سوزوکی ویتارا ؛ نیم شاسی پر قدرت دارای اضافه وزن!

دسته بندی مطلب: معرفی خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
  • ۲۳ فروردین ۱۳۹۸
  • 252
  • 0
  • مدت مطالعه :11 دقیقه

سوزوکی ویتارا جزو اولین شاسی بلندها در ایران است. بسیاری فکر می کنند همین موضوع از دلایل محبوبیت سوزوکی گرند ویتارا است، چرا که سوزوکی گرند ویتارا پیشرانه قوی و طراحی ظاهری مناسبی ندارد. با توربومگ همراه باشید تا با بررسی سوزوکی ویتارا و ویژگی هایش، از زوایای پنهان آن مطلع شوید.

 

سوزوکی ویتارا تاکنون در کلاس های مختلفی توسط شرکت خودروسازی «ایران خودرو» به بازار عرضه شده است. از جمله آن می توان به سوزوکی با پیشرانه ۲ لیتری و طراحی قدیمی اشاره کرد. به طور کلی، انواع سوزوکی ویتارا را می توان به دو نوع دستی و اتوماتیک تقسیم کرد. ما در این مقاله، مدلی را بررسی می کنیم که فیس لیفت (طراحی مجدد خودرو و اعمال تغییرات به منظور بهبود ظاهر آن) شده و مجهز به پیشرانه ای ۲٫۴ لیتری و سیستم گیربکس اتوماتیک است. سوزوکی ویتارا در دو کلاس ۵ و ۸ یا نیمه فول و فول به بازار عرضه شده است. خودروی بررسی شده در این مقاله، کلاس ۸ است.

سوزوکی ویتارا

مشخصات ظاهری سوزوکی ویتارا

بیش از یک دهه از ورود سوزوکی ویتارا به ایران می گذرد. در آن زمان، تعداد و انواع این کلاس خودرویی آن قدر زیاد و متنوع نبود که بخواهیم تعابیر مختلفی از ظاهرشان داشته باشیم. سوزوکی ویتارا جزو اولین شاسی بلندهایی است که در خیابان های ایران نمایان شد. در حال حاضر، شاسی بلندهای متعدد و متنوعی وجود دارد که به هر یک، سبک و عنوان خاصی را اختصاص می دهیم. سوزوکی ویتارا را هم می توان خودرویی با ظاهر کلاسیک معرفی کرد.

سوزوکی ویتارایی که پس از فیس لیفت به بازار عرضه شد، در قسمت هایی چون سپرها، آینه های جانبی و جلو پنجره تغییر کرده است. ما راجع به این مدل صحبت می کنیم.

 

مشخصات ظاهری سوزوکی ویتارا

 

خارجی:

در نگاه اول به خودرو، جلو پنجره، چراغ های مستطیلی و کاپوت ساده نمای جلویی، اولین قسمت هایی هستند که کلاسیک بودن خودرو را نشان می دهند. همان طور که در عکس هم می بینید، این قسمت، خط و خطوط، تزیینات و رنگ و لعاب خاصی ندارد. مه شکن ها هم طراحی ساده ای دارند.

در نمای جانبی به جز برآمدگی بالای سپرها و خط حجیمی که روی قسمت پایینی درب ها کشیده شده است، نقشی نمی بینیم. پنجره ها هم در کمال سادگی طراحی شده اند. نکته مهمی درباره برآمدگی های روی بدنه وجود دارد که خوب است به آن اشاره کنیم. این نوع طراحی، جلوه خاصی به خودرو داده است، اما هنگام تصادف یا ضربه خوردن، بسیار دردسرساز است. صافکاری و تعمیر چنین قسمت هایی در هر خودرویی، به تبحر زیادی نیاز دارد و معمولاً رضایت بخش نیست. در چنین مواقعی، صاحبان خودرو ترجیح می دهند قسمت آسیب دیده را به طور کلی با فابریک آن قطعه در کارخانه عوض کنند.

 

برای خرید هولدر موبایل سوزوکی ویتارا کلیک کنید!

 

نمای خارجی ویتارا

 

در قسمت پشتی سوزوکی ویتارا هم با شمایی کلاسیک و مستطیلی شکل روبه رو هستیم.  به غیر از قسمت پایینی که به دلیل برآمدگی سپرها حجیم تر به نظر می رسد، با طراحی ابعادی و عضلانی روبه رو نیستیم. همان طور که می بینید درب عقب به صورت کشویی یا راست و چپ باز می شود.

 

صندوق عقب سوزوکی ویتارا

 

پس از گذشت سال ها از طراحی اولیه سوزوکی ویتارا و با وجود اینکه فیس لیفت هم شده است، اشکالاتی به آن وارد است. از جمله این اشکالات، کسل کننده بودن ظاهر آن است. در شرایط کنونی و تنوعی که در بازار خودروها وجود دارد، اکثر افراد ترجیح می دهند خودرویی مدرن تر انتخاب کنند.

 

داخلی:

در فرهنگ ما جادار بودن یک مکان یا یک وسیله جزو ویژگی های مثبت آن به شمار می رود؛ به همین دلیل، اکثر ایرانی ها با نگاهی سریع و کلی به داخل کابین سوزوکی ویتارا از آن تعریف می کنند. کیفیت صندلی های سوزوکی ویتارا در سفرهای طولانی مشخص خواهد شد. افراد زیادی پس از سفر با سوزوکی ویتارا اتفاق نظر داشته اند که با وجود فضای نشیمن مناسب، صندلی ها راحت نیستند.

 

برای خرید ردیاب خودرو سوزوکی  کلیک کنید!

 

نمای داخلی سوزوکی ویتارا

 

برخی معتقدند که سادگی داشبورد سوزوکی ویتارا و کم بودن ادوات و کنترلرهای آن، نکته بسیار مثبتی است، چرا که باعث می شود راننده بی جهت گمراه نشود و تنها کلیدهای مورد نظر را در دسترس داشته باشد. در مقابل، برخی دیگر به این نوع طراحی اعتراض دارند. آن ها معتقدند که خودرویی که قیمت نسبتاً بالایی دارد و آرم یکی از معتبرترین برندهای خودروسازی در دنیا روی پیشانی آن حک شده است، نباید این قدر ساده طراحی شود.

به خاطر بسپارید که پنجره های سوزوکی ویتارا دیدی کافی و مناسب در اختیار راننده و سرنشینان قرار می دهد.

 

مشخصات فنی سوزوکی ویتارا

بیشتر افراد بعد از آگاهی از میزان حجم پیشرانه سوزوکی ویتارا هیجان زده می شوند. آن ها فکر می کنند همین که پیشرانه ای ۲۴۰۰ سی سی روی یک شاسی بلند باشد، همه چیز برای یک قدرت نمایی خیابانی مهیاست. این تصور در مورد سوزوکی ویتارا کاملاً اشتباه است. درست است که سوزوکی ویتارا از پیشرانه ای با حجم نسبتاً بالا بهره می برد، اما اضافه وزن هم دارد!

سوزوکی ویتارا در سال های ابتدایی با پیشرانه ای ۲ لیتری به بازار وراد شد. با آمدن رقیب های پر قدرت تری چون «هیوندای توسان» به بازار، نقطه ضعف گرند ویتارا در سیستم موتور، بیش از هر زمان دیگری احساس شد. به این ترتیب، شرکت سازنده تصمیم گرفت حجم پیشرانه را بالا ببرد. سوزوکی ویتارا به پیشرانه ۲۴۰۰ سی سی مجهز شد، اما با بالا رفتن حجم موتور و قدرت آن، مصرف سوخت این خودرو نیز افزایش پیدا کرد. از دلایل به وجود آمدن این مشکل، وزن یک و نیم تنی سوزوکی گرند ویتارا است.

 

مشخصات فنی سوزوکی ویتارا

 

سوزوکی ویتارا خودرویی است که به زعم بعضی در کلاس خودرویی کراس اوور جای می گیرد، اما در واقع باید آن را در میان خودروهای نیم شاسی یا همان مینی SUV  Sport Utility Vehicle قرار داد. این نوع کلاس های خودرویی شبیه به شاسی بلندها اما در ابعاد کوچک تر طراحی می شوند؛ به همین دلیل می بایست وزن اتاقشان، مقداری کمتر از کراس اوورها باشد تا در میزان شتاب و مصرف سوخت آن اختلال ایجاد نشود. این مسئله در مورد سوزوکی ویتارا به درستی رعایت نشده است. لازم به ذکر است که وزن بالای سوزوکی ویتارا روی شتاب آن هم تأثیر منفی گذاشته است. سوزوکی ویتارا شتاب اولیه مناسبی ندارد.

 

مشخصات فنی سوزوکی ویتارا به شرح زیر است:

نوع موتور: ۴ سیلندر ۱۶ سوپاپه

حجم موتور: ۲۰۰۰ سی سی

حداکثر قدرت: ۱۶۹ اسب بخار در ۶۰۰۰ دور در دقیقه

حداکثر گشتاور: ۲۲۷ نیوتن متر در ۳۸۰۰ دور در دقیقه

شتاب ۰ تا ۱۰۰: حدودا ۱۲ ثانیه

سیستم گیربکس: ۴ دنده اتوماتیک

حداکثر سرعت: ۱۸۵ کیلومتر در ساعت

مصرف سوخت ترکیبی: ۹ تا ۹٫۷ لیتر در هر صد کیلومتر

استاندارد آلایندگی: یورو ۴

حجم باک: ۶۶ لیتر

 

 

امکانات رفاهی سوزوکی ویتارا

خودرویی که در این مقاله راجع به آن صحبت می کنیم، فول آپشن ترین مدل سوزوکی ویتارا به شمار می رود. امکانات رفاهی سوزوکی ویتارا به شرح زیر است:

فرمان هیدرولیک

غربیلک فرمان با قابلیت تنظیم ارتفاع

مانیتور لمسی هفت اینچی

کامپیوتر سفری با قابلیت نمایش دو بعدی نقشه، ارائه لیست مسیرهای موجود، قطب نما، مسیریابی در چهار حالت سریع، کوتاه، اصلی و فرعی، شبیه سازی مسیر و قابلیت های دیگر

دو عدد مانیتور پشت سری برای سرنشینان عقب (مخصوص مدل اتوماتیک)

سانروف (سقف متحرک)

سیستم تهویه اتوماتیک با صفحه دیجیتال

هشداردهنده دنده عقب با قابليت نمايش فاصله با مانع

قفل مرکزی لمسی

استارت بدون کلید

كروز كنترل

آیینه های جانبی برقی با قابلیت تاشوندگی

مه شكن جلو (هالوژن) و عقب

تنظیم ارتفاع نور چراغ های جلو از داخل خودرو

ماساژور صندلی راننده (چهار حالته با تنظیم روی کنسول)

تکیه گاه دست راننده و سرنشین با قابلیت تنظیم

سیستم صوتی و تصویری با قابلیت پخش رادیو، DVD،CD  و  MP3با ورودی کارت SD و USB

گیرنده تلویزیون و دارای کنترل از راه دور

بلوتوث

شیشه بالابرهای برقی عقب و جلو

جک هیدرولیکی درب موتور

قفل زاپاس بند

 

برای خرید آنلاین لوازم یدکی محصولات ایران خودرو کلیک کنید!

تجهیزات ایمنی سوزوکی ویتارا

 

تجهیزات ایمنی سوزوکی ویتارا

سوزوکی ویتارا موفق به دریافت ۴ نشان ایمنی از مؤسسه « NHTSA» آمریکا شده است. تجهیزات ایمنی سوزوکی ویتارا به شرح زیر است:

سیستم های ترمز، ترمز ضد قفل به همراه توزیع کننده الکتریکی نیرو (ABS+EBD)

دیسک های جلو و عقب دیسکی خنک شونده

قفل مرکزی لمسی و کنترل از راه دور قفل درب ها با پاسخ فلاشر

سيستم ضد سرقت خودرو (ايموبلايزر)

دو عدد ایربگ SRS جانبی برای سرنشینان جلو

دو عدد ایرگ SRS پرده ای نصب شده بر ستون ها برای سرنشینان جلو و عقب

كمربندهای ايمني سه نقطه اي قفل شونده، پيش كشنده و محدود كننده نيرو با قابليت تنظيم ارتفاع در قسمت جلو و ۳ عدد كمربند سه نقطه اي قفل شونده در عقب

سیستم قطع کننده سوخت هنگام تصادفات

 

 

اگر تا به حال با سوزوکی ویتارا سفر کرده اید، درباره صندلی ها و فضای نشیمن آن برای ما بنویسید. آیا شما هم با این نکته موافقید که صندلی های این خودرو راحت نیستند؟ چندی پیش با فردی صحبت کردم که صاحب یک سوزوکی ویتارا بود. او معتقد بود که صداهای خارج خودرو بسیار زیاد به داخل آن منتقل می شود. اگر چنین باشد بسیار آزار دهنده خواهد بود. آیا در این مورد نکته ای دارید؟ برای توربومگ از مزایا و معایب سوزوکی ویتارا بنویسید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه ی کال تو اکشن اسنپ