بیش از حد داغ شده، سیستم دزدگیر به صورت غیر اصولی نصب شده یا یکی از پمپ های درب ها خراب شده باشد. هر وقت یکی از این مشکلات به وجود بیاید، سیستم قفل مرکزی، بی دلیل، فعال و غیر فعال می شود.

بروز مشکل در کنترلر قفل مرکزی :

بروز مشکل در کنترلر قفل مرکزی

خراب شدن ریموت نسبت به مورد قبلی، پیچیدگی کمتری دارد و ممکن است فقط باتری آن تمام یا خراب شده باشد. به طور کلی، مشکلاتی مانند خراب یا تمام شدن باتری، خراب شدن چشمی مادون قرمز، عدم عملکرد گیرنده ریموت و خارج شدن کنترلر از «سنکرون» باعث بروز مشکل در کنترلر این سیستم می شود.

نکته: خارج شدن کنترلر از سنکرون زمانی اتفاق می افتد که راننده فاصله زیادی با خودرو دارد. با هر بار فشردن کلید ریموت، کدی به سمت گیرنده سیستم امنیتی ارسال می شود. وقتی فاصله ریموت با گیرنده زیاد باشد، گیرنده نمی تواند آخرین کد فرستاده شده را دریافت کند و از سنکرون خارج می شود.

 

بروز مشکل در پمپ درب ها:

پمپ درب قفل مرکزی

یکی از شایع ترین دلایل خرابی سیستم قفل مرکزی ، عملکرد نادرست پمپ درب هاست. گاهی ممکن است که فقط قفل یکی از درب ها عمل نکند. در چنین مواقعی فقط پمپ همان درب سوخته است و باید به سرعت برای تعویض یا تعمیر آن اقدام کنید. علاوه بر نیم سوز شدن پمپ، عملکرد نامناسب شاسی ها، برخورد با رودری ها و بروز مشکل در عملکرد موتور پمپ یا چرخ دنده های آن، از دیگر دلایل خراب شدن پمپ درب هاست.

به یاد داشته باشید که پمپ ها به دلیل ارتباط الکتریکی ای که با هم و با یونیت قفل مرکزی دارند، روی عملکرد هم تأثیر می گذارند؛ به همین دلیل به محض بروز مشکل، یا باید سوکت پمپ مورد نظر را جدا کنید تا به بقیه آسیب نزند یا باید آن را تعمیر کنید. خرابی یکی از پمپ ها باعث خرابی سایر پمپ ها می شود؛ همچنین خراب شدن شاسی قفل درب ها، بروز اتصالی در مدار قدرت یا سایر اتصالات آن نیز باعث سوختن پمپ ها به صورت پی در پی و هم زمان می شود.

 

سیستم قفل مرکزی

سیستم قفل مرکزی

سیستم قفل مرکزی در تمامی خودروها به یک صورت طراحی می شود. این سیستم از دو بخش تشکیل می شود: بخش اول، مدار الکتریکی رمزگشا و بخش دوم، مدار الکتریکی (Flip-Flop) است. با این حال، وظیفه اصلی این سیستم تنها با این دو بخش انجام نمی شود؛ به همین خاطر، داخل هر یک از درب های خودرو، پمپی الکتریکی تعبیه می شود تا به صورت موازی به یونیت قفل مرکزی متصل و با آن در ارتباط باشد. با فرمانی که از جانب کلید قفل مرکزی روی داشبورد یا ریموت خودرو صادر می شود، پمپ های الکتریکی، زبانه ها را فعال می کنند و درب ها قفل می شوند.

شاید تا به حال دیده باشید که برخی از خودروها با کلیدی قفل می شوند که در قفل روی درب راننده چرخانده می شود. در سیستم قفل مرکزی این خودروها، یک میکروسوئیچ در پمپ الکتریکی درب راننده به کار می رود. با اضافه شدن این قطعه، بعد از چرخاندن سوئیچ در قفل درب راننده، فرمان قفل شدن تمامی درها به یونیت قفل مرکزی فرستاده می شود.

 

خرید انواع لوازم یدکی خودرو در توربویدک !

یونیت قفل مرکزی

ارسال و دریافت اطلاعات میان ریموت و دکمه روی داشبورد و یونیت قفل مرکزی ، به کمک فرستنده های رادیویی یا مادون قرمز انجام می شود. به همین دلیل به محض فشردن ریموت، قفل درب ها باز و بسته می شود.

در بسیاری از خودروهای امروزی، این سیستم امنیتی با شکل و کاربرد سابق وجود ندارد و قابلیت های بیشتر و بهتری به آن اضافه شده است. برای مثال در بعضی خودروها، ماژول کنترل بدنه یا یونیت BCM علاوه بر وظایف خود، وظیفه یونیت قفل مرکزی را نیز انجام می دهد. امکان اضافه کردن قابلیت هایی چون قفل خودکار درب ها در سرعت معین، باز شدن قفل درب ها حین تصادف و … در این نوع سیستم های قفل مرکزی وجود دارد.

 

خرید انواع لوازم یدکی سمند ، لوازم یدکی پراید ، لوازم یدکی پژو و … به صورت آنلاین !

 

از عملکرد قفل مرکزی خودروی خود رضایت دارید؟ خودروی شما غیر از این سیستم، از چه سیستم امنیتی دیگری بهره می برد؟ لطفاً چند مورد از پیش پا افتاده ترین دلایلی را که باعث شده است قفل مرکزی خودروی شما به درستی عمل نکند، برای توربومگ بنویسید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • سلام.خودرو پارس تندر دارم با ریموت وکلید قفل مرکزی داخل خودرو قفل می شود اما با زدن ریموت وکلید قفل مرکزی داخل خودرو باز نمی شود.ممنون

 • سلام خودروی من تیبا هست ریموت رو فشار میدم اما فقط فلاشرها کار میکنن
  لطفا راهنمایی کنید
  تشکر

 • با تشکر از مقاله مفیدتون.
  محل قرارگیری رله الاکلنگی در خودروی زانتیا کجاست؟ لطفا کمک کنید.
  مشکل ماشینم اینه که قفل مرکزی با ریموت کار نمیکنه، اما از داخل با شاسی درهای جلو، قفل مرکزی کار میکنه و تمام درها قفل میشن. با ریموت هم فقط فلاشر عمل میکنه.
  همه فیوزها و دزدگیر هم سالمه.
  این رله الاکلنگی که داخل مقاله نوشته کجاست؟؟؟

 • سلام خودرو من پراید است درب سمت خودم فقط با کلید و ریموت باز می شه بقیه باز نمی شه،هر از چند گاهی باز می شه همه درب ها بعد از کار می افته خواستم راهنمایی کنید اتصالی از کجاست؟

  • رو دري سمت راننده رو باز كنيد.يك عد سوكت سه سيم اونجا قرار داره ، گاها اون سوكت به علت رسوب گرفتن رويه عملكرد تاثير ميزارهيا سوكت رو قيچي كنيد و سيم هارو مستقيم به هم طبق سوكت وصل كنيد و يا از بغل هر سيم سيمي بگيريد و به بعد از سوكت وصل كنيد تا سوكت قيچي مشود.اگر مشكل حل نشد از كيت قفل مركزي هست كه بايد تعمير گاه بريد تا براتون قفل مركزي ديگه بزنن و تست كنن.
   اميدوارم مشكلتون حل بشه با اين توضيحات.

 • سلام خسته نباشید من ال نود دارم با ریموت دربها قفل میشود ولی با سوییچ فقط درب سمت راننده قفل میشود و بقیه دربها باز میماند اگه امکان داره راهنماییم کنید ممنون میشم

 • باسلام من سمند ال ایکس ۸۷ دارم وقتی ماشینم در معرض آفتاب است و و درها با ریموت قفل شده تا اینکه بدنه ماشین و داخل ماشین گرم میشه هر چهار درب باز میشه ؟؟؟؟ مشکل از چیه ؟؟؟؟
  لطفا پاسخ دهید؟؟؟؟

 • دکمه ی کال تو اکشن اسنپ