اگزوز اسپرت بهتر است یا معمولی ؟

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
  • ۲۴ دی ۱۳۹۷
  • 1542
  • 0
  • مدت مطالعه :8 دقیقه

اگزوز ماشین (Exhaust system) انواع مختلف با صداهای مختلف دارد. برخی افراد شیفته شنیدن این صدا هستند. گاهی این مسئله آن قدر مهم می شود که خودروسازان ، خودرو را طوری طراحی می کنند که صدای خروج دود از خودرو به گوش راننده برسد و از رانندگی لذت ببرد! در این مقاله توربومگ ، تفاوت اگزوزهایی را که در کارخانه روی ماشین نصب می شوند و آنهایی که به صورت دستی تغییر پیدا می کنند، برای شما شرح می دهیم.

منبع اگزوز

اگزوز ماشین و همه نکات راجع به آن

خراب شدن این سیستم باعث آلودگی صوتی ، افزایش آلایندگی و کاهش شتاب خودرو می شود. مشکلاتی مثل پوسیدگی ، شکستگی و سوراخ شدن منبع یا قسمت دیگری در سیستم خروجی دود شایع است. افزایش مصرف سوخت نیز از نتایج بروز مشکل در سیستم خروجی دود است. سیستم خروجی دود خودرو از شش قسمت کاتالیست، لوله سر اگزوز ( پخش کننده دود ) ، منبع اگزوز ( انباره صدا خفه کن ) ، لوله های رابط ، لوله اگزوز و منیفولد خروجی دود تشکیل می شود.

کاتالیست : وظیفه این قطعه ، تبدیل گازهای سمی به آب، دی اکسید کربن و گازهای کم خطر است. کاتالیست در کاهش آلودگی هوا مؤثر است.

لوله سر اگزوز: وظیفه این لوله ، جهت دهی دودهای خروجی است. اگر دقت کرده باشید جهت این لوله در اکثر خودروها رو به پایین است.

سر اگزوز

منبع اگزوز : منبع های مختلف به کار رفته در این سیستم، صداهای متفاوتی دارد. صداهای خروجی از منبع، با توجه به تعداد و شکل سوراخ هایی که در داخل ایجاد شده و جنس و ابعاد منبع، متفاوت است. به طور کلی در این سیستم، وظیفه هر منبع ، کاهش سرعت و صدای گازها قبل از خروج است.

لوله های رابط : این لوله ها، قسمت های مختلف این سیستم را با هم مرتبط می کنند.

لوله اگزوز : انتقال مناسب دود به قسمت پشتی خودرو، مهم ترین وظیفه این قسمت است.

منیفولد خروجی دود: این قطعه، وظیفه هدایت دود پیشرانه از مجاری سر سیلندر به لوله اگزوز را بر عهده دارد.

بروز مشکل در هر یک از این قسمت ها منجر به مشکلاتی می شود که در بالا به آن اشاره شد.

 

برای خرید انواع لوازم یدکی خودرو از فروشگاه آنلاین توربویدک کلیک کنید!

کاتالیست سیستم اگزوز

محل نصب این سیستم دقیقاً زیر خودرو است و فضایی طولانی و گسترده از موتور تا قسمت انتهایی را در بر می گیرد. این شرایط باعث می شود که سیستم خروجی دود همواره آسیب پذیر تر از بقیه قسمت ها باشد. در مقابل، عملکرد صحیح توری کاتالیست و البته رانندگی شما تأثیر زیادی در طول عمر اگزوز ماشین دارد. موارد زیر، عوامل اصلی خرابی سیستم خروجی دود هستند:

عبور از دست اندازها و ناهمواری ها با سرعت بالا و برخورد اگزوز با سطح زمین

تماس مستقیم با اجسام خارجی مثل سنگ و گرد و خاک

قرار گرفتن در معرض برف و باران و …

رانندگی مداوم در شرایط جوی مرطوب

رانندگی کوتاه مدت و مقطعی با خودرو

عیب یابی سیستم اگزوز

شکستن لوله اگزوز

نکته مهمی که در مورد رانندگی کوتاه مدت با خودرو و ارتباط آن با کاهش عمر مفید این سیستم وجود دارد، مقدار آبی است که در آن جمع می شود. با هر بار استارت زدن خودرو و فعل و انفعالات شیمیایی که درون سیستم خروجی دود صورت می گیرد، قطره های آب داخل آن به وجود می آید. با رانندگی طولانی مدت و داغ شدن اگزوز، این قطره های آب بخار می شوند؛ اما اگر زمان رانندگی شما کوتاه باشد، قبل از داغ شدن سیستم خروج دود، خودرو را خاموش می کنید. در چنین ظرایطی، تجمع قطره های آب داخل این سیستم موجب فرسایش و پوسیده شدن آن می شود.

 

اگزوز اسپرت یا معمولی؟

یکی از شایع ترین کارهایی که برای اسپرت کردن خودروها انجام می دهند، تعویض منبع و سر اگزوز است. افراد زیادی هستند که از شنیدن صداهای غیر طبیعی و بلند از این قسمت خودروی شان لذت می برند. بهتر است بدانید کسی نمی تواند از روی میل شخصی، سر اگزوز و منبع اگزوز خودرویش را عوض کند تا اگزوز اسپرت داشته باشد، چرا که این کار، کاری غیر استاندارد و خلاف قوانین راهنمایی و رانندگی است.

خودروی افرادی که خودشان، این قطعات را تعویض می کنند، در مواجهه با پلیس، جریمه و توقیف خواهد شد. خودروهایی که قابلیت اعمال این تغییر را داشته باشند، تغییرات لازم در همان کارخانه سازنده، روی آن ها صورت می گیرد.

اگزوز اسپرت

طبق قوانین راهنمایی رانندگی، دستکاری در سیستم اگزوز ماشین به نحوی که باعث ایجاد صداهای غیر طبیعی و ناهنجار شود یا برداشتن آن، ممنوع است و ضمن اعمال قانون، مالک خودرو باید رفع نقص کند. به طور کلی هر وسیله نقلیه ای باید مجهز به لوله اگزوز باشد تا از خروج صداهای ناهنجار جلوگیری کند.

تعبیه اگزوز اسپرت روی خودروها به صورت دستی، مشکلاتی مثل موارد زیر دارد:

بالا بردن وزن خودرو بدون توجه به اینکه خودرو شرایط تحمل بار را دارد یا خیر.

بالا بردن هزینه تعمیر و نگهداری سیستم خروجی دود خودرو، چرا که مدل های اسپرت این سیستم معمولاً تعویض می شوند نه تعمیر.

جاگیری غیر استاندارد این سیستم در قسمت زیرین خودرو، چرا که حجم مدل اسپرت این سیستم از مدل معمولی بیشتر است و باید طراحی زیر ماشین جوابگوی نوع اسپرت باشد.

سیستم اگزوز اسپرت

برخی افراد به سر اگزوز و لوله اگزوزهای بزرگ علاقه مندند و فکر می کنند که این نوع، نمای پشتی خودروی آن ها را زیباتر و شتاب خودرو را بیشتر می کند. ظاهر خودرو که امری سلیقه ای است، در مورد افزایش شتاب نیز باید بگوییم که اگر اندازه هر یک از قسمت های سیستم خروجی دود، متناسب با سایر قسمت ها و طراحی خودرو نباشد، نه تنها خودرو شتاب نمی گیرد، بلکه دچار کاهش قدرت و شتاب هم می شود. برای ایجاد تغییر در عملکرد این سیستم باید تمام قطعات مربوط به آن تغییر یابد تا شما به نتیجه دلخواه خود برسید.

اجزای سیستم خروجی دود

شرکت های خودروسازی برای تعبیه سیستم خروجی دود اسپرت ابتدا شرایط لازم را فراهم می کنند. ابتدا بررسی می کنند که خودرو در رده خودروهای مسابقه ای و اسپرت باشد؛ سپس به استانداردسازی می پردازند، یعنی توان خروجی موتور ، طراحی قسمت زیرین خودرو و تن صدایی را که قرار است از آن خارج شود، در نظر می گیرند. حفره ها و جداره هایی که در داخل این سیستم تعبیه می شوند، هر یک صدای مخصوص به خود را دارند. به همین دلیل است که گاهی صدای خروج دود از برخی خودروها را چون سوت کشیدن، صدای غرش و …. می شنوید.

 

خرید انواع لوازم یدکی پراید ، لوازم یدکی سمند ، لوازم یدکی پژو و … در توربویدک !

اگزوز پراید

نکته ای در مورد اگزوز پراید وجود دارد که بد نیست به آن اشاره کنیم. حتما شما هم در سطح شهر انواع پراید را دیده اید که سیستم خروج دودشان دستکاری شده است. در نظر داشته باشید فرقی نمی کند که تصمیم بر اسپرت شدن اگزوز پراید دارید یا اگزوز سایر خودروها، مهم این است که باید این تغییر توسط افراد متخصص و بر اساس شرایط سیستم موتور خودرو انجام شود؛ در غیر این صورت به وسیله نقلیه خود آسیب می رسانید.

 

آیا صدای اگزوزهای اسپرت برای شما ناراحت کننده است؟ اگر از موافقان یا مخالفان ایجاد تغییر در سیستم خروجی دود خودروها هستید، دلایل خود را برای توربومگ بنویسید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه ی کال تو اکشن اسنپ