کمپرها ؛ وسایل نقلیه ای که می توانند هتل یا خانه شما باشند!

دسته بندی مطلب: اخبار خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
  • ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸
  • 936
  • 0
  • مدت مطالعه :8 دقیقه

کمپر به شما کمک می کند که به همراه خانواده و خانه تان به دل طبیعت، شهرهای دورافتاده و مناطق پر ماجرا سفر کنید. کَمپِر، خودرویی است که تمام تجهیزات لازم برای زندگی روزمره را دارد. این گونه خودروها به خانه اتومبیلی، خانه متحرک مسافرتی یا اتوکمپینگ شهرت دارند. با مقاله امروز توربومگ همراه باشید تا همه آنچه لازم است درباره کمپر بدانید، به شما بگوییم.

 

بهترین خودرو برای سفر، خودرویی است که شما در آن احساس راحتی کنید. احساس راحتی، بسته به میزان فضا و مقدار امکاناتی که در اختیار دارید، متفاوت است. در میان انواع خودرو، یکی از بهترین گزینه ها برای سفر، ون ها هستند؛ البته امروزه شرایط تولید به گونه ای است که کارایی هر نوع خودرویی را می توان برای استفاده از آن در سفر افزایش داد. این کار به کمک برخی تجهیزات و تغییرات صورت می گیرد که روی خودروها اعمال می کنند.

 

کمپینگ

 

کَمپِر (camper) چیست؟

تصور کنید در حال چیدن ظرف های کابینت آشپزخانه هستید یا صبحانه چیده شده روی میز را می خورید که ناگهان متوجه می شوید خانه شما به راه افتاده است. وقتی از پنجره، بیرون را نگاه می کنید، خودروی بارکشی را می بینید که در حال کشیدن خانه شماست. کمپر، وسیله نقلیه ای است که از مجموعه ای شبیه به خانه تشکیل می شود و برای زندگی موقت مناسب است. افراد زیادی در سرتاسر دنیا هستند که به طور دائم در این مجموعه زندگی می کنند و فقط از جایی به جای دیگر منتقل می شوند.

 

camper

 

این وسیله نقلیه از خودرویی باری چون وانت تک یا دو کابین تشکیل شده است که اتاقی فلزی را روی آن سوار می کنند. برخی از کمپرها، ون هستند که در این صورت، نیازی به اضافه کردن کابین مجزا نیست. قسمت خودرویی کمپر، مخصوص حمل و نقل و حرکت کردن و قسمت باری یا کابین آن برای انجام امور روزمره است. آشپزخانه و دستشویی جزو اولین مکان هایی هستند که در کمپرها تعبیه می شوند.

 

برای خرید آنلاین انواع لنت ترمز کلیک کنید!

کَمپِر

 

این خودروها دو نوع دارند: «کمپر کِشنده» و «کمپرهوم» (Home). نوع کِشنده دارای امکانات و تجهیزات کامل تری نسبت به کمپرهوم است. کمپرهوم ها نوعی از خودروها هستند که فضای بزرگ تری نسبت به سایر خودروها دارند. ظرف شستن، طبخ غذا یا هر یک از دیگر امور روزمره زندگی در کمپرهای کِشنده به راحتی امکان پذیر است. مسئله اصلی در مورد هر دو نوع این خودرو این است که باید خودرویی قدرتمند را برای تبدیل به آن انتخاب کنید تا تحمل وزن سنگین و تغییرات ایجاد شده را داشته باشد. کمپرهای کشنده حداقل حدود دو تن وزن دارند.

 

فضای داخلی کمپر

 

علاوه بر آنچه گفته شد، سیستم تعلیق و استحکام بدنه خودروی شما هم اهمیت زیادی دارد. این نوع خودروها برای سفرهای ماجراجویانه و مکان هایی با شرایط خاص به کار می روند، بنابراین باید در چنین شرایطی، مقاومت و هندلینگ خوبی داشته باشند تا شما را به مقصد برسانند.

فولکس واگن یکی از بهترین گزینه ها برای تبدیل شدن به اتوکمپینگ است. فضای داخل کابین این خودرو، نوع طراحی بیرون و نیز ابعاد آن، مناسب ترین ویژگی ها برای تبدیل شدن به یک خانه متحرک است.

 

فولکس واگن گرند کالیفرنیا

 

به عکس اصلی مقاله نگاه کنید؛ اگر این خودرو، دیواره ای با این ابعاد و به این شکل نداشت، چادر زدن کنار آن و درست کردن استراحت گاهی برای لذت بردن از فضا، کار چندان آسانی نبود. «فولکس ‌واگن گرند کالیفرنیا»، «جیپ رانگلر» Outpost II و ون «سانگ یانگ»، از جمله ون هایی هستند که برای کمپر بسیار مناسب اند. عکس فوق مربوط به فولکس ‌واگن گرند کالیفرنیا است که در مقاله ی «فولکس واگن گرند کالیفرنیا ، آشپزخانه و سرویس بهداشتی دارد» می توانید نکات بسیار جالبی از آن بخوانید.

 

آیا می توان یک کمپر را به صورت دستی ساخت؟

کمپرهوم

تغییر کاربری خودروها به کمپر

 

برای تبدیل خودرو به کمپر فقط کافی است خودرویی را انتخاب کنید که محور و شاسی مناسب داشته باشد. بقیه تجهیزات را خودتان به صورت دستی می توانید تعبیه کنید. توجه داشته باشید که نوع کاربری ثبت شده در کارت خودرو نباید با نوع استفاده شما از خودرو مغایرت داشته باشد و باید حتماً آن را تغییر کاربری داده باشید.

پیچ کردن قفسه ها، جاگذاری ظرفشویی، اجاق گاز و …. از جمله کارهایی هستند که با اندکی دقت می توانید انجام دهید. در نظر داشته باشید که ظرافت کار شما شبیه به کمپر فابریک کارخانه نیست، اما در عوض، با هزینه ای کمتر و با وسایل اضافه ای که دارید، می توانید برای خود خانه ای اتومبیلی بسازید. فراموش نکنید که عایق کردن بدنه خودرو، کمک شایانی به حفظ سرمایش و گرمایش آن می کند.

 

کمپر کشنده

 

یخچال، سینک ظرفشویی، قفسه ها، مایکروویو و بسیاری از وسایل دیگری که در خانه دارید، در کمپر قابل استفاده هستند. باتری های آمپر قوی، مخزن آب، موکت و مبل های تخت شو نیز از جمله امکاناتی هستند که در خودروهای مسافرتی، کاربرد همیشگی دارند.

 

کمپر در ایران

ابتدایی ترین شکل کمپرهای امروزی، کاروان هایی بودند که در زمان قدیم، مسافران را جا به جا می کردند. در بازار کنونی ایران، وانت ها کاربرد زیادی دارند، اما تبدیل آنها به کمپر چندان رایج نیست و بیشترین کارایی خودروهایی چون وانت، برای مصرف باربری است.

 

کمپرهای ایران

 

افرادی که به داشتن این نوع خودروها علاقه مند هستند با یک معضل جدی روبه رو هستند، اما برای این معضل دو راه کار وجود دارد. معضل اصلی این است که در حال حاضر هیچ شرکتی که به طور اختصاصی کمپر تولید کند، در ایران وجود ندارد؛ اگر هم باشد شناخته شده نیست! اما خوشبختانه شرکت های معدودی هستند که وابسته به خودروسازان اند و به صورت سفارشی چنین خودرویی را تولید می کنند. راه کار بعدی هم ساختن کمپر به صورت دستی است. ساختن خانه اتومبیلی کار چندان عجیب و غریب و بعیدی نیست.

 

برای خرید آنلاین دیسک و صفحه کلیک کنید!

تجهیز کمپر به صورت دستی

 

وانت های دو کابین و ون های معمولی که هر روز در سطح شهر می بینید، قابلیت تبدیل به کمپر و تغییر کاربری را دارند. در سال های اخیر، کافه ها، کتاب فروشی ها، گل فروشی ها و اغذیه های زیادی به شکل مغازه های سیار به وجود آمده که از همین خودروها بهره برده اند.

 

خانه متحرک

 

تولید این نوع خودروها در کشورهایی که خرید و فروش آن ها رواج دارد، بیشتر و اصولی تر است. برای مثال، کمپری که در کارخانه و به صورت فابریک تولید می شود، می تواند مجهز به پنل های خورشیدی روی سقف باشد، اما پنل های دست ساز معمولاً باید منبعی برای تولید برق داشته باشند.

 

 

آیا اطلاعاتی درباره شرایط و مراحل تغییر کاربری خودروها دارید؟ اگر از مراحل این تغییر آگاهید، لطفاً اینجا بنویسید تا کسانی که قصد انجام چنین کاری را دارند، از نکات و توصیه های شما استفاده کنند. توربومگ از نظرات شما در جهت بهبود مقالات خویش بهره می برد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *