کنفرانس جدید تسلا و پرده برداری از آخرین فناوری در خودروهای آن + ویدیو

دسته بندی مطلب: اخبار خودرو
نویسنده : عاطفه ساده

در کنفرانس جدید تسلا اعلام شد که خودروهای این شرکت، از انتخاب حالت Mad Max یا همان مکس دیوانه برای رانندگی، به سیستم اتوپایلوت کامل ارتقا می یابند. کنفرانس جدید تسلا با صحبت های بنیانگذار آن درباره رانندگی ربات ها شروع شد و با بحث درباره امکان برگ روب برقی در خودرو خاتمه یافت. با توربومگ همراه باشید تا از تمام جزئیات این کنفرانس باخبر شوید.

 

«ایلان ماسک»، (Elon Musk) کارآفرین آمریکایی و بنیانگذار خودروسازی تسلا در کنفرانس جدید تسلا از تبدیل خودروهای الکتریکی این شرکت به خودران ها خبر داد. در کنفرانس جدیدی که این خودروساز طی روزهای اخیر برگزار کرد، جدیدترین نسخه فناوری خودران این شرکت هم نمایش داده شد. ایلان ماسک از طراحی و تولید تراشه ای صحبت کرد که تاکنون شبیه به آن وجود نداشته است.

به گفته این مدیر ارشد تسلا، این قطعه، کامپیوتری هوشمند است که امکان خودران شدن خودرو را فراهم می کند. این کامپیوتر به دست یکی از مهندسان سابق اپل ساخته شده که اکنون به استخدام تسلا درآمده است. تسلا جزئیاتی از کارایی تراشه کامپیوتری خود بیان و ادعا کرد که این تراشه متعلق به تسلا از هر برند دیگری باکیفیت تر است.

 

الون ماسک بنیانگذار خودروسازی تسلا

 

اگر کمی در سایت ها جستجو کنید خواهید دید که تنها در کشور آمریکا بیش از ۵۰ شرکت هستند که قصد تولید خودران ها را دارند؛ بنابراین مدیران تسلا می بایست حرف های بیشتری برای گفتن داشته باشند تا طرفداران خود را قانع کنند. در ادامه، همه آنچه را در کنفرانس جدید تسلا گفته شد، بیان می کنیم تا ببینیم شما همچنان طرفدار تسلا و منتظر محصولاتش می مانید یا خیر.

 

برای خرید آنلاین لوازم یدکی خودرو کلیک کنید!

شرکت خودروسازی تسلا

 

اعمال سیستم اتوپایلوت روی تمام نسخه های الکتریکی

بنیانگذار تسلا در کنفرانس جدید این شرکت، نوید انتخاب حالت های مورد نظر رانندگی را به رانندگان محصولاتش داد. این شرکت تولیدکننده خودروهای برقی، چندی پیش خبر داده بود که تمامی نسخه های خودروی الکتریکی مدل ۳ خود را به سیستم اتوپایلوت (Autopilot) مجهز خواهد کرد. در آخرین کنفرانس تسلا، ویدئویی منتشر شد که چگونگی عملکرد این سیستم را نشان می داد. در این ویدئو، خودران استفاده شده بدون دخالت راننده حرکت می کرد و حتی در ترافیک و پیچ های تند نیز عملکرد مناسبی داشت.

 

کنفرانس جدید تسلا

 

با وجود اصرار تسلا به اعمال این تصمیم و برداشتن گام های اولیه آن، همچنان انتقادات زیادی به این تصمیم تسلا وارد است؛ حتی برخی از کارشناسان معتقدند این خودروساز وعده ای دروغین داده است و این سیستم هرگز نمی تواند در شرایط مختلف، واکنش درست و به جایی داشته باشد. این سیستم هوشمند قبلاً در چند مورد، نتوانسته از برخورد با اشیا جلوگیری کند و منجر به مرگ چند نفر شده بود.

 

فناوری جدید تسلا

 

برخی از منتقدان این طرح تسلا معتقدند که این شرکت به دلیل ضررهایی که در چند سال اخیر داشته است، با انتشار چنین حرف ها و بیان چنین طرح هایی فقط سعی دارد سرمایه گذاران و رسانه ها را تحت تأثیر قرار دهد. این شرکت در کمتر از دو دهه، شش میلیارد دلار زیان دیده است؛ این در حالی است سال گذشته از شعله افکن خود رونمایی کرد و در آخرین توئیت خود از ساخت برگ روب برقی برای خودروهایش خبر داد.

در حال حاضر، کسانی که با تسلا رانندگی می کنند، فقط می توانند تنظیماتی به نام «Mad Max» را در سیستم اتوپایلوت خودروی شان برگزینند. با انتخاب حالت Mad Max هنگام رانندگی خودکار، خودرو به محض تشخیص شرایط مساعد، با سرعتی بالا از سایر خودروها سبقت می گیرد. پیش از اینکه این حالت به سیستم اتوپایلوت اضافه شود، باید راننده، راهنما را فعال می کرد وگرنه تغییری صورت نمی گرفت.

 

برای خرید آنلاین لنت ترمز کلیک کنید!

سیستم اتوپایلوت

 

شاید نام سیستم اتوپایلوت برای شما آشنا باشد و بیشتر در مورد هواپیما به گوشتان خورده باشد. اتوپایلوت، سیستمی است که امکان هدایت یک وسیله بدون دخالت انسان را فراهم می کند و معمولاً روی انواع هواپیما و موشک نصب می شود. به کارگیری سیستم اتوپایلوت در خودروهای تولیدی تسلا، به این خودروها امکان می دهد که هنگام نزدیک شدن فرد یا جسمی به آنها، فاصله لازم را ایجاد کنند یا حتی در صورت لزوم با سرعت بیشتری تغییر مسیر دهند.

نحوه عملکرد این سیستم به گونه ای است که رادارها و سنسورهایی فراصوت، دور تا دور بدنه خودرو را احاطه کرده اند و موقعیت اطراف آن را تا چند متر آن طرف تر آنالیز می کنند.

 

دوربین های بدنه تسلا

 

راه اندازی سیستم تاکسی اینترنتی با راننده های ربات

موضوع بعدی که ماسک در کنفرانس جدید تسلا از آن سخن گفت، به طرحی اشاره داشت که چند سال پیش در کنفرانس دیگری مطرح کرده بود. حدود سه سال پیش، ماسک از ارائه طرحی برای تاکسی های اینترنتی صحبت کرده بود که راننده هایشان انسان نیستند. او در کنفرانس جدید تسلا اعلام کرد که فناوری و شرایط موجود در تسلا، اجازه تحقق این طرح را می دهد. ایلان ماسک گفت که در کنار فروش خودروهای برقی، فروش پنل های خورشیدی برای نصب در خانه صاحبان خودروها را نیز در نظر دارد.

 

پنل های خورشیدی برای خانه رانندگان تسلا

 

برخی منتقدان، به این طرح هم اشکال وارد می کنند. آن ها معتقدند که سوار یک تاکسی خودران شدن که توسط یک ربات کنترل می شود، جز نگرانی و استرس، هیچ نتیجه ای برای مسافران آن نخواهد داشت. مهم ترین دلیل اصرار آن ها برای شکست این طرح، به نظرسنجی ای برمی گردد که در آن مشخص شده بود بیش از نیمی از مردم آمریکا از سوار شدن در خودروهای خودران اکراه دارند؛ به علاوه آن ها به این مسئله اشاره دارند که تفاوت ساختاری خودروهای تسلا با خودروهای سایر شرکت ها، از جمله دردسرهایی است که بعداً بروز می کند؛ اما ظاهراً این بار، تسلا دست پر به میدان آمده است.

 

برای خرید آنلاین دیسک و صفحه کلاچ کلیک کنید!

حالت MAD AX در تسلا

 

ماسک بعد از ارائه طرح تاکسی های خودران، به طرح دیگری اشاره کرد که پیش بینی می شود افراد زیادی را برای خرید این خودران ها قلقلک بدهد. قضیه از این قرار است که صاحبان خودروهای تسلا می توانند در زمان هایی که به خودران خود احتیاج ندارند، از سرویس اشتراکی تاکسی بهره ببرند؛ به این صورت که تاکسی ها به مسافربری مشغول باشند و وقتی که صاحبشان به وجودشان نیاز داشت، پیش او بازگردند.

 

مدل 3 تسلا

 

درآمد حاصل از مسافربری خودران ها به دو بخش تقسیم می شود؛ حدود ۳۰ درصد کرایه مسافرها متعلق به شرکت تسلاست تا هزینه های خرید خودرو جبران شود و مابقی هم به حساب صاحب خودرو واریز می شود؛ بنابراین، صاحبان تاکسی های اشتراکی اینترنتی خودران می توانند درآمد ۳۰ هزار دلاری در هر سال داشته باشند؛ موضوعی که در کنفرانس هم به آن اشاره شد.

از جمله تفاوت های اساسی که خودروهای تسلا با خودروهای سایر خودروسازان دارند، بهره گیری از حسگرهای کمتر و استفاده از کامپیوتر و دوربین های پیشرفته تر است.

 

دوربین های پیشرفته در خودران تسلا

 

مدت ها بود که صحبت های زیادی در مورد ناکامی شرکت خودروسازی تسلا در میان رسانه ها و کارشناسان این حوزه رد و بدل می شد و این شرکت از تولید محصولاتی با فناوری هایی که قولش را می داد، عقب ماند بود. در واقع، نقطه ضعفی که باعث می شد منتقدان تسلا بتوانند از آن در خلاف جهت منافعش استفاده کنند، قول و قرارهایی بود که حدود پانزده سال پیش به طرفدارانش داده بود.

 

کنفرانس تسلا

 

طی سال های گذشته، تسلا از تحقق رؤیاهای زیادی، صحبت به میان آورده و خریداران محصولاتش را منتظر نگه داشته است. این مسئله زمانی شدت می گیرد که تسلا علاوه بر عدم موفقیت در ارائه محصول جدید، تاکنون ۶ میلیارد دلار هم زیان کرده است؛ بنابراین کنفرانس جدید تسلا می تواند برگ برنده ای باشد که این شرکت خودروسازی تصمیم گرفته بود برای لحظات حساس از آن رونمایی کند. کنفرانس جدید تسلا طی چند روز گذشته در «پالو آلتوی» کالیفرنیا برگزار شد.

 

TESLA

 

ناگفته نماند قرار است که طرح اشتراک سواری خودران تسلا و خدمات مربوط به این محصول تا پایان سال جاری اجرایی شود؛ در ضمن، مدیر عامل این شرکت اعلام کرده است که در صورت بروز هر گونه اتفاق یا تصادفی برای این خودران ها، همه مسئولیت ها بر عهده شرکت خودروسازی تسلا است.

 

 

نظر شما درباره کنفرانس جدید تسلا چیست؟ آیا رؤیاهای ایلان ماسک تحقق خواهد یافت؟ اگر فکر می کنید که حرف منتقدان صحیح است، دلیل خود را برای توربومگ بنویسید. شما کدام خودروی تسلا را بیشتر می پسندید؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *