تغییرات طرح ترافیک سال 98 و همه جزئیات مربوط به آن !

دسته بندی مطلب: اخبار خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
  • ۴ خرداد ۱۳۹۸
  • 685
  • 0
  • مدت مطالعه :7 دقیقه

اگر ساکن تهران هستید، در سامانه « تهران من » ثبت نام کنید. در آخرین اطلاعیه ای که از سوی سازمان « حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران » منتشر شده است، تمام افراد ساکن تهران و سایر شهرها که قصد تردد در محدوده طرح ترافیک اول یا دوم شهر تهران را دارند، باید در این سامانه ثبت نام کنند. نکته مهم بعد از ثبت نام، شارژ حساب کاربری است. در واقع فقط ثبت نام کافی نیست و اگر زمانی که با خودروی شخصی وارد محدوده طرح ترافیک می شوید، حساب شما موجودی کافی نداشته باشد، بدهکار می شوید.

 

منظور از محدوده ترافیک اول و دوم، مناطق مشخصی است که برای طرح ترافیک اصلی و طرح ترافیک زوج و فرد در نظر گرفته شده است. بر اساس تصمیمات گرفته شده در سال جاری، طرح ترافیک اصلی یا همان محدوده ترافیک اول، همانند سال های گذشته در محدوده مرکزی شهر تهران اجرا می شود. در مورد طرح دوم یا طرح زوج و فرد، تغییراتی اعمال شده است. بر اساس اطلاعیه سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، از ابتدای تیرماه سال 1398، طرح کنترل آلودگی هوا، جایگزین طرح زوج و فرد می شود.

 

طرح کنترل آلودگی هوا

 

طرح کنترل آلودگی هوا

طرح کنترل آلودگی هوا، نام طرحی است که در تیرماه سال جاری، جایگزین طرح دوم یعنی طرح زوج و فرد می شود؛ البته محدوده طرح، به همان شکل سابق باقی می ماند. شرایط تردد در این محدوده (زوج یا فرد سابق) به این صورت است که خودروها می توانند در هر فصل از سال، به تعداد روزهای مشخصی در آن فصل عبور و مرور کنند. تعداد روزها برای خودروهای پلاک تهران، 20 روز و برای خودروهای دارای پلاک سایر شهرها، 15 روز است. توجه داشته باشید که تردد بیش از میزان تعیین شده، جریمه در پی دارد و عوارض آن، نصف عوارضی است که برای طرح ترافیک مقرر می شود.

بعد از اعمال طرح، دیگر فرقی نمی کند که با پلاک زوج یا فرد در این محدوده تردد می کنید و ملاک رعایت قانون، فقط تعداد روزهای مجازی است که در هر یک از فصل ها دارید. نکته مهمی که باید مجدداً به آن اشاره کنیم، این است که تعداد روزهای مجاز و رایگان برای تردد شما در صورتی لحاظ می شود که قبلاً در سامانه « تهران من » ثبت نام کرده باشید. مشخصات شما و خودروی تان باید یک بار در سامانه ثبت شود تا روزهای رایگان تردد در طرح، شامل خودروی تان شود.

 

برای خرید آنلاین لوازم یدکی خودرو کلیک کنید!

جزئیات طرح ترافیک جدید

 

شرایط پرداخت جریمه های طرح ترافیک

تنها یک ماه مهلت دارید که بدهکاری تان را پرداخت کنید؛ در غیر این صورت، بدهکاری شما به عنوان جریمه و تخلف رانندگی ثبت خواهد شد. ارائه مهلت یک ماهه برای پرداخت عوارض طرح ترافیک علاوه بر تشویق شهروندان به پرداخت به موقع جریمه و رعایت قانون، سبب کاهش جریمه ها هم می شود.

توجه داشته باشید که مهلت یک ماهه پرداخت جریمه، در صورتی به متخلفان داده می شود که پیشتر در سامانه « تهران من » ثبت نام کرده باشند. مهلت یک ماهه از طریق پیامکی از سوی سامانه به رانندگان ارسال می شود. ثبت نام در این سامانه رایگان است و دریافت پیامک هم هزینه ای برای شما ندارد.

 

برای خرید آنلاین لوازم یدکی پراید کلیک کنید!

 

ثبت نام طرح ترافیک

 

امتیازها و تخفیف های تردد در طرح ترافیک، شامل حال چه کسانی می شود؟

در سال گذشته، قانونی مبنی بر ارائه تخفیف به افرادی که از طرح ترافیک استفاده می کنند، تصویب شد. این امتیاز به صاحبان خودروهایی تعلق می گرفت که در مراکز معاینه فنی، رتبه برتر را کسب کرده بودند. معاینه فنی برتر برای خودروهایی صادر می شود که در تست های مختلف مراکز، از همه جوانب، به ویژه میزان تولید آلایندگی، امتیاز بالایی را کسب کنند.

بر اساس تصمیمات اتخاذ شده از سوی سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در سال جاری، میزان تخفیف برای این خودروها از 20 درصد به 25 درصد افزایش پیدا می کند.

اگر خودروی شما عمری کمتر از 4 سال دارد، می توانید برای دریافت معاینه فنی برتر به مراکز مربوطه مراجعه کنید و از تخفیف 25 درصدی بهره مند شوید.

تخفیف بعدی، شامل حال افرادی می شود که ساکن محدوده های طرح ترافیک هستند. سال گذشته اعلام شد به افرادی که ساکن این محدوده ها هستند، سهمیه یک بار ورود و خروج رایگان در هر روز اختصاص می یابد. در سال 98 این افراد علاوه بر امتیاز یک بار تردد در شبانه روز، از تخفیف 50 درصدی در خرید طرح ترافیک هم بهره مند می شوند.

حتماً می دانید که وقتی از یک بار ورود و خروج رایگان صحبت می کنیم، منظور تردد در هر ساعتی نیست، بلکه فقط خروج قبل از ساعت ۸:۳۰ صبح و ورود بعد از ساعت ۱۷ عصر رایگان است.

ساکنان محدوده کنترل آلودگی هوا هم جزو کسانی هستند که امتیازاتی برایشان در نظر گرفته شده و تعداد روزهای مجاز تردد آن ها بیشتر از بقیه است.

 

برای خرید آنلاین لوازم یدکی پژو کلیک کنید!

نقشه محدوده طرح زوج و فرد تهران

 

توجه داشته باشید که این تخفیف ها، در صورتی برای ساکنان هر دو طرح در نظر گرفته می شود که سامانه « تهران من » سکونت آن ها را در محدوده های مورد نظر تأیید کند. شهروندانی که شرایط لازم برای برخورداری از این تخفیف ها را دارند، بعد از ثبت نام در سامانه مزبور می توانند به دفاتر « خدمات الکترونیک شهر » مراجعه کنند و مدارک لازم را ارائه دهند تا سکونتشان در محدوده طرح ترافیک در سامانه تأیید شود. مدارکی که باید به دفاتر خدمات الکترونیک شهر ارائه شوند، شامل سند یا اجاره ‌نامه قانونی و فیش پرداخت عوارض نوسازی و پسماند است.

افراد زیادی سؤال می کنند که اگر سال گذشته برای بهره مندی از تخفیف ها، در سامانه ثبت نام کرده و از جانب دفتر خدمات الکترونیک هم تأیید شده باشند، آیا نیاز به ثبت نام مجدد دارند یا خیر؟ در پاسخ به این افراد باید بگوییم، در صورتی که تاریخ پایان سکونت در سامانه درج نشده باشد، نیازی به ثبت نام مجدد نیست و آن ها همچنان جزو ساکنان محدوده طرح ترافیک محسوب می شوند.

نکته: فقط تأیید رسمی مدارک مربوط به محل سکونت که توسط دفاتر خدمات الکترونیک شهر انجام می شود، به صورت حضوری است و بقیه مراحل طرح ترافیک به صورت غیر حضوری در سامانه طی می شود؛ همچنین در صورت بروز هرگونه مشکلی، شماره تلفن ۱۳۷ داخلی ۵ به صورت شبانه ‌روزی پاسخگوی سؤالات شهروندان است.

 

 

آیا شما جزو ساکنان طرح ترافیک هستید؟ از مشکلات مربوط به تردد خود در این محدوده ها برای توربومگ بنویسید. شما چه پیشنهادی برای بهبود شرایط دارید که به نفع شما و بقیه ساکنان باشد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *