سیستم اتوپایلوت در خودرو و آنچه باید راجع به آن بدانید

دسته بندی مطلب: اخبار خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
  • ۱۶ خرداد ۱۳۹۸
  • 1395
  • 0
  • مدت مطالعه :13 دقیقه

چندی پیش تسلا اعلام کرد که نرم افزار سیستم اتوپایلوت (Autopilot system) خودران هایش را به روزرسانی کرده و قابلیت هشدار توقف پشت خط چراغ قرمز را به آن ها افزوده است. خبر خوشحال کننده ای بود. شرکت تولیدکننده خودروهای برقی اضافه کرد که این قابلیت، حاصل بهره گیری هوشمندانه از اطلاعات سازمان راه ها و نقشه برداری و همچنین استفاده از دوربین خودروهای خودش است.

 

چندی بعد، این شرکت، طی اعلامیه ای هشدار داد که با وجود این قابلیت، رانندگان همچنان باید مراقب ایستادن پشت چراغ قرمزها باشند! تسلا اذعان داشت که این قابلیت، قادر به تشخیص همه چراغ قرمزهای کشورش یعنی آمریکا نیست! البته حتی اگر این قابلیت برای همه مکان ها هم فعال نباشد، همین که به رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی کمک می کند، جای بسی خوشحالی دارد.

 

مسیریابی خودران تسلا

 

اگر بخواهیم تعریفی برای سیستم اتوپایلوت بیان کنیم، باید بگوییم به فناوری ای گفته می شود که خودرو را به جای راننده می راند. این سیستم از نوعی هوش مصنوعی بهره می برد. هوش مصنوعی همان طور که از عنوانش پیداست، دانشی است که در برخی سیستم ها به کار می رود تا رفتار و واکنش هایی مشابه انسان داشته باشند؛ به نحوی که ماشین بتواند مسائل را همچون مغز انسان تجزیه و تحلیل کند، برای آن راه حل پیدا کند و همچون انسان یاد بگیرد و از طریق آزمون، خطاهای خود را اصلاح کند.

بی شک، هوش مصنوعی در آینده، صنعت خودرو را با تحولاتی بنیادین روبرو خواهد کرد. سیستم اتوپایلوت را هم می توان جزو اولین تجربه ها در مورد هوش مصنوعی در صنعت خودرو به حساب آورد. در مورد سیستم اتوپایلوت در خودروها ، دو بحث وجود دارد؛ بحث اول، خدمات کاربردی ای است که این سیستم ارائه می دهد و بحث دوم، معایب و مزایای آن است.

 

برای خرید آنلاین لوازم یدکی خودرو کلیک کنید!

خودران برقی تسلا

 

اگر در سایت های خودرویی گشتی بزنید، می بینید که در بسیاری موارد، به مزایای این سیستم مدرن و هوشمند اشاره شده است؛ اما واقعیت اینجاست که سیستم اتوپایلوت بی خطر هم نیست. در این مقاله توربومگ ، سیستم اتوپایلوت را بررسی می کنیم تا بدانید که این سیستم، آن قدرها هم هوشمند و کار درست نیست! لازم به ذکر است شرکت خودروسازی « تسلا » یکی از پیشگامان به کارگیری فناوری اتوپایلوت است. به همین دلیل هنگام صحبت از این فناوری، بیشتر از هر خودروساز دیگری از تسلا یاد می شود. این شرکت تاکنون مدل های متفاوتی از خودران ها را تولید و آزمایش کرده است.

 

تجهیزات جانبی خودروهای تسلا

 

سیستم اتوپایلوت در خودروها چه مزایا و معایبی دارد؟

آیا تا به حال برایتان پیش آمده است که از حاشیه جاده، چیزی به سمت خودروی شما پرتاب شود؟ بیشتر افراد، تجربه ای شبیه به این را داشته اند. خودروسازانی چون تسلا که به استفاده از سیستم اتوپایلوت در خودروهایشان اصرار دارند، معتقدند با وجود این سیستم ، خطری متوجه خودرو و سرنشینان آن نخواهد بود. دلیل این ادعا این است که اتوپایلوت ، نزدیک شدن شیء یا هر وسیله خارجی دیگری به خود را تشخیص می دهد و از برخورد آن با خودرو جلوگیری می کند. این خطر با تغییر مسیر به مسیری امن یا کم و زیاد کردن سرعت خودرو مرتفع می شود.

کارکرد سیستم اتوپایلوت ، به سادگی فشردن یک شاسی در کابین خودرو نیست. این سیستم برای عملکرد صحیح، قطعاً به قطعات سخت افزاری و برنامه های نرم افزاری نیاز دارد. سنسور، دوربین و رادارهایی که در اطراف بدنه خودرو وجود دارند، بخشی از این امکانات هستند که عملکرد فناوری مذکور را امکان پذیر می کنند.

 

دوربین های روی بدنه خودران

 

دوربین ها و سنسورهایی که در اطراف بدنه قرار می گیرند قادرند تا شعاع چند متری خودرو را تحت کنترل داشته باشند؛ برای مثال، سنسورهای فرا صوتی، نوعی از سنسورهای جاساز شده در بدنه هستند که خودروها را از هر جهت تا شعاع چند متری در مقابل اشیا و موجودات بررسی و محافظت می کنند. این بررسی باعث می شود موقعیت خودرو به صورت خیلی دقیق، دائماً در حال آنالیز باشد.

 

خودران تسلا

 

سیستم کمک ترمز برقی، یکی دیگر از قطعات سخت افزاری است که کمک می کند سیستم اتوپایلوت به نتایج مطلوب برسد. به طور کلی، فناوری اتوپایلوت دقیقاً مثل یک راننده می تواند سبقت بگیرد، لاین رانندگی خود را تغییر دهد، ترمز کند یا پارک دوبل انجام دهد. جالب است بدانید که با وجود این سیستم، امکان فراخواندن خودروی بدون راننده از پارکینگ توسط راننده هم وجود دارد.

حال تصور کنید به جای آن شیء بیرونی که به سمت پنجره پرتاب می شود، عابر پیاده ای در حال عبور از خیابان باشد؛ چقدر خوشحال خواهید شد که سیستم اتوپایلوت خودروی شما می تواند جان کسی را نجات دهد؟!

 

تسلا

 

دوربین جلویی خودروهایی که مجهز به اتوپایلوت هستند، مانند چشم های انسان عمل می کند که می تواند شما را از وجود هر گونه مانعی چون دوچرخه سوار یا علائمی چون خط های عابر پیاده و علائم راهنمایی رانندگی آگاه سازد. این سیستم قطعاً ضعف هایی هم دارد. در ادامه، به عمده ترین مشکلاتی که متوجه سیستم اتوپایلوت است، اشاره می کنیم.

تصویر زیر، عکسی است که دوربین جلوی سیستم نیمه خودران اتوپایلوت تسلا گرفته است.

 

برای خرید آنلاین لنت ترمز کلیک کنید!

 

دوربین جلوی خودروها

 

سیستم اتوپایلوت ؛ نیمه خودران است!

چندی پیش، اخباری در مورد تصادف یکی از خودران های مجهز به سیستم اتوپایلوت تسلا منتشر شد. در این تصادف، یک نفر هم جان باخت. مسئله مهمی که در مورد تولید این خودروها وجود دارد و نباید از آن غافل شد، نیمه خودران بودن آن هاست. در واقع، این خودروها می توانند بخش زیادی از فعالیت رانندگی را به جای راننده انجام دهند، ولی مسئولیت اصلی خودرو همچنان با راننده است؛ به عبارت دیگر، خودروهای مجهز به سیستم اتوپایلوت ، حتی وقتی که اتوماتیک عمل می کنند، به نظارت راننده نیاز دارند.

 

تصادف خودران تسلا با خودروی پلیس

 

این مسئله به قدری اهمیت دارد که چندی پیش، کادیلاک اعلام کرد برای مرتفع کردن این مسئله، خودروی سدان XT5 مدل ۲۰۱۸ خود را به دوربین مادون قرمزی مجهز کرده است تا بر حرکات راننده نظارت داشته باشد. بر اساس اطلاعاتی که دوربین به نرم افزار خودرو منتقل می کند، مشخص می شود راننده در چه شرایطی است و آیا می تواند در صورت بروز مشکل، کنترل خودرو را به دست بگیرد یا خیر؟

 

رانندگی بدون دست

 

تسلا هم اخیراً یک ویژگی به این فناوری اضافه کرد که به قرار گرفتن دست ها روی فرمان واکنش نشان می دهد. نحوه عملکرد این سنسور به این صورت است که اگر خودرو روی حالت اتوپایلوت باشد، نباید دست های راننده روی فرمان قرار بگیرد. «ایلان ماسک» مدیر تسلا چندی پیش اعلام کرد که خودران آن ها فقط تا ۵۰ درصد، توانایی جلوگیری از بروز سوانح رانندگی را دارد.

کادیلاک، تسلا، ولوو و نیسان، از جمله شرکت هایی هستند که تا کنون مدل هایی را با سیستم اتوپایلوت ارائه کرده اند.

 

شرایط همیشه برای رانندگی با سیستم اتوپایلوت مهیا نیست!

بیایید تصور کنیم که با خودروی تان در آب و هوایی نامساعد در حال رانندگی هستید. آیا آلودگی هوا، وجود غبار و کولاک، موانعی برای عملکرد صحیح سیستم اتوپایلوت نیستند؟ یک شرکت چینی، این فرضیه را چندی پیش به واقعیت بدل کرد و خودران تسلا را تحت آزمون و خطا قرار داد. آزمونی که محققان شرکت چینی برای این خودران در نظر گرفته بودند، بیش از هر قسمت دیگری، سیستم اتوپایلوت آن را ارزیابی می کرد.

 

برای خرید آنلاین کیت کلاچ خودرو کلیک کنید!

تسلا مدل X

 

آزمایش، زمانی انجام می شد که هوا، مساعد و خطوط و علائم راه، کاملاً مشخص بود. در این آزمایش، برچسب هایی شبیه به خطوط جاده در برخی از قسمت ها اضافه شده بود. با این کار، خط کشی قسمتی از جاده تغییر می کرد و اضافه یا کم می شد. در نهایت، آزمایش انجام و مشخص شد که اشکالاتی جدی در سیستم مورد بحث تسلا وجود دارد. در ادامه، به بخشی از این اشکالات اشاره می کنیم.

خودروی نیمه خودران آمریکایی با وجود تجهیز به سیستم اتوپایلوت، نتوانست دست چینی ها را بخواند. این خودرو در قسمتی از جاده، خطوط واقعی را از خطوط غیر واقعی تشخیص نداد و ناگهان تغییر مسیر داد. نتیجه این بود که اگر هدایت خودرو بر عهده سیستم اتوپایلوت باشد و دوربین های آن قادر به تشخیص خطوط اصلی جاده نباشند و در چنین مواقعی سردرگم شوند، جان سرنشینان خودرو ممکن است به خطر بیفتد.

 

نیمه خودران تسلا

 

اگر هنوز متوجه وخامت اوضاع نشده اید، لحظه ای را تصور کنید که خطوط جاده به هر دلیل مخدوش شده یا تغییر یافته اند. خودران شما به محض رویارویی با تغییر خط، تصمیم به تغییر مسیر می گیرد، اما ناگهان سنسورهای بدنه، هشدار نزدیک شدن خودروهایی در اطراف خودروی شما را می دهند. در این شرایط، تصمیم سیستم اتوپایلوت چه خواهد بود؟ تغییر مسیر به دلیل تغییر خط کشی جاده یا جلوگیری از برخورد با مانع؟

مسئله دوم درباره عملکرد این سیستم در شرایط نامناسب، به نقطه ضعف آن در برابر اشیای ثابت باز می گردد. چندی پیش، یکی از محققان این حوزه اظهار کرده بود که مسافت زیادی را با این خودرو طی کرده است و تنها زمانی با خطای عملکرد سیستم روبرو شده که به کامیونی بدون حرکت رسیده است. بنا بر گفته این کارشناس، در اتوبان ها و بزرگراه ها که همه خودروها در حال حرکت هستند، درصد خطای سیستم تسلا به صفر می رسد.

 

سیستم اتوپایلوت در خودرو

 

سیستم اتوپایلوت از هواپیما تا خودرو

حدود سال های ۱۹۱۰ میلادی بود که بحث طراحی سیستم اتوپایلوت به میان آمد. اختراع این سیستم به زمانی برمی گردد که مهندسان و کارشناسان، به فکر راهی برای کمک به خلبانانی بودند که ساعت ها پرواز می کردند. تمام وسایل نقلیه هوایی می بایست در طول پرواز، پایداری خود را حفظ کنند و این امر به عهده خلبانان است. اگر ارائه و اجرای سیستم اتوپایلوت با موفقیت رو به رو می شد، حجم زیادی از کار و استرس کادر خلبانی و مردم کاسته می شد.

 

سیستم اتوپایلوت هوا فضا

 

طبیعتاً ممکن است احوالات خلبان در شرایطی مثل پیمودن مسیر طولانی، سفر در شرایط جغرافیایی مختلف، شرایط جسمی نامساعد و صدها دلیل اثرگذار دیگر دگرگون شود و به اندازه ابتدای پرواز خوب نباشد. در این شرایط، سیستم اتوپایلوت ، بخش زیادی از هدایت هواپیما را بر عهده می گیرد؛ بنابراین بخش زیادی از حجم کاری خلبان، کم و از میزان خطاهای انسانی کاسته خواهد شد. سیستم اتوپایلوت که به خلبان خودکار هم معروف است، امروزه روی همه هواپیماهای مسافربری وجود دارد.

 

سیستم اتوپایلوت در هواپیما

 

این سیستم بر اساس اطلاعاتی که از سنسورهای نصب شده در اطراف خود و از جانب خلبان دریافت می کند، می تواند کنترل کامل پرواز و هدایت هواپیما را به دست بگیرد. اطلاعاتی چون شدت جریان باد و میزان ارتفاعی که هواپیما در آن قرار دارد، از طریق سنسورها و همچنین اطلاعاتی چون مقصد نهایی و مسیر انتخابی، از سوی خلبان در اختیار سیستم خودکار قرار می گیرد.

شاید زمانی که طراحان و کارشناسان پرواز شرکت « Sperry » این سیستم را اختراع می کردند، به ذهنشان هم خطور نمی کرد که روزی از حاصل دسترنجشان، در موشک ها، کشتی ها، فضاپیماها و خودروها هم استفاده کنند.

 

 

چقدر راجع به سیستم اتوپایلوت می دانید؟ نظر شما درباره این سیستم با وجود نقاط ضعفی که دارد، چیست؟ اگر اطلاعاتی در مورد خودران ها دارید که به مقاله کمک می کند، برای توربومگ یادداشت بگذارید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *