فشنگی آب پراید ، از عملکرد تا خرابی !

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
 • ۴ بهمن ۱۳۹۷
 • 13258
 • 137
 • مدت مطالعه :5 دقیقه

فشنگی آب پراید اگر خراب شود، نمی تواند درجه آمپر آب را به درستی نشان دهد؛ این بدان معنا نیست که هر وقت آمپر آب ، عدد اشتباهی را نشان داد، فوراً سنسور دمای آب را تعویض کنید. گاهی اوقات، عدم نمایش صحیح درجه آب به دلایلی وابسته است که هیچ ربطی به فشنگی آب پراید ندارد. در این مقاله توربومگ ، علاوه بر ذکر این عوامل، به نکات مهم دیگری نیز می پردازیم.

 

این نکته را به خاطر بسپارید که اگر سوکت جریان برق متصل به فشنگی آب پراید (WATER TEMPERATURE SENSOR) قطع شود، فن یکسره کار خواهد کرد. وقتی اطلاعات دمای موتور از فشنگی دمای آب پراید به کامپیوتر مرکزی نرسد، به صورت پیش فرض، درجه دما را بالا تلقی می کند. به این ترتیب، فن را روشن می کند تا از جوش آوردن احتمالی خودرو جلوگیری کند. عدم کارکرد صحیح فشنگی آب پراید همیشه به دلیل قطع شدن جریان برق نیست، در ادامه، نشانه ها و دلایل خرابی این قطعه را بررسی می کنیم.

 

برای خرید فشنگی آب پراید صبا کلیک کنید!

اجزای تشکیل دهنده فشنگی آب پراید

نشانه های خرابی فشنگی آب پراید

فشنگی آب پراید، همان سنسوری است که دمای آب را اندازه گیری و درجه آن را به واسطه آمپر آب در صفحه پشت آمپر به راننده نشان می دهد. اگر این قطعه خراب شود، مشکلات زیر در خودروی شما پیش خواهد آمد:

آمپر آب حرکت نمی کند.

آمپر آب، عدد اشتباه را نشان می دهد یا بی جهت جا به جا می شود. (عددی که آمپر آب از دما نشان می دهد باید همیشه با عدد دمای کامپیوتر مرکزی خودرو یکی باشد)

از اطراف سنسور دمای آب پراید ، آب نشت می کند.

فن دیر روشن می شود یا اصلاً روشن نمی شود.

فن خاموش نمی شود.

خودرو مکرراً جوش می آورد.

خودرو دیر روشن می شود و درست و منظم کار نمی کند.

مصرف سوخت افزایش می یابد.

خودرو دود می کند.

چراغ چک، چشمک می زند یا به  صورت ثابت، روشن می ماند.

 

برای خرید فشنگی آب پراید ۱۳۱ از فروشگاه آنلاین لوازم یدکی خودرو توربویدک کلیک کنید!

نشانه های خرابی فشنگی آب پراید

عیب یابی فشنگی آب پراید

در مورد نکته ای که در مورد اشتباه نشان دادن آمپر آب در ابتدای مقاله گفتیم، باید بدانید عواملی هستند که نمی گذارند دمای آب به درستی نشان داده شود. اگر متوجه بروز اختلال در نمایش آمپر آب شدید، اول چند مورد زیر را بررسی کنید:

سوکت فشنگی آب، سولفاته نزده باشد.

آب رادیاتور کم نباشد.

سیستم خنک کننده، هواگیری نشده باشد.

اگر هیچ کدام از موارد فوق، صادق نبود، فشنگی آب پراید خراب شده است و باید تعویض شود.

 

دلایل خرابی فشنگی آب پراید

سوختن فشنگی آب پراید

قطعی در اتصالات و مسیر سیم کشی

رسوب گرفتن و زنگ زدگی

قطع شدن سوکت یا فیش تغذیه برق

 

برای خرید فشنگی آب پراید نسیم کلیک کنید!

فشنگی آب چیست؟

فشنگی آب چیست؟

فشنگی آب، یک مقاومت متغیر است که جریان برق خودرو از آن عبور می کند و به سیم پیچ آمپر آب می رسد. مقاومت این قطعه بر اساس دمای موتور، کم و زیاد می شود و در واقع با آن رابطه عکس دارد؛ بدین معنا که با بالا رفتن دمای موتور، مقاومت آن، کم و با پایین آمدن دما، مقاومت آن زیاد می شود. با انتقال جریان برق، آمپر آب بالا یا پایین می رود و راننده را از دمای موتور آگاه می کند. این قطعه در نزدیکی ترموستات و در مسیر مایع خنک کننده قرار می گیرد. محل قرارگیری فشنگی آب پراید انژکتوری، با فشنگی آب پراید کاربراتوری فرق دارد و اغلب، پشت سر سیلندر قرار می گیرد.

تعداد فشنگی در خودروهای مختلف، متفاوت است. در اغلب خودروها سه عدد حسگر دمای آب وجود دارد:

 

سبز: میزان دمای آب را به ECU منتقل می کند. برای تنظیم پخش سوخت هم کاربرد دارد.

آبی: مخصوص اطلاعاتی است که در صفحه نمایشگر پشت آمپر نشان داده می شود.

قهوه ای: دستور راه اندازی فن و کنترل یونیت فن را صادر می کند.

فشنگی های خودرو

خانواده پراید و برخی خودروهای دیگر، کنترل یونیت فن ندارند و فن مستقیماً توسط ECU کنترل می شود، به همین دلیل سنسور قهوه ای رنگ حذف می شود. در برخی مدل های جدیدتر پراید، فشنگی آب هم حذف می شود. دلیل حذف این قسمت، ترکیب تمامی کنترلرها با هم و اتصالشان به کامپیوتر مرکزی خودرو و کنترل آمپر توسط سیستم BSI است. وقتی اطلاعات در دسترس ECU باشد، فرمان لازم صادر خواهد شد.

 

خودروی شما چند مدل فشنگی دارد؟ کدام یک از رنگ ها بیشتر آسیب می بیند و مجبور به تعویض آن می شوید؟ در فروشگاه توربویدک، انواع فشنگی آب پراید و سایر خودروها موجود است. اگر نکته ای درباره این قطعه و تعویض آن می دانید، لطفاً برای توربومگ بنویسید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • سلام، من یک پراید کاربراتور دارم، چند وقته که با گرم شدن هوا کولر روشن میکنم، ولی مدتی بعد آمپر آب از نصف هم بالاتر میره، به سیم کش مراجعه کردم، یکی از فشنگی ها رو تعویض کرد، دوباره که با کولر روشن کردم آمپر از قبل خیلی بالاتر نشون میداد، یعنی کامل بالا می‌رفت، دوباره رفتم پیش سیم کش، این بار همون فشنگی قدیمی رو نصب کرد، ولی این دفعه آمپر خیلی پایین نشون میده، حتی به نصف هم نمی رسه، فقط یک ذره بالا میاد، سیم کش ادعا کرد که آمپر ماشین خرابه، ولی به نظر من سیم کش کار شو خوب با نبود، لطفا راهنمایی کنید.

  • اتصالات بدنه رو به وسیله ی برقکار چک کنید که قطع نباشد.ممکنه ترموستات هم کارشو درست انجام نده.

  • سلام اول اینکه کولر روشن کردن باعث میشه به موتور بار بیشتری وارد بشه واین طبیعیه که آمپر بالا بره بخصوص تو دنده سنگین وقتی کولر هم روشن باشه دما بیشتر هم بالا میره واینکه تعویض سنسور رو سعی کنید اگه ۸۲درجه باشه البته سنسوری که به رله فن فرمان میده منظورمه که وقتی در میاری فن مستقیم کار میکنه رو با سنسور ۷۴درجه عوض کن باعث میشه فن به دمای هفتادوچهار که میرسه باز کنه ودما پایین تر بیاد

  • سلام وقتت بخیر.داداش ی سیم ارت نمره ۴ بگیر از قطب منفی باطری به بدنه اتصال بده ب احتمال ۹۰ درصد مشکلت حل میشه

  • سلام
   منفی بدنه رو تقویت کن درست میشه با سیم کلفت یا چندتا سیم رو به هم کلاف کن
   از بدنه به موتور

 • دلیل کارنکردن امپراب پرایدانژکتور

 • سلام.وقتی کولر میگیرم و موتور گرم میشه فن رادیات آب با دور بالا روشن میشه و دیگه قطع نمیشه حتی وقتی ماشینو خاموش میکنم همینطوری یکسره کار میکنه که اونموقع باید فیش فن رو بکشم تا فن وایسته.

  • رله فن و عوض کن..سنسور دمای آب و تنظیم کن

 • سلام من یک پراید اچ پی دارن ۹۲ در استارت سرد ماشینم یا با دو استارت یا باید استارت ده ثانیه نگه دارم تا روشن بشه مشکل کجاست

  • سلام
   من همین امروز این مشکلمو با عوض کردن سنسور دور موتور درست کردم
   برام عجیب بود ولی درست شد و مثل عالی و دقیق شد۸

  • شمع های موتور باز کن سر شمع سیاه شده … سیاهی سر شمع رو تمیز کن … با تک استارت روشن میشه .

 • با سلام و خسته نباشید خدمت تامی عوامل توربو مگ
  اولا میخواستم که از زحماته تک‌تک عوامل توربو تشکر‌کنم و سپاسگذارم واسه سایته‌خوب‌و مفیدتون که واقعا توی این همه‌سایتهای مزخرف بهترین سایتی در این باره‌ مطالب ارزشمن هستبن، واقعا دستتون درد نکنه به من که خیلی کمک کردین و باعث صرفه جویی از این همه‌هزینه های گزاف تعمیر کاران‌ نا بلد بی انصاف شدین، خاک پاتونم،
  دوم ابنکه ماشینه من پراید ۸۲ کاربراتور دوگانه هستش و به مشکلب که‌ جدیدا باهاش مواجه‌شدم اینکه فن ماشبنم تقریبا زود روشن میشه و‌خبلی دبر خاموش میشه و خیلی سرعتش زیاده به نظرم اصلا‌روی دوره کند هم‌نمیره حتب بعد از نیم‌ساعت خاوش بودن هم به محض باز کردن سوییچ‌ فن تا ۳.۴ دقیقه روشن میمونه با همون‌سرعته زیاد. که همین علت باعث خراب شدن استارت و‌ضعیف شدن برق ماشینم شد. ممنون میشم راهنماییم کنیم،،??

  • فنت رو دور کندنمیزنه یکی از رلهات سوخته رله فن عوض کن دیاگ بزن خطاهارو پاک کن ردیف میشه

  • منم پراید کاربرات دارم ، میخای ماشینت ردیف بشه کاری که میگمو بکن ، اولا فولی سر میلنگ که واسه کولر هستش رو عوض کن یه کوچیکترشو بنداز با تسمه یک سایز کوچیکتر ، من فولی بهین سرما انداختم سرچ کن ببین چی میاد ، ۹۰ درصد مشکل کولر ماشینت حل میشه اصلا انگار نه انگار کولرت کار میکنه ، فن ماشینتم اگه از این قدیمیاس عوضش کن مدل جدیدشو بنداز فشنگیشم عوض کن رو گاز سر بالایی کولر بگیر انگار نه انگار

 • سلام من یک پراید دارم که آمپر آب وقتی بالا میره دیگه بر نمیگرده پایین خیلی وقتها به خط قرمز میرسه همون موقع ماشین رو خاموش میکنم دوباره روشن میکنم میبینم آمپر آب از خط وسط هم پایین تر میاد…چند ساله این مشکل رو دارم ولی هیچکس نتونسته درستش بکنه به نظرتون چکار کنم؟

  • سلام ایراد خودروی شما از فشنگی سرسیلندر هستش خطا نشون میده

  • سلام مشکل از اتصال بدنه هست باز کن با بنزین یا اسپری اتصالاتشو تمیز کن درست میشه اگ بهتر شد ولی خوب نشد یه اتصال بدنه اضاف کن حل میشه

  • سلام من یک پراید دارم که آمپر آب وقتی بالا میره دیگه بر نمیگرده پایین خیلی وقتها به خط قرمز میرسه همون موقع ماشین رو خاموش میکنم دوباره روشن میکنم میبینم آمپر آب از خط وسط هم پایین تر میاد…چند ساله این مشکل رو دارم ولی هیچکس نتونسته درستش بکنه به نظرتون چکار کنم؟
   جواب:من همین مشکل را دارم. رادیات نو، واتر پمپ نو، فشنگی تعویض، سر رادیات نو ترموستات هم نو و سرسلندر هم نزده. خوب که بررسی کردم هنگام روشن کردن چراغ در شب آمپر بالا می رود. فقط و فقط از اتصال بدنه است. اتصال بدنه.

 • سلام خسته نباشین.
  من ی پراید مدل ۹۵ دارم از پارساله ماشین من گرماش حالا حالاها تخلیه نمیشه.همیشه امپرم رو وسطه حتی تو سربالایی ها ی خونه بالاترم میره.همه چیم عین ساعت داره کار میکنه.فنو از پارسال چندبار عوض کردم.رادیات و ترموستاتو واتر پمپو همرو عوض کردم ولی بازم خنک نمیشه.در حالت درجا هم حداقل باید ۱۰ دیقه وایسم تا خنک شه ماشین.
  فقط تو سرپایینی امپر ماشین میاد پایین وگرنه یا وسطه یا ی خونه بالای وسط

  • علی جان سلام .ماشین من هم دقیقا همین مشکل و داره به هر تعمیرکاری که مراجعه کردم نتونست عیب ماشین و برطرف کنه .اگر به نتیجه رسیدی من هم بیخبر نذار

  • پراید منم مدل ۹۵ هست و همین مشکل رو داره و دیگه اعصاب برام نذاشته . با دو تا پراید هم مدل هم مقایسه میکنم اونا خیلی به ندرت فن میزنن ولی مال من مثل چی داره فن میزنه. سه بار ترموستات با درجات مختلف و بدون ترموستات – دو بار فشنگی آب – درب رادیات و قمقمه عوض کردم . دیاگ هم همه چی عادیه . فقط مقاومت فن و خود رادیات مونده که عوض کنم دیگه. اگر فهمیدید یه ایمیلم به من بزنید خواهشا. ممنون m.noohi@yahoo.com

  • سلام
   منم دقیقا همین مشکلو دارم کسیم نمیدونه از چیه.
   اگه چیزی دستگیرتون شد به منم خبر بدید

  • سلام منم چن روزی بود این مشکلو داشتم ،راه چاره اضافه کردن اتصال منفی بدنه است ، از قطب منفی باتری با بیس سانت سیم شماره سه یه اتصال بدید به بدنه به زیر پیچی که منبع اب شیشه شور بهش وصل شده مشکل حل میشه.

  • سلام
   شما اول باید به کمک دستگاه دیاگ آمپر آب رو با دقت اندازه گیری کنید.دمای آب پراید در حالت استاندارد ۹۰ درجه هست.در آمپر پراید ۹۰ درجه ینی از خط وسط یه کوچولو پایین تر.
   اگر غیر از این باشه فشنگی آب شما آمپر رو به درستی نشون نمیده و باید تعویض بشه که متاستفانه فشنگی جنس خوب توی بازار نیست.
   اگر از سلامت فشنگی اطمینان پیدا کردین جولوی رادیاتور رادیات کولر قرار گرفته که از جولو پنجره پیدا هست.کارواش ها به دلیل فشار آب بالا پره های رادیات کولر رو کج میکنن که مانع از رسیدن هوای کافی به رادیات میشه.

  • سلام،مشکل الکی بالا رفتن آمپر آب پشت کیلومتر :
   اول اینکه فشنگی آمپر ممکنه خراب باشه اون فشنگی که تک فیشه
   دوم ممکنه اتصال بدنه مشکل داشته باشه
   سوم و مهمترین مشکلی که بیشتر تعمیر کارها بهش اشاره نمیکنن
   مشکل آمپره منظور همون صفحه کیلومتر باید به کیلومتر ساز مراجعه کنید شاید کیلومتر قسمت امپر آبش خرابه و عقربش الکی بالا یا پایین نشون بده
   عقربه امپر باید با درجه دمای ابی که کامپیوتر ماشین به وسیله دیاگ نشون میده یکی باشه مثلا تو دیاگ داره ۹۰ درجه رو نشون میده باید عقربه رو وسط باشه

  • باید فیلر کنی موتور رو

 • سلام.من یه پراید ۸۳انژکتور دارم ایا عدم کارکرد سنسور اکسیژن بر روی گرمای موتور تاثیر دارد.

  • منم پراید ۹۴دارم امپرم تو ۵ تا خونه میرفت فن میزد فشنگی اب کله سبز بستم یه ۶ ماهه که خوبه همه اونا که ادعا داشتن مکانیک هستن میگفتن نبند اون کله سبزا واس مدل پایینه اما همه اینل حرفه . کله مشکی مقاومتش بالاست واس بخاری خوب که آب همیشه تا ۸۰ ۹۰ درجه باشه.دو سر فشنگی اهم متر بزنی میبینی مقاومت کله سبز کمتر از کله مشکیه الان میزون کار میکنه

  • سلام سنسور اکسیژن فقط واس تنظیم سوختع اگه خراب باشه مصرفت میره بالا و الودگی ایجاد میکنه

 • کسانیکه گفتند آمپر بالا میره و هر قطعه ای رو عوض کردن باز هم فایده نداشته: به نظر من متاسفانه خود ای سی یو ایراد داره. اولین کار اینه که ریستش کنید، با دیاک یا بدون دیاک. اگر جواب نداد میتونید ری مپ کنید. و اگر خدایی نکرده باز هم نشد مجبوریم یه ای سی یو بخریم!

 • سلام
  پراید مدل ۹۰ موتور قدیم دارم
  واتر پمپ و رادیات تازه عوض کردم
  کولر که میزنم حدود دو دقیقه بعد درجه حرارت به ۹۷ تا ۹۸ درجه میرسه و آمپر خط پنجم نشون میده فشنگی و اتصال بدنه به نحو احسنت کار میکنن اما چندجا رفتم گفتن ترموستات رو تغییر بده و درجه ۷۶ یا پایین تر نصب کن …
  ‌ فن خیلی کار میکنه شبا هم مثل روز انگار نه انگار که خنک تر هست شاید ۷ تا ۸ دقیقه فن کار کنه ۳ دقیقه خاموش میمونه باز روشن دقیقا همچی اوکی هست غیر از زیاد کار کردن فن و آمپر کشی موقع کولر

  در مقایسه با پراید همکارم اون خیلی دیر تر آمپر بالا میاد و ب زور کولر به زیر ۹۰ میرسه

  • سلام احتمالا مشکل گردش آب داری
   برو مکانیک بگو ترموستات ۷۵ بنداز اگر مشکلت حل نشد
   یا جنت های مسیر آب کیپ شدن
   یا رادیات بخاری یا واترپمپ کار نمیکنه ?

  • سلام
   رفیق اول در رادیاتور را چک کن و بعد اگه باز نشد یه سیم اتصال از منفی به بدنه وصل کن خیالت راحت مطمئن آب رو آتیش.
   درست میشه … اینارو همه دیدم و تجربه را تجربه کردن غلط است.
   فدات

  • سلام شادی جان من هم همچین مشکلی داشتم فن عوض کردم فشنگیرو عوض کردم ترموستاتو عوض کردم درست نشود .شاید باورت نشه بردم باطری ساز سیمی که به فشنگی میخوره وسط سیم شو چید بینشو دیود گذاشن بعد خطاهاشو با دیاگ گرفت الانم کولرم میزنما تا وسطم نمیاد عالی شده خودمم تعجب کردم

 • با سلام من یک پراید کاربراتوری مدل ۸۱ دارم . مشکل اینجاست که آمپر آب یکمی مونده به آخر میره و فن هم کار میکنه .تو این موقعیت وقتی خاموش میکنم بعدا ۱ دقیقه مثلا / آمپر آب تا ۵۰% میاد پایین میاد . علت از چیه؟؟؟؟؟ کلافم کرده .
  ترموستات و فشنگی فن و نشانگر هم درست کارمیکنن
  ممنون میشم منو راهنمایی کنید

  • سلام
   حبیب در رادیاتور رو چک کن و عوض کن و ببین اگه ترموستات داری موقت در بیار فعلا نیاز نیست تو گرما .
   بعد گردش آب رو چک کن حل میشه.
   ولی احتمالا مشگل در رادیاتورته.
   و اتصال بدنه از منفی باطری جدید وصل کن

  • هیچ وقت ترموستاتو بر ندارید،چون باعث آسیب به بدنه موتور به دلیل افزایش ناگهانی دما میشه

 • پراید ۱۳۱ ۹۵ اولش همه چی خوبه بعد طی مسافت صد کیلومتر و ترافیک یدفع جوش میاره فن نمیزنه. کولر میزنم فن کار میکنه. یا ضربه به فن میزنم کار میکنه علتش چیه؟

  • سلام از رله فن هست که با ضربه کار میکنه احتمال واشر سرسیلندر هم سوزونده باشه هس اول رله فنو چک کن

  • سلام مشکلت از موتور فن هست ضعیف شده و باید تعویض بشه

 • سلام کسانی که گفتن مشکل امپر اب دارند باید بگم صفحه کیلومتر را باید تعویض کنن صفحه کیلومتر نو مشکل امپر اب و امپر بنزین را حل میکند

 • سلام.من یه پراید ۸۵ دارم نزدیک دوساله دنبال بالا رفتن امپر ابشم کلی خرج کردم فشنگی اب فشنگی امپر ترموستات چندتا تا حالا عوض کردم ولی به تابستون میرسم باز امپر اب تا خط سوم میره خودمم موندم تو حالت عادی خوبه ولی یکم که فشار میارم یا تو ترافیک یا کولر میگیرم فنم دیر عمل میکنه فقط تعمیر کارا خرج میتراشن اونم بی فایده

  • سلام یه اتصال بدنه اضاف کن ببین مشکلت حل میشه رله فنتم عوض کن اگ قدیمیه اتصالاتم باز کن سوکتارو یکم تمیز کن با اسپری احتمال زیاد درست میشه مشکل از فشنگی دومی هم میشه ک امپر رو نشون میده اونم خراب باشه امپرو بد نشون میده ی دیاگ بزار ببین دمایی ک امپر نشون میده با دیاگ یکیه

 • سلام من یه پراید ۹۰ذارم ۱۲۰ هزار کارکرده چراغ چک از موقعی که خریدم روشنه …سه چهار تا تعمیرگاه بردم میگن از رله دوبله عوض میکنن دوباره چراغ روشن میشه البته وقتی به فرمان دور بالای فن میرسه روشن میشه سیم منفی دور بالا قطعی اعلام میکرد …همشو چک کردم سیم از ایسی یو مدارش وصله حالا میگن از ایسی یو هستش کسی تجربه داره ….ای سییو خیلی گرونه

  • قیمت ایسیو ۲میلیون میشه

  • اگر با بالا رفتن آمپر آب چک روشن میشه مقاومت فن خراب هست باید تعویض شه خودم این بلا سرم اومده

  • شهرام
   ۱۳۹۸/۰۴/۱۴ در ۱۲:۰۰
   سلام من یه پراید ۹۰ذارم ۱۲۰ هزار کارکرده چراغ چک از موقعی که خریدم روشنه …سه چهار تا تعمیرگاه بردم میگن از رله دوبله عوض میکنن دوباره چراغ روشن میشه البته وقتی به فرمان دور بالای فن میرسه روشن میشه سیم منفی دور بالا قطعی اعلام میکرد …همشو چک کردم سیم از ایسی یو مدارش وصله حالا میگن از ایسی یو هستش کسی تجربه داره ….ای سییو خیلی گرون
   اول مقاومت چك كن بعد سيمهاي دور كند تند كه به ايسيو وصل هستن چك كن جابجا شدن

 • سلام خدمت عوامل توربو یدک و همه دوستان بنده پراید مدل ۸۲ کاربراتوری دارم مشکل اینه که فن دیر روشن میشه یعنی دمای اب تا نزدیک جوش میره بعد فن روشن میشه و تا موقعی که دمای اب تا نزدیک اخر پایین نیاد خاموش نمیشه ده تا فشنگی عوض کردم و اتصال بدنه موتور رو هم چک کردم لطفا راهنمایی کنید که چکار کنم که فن زودتر روشن بشه و زودتر هم خاموش ممنون

  • سلام اگه فشنگی سبز میخوره و سیستم سی ال سی داره ماشین یه رله به فن اضافه کن که معمولا باطری سازها انجام میدن اگه مشکل حل نشد دوتا سیم از باطری بگیر مستقیم بده به فن بعد یه فشنگی فن پژو ۲۰۰۰ بگیر ببند روی مینی فول دوتا سیمشو بده به منفی فن که از باطری گرفتی اینجوری خیلی راحت فن میفته به کار یعنی حدود هشتاد درجه و روی هفتاد هم خاموش میشه ارزانترین راه ساده ترین و مطمئن ترین راه همینه واسه پرایدهای تک دور

 • باسلام، دوستان من یک پراید هاچ بک مدل ۷۷ دارم حدود یه ماه وقتی بادنده سنگین حرکت میکنم بعد از ۱۵ دقیقه آمپر م خیلی بالا میره فشنگی آب وترموستاتم عوض کردم ولی فاید ه ای نداشت الان بعضی مکانیک ها میگن واتر پمپ خرابه بعضی دیگه میگن واشر سر سلیند نیم سوز شده، البته حرکت بادنده سبک آمپر زیاد بالا نمیره، نمی دانم چکار کنم لطفا اگر کسی داین رابطه چیز می دانه راهنمای فرمایید

 • سلام
  آمپر آب پراید من چند روز هست که اصلا بالا نمیاد.ولی فن ماشین خودش به‌موقع روشن و خاموش میشه و هیچ مشکلی نداره، بهم گفتن که قشنگی آب ماشینت خراب هست باید عوض کنی. این کار را کردم ولی هیچ فرقی‌ نکرد، میخواستم راهنمایی کنید که باید چیکار کنم. در ضمن مدل خودرو۸۷ هست.

  • اتصال بدنه رو تمیز کن حل میشه فقط خطای امپر داری اگه نشد اون یکی فشنگی آب هم که میره پشت امپر عوض کن

 • سلام من پراید ۱۳۲ مدل ۹۰ دارم
  آمپر آب میره بالا کولر که میگیرم به سرعت میاد پایین.
  فکر می کنید مشکل از چیه؟

  • مهره آب اول چک کن سالم باشه که فن سر موقع روشن بشه
   اگع اینا سالم بود اتصال بدنه رو تمیز کن

 • سلام من يك پرايد صفر خريدم كه الان وقتي كولر ميگيرم امپر ماشين بالا مياد و وقتي كولرو خاموش ميكنم كه امپر پايين بياد شايد تا بيست دقيقه زمان ببره و فن خاموش نميشه و تايم زيادي بايد صبر كنم تا فن خاموش بشه ايا موتور فن ضعيفه يا مشكل از جاي ديگري است

  • سلام اگه ک در مواقع فقط گرفتن کولر باشه احتمال داره خطا روی ایسیو افتاده باشه و اگر کلا زمان گرم شدن اینجور باشه ممکنه از مقاومت فن باشه

 • چهارتا مقاومت ۱۵۰ اهم سری کنین به سیم فشنگی آمپرتون ۲۰ درجه میاد پایین همه چی درست میشه حال میکنین

 • سلام و عرض ادب
  پراید ۸۵
  آمپر آب اصلا تکان نمیخوره. فن روشن میشه خنک میکنه .
  عیب از کجا میتونه باشه؟
  ممنون میشم

 • سلام ، یه پراید مدل ۹۲ انژکتور دارم ، بعد از شستشوی موتور و یکسره شدن فن ، رله فن تعویض و ای سی یو تعمیر شد ، از اون به بعد یه زمانهایی فن اصلاً خاموش نمیشد تا وقتی دو تا سر گاز می دادم میدیدم که فن خاموش میکنه ، انتهای تابستان پارسال یه برق کار اتصال بدنه رو باز کرد و تمیز کرد که دیدم مشکلم حل شد حالا نمیدونم به خاطر خنک تر شدن هوا بود یا همون اتصال بدنه !!!! ، اما امسال دوباره با گرم شدن هوا دیدم بازم گاهی از اوقات فن طولانی کار می کنه و بازم با دو تا سر گاز فن قطع میشه ، ترموستات و رادیاتور و پمپ آب و فشنگی آب رو هم چک کردن که همش درسته . میخواستم علت رو اگر کسی می دونه راهنمایی کنه که چرا فن با دو تا سرگاز خاموش میکنه در صورتی که بدون اون شاید ۳ یا ۵ دقیقه هم کار کنه و خاموش نشه؟

  • سلام دادا واتر پمپت مشکل داره گاز ک میدی چرخش اب بیشتر میشه زودتر خنک میشه

 • سلام من یه پراید ۱۴۱ مدل ۹۰ دوگانه دستی دارم وقتی خودرو در حالت گاز و باچراغ روشن باشه هر چهار تا آمپر گاها میاد پایین ودوباره میره بالا ولی در حالت بنزین این اتفاق نمی افته در ضمن وقتی سوکت فشنگی آب رو قطع می کنم این مشکل حل میشه خواهشا اگه علتو میدونید راهنمایی کنید.

  • عزیز جان شما باید اتصالات بدنه ماشین رو بررسی کنی اگه نتونستی برو پیش باطری ساز
   اتصالات بدنه که مربوط به سیم کشی پشت داشبرد و آمپر هست اونارو فقط تقویت کن

 • سلام دوستان پرایدمن واترپمپ ورادیاتور وفشنگی آب رو عوض مردم ماشین ترموستات نداره توسربالایی باایتکه فن کارمیکنه ولی باآمپربالا میره لطفا راهنماییم کنید ممنون

  • ترموستات رو بزن سر جاش ترموستات نباشه سیستم خنک کننده ماشینت میریزه بهم اونی که ماشینو درست کردده اگه ترموستات لازم نبود نمیذاشت

  • چقد بالا یک خط یک خانه طبیعیه

 • سلام من پراید مدل ۹۰ دارم فن ماشینم جدیدا کار نمیکنه وقتی کولر روشن میکنم کار میکنه دلیلش چیه ؟

  • فن در دور کندت کار نمیکنه با زدن کلید مونستات یا همون کلید فشار یا اسم دیگش کلید سه کاره کولر دور تند فن رو راه میندازه ، علت خرابی مقاومت فن ، یا رله فن بلکه هم خرابی دور کند موتور فن یا وجود قطعی در مسیر سیم مقاومت فن

 • سلام و خسته نباشید . من یه پراید مدل ۸۹ دارم.امپر ماشین تا یه خط مونده به اخر میره و فن فعال میشه. اما فن ماشین گیج میزنه.نمیدونه دور تند کار کنه یا دور اروم. پنج ثانیه دور اروم بعد پنج ثانیه دور تند.کلا گیج میزنه فن. و این باعث میشه پشت امپر چک روشن میشه.وقتی هم ماشین رو همون لحظه روشن خاموش میکنم چک خاموش میشه امپر هم از وسط میاد کمی پایین.راهنمایی کنین ممنون میشم

  • کلید کنترل فشار ، اتصال منفی بدنه بررسی شود

  • باسلام حسین جان منهم مثل شما با تعویض فن ماشین این مشکل برام پیش اومده هم مدل ماشین شما ولی فن بالا نمیره روی خط اول اینطوری میشه اول ۵ ثانیه کند وبعد ۵ ثانیه تند که رله وفشنگی فن واتصلات عوض کردم ولی نتیجه نگرفتم شما چکار کردید؟البته با خاموش وروشن شدن این مشکل حل میشه وچراغ چک روشن نمیشه.باتشکر.

 • سلام پراید ۸۸ دارم. وقتی موتور روشن میشه و به دمای ۸۲ میرسه فن دور پایین روشن میشه و کارش رو انجام میده و دمای اب رو پایین میاره ولی دیگه فن رادیات خاموش نمیشه تا اینکه موتور رو خاموش کنم
  مقاومت فن و رله ها عوض شدن ولی درست نشد

  • سنسور حرارت بررسی شود

 • سلام یه پراید ۱۳۱ مدل ۹۲ دارم . بعد از اینکه موتور ماشینم رو شستم ، یه چند وقتیه که فن طولانی کار می کنه و گاهی تا ۶ دقیقه هم روشن میمونه و خاموش نمیشه ولی وقتی یه لحظه دکمه کولر رو روشن و خاموش میکنم فن قطع میشه ، به نظرتون مشکل از کجاست؟

  • اوف بر تو باد ، رو موتور اونم پراید اب گرفتی!!! بهترین راه برای جلو گیری از هزینه تراشی تست با دستگاه دیاگ جهت پیدا کردن قطعه معیوبه و امل ایرادات در یکی از این موارد خواهد بود در مقاومت فن رله فن رله دوبل ، کلید کنترل فشار ، فشنگی دمای اب سنسور حرارت فشنگی کولر یا سنسور پشت کیلومتر و النهایه کامپیوتر ماشین خواهد بود ، اما قبل دیاگ هم کاپوتو بزن بالا سمت راستت یعنی سمت باطری جعبه فیوز میبینی ، فیوز وسطی فیوز اصلیه اگه از این سوکتیاس عوضش کن اگه هم سیمیه یبار درش بیار بعد جابزن با اینکار ای سی یو ماشین هم ریست میشه امیدوارم با این کار که ساده ترین کار مشکلت حل شه

  • ممنون آقا محمدرضا ، اشتباهه دیگه شده ، دیروز رفتم ترموستات رو در آوردم ، ماشین بدون ترموستات فنش خوب کار می کنه ، اما وقتی مجدد نصبش کردم همون جوری شد، ماشین اون بنده خدا می گفت ترموستاتش قویه ماشین اینجوری میشه ، گفت فعلاً بعد تابستان نصبش کن ، حالا نظر شما چیه؟

  • نمیدونم این پیام رو خواهی خوند یا ن من پیام دومتو دیر دیدم اما موضوع اصلی اینه که ماشین هایی که فنشون الکتریکیه نباید از رو ماشین ترموستات رو برداری چه فصل گرم چه سرد

  • سلام من پیام دومت رو دیر دیدم ، اما اگه پیام من رو دیدی ، باز کردن ترموستات برای ماشین هایی که فن برقیه اصلا توصیه نمیشه چه هوای گرم چه سرد

 • سلام من پراید مدل ۹۶ دارم و امپر کاذب نشون میده ۵ خط نشون میده و بعد فورا تا خاموش میکنی دوباره روشن میکنی میشه چهار خط.فشنگی ۳ اب عدد. واتر پمپ. ترمستات ۷۵. رادیاتور گرمسیری بزرگ. اتصال بدنه ۳ عدد با کابل ۱۶.یکسره کردن لوله فرعی ها..تعویص واشر سر سلیندر ولی هنوز پنج خطه.شاهکار سایپا….لطفا از این بحران نجاتم بدین ممنون

  • سلام مطمعن شو که اتصال بدنه تقوییتیت درست انجام شده یعنی با سیم و کابلشو مناسب ، و از قطب منفی باطری یک سیم به بدنه و یک سیم به بدنه موتور وصل شده و اگه اینطور بود ، میمونه فقط پشت امپر یعنی تعویض سنسور نمایش دهنده

 • سلام من پراید مدل ۸۳دارم انژکتور اتصال بدنه هم زدم فشنگی سنسور سرسیلندر عوض کردم فشنگی اب هم عوض کردم بازم آمپر اب بالا میره فن دو دور هم خریدم جنس خوب گرفتم اما بازم بالا میره آمپر و فن هم خاموش نمیشه یکسره کار میکنه فشنگی قبلی عوض کردم ۱۰۵بود جدید انداختم نمیدونم چنده حالا اب میریزم روی رادیاتور تا خنک بشه اگه سه ساعت هم روشن باشه آمپر یک ذره هم پایین نمیاد با تشکر راهنمایی کنید
  باتشکر فراوان

 • سلام..پرایدمدل نوددارم..جدیدا تاپتج خانه مییادبالا..قبلاتاچهارخانه بودواصلاپنج نمیشد..الان میخادکه پنج شه دوره کند…یه خورده تودورکند کارمیکنه..خانه همون پنج تاس بعدتندمیشه ویکی کم میشه چهار..باطریسازمیگه طبیعیه وگاهی تاپنج تامییاد۱۳۱..فن هاهم کارمیکنن ولی روپنج خانه فن میزنه..روچهارهم دیدم نمیزنه..فکرمیکنم خیلی دمابالافن میزنه..اگه راهنمایی کنیدلطف کردین??

  • سلام ، باید اول بری پیش یه برق کار ماهر و منصف یه دیاگ بزنه کارکرد فن رو ببینه دمای راه افتادن فن رو بهت بگه اونطور که گفتی فن کند و تندش چن لحظه قاط میزنه اگه کلید کنترل فشار که بهش کلید سه کار کولر هم میگن سالم باشه و نقشش هم با سرچ کردن تو نت میتونی متوجه بشی ، دما بصورت کاذب نشون داده میشه و چاره ش هم اضافه کردن اتصال بدنه از قطب منفی باطری به بدنه ماشین و بدنه موتوره ، علتشم بخاطر اینه که تو ماشین های ایرانی مثل پراید پژو بعد گذشت چن سال سیم ها و اتصالات ضعیف میشن و جریان کافی به فن مخصوصا مقاومت فن در دور کند نمیرسه به ویژه اگه سیستم انچنانی داشته باشی یا چراغ واسه خوشگلی اضافه کرده باشی خودشو محسوس تر نشون میده و از علائم ضعف اتصال بدنه هم میشه به سو سو زدن چراغ ها و یا لرزش ماشین هنگام روشن کردن چراغ و کولر اشاره کرد .

 • سلام خسته نباشید شما عزیزان من پراید مدل۸۳دارم که آمپر آب بالا میره فن یکسره کار میکنه از زمان گرم شدن ماشین پایین هم نمیاد حتی اگه یک ساعت هم روشن باشه ماشین پایین نمیاد خاموش نمیشه مگه اب بریزم روی رادیاتور ماشین خاموش کنه گفتن واتر پمپ خرابه عوض کردم واشر سرسیلندر تازه عوض کردم کف تراشی سرسیلندر کردم اتصال بدنه زدم موتور فن نو انداختم فشنگی جدید انداختم دیدم باز آمپر بالا بالا میره بعد فن میکنه بازم فشنگی قبلی انداختم که پایین تر فن میکرد حالا ممنونم اگه راهنمایی کنید که چیکار کنم

  • سلام با اینکه واتر پمپ رو عوض کردی اما نتیجه ای حاصل نشده ، و فن دو دور رو ماشینت گذاشتی جدای از اینکه تو سیم کشی ماشینت چون مدل هشتاد و سه و فن هاشون تک دور باید تغییراتی اعمال میشد در وهله اول وقتی ماشینت سرده یه هواگیری انجام بده ممکنه تو سیستم خنک کننده هوا باشه ، گردش اب تو رادیاتور رو هم مشاهده کن ببین گردش داره ، باید از عدم گرفتگی رادیاتور و تمیزی مطمعن شی به اصطلاح لجن نزده باشه ، همینطور منافذ رادیات و کندانسور یعنی رادیات کولر باز و تمیز باشه ، ازمخلوط ضدیخ ضدجوش و اب مقطر استفاده کنی که میزان ترکیبش اکثرا پنجاه پنجاهه ، و ضدیخ رو سالانه عوض کنی به این موارد که پایه فلان ضد یخ مواد معدنی و بیشتر از یکسال دوام میده گوش نکن ،و اما اگه از سال هشتاد و سه ترموستات عوض نشده باید از صحت عملکردش مطمعن بشی احتمالش هست زیادم هست به علت مرور زمان درست کار نکنه و کامل باز نشه که نتیجش عدم گردش مناسب ابه موارد دیگه ای هم هست مثل اینکه باید از عملکرد صحیح کلید کنترل فشار ، مقاومت فن که برای دور کنده رله فن همینطور رله دوبل اطمینان حاصل کنی .

  • واشر هم عوض کردی اگرم منافذ اب سیلندر کیپ شدگی داشت الان بازشده ، ماشینتو یه فیلر گیری و شیم گیری باید انجام بدی اگه شیم میزون نباشه شل باشه یا سفت کرده باشه احتمالش زیاده داغ کنه و حتی جوش بیاره در رادیاتتم بهتره عوض کنی پلیمری بندازی و از عدم اتصالی سیمی اطمینان حاصل کنی فعلا اینا تو ذهنمه…

 • باسلام داداش محمد خسته نباشی باور کن تعمیر موتور کلی کردم درب رادیاتور درجه یک پویش پلیمری انداختم واشر تازه عوض کردم حالا سیم کشی نمیدونم فکر نکنم ایراد داشته باشه حتی امروز رادیاتور باز کردم توش شستم تمیزش کردم سر سیلندر هم بردم کف تراشی کردم گفتم شاید تاب داشته باشه خانه های سیلندر هم تمیزه هر شش ماه یکبار ضد یخ عوض میکنم بازم فرق نمیکنه اما امروز یک مقاومت فن گرفتم براش به نظر شما فرق میکنه دمت گرم داداش محمدرضا اینم جواب بدی

  • سلام قبل تعویض مقاومت فن ، بازم وقتی ماشین خنکه و بهتره سرد باشه تو یه محله اروم یا حداقل نسبتا اروم با دور موتور دو در دنده دو چن دقیقه اروم بدون اینکه ترمز و گاز اضافی بدی رانندگی کن به محض روشن شدن فن بزن کنار و کاپوت رو بده بالا با گوش دادن به صدای فن هم میتونی تشخیص بدی فن در چه دوری کار میکنه که دور کند صدای کمی داره و به محض کولر گرفتن دورش میره رو دو واگه کولر رو خاموش کنی باز میاد دور کند اگه اینطور بود مقاومت فن و رله فنت سالمه گمان نمیکنم مشکلت اونطور که میگی داغ میکنه و فن کار میکنه و حتی با کنار زدن ماشین پایین نمیاد و قطع نمیشه مشکل مقاومت باشه چون اگه مقاومت خرابم باشه و دما از هشتاد و دو سه برود نود با چند دقیقه کارکردن در دور دو باز میاره رو دمای مدنظر جهت شروع دور کند رادیاتور که له شدگی نداره ؟ در ضمن کلا کولر میگیری وقتی کولر میگیری فن کندانسورت کار میکنه اینم تو گرم کردن خیلی تاثیر داره من احتمال میدم مشکل ترموستات داشته باشه ماشین و کامل باز نشه اگرم خواستی ترموستات عوض کنی سعی کن از نمایندگی یا جای مطمعن بخری و نمونه فابریکی ، این مشکلی که شما داری خیلی شبیه مشکل کسایی که اومدن ترموستات به اصطلاح دما پایین انداختن که همش دروغه و فقط میزان جیوه اش رو یکم بالا پایین کردن و نتیجش علاوه بر اینکه ترموستات تو دمای پایینتر باز نکرده ، قفل کرده و دما بسیار بالا میره وتا خنک شدن خیلی طول میکشه

 • سلام پراید دور کند فن خوب عمل میکنه…اما وقتی کولر میزنم نمیره دور تند…چرا؟ بطور معمولم بدون کولر وقتی کار میکنه و آمپر میره بالا،بازم فن رو دور کند است در حالیکه آمپر یک خط مانده به جوش….البته جوش نمیاره ولی نمیدونم چرا دور تند روشن نمیشه؟رله فن ایراد داره؟

  • سلام یا کولر گاز نداره یا کلید کنترل فشار که بهش کلید سه کاره هم میگن خرابه

  • خود موتور فن و رله سه قلو هم هم باید تست شه

 • سلام پراید مدل ۹۰ دارم وقتی که سیم فشنگی اب رو وصل میکنم تمام امپرا کیلومتر بالا پایین میشن …حتی کیلومترم صفر میشه الان چند وقته کلا سیم فشنگی رو کندم

 • سلام من یه پیکان ۸۳ دارم ، تو این چند روزه ۴ تا مدل مختلف فشنگی عوض کردم ، ترموستات هم همینطور ، سوکت فشنگی هم عوض کردم ولی باز هم دمایی که کیلومترم نشون میده بیشتر از دمای ecu هست ، وقتی هم امپرم یه ذره مونده به وسط برسه چراغ جوش اوردن اب روشن میشه ، بعضی وقتاهم نمیشه ، مشکلش از چی میتونه باشه

  • سلام اگه دما غیر واقعیه از فشنگی هم نبوده به احتمال بالا از سنسور پشت امپره

 • سلام، ماشین من پراید۱۳۱مدل۹۰ هست، صبح که سویچ رو باز کردم فن شروع به کار کرد و نشانه جوش آمدن پشت آمپر هم روشن بود در صورتی که آب رادیات هنوز سرد بود علت چیست؟

  • سلام ، بهتره یه دستگاه بزنی شاید رو ای سی یو خطا افتاده باشه خطاهاشو پاک کنن احتمال زیادم همینه

 • سلام خسته نباشد.من یه پراید مدل ۸۷ دارم وقتی که ماشین روشنه فن هاش خوب کار میکنن ولی وقتی ماشین حرارتش بالاست ماشین روخاموش میکنم فن ماشین هم خاموش میشه دیگه دیگه روشن نمی مونه تاموتور رو حرارتش رو پایین بیاره بعد خاموش بشه ممنون از راهنمایتون

  • سلام ماشینت سالمه بعد خاموش کردن نباید فن کارکنه اجازه بده قبل خاموش کردن فن بزنه ، اون ماشین هایی هم که بعد خاموش کردن فن میزنن اگه دستکاری نشده باشن چرخیدن تنهایی فن وقتی واتر پمپ اب رو حرکت نمیده هیچ فایده ای نداره فقط استهلاک موتور فن میره بالا

 • سلام من یه پراید دارم که تازگی در حالت درجا فن خاموش نمیشه و امپر بالا میره و وقتی گاز میدم یا حرکت میکنم امپر پایین میاد لطفا راهنمای کنید

  • سلام شما هم با توضیحی که فرمودی گاز دادن در حالت درجا و بعد خاموش شدن فن علت از واتر پمپه که بایست تعویض شه موتور واتر پمپ قدرت لازم برای گردش بلبرینگ جهت چرخاندن پره هاشو از دست داده حالا ممکنه بلبرینگ شل کرده باشه یا پره ها کثیف شده باشن

 • سلام به دوستان
  اقا محمدرضا سلام لطف میکنید پاسخ بدهید
  ماشین پراید مدل ۸۴
  میشه راهنمایی کنید عدم به موقع کار نکردن فن چیه ؟ دور کند نمیزنه دور تندشم با روشن کردن کولر روشن میشه، و امپر اب تا یک خانه از وسط بیشتر نشون میده. ترموستات قبلیش ۸۲ بود همین الان ۷۱ بستم، واتر پمپ هم تازه تعویض شده اتصال به بنده هم تازه چک شده. جا داره بگم بعد از کارواش بردن اینجوری شد! ممکنه فشار اب کارواش مضر بوده باشه؟!
  چیو شو باید عوض کنم دقیقا لطفا راهنمایی کنید

  • سلام دوست من
   شما بسیار خوب علت رو توضیح دادید شستن موتور برای ماشینی مثل پراید اصلا توصیه نمیشه مگر اینکه کثیفی موتور به قدری باشه که خودش علت داغ کردن و جوش اوردن باشه در اصطلاح کثیفی بدنه موتور اونم تازه با پوشاندن قطعات برقی مثل رله فن دوبل و … ،شما بایست نسبت به صحت عملکرد این قطعات که عارض میشم اقدام کنی فشنگی دمای اب مقاومت فن که جهت راه اندازی دور کنده رله فن خود موتور فن سوکت های اتصال که سولفاته نشده باشه گاها از رله دوبل هم ممکنه باشه چون با وجود اینکه گفتی اتصال منفی چک شده اگه منظورت تقویتش بوده که با کابلشو و سیم درست اگه باشه ، مشکل در مقاومت فن یا رله فن و در مراحل بعدی فشنگی دمای اب و موتور فن میتونه باشه که بهترین چاره اینه که یه برق کار خوب و منصف تو شهرت پیدا کنی بری پیشش همینطور که تو کامنت گفتی بهش بگی اون با دستگاه دیاگ و تحت فشار قرار دادن موتور مشکلتو دقیق بهت میگه و ممکنه خودش عوض کنه یا بفرستت پیش مکانیک بنظر بنده چون هم امپرت درست نشون نمیده هم فن کند نمیزنه نیاز باشه که دوقطعه عوض شه یکی فشنگی دمای اب و دیگری یا رله فن یا مقاومت فن البته اگه مشکل از موتور فن نباشه با متعلقاتش

  • اگه دور تند هم وارد مدار نمیشه به جز حالت کولر گرفتن رله سه قلو هم باید چک بشه ، الان با خودت میگی یه موتور شویی چه ها که با من نکرد

 • سلام پراید مدل ۸۵ دارم تا پارسال رو خط دومی فن روشن میشد ولی تابستان امسال وسط یا بالا تر از وسط روشن می‌شود و آمپر زیاد بالا میره لطف کنید پاسخ دهید مشکل چیه؟؟

 • سلام شما بایست نسبت به تست کل سیستم خنک کننده اقدام کنی حدود ده تا کامنت بالاتر به یه اقایی به اسم امیر حسام ی، امیر احسان نامی توضیح دادم چه ها کنه

 • سلام خدمت دوستان یه مشکل دارم خواستم از تجربات شما استفاده کنم ،یه پراید مدل ۸۶ دارم تا زمانی که ماشین در حرکته و امپر به وسط نرسیده همه چی خوبه ولی به محض اینکه تو ترافیک گیر میکنم و یا ماشین در جا کار میکنه (با کولر) امپر از وسط رد میشه تقریبا به خط اخر ولی جوش نمیاره دور تند فن هم کار نمیکنه چک کردم فقط دور کند کار میکنه سیستم کولر هم کامل نو کردم ،رادیات کولر ،رله ۳ تایی اگر کسی تجربه داره لطفا راهنمایی کنید

  • گاز رو تجدید کردی یعنی به اندازه کافی گاز داره؟ کلید کنترل فشار رو چطور؟ علت راه نیافتادن دور تند هنگام کولر گیری ایناس

  • البته اگه موتور فن سالم باشه ، راه تستشم دیاگ و تجربه برقکاره

 • سلام من ی پراید سال ۸۵دارم چند وقت پیش جوش اورد ک واتر پمپ تعویض شد رایاتور و تمام لوله هاش هم جدیده از قبل همیشه دما اب ک یکم از خط وسط بالاتر می ره فن روشن میشه ک دو روز پیش تا فن روشن شد امپر اب یهو اومد رو خط اول پایین پایین دوباره رفت رو خط دوم یا اینکه در حین حرکت تو ی ربع اول دمای اب خود ب خود بالا پایین میشهولی بعد ی ربع طبیعی بود ک فن روشن میشد بعد دمای ماشین میومد پایین ممنون میشم راهنماییموکنید مشکل از کجاست؟و اینکه اگه تو قمقمه تازه اب ریخته باشم چند ساعت رانندگی کنم اگه دمای اب رو خط وسط باشه یهو ناشینو خاموش کنم اب از زیر قمقمه خارج میشه میریزه برای همین همیشه منتظر میمونم فن روشن بشه اینحوری اب نمیریزه یا اینکه اب قمقمه جدید نباشه تو خط وسطم باشه اب نمیریزه و نمیدونم نشتی اب از کجاست دقیقا چون میرزه رو لاستیک ماشین؟؟؟؟؟

  • سلام من منظورتون رو اینطور متوجه شدم که دمای اب کاذب نشون داده میشه که از عللش میشه به خرابی فشنگی دمای اب ، ضعف اتصال بدنه منفی و خرابی سنسور نمایش دهنده پشت امپر اشاره کرده که اگه مشکل فشنگی یا سنسور پشت امپر باشه باید تعویض شه اگرم ضعف اتصال بدنه باشه باید تقویت بشه ، بهترین راه تشخیص هم تست با دستگاه دیاگ برای پیدا کردن مشکله که تو شهر و محله تون یه برقکار منصف و ماهر پیدا کنید و بهش رجوع کنید اما مورد بعدی اینکه می گین اگه در حالت فن ماشین رو خاموش کنین اب از قمقه میره بیرون به علت خرابی در رادیات ماشینه و یا اینکه دهانه رادیات یک مقدار وا رفته که چاره شما تعویض در رادیات با نوع پلیمری شه که سعی کنید مارک خوب بگیرین پویش خوبه پلیمری مثل پژویی هاست

  • سلام من منظورتون رو اینطور متوجه شدم که دمای اب کاذب نشون داده میشه که از عللش میشه به خرابی فشنگی دمای اب ، ضعف اتصال بدنه منفی و خرابی سنسور نمایش دهنده پشت امپر اشاره کرده که اگه مشکل فشنگی یا سنسور پشت امپر باشه باید تعویض شه اگرم ضعف اتصال بدنه باشه باید تقویت بشه ، بهترین راه تشخیص هم تست با دستگاه دیاگ برای پیدا کردن مشکله که تو شهر و محله تون یه برقکار منصف و ماهر پیدا کنید و بهش رجوع کنید اما مورد بعدی اینکه می گین اگه در حالت فن ماشین رو خاموش کنین اب از قمقه میره بیرون به علت خرابی در رادیات ماشینه و یا اینکه دهانه رادیات یک مقدار وا رفته که چاره شما تعویض در رادیات با نوع پلیمری شه که سعی کنید مارک خوب بگیرین پویش خوبه پلیمری مثل پژویی هاست اب هم از در قمقه میریزه بیرون هنگام خاموش کردن رو فن ، و نه از زیر ، اگه اب از زیر قمقمه نشتی بده یعنی قمقه ترک برداشته از زیر ، که اون نشتی ریزه و شب تا صبح مشخص میشه ن با خاموش کردن در حالت فن

  • حالا قبل دیاگ هم کاپوتو بده بالا سمت باطری بالای باطری سمت راست سه تا فیوز هست فیوز وسطی ، فیوز اصلی پرایده اون رو یکبار در بیار و جا بزن اینطوری ای سی یو پراید ریست میشه هیچ ضرر و ترسی هم نداره ممکنه امپرت بدون هزینه درست بشه فقط ماشین خاموش بودنی اینکارو کن سوئیچ رو هم در بیار

  • یه مورد هم یادف رفته بود اینکه ممکنه رو ای سی یو خطا افتاده باشه که اگه با جدا کردن و وصل کردن همون فیوز ک گفتم درست نشه و اگه خطا باشه با دیاگ راحت پاک میشه

 • رادیات کولر عوض کردم درایر عوض کردم گاز کولرم کامل زد داخلش خنکیش عالیه ولی همش چشمم به امپر ابه یه وقت نره رو قرمز مطمئنم دور تند کار نمیکنه

  • کلید کنترل فشاره یا خود موتور فن اول کلید کنترل فشار رو بررسی کن

  • سلام منم یه پراید ۸۶ دارم که فن دیر روشن میشه یا بعضا اصلا روشن نمیشه و ماشین تو دنده سنگین داغ میکنه رادیات عوض کردم باز درست نشد بنظرتون فشنگی عوض کنم یا قمقمه چون آبم کم میکنه ولی نمیدونم از کجاشه

 • متاسفانه ماشین من به محض روشن شدن کولر امپر نزدیک وسط میاد و زمانیکه کولر رو خاموش میکنم سریعا میاد رو خط اول نمیدونم فشنگی خرابه یا مشکل از جای دیگه است

 • سلام من پراید مدل ۹۵ دارم بااینکه ماشین خاموشه وخنکه ،بعدازاستارت وروشن کردن ماشین فن شروع به کارکردن می‌کنه وخاموش نمیشه.مشکل ازکجاست؟

 • سلام.یه پراید ۱۳۱ مدل ۹۵ دارم.یه دو هفته س آمپر آب ماشین خطا نشون میده.یهو بعد نیم ساعت کار درجه ی آب فوری صفر میشه.بعد یه دیقه بازم درجه میاد بالا.از حد وسطم میزنه بالاتر.اما ماشین مشکلی نداره.فن بموقع کار میکنه.رادیات خوب کار میکنه.جوش نمیاره.آب رادیات کم نمیشه.تا حالا برای این مورد پیش تعمیرکار نبردم.اگه کسی میتونه راهنمایی کنه.توروخدا به منم بگید.هر کی یه چیزی میگه.میترسم ببرم الکی یه قطعه ی خوب ماشین رو عوض کنن.بگن مشکل ازونجاس مثل ترموستات.به تلگرامم یه پیام بدید ممنون میشم.

 • سلام خداقوت داداشیای گلم یکی بدادم برسه من تا حالا دو میلیون خرج ماشین کردم همچی ماشین اوکییه فقط نمیدونم چرا چراغ جلو یا کولر میگیرم ماشین امپرش میره بالا توروخدا بدادم برسین دلمم نمیاد بفروشم دست یه بنده خدایی بیفته که فردا نفرینم کنه تورو خدا راهنماییم کنید ممنونم خدا خیرتون بده

  • خالو ، دو تومن خرج کجاش کردی ؟ ، اگه منظورت اینه که با روشن کردن کولر یا چراغ جلو امپرت یه نمه میره بالا جای نگرانی نیست دما کاذبه ، در وهله اول اتصال منفی باید تقویت شه با کابل و کابلشو خوب ، اگر درست نشد باید فشنگی دمای اب تعویض شه و همینطور فشنگی و سنسور پشت امپر

 • سلام ، کلید کنترل فشار پراید دقیقاً کجاست؟
  فن ماشینم بعضی اوقات قاطی می کرد و اصلاً خاموش نمیشد یا خیلی طولانی کار می کرد ، الان که ترموستات رو درآوردم دیگه اون حالت نمیشه و حالت عادی کار می کنه ولی الان گاهی اوقات آمپر روی خونه ۵ میره و دوباره پایین میاد . ولی دوباره که ترموستات رو بسته باز همون شرایط ایجاد میشه ،
  علت این موردی که گفتم میتونه برای خرابی کلید کنترل فشار باشه ؟ اگر هست لطفاً جاش رو توی پراید بهم بگید ؟ ممنون

  • سلام
   اول فشنگی فن رو چک کن

 • سلام من پراید ۹۰ دارم.آمپر آبش همیشه میاد تا ی خونه از وسط بالاتر وقتی فن روشن میشه میاد رو خط وسط.فک کنم دماش یکم بالاست . وقتی هم کولر روشن میکنم فن با دور کندش روشن میشه دور تندش روشن نمیشه.باید چکار کنم که فن زودتر روشن بشه و دماش بیاد پایین؟ با شکر

 • سلام. پراید مدل ۸۸ دوگانه دستی دارم . وقتی ماشین رو روشن میکنم تا نیم ساعت اول خوبه و فن میکنه و آمپر زیر وسط هستش اما یواش یواش آمپر میاد بالای وسط و فن دور تند یکسره کار میکنه ولی آمپر پایین نمیاد وقتی هم یکم بهش فشار میاری توی سربالایی میری یا کولر میگیری آمپر میاد بالا تا نزدیکیهای قرمز و وقتی روی خط سفید آخر میرسه چراغ قرمز آمپر آب روشن میشه. اتصال بدنه زدم. فشنگی حرارتی کله مشگی هم عوض کردم فایده نداره لطفا راهنمایی کنید

 • سلام من یه پراید مدل ۸۷ دارم که چندروزه فنش یکم دیر روشن میشه. قبلا زیر خط وسط روشن میشد و آمپر نهایتا تا وسط میرفت و برمیگشت بین خط اول و دوم. اما الان فن دقیقا روی خط وسط روشن میشه و آمپر میره بالا تا وسطای خط دو و سوم و برمیگرده یکم زیر خط وسط. فشنگی کله مشکی رو هم عوض کردم ولی فرقی نکرد. به نظرتون مشکل از کجاست؟؟؟؟

  • دوستان من مشکلم رو حل کردم. فشنگی آب کله مشکی رو باز کردم و با سیم ظرفشویی شستمش و دوباره بستمش. علاوه بر اون سه تا رله کنار فن رو با هم جابجا کردم و بخاری رو هم روشن کردم یکم کار کرد. احتمالا مشکل از همون فشنگی بود که حل شد خداروشکر. در ضمن قبلا موارد دیگه ای هم بوده که تونستم حلشون کنم. مثلا برای تست در رادیاتور شلنگ بین مخزن و رادیاتور رو باز کردم و از سر مخزن فوت کردم چون درب رادیاتور خراب بود از اطرافش باد خارج میشد که درستش کردم. یا دفعه دیگه هم آمپر موقع استفاده از کولر بالا میرفت که با باز کردن سوکت کنار فن متوجه شد به خاطر سوختگی دور تند کار نمیکنه. سوکت رو حذف کردم و یکسره وصلش کردم حل شد

 • سلام خسته نباشید پراید من مدل ۹۷ هستش از دیروز امپر اب بالا میره تا جوش ، نگاه به جعبه فیوزها کردم دیدم فیوز فن سوخته عوض کردم درجا سوخت اصلا فیوز دودقیقه کارنمیکنه میسوزه علت چیه

 • با سلام و خسته نباشید خدمت عوامل سایت من یه پراید ۷۹ دارم که تا چند وقت پیش اصلا امپر اب بالا نمیومد و داغ نمیکرد اما چند وقتیه که امپر اب بالا میاد و فنش هم یکسره شده بود جوری که قبل از روشن کردن ماشین فن روشن میشد فشنگی اب رو عوض کردم اما تاثیری نداشت یکی از رله هارو عوض کردم مشکل داِیم کار کردن فن رفع شده اما فن خیلی دیر روشن میشه ینی تقریبا امپر به اخر که میرسه روشن میشه و زمانی که امپر تا اخر هم میاد پایین بازهم خاموش نمیشه به نظر شما اساتید مشکل از چیه؟
  باتشکر.

 • سلامت. آمپر ماشینم تا وسط می آد بالا. ولی دیر می آد پایین. بنظرم غیر عادی هست. پراید ۸۹

 • سلام ببخشید من ماشینم مزدا وانت کارا ۲۰۰۰ موتور میتسوبیشی هست جدید ی مشکلی پیدا کرده وقتی ک ماشین تو حرکته امپر ماشین خوبه فن کار نمیکنه ولی ماشین ک خاموش میشه بعد دو یا سه دقیقه سوئیچو باز میکنم امپر اب خیلی بالا نشون میده

 • اگر سوکت فشنگی آب رو جدا کنی و فن کار نکند رله فن خراب است؟

 • سلام من یه پراید ۸۵ دارم هر بار روی یک دما فن میکنه بعضی وقتها آمپر آب تا قرمز میره بعد فن میکنه اتصال بدنه هم تقویت کردم درست نشده فشنگی آب هم عوض کردم درست نشده و وقتی ک سوکت فشنگی آب رو از فشنگی جدا میکنی فن کار نمیکنه الان تا ماشین جوش نیاره فن نمیکنه چراغ چک هم روشن شده مشکل چیست؟

 • سلام پرايد صبا مدل ۸۹ زيمنس
  ماشين صبح ها با چندبار استارت روشن ميشه
  دستگاه زدم هيچ خطايي نشون نداد شمع و واير رو سرويس كرديم تاثيري نداشت
  خرابي سنسور دماي آب رو دستگاه نشون ميده؟

 • سلام
  خودروی بنده پراید مدل ۸۵ هست
  آب از داخل منبع ذخیره آب ( قمقمه) خارج میشه
  درب رادیات / فشنگی فن/ ترموستات و درب قمقمه و واتر پمپ هم تعویض شده
  لطفا راهنمایی کنید مشکل از کجاست
  ممنون

 • سلام. من پراید مدل ۸۹ دارم. ترموستات ماشین رو عوض کردم و ۸۵ درجه انداختم. رله فن دور کند خراب بود عوض کردم. یکروز کار کرد ولی باز این مشکل رو داره که ماشین مرتب داغ میکنه و دور تند فعال میشه تا خنک بشه. رله دور کند هم وقتی تعمیرکار اتصال میزد سالم بود ولی تو حالت عادی خودش فعال نمیشه. چکار کنم دوستان. اینقدر خرج پراید کردم دیگه واقعا خسته شدم

 • سلام، صبح که از پارکینگ میام بیرون فن عمل میکنه دلیلش چیه؟

 • سلام و عرض ادب
  پراید صبا دارم فن خیلی زود شروع به کار میکنه
  علتش چی میتونه باشه