ساخت خودروها ، از طراحی با سیاه قلم تا آزمایش با باران مصنوعی!

دسته بندی مطلب: اخبار خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
  • ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
  • 317
  • 0
  • مدت مطالعه :10 دقیقه

اگر شما هم فکر می کنید ساخت خودرو، کاری تماماً ماشینی و سخت افزاری است، بهتر است این مقاله توربومگ را تا انتها بخوانید. شاخه های مختلفی از علم و صنعت و هنر به هم گره می خورد تا خودرویی به بازار عرضه شود. شروع مراحل خودروسازی همچون بسیاری از گروه های صنعتی دیگر، با یک مداد سیاه و یک برگه کاغذ آغاز می شود.

 

زمان تولید یک خودرو، بسته به عملکرد شرکت سازنده، نوع خودرو و میزان پیشرفته بودن آن، ممکن است از یک سال تا ده سال طول بکشد. به طور میانگین، حدود ۴ سال طول می کشد که خودرویی از ایده اولیه به مدل واقعی تبدیل شود. در ادامه، متوجه می شوید که چرا این زمان، این قدر طولانی است.

 

نمونه سازی خودرو با گل مخصوص

 

چگونه ایده ساخت یک خودرو شکل می گیرد؟

سالانه، هزاران طرح در سرتاسر جهان به شرکت های خودروسازی پست می شود. افرادی که عاشق طراحی اتومبیل هستند، این طرح ها را خلق می کنند. این افراد خلاق برای آزمودن شانس خود، تمام سعی شان را می کنند تا هنرشان را به مدیران بزرگ ترین شرکت های خودروسازی نشان دهند. البته طراحی ابتدایی خودروها از چندین روش صورت می گیرد که یکی از این روش ها، قبول یک یا چند عدد از طرح های ارسالی بدون فراخوان است.

در بعضی مواقع، شرکت خودروساز، فراخوانی را برای طراحی محصولی جدید اعلام می کند. معمولاً در این فراخوان ها ازطراحان برای ارائه و در نهایت تأیید طرحشان، دعوت به همکاری می شود.

در مقاله ای به نام « از فراری تا مازراتی ، گذری بر ایده های نبوغ آمیز باتیستا پینین فارینا » راجع به یکی از بزرگترین شرکت های طراحی خودرو صحبت کرده ایم.

 

طراحی خودرو

 

تمام شرکت های تولیدکننده، در هر زمینه ای دارای تیم ایده و طراحی هستند. استفاده از روش های فوق، جزو کارهای معمول نیست، اما در صنعت خودروسازی بارها اتفاق افتاده است. مرسوم ترین روش انتخاب طرح در شرکت های خودروسازی، ترتیب دادن جلسه های متعدد با حضور تیم طراحی است تا با همفکری و همکاری اعضا، بهترین طرح ارائه شود. ارائه طرح های متنوع برای خودروسازان اهمیت زیادی دارد تا جایی که بسیاری از شرکت ها در چندین نقطه جهان، مراکزی برای طراحی تأسیس کرده اند تا از افراد خلاق و مبتکر در آن سر دنیا هم ایده بگیرند.

 

برای خرید آنلاین لوازم یدکی خودرو کلیک کنید!

اسکچ طراحی خودرو

 

هیچ خودروسازی دوست ندارد خودرویی تولید کند که طرفدار نداشته باشد. به خاطر داشته باشید که شرکت ها قبل از تأیید یا رد هر طرحی، به منافع خود می اندیشند؛ به بیان دیگر، آن ها قبل از نیاز به طراحان، نیازمند بررسی های مرکز تحقیقات و بازاریابی خود هستند. نیاز بازار، علاقه مندی های مردم و شرایط اقتصادی جامعه، از جمله ویژگی هایی است که صاحبان شرکت ها قبل از طراحی هر خودرویی به آن فکر می کنند.

 

بخش طراحی کمپانی خودروسازی

 

بعد از تکمیل تحقیقات، آماری از شرایط جامعه و نیاز مردم اعلام می شود و به این ترتیب، تیم طراحی، مختصات کلی محصول شامل ابعاد، کلاس بدنه و کاربری آن را به دست می آورد. اینجا نقطه شروع طراحی است، یعنی زمانی که طراحان، قلم به دست می گیرند تا اولین اسکچ ها (Sketch) را طراحی کنند. ناگفته نماند که در دنیای امروز، این قلم می تواند الکترونیکی هم باشد و تمامی مراحل طراحی توسط نرم افزارهایی چون فتوشاپ انجام شود.

بسته به سبک کاری هر کارخانه، در این مرحله یا مرحله بعد که طراحی سه بعدی انجام می گیرد، طرح ها برای مدیران ارشد رونمایی می شود و با تأیید رسمی آن ها، کار ادامه می یابد.

 

طراحی نرم افزاری خودرو

 

مدل سازی نرم افزاری، مرحله دوم ساخت خودرو

در این مرحله، طرح اولیه روی کاغذ با تمامی جزئیات و در ابعاد واقعی، به صورت سه بعدی توسط برنامه های مخصوص نرم افزاری کامل می شود. در این مرحله از ساخت خودرو، طرح سه بعدی یا همان مدل مفهومی از جنبه هایی چون مقاومت در برابر باد (آئرودینامیک) و رنگ آمیزی قسمت خارجی بدنه بررسی و آزمایش می شود. از جمله آزمایش هایی که هنگام تأیید نهایی طراحی به دفعات انجام می شود، آزمایش قرار دادن مدل مفهومی در تونل باد است. به طور کلی، رایانه ها طرح سه بعدی را تحت یک مهندسی کامل قرار می دهند.

نورپردازی داخل کابین، ارگونومی صندلی ها، مونتاژ قطعات و حتی طرح داشبورد و جنس صندلی ها، از جمله مواردی است که در این مرحله، روی طرح سه بعدی داخل کابین اعمال می شود.

 

مدل سازی خودروها

 

مدل سازی سخت افزاری، مرحله دوم ساخت خودرو

بعد از تأیید طرح سه بعدی در برنامه های نرم افزاری، نوبت به قابل لمس کردن طرح مفهومی می رسد. در این مرحله، ساخت مدل گِلی آغاز می شود. در پایان کار این مرحله، مدیران شرکت با خودرویی کامل به لحاظ جزئیات و طراحی رو به رو هستند. همزمان با طراحی خارجی، طراحی داخلی خودرو هم با تمام جزئیات در حال انجام است، به طوری که از کوچک ترین دکمه روی داشبورد هم غفلت نمی شود. در انتهای کار، داخل و خارج کابین برای بازدید رسمی آماده است.

 

طراحی داخلی خودرو

 

گاهی اوقات و در مواردی که طراحان و مدیران به اجماع نظر نرسیده باشند، ممکن است چند نمونه در مقیاس کوچک تر ساخته شود تا مدل مد نظر طراحان بیشتر قابل لمس باشد. بعد از تأیید نهایی مدل گِلی -که می تواند با استفاده از نوعی پلاستیک یا مواد سبک دیگری هم ساخته شود- مدل فیزیکی اصلی وارد مرحله ساخت می شود.

 

برای خرید آنلاین انواع لنت ترمز کلیک کنید!

ماکت خودرو

 

نکته مهمی که در مورد مدل سازی سخت افزاری وجود دارد، این است که به موازات فعالیت های فوق، تیم دیگری از طراحی، مشغول انتخاب رنگ، نوع و جنس قسمت های مختلف خودرو است. در این مرحله، طراحان ساخت خودرو، تمام توان خود را به کار می گیرند تا قسمت هایی چون داشبورد و کنترلرها را به زیباترین شکل ممکن در کنار هم قرار دهند و رنگ قسمت های اصلی و تزئینات را با هم هماهنگ کنند تا در نهایت، همه اینها قابل اعمال روی طرح اصلی باشند. توجه داشته باشید که بسیاری از این کارها بر اساس گزارش های تیم بازاریابی صورت می گیرد.

 

انتخاب رنگ خودروها

 

تست مواد اولیه مصرفی در ساخت خودرو

در ساخت خودرو، متریال مصرفی که از سوی طراحان معرفی می شود، باید آزمایش شود. در این بخش، مهندسان به بالا بردن کیفیت ساخت خودرو کمک می کنند. آن ها با انجام آزمایش های مختلف، میزان مقاومت و کارایی مواد اولیه مورد استفاده را در شرایط مختلف آب و هوایی، اصطکاک با بدن سرنشینان و سایر عوامل می سنجند.

یکی از آزمایش هایی که در این مرحله انجام می شود، قرار دادن مواد اولیه پیشنهادی زیر باد و باران مصنوعی، تابش مستقیم آفتاب و فشار ضربه های سنگین ربات ها است. اگر مواد مزبور از این آزمایش ها به سلامت خارج شوند، در ساخت خودرو به کار گرفته می شوند.

 

تست مواد اولیه مصرفی در ساخت خودرو

 

مدل سازی نهایی در ساخت خودرو

بعد از ساخت نمونه های قابل لمس و تأیید نهایی، مرحله ساخت نمونه اصلی آغاز می شود. در این قسمت از ساخت خودرو، برای اولین بار، داخل و خارج کابین با هم منطبق می شود. اکنون همه چیز قابل لمس فیزیکی و بررسی واقعی است. مهندسان و مدیرانی که برای مشاهده نمونه تکمیل شده می آیند، می توانند همه چیز را در مقیاس واقعی تست کنند.

 

تولید خودرو

 

شاید شنیده باشید که گاهی اوقات برخی از این اتومبیل ها در نمایشگاه قرار می گیرند تا تولیدکنندگان، نظر مردم را هم راجع به آن ها بدانند. آزمون تصادف، ارزیابی مصرف سوخت و تست مواردی چون سیستم تهویه و هندلینگ خودرو در این مرحله امکان پذیر است. بعد از انجام این مراحل، دستور تولید صادر می شود.

به خاطر داشته باشید که ممکن است ساخت یک خودرو تا این مرحله ادامه یابد، اما به تولید انبوه نرسد. برخی مواقع، مدل های مفهومی فقط برای ارائه در نمایشگاه ها و رویدادهای خودرویی طراحی می شوند. جالب است بدانید که برخی از این طرح ها حتی قابل راندن هم نیستند. بعد از تست و تأیید نهایی، مهندسان، تولید محصول را آغاز می کنند.

 

مونتاژ خودرو

 

 

شما علاقه مند به بازدید از مراحل ساخت خودرو در کدام یک از کمپانی های تولید خودرو هستید؟ برای شما آشنایی با روند تولید در کدام یک از کمپانی های خودروساز هیجان انگیزتر است؟ برای توربومگ بنویسید تا در اسرع وقت، مقاله ای درباره آن کمپانی تهیه کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه ی کال تو اکشن اسنپ