آموزش تعویض لنت پراید !

دسته بندی مطلب: نکات آموزشی خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
  • ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
  • 1917
  • 0
  • مدت مطالعه :9 دقیقه

تعویض لنت پراید از آن جهت حائز اهمیت است که ممکن است شما را از خطرات جانی در شرایطی دشوار نجات دهد. تعویض این قطعه چندان زمان بر و هزینه بر نیست و نباید نگران صرف وقت و هزینه آن باشید. گاهی آشنایی با کوچک ترین و بی اهمیت ترین ترفندها در مورد خودرو بسیار کارآمد است و شرایط حساس را به شکل غیر قابل باوری به نفع شما تغییر خواهد داد. با توربومگ همراه باشید تا با نحوه تعویض لنت پراید به طور کامل آشنا شوید.

 

بر خلاف باور غلط بسیاری از مردم، تعویض لنت پراید، کار سخت و خطرناکی نیست. حتی اگر لنت های خودروی شما نیازی به تعویض نداشته باشند، خوب است که گاهی آن ها را بررسی کنید و از مشکلات احتمالی باخبر شوید. نکته مهمی که باید در نظر داشت، همان مسئله ای است که در مقاله ای با نام «مرگ خاموش با لنت ترمز سالم!» به آن پرداخته ایم. در آن مقاله به طور کامل شرح دادیم که چطور حتی لنت های سالم می توانند جان شما را به خطر بیندازند. در نتیجه آموزش تعویض لنت پراید برای هر راننده ای حتی اگر خودش آن را تعویض نکند ضروری است.

لنت ترمز پراید

 

آموزش تعویض لنت پراید

راحت ترین راه تشخیص تعویض لنت پراید، افت قدرت ترمزگیری یا شنیدن صدایی مانند خش خش از ساییده شدن و درگیر شدن دو جسم فلزی با یکدیگر است. در سایر خودروها با کمک چراغ هشداردهنده تمام شدن لنت در صفحه پشت آمپر تشخیص این مسئله آسان تر است.

راه حل فیزیکی مورد اطمینان که خودتان هم می توانید انجام دهید، مشاهده فیزیکی لنت هاست. با خارج کردن لاستیک از جایگاه خود، می توان لنت ها را به راحتی مشاهده و بررسی کرد. اگر میزان گوشت باقی مانده لنت (آج لنت) کمتر از یک چهارم مقدار اولیه یعنی کمتر از ۲۵ درصد گوشت لنت باشد، باید فورا برای تعویض لنت پراید اقدام کنید.

 

سیستم هشداردهنده تمام شدن لنت

 

البته این درصد بستگی به نوع لنت هم دارد؛ مثلاً لنت های سرامیکی تا آخرین لایه از گوشتشان قابل استفاده هستند. این نوع لنت ها به واسطه قیمت بالایی که دارند، اغلب توسط رانندگان تا آخرین لایه مورد استفاده قرار می گیرند. در مواردی چون شکستن و ترک برداشتن نیز تعویض لنت پراید الزامی است. آموزش تعویض لنت پراید به شرح زیر است:

قبل تا بعد از از تعویض لنت پراید به هیچ وجه نباید پایتان را روی پدال ترمز بگذارید تا قطعه ای درگیر نشود.

ابتدا باید لاستیک را از محل خود خارج کنید. (این کار، وسایلی مانند جک و آچار مخصوص چرخ می خواهد. قبل از هر اقدامی، از داشتن ابزار لازم مطمئن شوید.)

کاپوت و سپس درپوش محفظه روغن را باز کنید.

 

برای خرید آنلاین لوازم یدکی پراید کلیک کنید!

تعویض لنت جلوی پراید

 

از محل و نوع قرارگیری لنت ها عکس بگیرید تا برای جاگذاری قطعه نو دچار مشکل نشوید. در دو طرف هر دیسک، یک لنت وجود دارد تا با فشار لازم، آن را متوقف کند. در بالا و پایین لنت ها نیز دو پین برای نگه داشتن آن ها تعبیه شده است. پین ها هم دو خار فنری دارند که باعث فیکس شدنشان می شود. قبل از باز کردن این اتصالات و درآوردن لنت باید حواستان به جایگیری آن ها باشد. دو فلز آهنی شبیه به سنجاق که در عکس مشاهده می کنید، خارها هستند.

اتصال خارهای بالایی و پایینی را به ترتیب و با کمک وسیله ای چون پیش گوشتی آزاد کنید. بعد از باز شدن خارها، نوبت بیرون آوردن پین هاست. پین ها، حرکتی کشویی دارند. آن ها را از جایگاهشان بیرون بیاورید.

 

خار و پین لنت

 

پیستون ها در مجاورت و پشت لنت ها هستند؛ پس برای خارج کردن لنت باید کمی پیستون را جا به جا کنید. مراقب باشید در حین این کار، پیستون و گردگیر آن آسیب نبیند. در حین تعویض لنت پراید توجه داشته باشید که اگر قطعه دیگری چون گردگیر پیستون ها آسیب دیده است، آن را هم تعویض کنید.

حال نوبت به جاگذاری لنت های سالم رسیده است. لنتی که دارای قسمت فلزی است باید سمت پیستون باشد. ممکن است فضای کافی برای وارد شدن لنت به گذر میان این دو قطعه نداشته باشید؛ بنابراین مجدداً با دقت و به کمک یک اهرم، پیستون را به عقب بکشید.

محل قرارگیری لنت بعدی، بین دیسک و کالیپر است. این یکی را هم مثل قبلی با احتیاط در جای خود قرار دهید.

پین ها در صورتی به درستی در جای خود قرار می گیرند که سوراخ دو سر لنت با سوراخ های کالیپر ترمز کاملاً منطبق بر هم باشند. اول، پین پایینی و خار مربوط به آن و سپس پین دوم را جا می زنیم.

 

برای از بین بردن صدای لنت و عملکرد بهتر آن پیشنهاد می شود که مقاله گریس مخصوص لوبریک را مطالعه فرمایید!

 

پین لنت

 

جاگذاری خارهای مهار کننده پین، کمی قلق دارد که این کار با کمک پیش گوشتی و انبردست آسان تر است. توجه داشته باشید در حین جاگذاری خارهای مهار کننده، فشار اضافی وارد نکنید تا حالت و شکل خارها تغییر پیدا نکند. چرخ ها را در جای خود قرار دهید. درپوش محفظه روغن را ببندید. مراحل تعویض لنت پراید شما تمام شده است. فقط قبل از شروع حرکت، چندین بار پدال ترمز را فشار دهید تا ترمز، به اصطلاح پر شود.

نکته: اگر تا چند ده کیلومتر بعد از تعویض لنت پراید احساس کردید ترمزگیری خودرو مناسب نیست، طبیعی است. به مرور زمان عمل ترمزگیری به حالت استاندارد و اولیه خود بر می گردد.

 

لنت پراید

 

از کجا بفهمیم تعویض لنت پراید ما ضروری است؟

بررسی ظاهری لنت ها یکی از راه های تشخیص خرابی آن هاست. در ادامه، مواردی را ذکر خواهیم کرد که نشانه خرابی لنت ترمز هستند؛ البته توجه داشته باشید که حتماً نباید تمام موارد زیر را مشاهده کنید تا از خرابی لنت ها مطمئن شوید. برای ایمنی کامل خودرو و سرنشینان، با مشاهده یک یا دو مورد از موارد زیر باید خودرو را بررسی کنید و از سلامت و عملکرد لنت ها مطمئن شوید. دوباره تأکید می کنم که سالم بودن لنت ها، به طور قطعی، نشانه بی نقص بودن عمل ترمزگیری نیست. (برای اطلاعات بیشتر در این مورد اینجا کلیک کنید.)

 

برای خرید آنلاین لنت ترمز پراید کلیک کنید!

 

لنت ترمز پراید

 

علائم زیر نشان می دهند که لنت ترمز شما خراب شده است:

 

لرزش پدال ترمز

زیاد شدن مسافت خط ترمز

کاهش سطح روغن ترمز در مخزن

عملکرد ضعیف سیستم ترمز و کاهش قدرت آن

روشن شدن چراغ اخطار لنت ترمز در صفحه پشت آمپر

کم شدن ارتفاع پدال ترمز و نزدیک شدن به کف اتاق خودرو

کشیده شدن خودرو به سمت راست یا چپ هنگام ترمز گرفتن

شنیدن صدای جیغ یا سایر صداهای غیر متعارف از سمت چرخ ها هنگام ترمزگیری

روشن شدن چراغ ترمز دستی در بعضی مواقع به دلیل خرابی لنت ترمز است.

چرب بودن لنت ها (در چنین مواقعی، پس از رانندگی طولانی مدت و گرم شدن لنت ترمز، ممکن است از این قسمت دود بلند شود و بوی سوختگی به مشامتان برسد)

 

لنت ترمز جلو و عقب

 

چه مواردی منجر به تعویض لنت پراید می شود؟

لنت های ترمز به طور کلی، خودروی شما را تا حدود بیست هزار کیلومتر و به مدت یک سال پشتیبانی می کنند؛ البته این عدد بستگی به عوامل متعددی چون نوع رانندگی و شرایط محل زندگی شما هم دارد، اما بر اساس استاندارد خودروسازان داخلی می توان کارایی لنت را در این میزان مسافت منطقی دانست.

نکته ای اساسی که باید هنگام خرید لنت ترمز برای هر خوردویی به یاد داشته باشید، خرید جنس باکیفیت و اصل است. درگیر شدن لنت ترمز با دیسک ترمز، باعث ایجاد اصطکاک لازم برای توقف خودرو می شود؛ بنابراین لنت یکی از قطعاتی است که دارای بیشترین اصطکاک است و می بایست در خرید آن، وسواس لازم را داشته باشید.

نشت روغن از کانال های مربوطه و ریختن آن روی لنت ها، وارد شدن ضربه های شدید و ناگهانی به این قطعه و داغ شدن بیش از حد سیستم ترمز، از جمله دلایل خرابی لنت هاست.

 

 

آیا تجربه تعویض لنت پراید را دارید؟ اگر فکر می کنید در این رابطه نکته مهمی هست که در مقاله ذکر نشده است، برای توربومگ بنویسید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *