آیا صاحبان عصای سفید هم می توانند رانندگی کنند؟

دسته بندی مطلب: اخبار خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
  • ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸
  • 231
  • 0
  • مدت مطالعه :7 دقیقه

بسیاری از افراد معتقدند که استفاده از وسایل نقلیه شخصی برای افراد دارای معلولیت جسمی امکان پذیر نیست، اما چنین تصوری در دنیای امروز اصلاً درست نیست. در حال حاضر حتی نابینایان هم می توانند رانندگی کنند. فراهم کردن شرایطی چون خیابان های خط کشی شده و امکاناتی مثل پلاک مخصوص از جمله اقداماتی است که کمک کرده نابینایان به این خواسته خود برسند. در این مقاله توربومگ درمی یابید که نابینایان در چه شرایطی می توانند رانندگی کنند.

 

نزدیک به شش سال از انتشار تصاویر و فیلم یک فرد نابینا در حال رانندگی می گذرد. آوریل ۲۰۱۳ بود که در گوگل، ویدئویی از فردی نابینا منتشر شد که تصمیم گرفته بود با خودروی شخصی خود به رستوران برود. ابتدا برخی منکر این قضیه شدند و گفتند که خودروی موجود در فیلم، نوعی خودران است، اما با مشاهده کامل تصاویر و فیلم مشخص شد که آن فرد، خودش در حال راندن خودرو است. چیزی که باعث می شد تصاویر و ویدئوی منتشر شده برای دیگران بیشتر قابل باور باشد، گوشی، عینک و سیم هایی بود که راننده از آن ها استفاده می کرد.

 

رانندگی نابینایان

 

نحوه عملکرد خودروی مخصوص نابینایان چگونه است؟

این خودرو نمونه ای آزمایشی بود که پژوهشگران دانشگاه ویرجینیا آن را طراحی و تولید کرده بودند. راهکاری که برای این پروژه مطرح و عملی شد، استفاده از خودرویی با تجهیزات ویژه بود. این خودرو مجهز به رادار، دوربین و سنسورهایی بود که محیط اطراف را دائم پردازش می کردند. تمام اطلاعاتی که از طریق دوربین ها و رادارها به سنسورها منتقل می شد، بعد از پردازش، به صورت چند بعدی در اختیار یک سیستم هوشمند قرار می گرفت. در این کامپیوتر هوشمند، اطلاعات چند بعدی دریافت شده با وضعیت خودرو تطبیق می یافت و در دسترس راننده قرار داده می شد.

 

برای خرید آنلاین لوازم یدکی خودرو کلیک کنید!

خودروی آزمایشی مخصوص نابینایان

 

حالا این سؤال پیش می آید که فرد نابینا چطور قادر به دستیابی به اطلاعات است؟ انتقال اطلاعات نرم افزاری به راننده نابینا از طریق دستکش ها و صندلی هوشمندی است که با راننده در تماس است؛ به این صورت که اطلاعات به صورت لرزش هایی شبیه به ویبره به دستکش ها و صندلی مخصوص راننده منتقل می شود. می توان گفت که تکنولوژی به کار رفته در این خودرو مثل چشم های راننده عمل می کند.

بر اساس مطالب گفته شده درباره کارکرد این خودرو، انتقال اطلاعات به صورت لمسی، راننده را از اطلاعاتی چون سرعت حرکت خودرو و وجود افراد و اشیای اطرافش به میزان کافی آگاه می کند و مانع از بروز سانحه می شود. البته ناگفته نماند که این وسیله نقلیه به کنترلرهای صوتی هم مجهز است که در مواقع لزوم هشدار می دهند.

 

معلولین و رانندگی

 

جالب است بدانید که این خودرو در سخت ترین شرایط جاده ای هم آزمایش شده است تا دست اندرکاران پروژه ساخت آن از نتیجه کار اطمینان حاصل کنند. یکی از شرایطی که خودرو در آن سنجیده شده، مربوط به زمانی است که وسیله ای از خودروی جلویی بیرون می افتد و امکان برخورد آن با خودروهای پشتی وجود دارد. قطعاً عکس العمل راننده در این شرایط باید خیلی سریع و به گونه ای باشد که دیگران را هم متوجه خطر نکند.

خودروی ساخته شده توسط پژوهشگران دانشگاه ویرجینیا در این آزمایش هم به درستی عمل کرد. فدراسیون ملی نابینایان آمریکا که جزو حمایت کنندگان اصلی این طرح است، واکنش های بسیار مثبتی به طراحی این خودرو داشته و بیان کرده است که این خودرو، کیفیت زندگی نابینایان را ارتقا خواهد داد.

 

خودروی مخصوص نابینایان

 

در همان سال هایی که تصاویر این خودرو منتشر شد، طراحان آن بیان کردند که بعد از اعمال تغییرات و افزودن ویژگی هایی، آن را به بازار عرضه می کنند. لازم به ذکر است که این تغییرات تنها شامل خودروها نمی شود و می بایست تغییراتی در خیابان ها و جاده ها مثل خط کشی های مخصوص و جی پی اس فعال نیز صورت گیرد. در هر صورت برای بسیاری از نابینایان قطعاً این نگرانی وجود دارد که ممکن است قیمت این خودرو یا عدم وارداتش به تمامی کشورها، مانع خرید آنان شود.

 

برای خرید آنلاین کیت کلاچ ( دیسک و صفحه ) کلیک کنید!

قوانین راهنمایی رانندگی برای نابینایان

 

رانندگی نابینایان در داخل ایران

در بیشتر کشورهای دنیا، قوانین راهنمایی رانندگی و شرایط موجود در آن فقط شامل حال عابران پیاده نابینا می شود؛ این در حالی است که نابینایان زیادی علاقه دارند رانندگی کنند و بدون نیاز به کسی، با خودروی خود به خرید، تفریح یا سفر بروند. در حال حاضر در ایران، شرایط برای رانندگی نابینایان مهیا نیست و خودروی مخصوص آنان نیز وجود ندارد. تنها موردی که در ایران با این موضوع ارتباط دارد، این است که در قوانین صدور گواهینامه رانندگی، دستورالعملی مبنی بر درج محدودیت ها در پشت گواهینامه وجود دارد.

 

رانندگی معلولین در ایران

 

تعدادی از این کدها که مشخص می کند چه محدودیت هایی شامل حال راننده می شود، به شرح زیر است:

۱۷ سواري شخصي با نصب آينه مخصوص

۳۱ رانندگي با عينك طبي

۳۳ رانندگي با سمعك

۳۹ استفاده از دسته دنده اصلاح شده مناسب

۴۲ رانندگي در روز

 

خیابان های مخصوص نابینایان

 

می توان گفت که در میان انواع معلولیت های جسمی، رانندگی برای نابینایان دشوارتر است. برخی افراد این دسته از معلولان، تحت نوعی عمل جراحی چون آب مروارید قرار گرفته اند، برخی شب کوری دارند و برخی دیگر اصلاً نمی توانند ببینند. ایجاد شرایط و امکاناتی متناسب با شرایط این افراد کمک می کند تا آن ها هم بتوانند بدون نیاز به کمک دیگران، فعالیت های خود را انجام دهند.

پر واضح است که تولید خودروهایی با تکنولوژی مورد بحث در مقاله، کار چندان آسانی نیست، اما کارهایی از قبیل ایجاد خیابان های امن یا طراحی پلاک هایی که به دیگران هشدار دهد که راننده این خودرو نابیناست، می تواند محدودیت های موجود در زندگی این افراد را کم و کمک کند که آن ها هم به بخشی از رؤیاهای خود دست یابند.

 

برای خرید آنلاین لنت ترمز کلیک کنید!

پلاک ویژه معلولین

 

 

برای فراهم کردن امکان رانندگی نابینایان چه پیشنهادی دارید؟ آیا فکر می کنید با ایجاد شرایط فوق، رانندگی برای چنین افرادی در داخل ایران امکان پذیر است؟ چگونه می توان به صاحبان عصای سفید کمک کرد که با وجود معلولیت ها، مانعی برای رسیدن به آرزوهایشان نداشته باشند. توربومگ، منتظر نظرات شما درباره این مقاله است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه ی کال تو اکشن اسنپ