تعمیر گیربکس اتوماتیک ، از تعویض دنده اشتباه تا عیب‌ یابی صحیح !

دسته بندی مطلب: نکات آموزشی خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
  • ۶ فروردین ۱۳۹۸
  • 293
  • 0
  • مدت مطالعه :7 دقیقه

تعمیر گیربکس اتوماتیک از جمله دغدغه های مهم کسانی است که خودروی دنده اتومات دارند. شاید شما جزو کسانی هستید که هنوز به چنین مشکلی برنخورده اید، پس بهتر است قبل از صحبت از تعمیر گیربکس اتوماتیک به عواملی اشاره کنیم که باعث می شود این قسمت مهم خودرو خراب شود. با توربومگ همراه باشید تا نکات مهمی را درباره تعمیر گیربکس اتوماتیک به شما یادآور شویم.

گیربکس اتوماتیک

 

چرا تعمیر گیربکس اتوماتیک؟

گیربکس اتوماتیک نوعی جعبه دنده است که به صورت خودکار کار می کند. این سیستم از یک کنترل کننده الکترونیکی و چندین چرخ دنده تشکیل می شود. برنامه داخلی ECU موجود در گیربکس، تعویض دنده در یک سیستم گیربکس اتوماتیک را انجام می دهد. تعمیر گیربکس اتوماتیک به سبب وجود حس‌ گرها و کنترل کننده الکترونیکی، پیچیدگی زیادی دارد؛ کما اینکه در حال حاضر انواع مختلفی از گیربکس های خودکار مثل CVT و تیپ ترونیک وجود دارد که سیستم هر یک با دیگری فرق می کند.

 

برای خرید انواع قطعات گیربکس از فروشگاه آنلاین لوازم یدکی خودرو توربویدک کلیک کنید!

 

تعمیر گیربکس اتوماتیک

 

چند عامل در نگهداری تمامی گیربکس های اتوماتیک نقش اساسی دارند. اگر به هریک از این عوامل بی تفاوت باشید، دچار دردسر تعمیر گیربکس اتوماتیک خواهید شد:

  1. تعویض به موقع روغن گیربکس: وقتی روغن گیربکس، کارایی خود را راز دست دهد، به سیستم موتور فشار بیشتری وارد می شود. این شرایط منجر به بیشتر شدن دمای آب و بالا رفتن آمپر آب می شود. بالا رفتن آمپر آب یکی از عواملی است که روغن گیربکس را زودتر خراب می کند. اگر زودتر از اینکه چرخه نامناسب فوق به جریان بیفتد، اقدام به تعویض روغن گیربکس نکنید، مجبور به تعمیر گیربکس اتوماتیک خود خواهید شد.

روغن اجزای مختلف جعبه دنده را روان کاری می کند تا اصطکاک میان آن ها را حتی‌ الامکان کاهش دهد. اصطکاک بیش از حد، منجر به تولید گرما، ایجاد خوردگی و فرسودگی قطعات و چرخ دنده ها می شود.

روغن گیربکس

 

  1. استفاده از روغن های گیربکس استاندارد: در مورد استفاده از روغن استاندارد باید گفت که همه گیربکس های اتوماتیک از یک نوع روغن استفاده نمی کنند. همیشه سعی کنید روغن مخصوص گیربکس خودروی تان را خریداری کنید. برای مثال، برخی خودروها دمای موتور بالاتری نسبت به بقیه دارند. در چنین مواقعی قطعاً میزان ویسکوزیته روغن هم متغیر خواهد بود تا بتواند گرم شدن موتور را به تأخیر بیندازد و تحمل دمای بالای آن را داشته باشد.

ویسکوزیته یعنی میزان غلظت روغن و عددی که کنارش نوشته می شود، سرعت گردش آن را نشان می دهد. دما عاملی است که باعث بیشتر یا کمتر شدن ویسکوزیته روغن می شود.

 

  1. سرویس دوره ای به موقع گیربکس: تنها نکته مهم در این رابطه این است که سرویس دوره ای خودروی تان را به تعویق نیندازید. در ضمن حتماً مراکز تخصصی دارای کادر مجرب و متخصص را برای تعمیر و نگهداری خودرو انتخاب کنید.

 

سرویس دوره ای گیربکس

 

  1. تعویض دنده مناسب راننده: برخی از افرادی که خودروی دنده اتومات دارند، فکر می کنند همه چیز بر عهده خودرو خواهد بود و نیازی به رعایت اصول خاصی نیست. بر خلاف این عقیده، رعایت برخی نکات، شما را از تعمیرات پر دردسر سیستم جعبه دنده و هزینه های زیاد خلاص می کند:

 

تعویض حالت دنده نباید در زمان حرکت باشد. برای مثال هنگام تعویض دنده از دنده عقب به جلو باید خودروی شما در ایست کامل باشد. اگر غیر از این عمل کنید، درگیری و اصطکاک به وجود آمده بیش از حد استاندارد خواهد شد. این مسئله در مورد انتخاب حالت پارک قبل از توقف کامل هم صدق می کند.

قرار دادن خودرو در حالت خلاص هنگام حرکت در سرازیری ها به کمتر شدن مصرف سوخت کمکی نخواهد کرد. این کار تنها باعث وارد شدن فشار بیش از اندازه به خودروی شما خواهد شد.

برخی از افراد به بهانه بیشتر شدن شتاب اولیه خودرو، قبل از انتخاب حالت Drive، پایشان را روی پدال گاز می گذارند. این کار به جای بیشتر کردن شتاب، به گیربکس شما آسیب می زند.

 

عیب یابی گیربکس اتوماتیک

 

عیب یابی برای تعمیر گیربکس اتوماتیک

برای تعمیر گیربکس اتوماتیک ابتدا باید مشکل آن را تشخیص داد. باز کردن گیربکس بدون اینکه شنیدن صحبت های راننده، آزمودن با دستگاه دیاگ و اندازه گیری فشار روغن گیربکس، به هیچ وجه کاری اصولی نیست. آزمون های جاده ای از معتبرترین راه ها برای تشخیص عیب این خودروهاست. برای انجام این تست، خودرو با دور موتورهای مختلف و در سرعت های متفاوت، توسط تعمیرکاران امتحان می شود تا وضعیت هر دنده را بررسی کنند. بعد از چندین مرحله رانندگی و توقف، باید به نظر فردی راننده اطمینان کرد.

ارائه نظر کارشناسی زمانی قابل اطمینان خواهد بود که به صورت حضوری از خودروی شما بازدید و آزمایش‌ های لازم روی آن انجام شود.

بعد از تحویل گرفتن خودرو توسط تعمیرکاران و اطمینان حاصل کردن از خرابی آن، نوبت به دمونتاژ کردن گیربکس می رسد. معمولاً تعمیرکاران بعد از باز کردن جعبه دنده، قطعات مختلف را شستشو می دهند تا عاری از هر گونه روغن و مواد اضافه باشد. اگر قطعات قابل تعمیر باشند، درست می شوند و اگر نه تعویض می شوند. بعد از اتمام کار، مجدداً گیربکس مونتاژ و بعد از انجام تست سلامت به صاحب آن تحویل داده می شود.

 

برای خرید انواع هولدر موبایل کلیک کنید!

هزینه تعمیر گیربکس اتوماتیک

 

هزینه های تعمیر گیربکس اتوماتیک

بسته به خدماتی که برای گیربکس اتوماتیک شما صورت می گیرد، قیمت ها متفاوت است. مثلاً گاهی باید برخی از قطعات داخلی تعویض شوند و در این حالت قیمت ها بیشتر خواهد بود. به طور کلی، تعمیر این قسمت از خودرو از جمله تعمیرات پر هزینه خودرو به شمار می رود. در حال حاضر، تعمیر گیربکس های اتوماتیک در ساده ترین حالت خود از حدود سه میلیون تومان شروع می شود.

 

 

اگر تا به حال درگیر مسئله تعمیر گیربکس اتوماتیک خودرو شده اید، از مشکلاتی که بر سر راهتان بوده است، برای ما بنویسید. به جز مواردی که در مقاله ذکر شد، اگر نکته مهمی در خصوص تعمیر گیربکس اتوماتیک سراغ دارید، برای توربومگ بنویسید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه ی کال تو اکشن اسنپ