فوت و فن رانندگی در شرایط خاص را بدانید!

دسته بندی مطلب: نکات آموزشی خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
  • ۱۱ خرداد ۱۳۹۸
  • 326
  • 1
  • مدت مطالعه :10 دقیقه

درست است که رانندگی در شرایط خاص ، بیش از هر چیزی، به تبحر زیاد نیاز دارد تا خودرو و سرنشینان آن به سلامت به مقصد برسند، اما گاهی دانستن نکاتی طلایی، به شما در کنترل اوضاع، کمک شایانی می کند. منظور از شرایط خاص، زمانی است که مثلاً خودروها در جاده به یک باره می لغزند یا سیل عظیمی جاری می شود و کنترل و هدایت خودرو در این شرایط ، کار آسانی نخواهد بود. امیدواریم هیچ گاه در چنین شرایطی قرار نگیرید و به نکات این مقاله نیاز پیدا نکنید.

 

رانندگی در سیل

حتماً در اخباری که اوایل سال جاری از وقوع سیل در برخی مناطق کشور منتشر می شد، تصاویر خودروهایی را که موافق و مخالف جریان آب حرکت می کردند تا به نقطه امن برسند، مشاهده کرده اید. مهم ترین نکته ای که باید برای رانندگی در سیل بدانید، این است که ابتدا سطح آب را تخمین بزنید. اگر میزان عمق آب به قدری بود که بتوانید برای چند دقیقه ای حرکت کنید، باید خودرو را به سرعت در نقطه ای بالاتر از سطح زمین قرار دهید.

 

حرکت ماشین در سیل

 

حال اگر عمق آب زیاد بود، بهترین کار این است که خودرو را از جای خود تکان ندهید و شیشه ها را پایین بکشید. با ورود آب و گل و لای به داخل کابین، وزن خودرو افزایش می یابد و همین مسئله به مقاومت خودرو در برابر جریان آب کمک می کند. نکته دیگری هم هست که برخی از کارشناسان به آن اشاره دارند و آن کم کردن باد تایرهاست. بنا بر این عقیده، لاستیک های کم باد در جریان آب، سخت تر حرکت می کنند.

 

برای خرید آنلاین لوازم یدکی خودرو کلیک کنید!

رانندگی هنگام جاری شدن سیل

 

رانندگی در باران و برف

بارش مقطعی قطره های ریز که به باران های شدیدتر ختم نمی شود، باعث می شود جاده، حالتی به اصطلاح، صابونی پیدا کند. حالت صابونی، یکی از بدترین موقعیت ها برای جاده و رانندگان است؛ زیرا شدت و زمان بارش باران، آن قدر کم و کوتاه است که با یک بار رفت و برگشت برف پاک کن، شیشه ماشین تمیز می شود و شما متوجه نم دار و لیز بودن راه نمی شوید. سرعت بالا، تغییر مسیر ناگهانی و ترمزهای شدید و طولانی در حالت صابونی جاده، به لیز خوردن خودرو منجر خواهد شد. صاف بودن لاستیک ها در چنین شرایطی، اوضاع را بدتر می کند.

 

رانندگی در جاده لغزنده

 

حالت دیگر رانندگی در شرایط خاص ، رانندگی در باران های شدید است؛ یعنی زمانی که جاده کاملاً خیس است و برف پاک کن خودروی شما مدام در حال رفت و برگشت است. در چنین مواقعی، میزان اصطکاک لاستیک ها با سطح جاده، به میزان چشمگیری کاهش می یابد و علاوه بر رعایت نکاتی چون حفظ فاصله مناسب با ماشین جلویی و ترمزگیری آرام، باید فرمانتان را سفت بچسبید! اگر با رعایت این نکات هم خودروی شما سُر خورد، بهترین کار، ترمزگیری مقطعی (ضربه زدن های پی در پی روی پدال ترمز)، گاز ندادن و در حالت دنده نگه داشتن خودرو است. ترمزگیری کامل در این شرایط باعث قفل شدن چرخ ها و بدتر شدن شرایط می شود.

در چنین شرایطی، تعویض دنده هم کاری اشتباه است و بهتر است به حالت گیربکس و دنده ای که هست، دست نزنیم. هنگام تعویض دنده، دیفرانسیل حدود چند ثانیه، حالت خلاصی پیدا می کند و همین مسئله، باعث شتاب گرفتن خودرو روی جاده خیس خواهد شد.

 

رانندگی در باران

 

به خاطر بسپارید که وجود لایه ای آب میان لاستیک و زمین، یعنی هر لحظه ممکن است خودروی شما روی آب سُر بخورد؛ چیزی شبیه به موج سواری! بی احتیاطی در رانندگی و گرفتن فرمان با یک دست باعث می شود در کسری از ثانیه، کنترل خودرو از دست شما خارج شود. اگر در این شرایط، مجبور به گرفتن ترمز بودید و سرعتتان بالا بود، بهترین کار، فشردن پی در پی و مقطعی پدال ترمز است. ترمزگیری یک دفعه ای و طولانی در هوای بارانی باعث لغزیدن خودرو می شود؛ همچنین پیچ های تند، آب روها، دست اندازها و تعویض ناگهانی لاین و لاستیک های بدون آج، احتمال لغزیدن خودروی شما را قوی تر می کند.

 

برای خرید آنلاین کیت کلاچ خودرو کلیک کنید!

رانندگی در برف و باران

 

هنگام رانندگی روی برف هم باید همین نکات را رعایت کنید. هنگام رانندگی روی برف قاعدتاً داشتن زنجیر چرخ الزامی است، اما اگر زنجیر چرخ نداشتید، سعی کنید نکات زیر را رعایت کنید:

– با دنده سنگین حرکت کنید، ولی اگر سُر خوردید و دنده سبک بود، با همان دنده به حرکت ادامه دهید. همان طور که بالاتر گفته شد، تعویض دنده موجب خلاصی چند ثانیه ای خودرو می شود.

– هنگام لغزیدن خودرو روی برف، جهت فرمان را مخالف جهت لغزش قرار دهید، یعنی اگر خودرو به سمت راست منحرف شد، شما فرمان را به سمت چپ بچرخانید و بالعکس.

– اگر تایرهای خودروی شما در برف گیر کرد و زنجیر چرخ، نمک یا شن در دسترس نبود، می توانید از زیرپایی ها استفاده کنید؛ به این صورت که برف ها را از اطراف تایرها کنار بزنید و زیر پایی ها را جلوی چرخ ها بگذارید و با دنده سنگین روی آن حرکت کنید.

-به خاطر داشته باشید که در هوای برفی باید مه شکن ها روشن باشند.

 

منحرف شدن خودرو از جاده

 

رانندگی در طوفان

اگر هنگام وقوع طوفان، با سرعت بالا در حال حرکت بودید، اولین و درست ترین کاری که باید انجام دهید، کم کردن سرعت و حرکت با دنده سنگین است. به خاطر بسپارید که خودروها در سرعت های بالا، وزن سبک تری دارند و راحت تر جا به جا می شوند. کم کردن سرعت باعث می شود مقاومت خودرو در برابر باد و طوفان بیشتر شود؛ از این ویژگی با عنوان خاصیت آیرودینامیکی یا همان مقاومت در برابر یاد می شود.

 

رانندگی ایمن در هوای طوفانی

 

ممکن است وقتی طوفان می شود، خودروی شما به یدک کش متصل و در حال حرکت باشد. اگر چنین بود، باید حتما خودرو را از یدک کش جدا و در مکانی پارک کنید. در طوفان های شدید امکان دارد هر لحظه خودرو از ماشین امداد جدا یا با فشار باد واژگون شود.

 

برای خرید آنلاین لنت ترمز کلیک کنید!

رانندگی در شرایط خاص

 

هنگام رانندگی در باد و طوفان، دریچه های ورودی هوا را ببندید تا گرد و غبار، مانع دید شما نشود. اگر در جایی که حرکت می کنید، مکانی برای پناه گرفتن وجود دارد، به آنجا بروید و اگر این طور نیست، حتی الامکان نزدیک درختان، دیوارهای بلند، ساختمان های نیمه کاره، تیرهای چراغ برق و پل ها نروید. عبور از زیر گذرها و رو گذرها هم نوعی ریسک به حساب می آید؛ بنابراین سعی کنید خودروی تان را در مکانی کم خطر و به دور از مرکز و جهت طوفان پارک کنید.

به خاطر داشته باشید که روشن بودن رادیوی ماشین هنگام رانندگی در شرایط خاص، کمک کننده است.

 

رانندگی هنگام رعد و برق

 

رانندگی در رعد و برق

درست است که در شرایط جوی کشور ما رعد و برق زیاد نیست، اما خوب است بدانید که هنگام وقوع آن نباید در ارتفاعات باشید. ممکن است به مناطقی کوهستانی سفر کرده باشید یا اصلاً محل زندگی تان در ارتفاعات باشد. در چنین شرایطی اگر امکانش هست از ارتفاعات به سطحی پایین تر بیایید؛ حتماً این کار را بکنید. اگر هم رانندگی، شرایط سخت تری پیش روی شما قرار می دهد، بهترین کار، ترک خودرو است. به خاطر بسپارید که بدنه خودرو از جنس فلز است و همین رسانا بودن آن، خطرات مرگباری خواهد داشت.

 

رانندگی در شرایط بد جوی

 

رانندگی در زلزله

هنگام وقوع زلزله باید حتماً خودرو را متوقف کنید. اگر هنگامی که با سرعت بالا می رانید، زلزله رخ دهد، بهترین کار، کم کردن سرعت و پارک کردن خودرو در سطحی صاف و به دور از کوه، دریا، ساختمان ها و درختان است. پل ها، زیر گذرها و روی گذرها نیز جاهای مناسبی برای توقف شما نیستند. شما می بایست تا پایان یافتن لرزش ها همان جایی که هستید، بمانید.

 

رانندگی هنگام وقوع زلزله

 

ممکن است با رعایت تمام نکات کلیدی فوق هم اتفاقات ناگواری رخ دهد، با این حال شما باید همیشه از سلامت خودروی تان اطمینان داشته باشید. باید قبل از وقوع این اتفاقات، نکات مهمی مثل برداشتن زنجیر چرخ، چک کردن خودرو و اطمینان از عملکرد درست گرمایش و سرمایش خودرو را رعایت کنید، چرا که در زمان لازم به کارتان می آید؛ همچنین راننده و سرنشینان در حین رانندگی در شرایط خاص و دشوار باید خونسردی خود را حفظ کنند.

 

آیا تاکنون تجربه رانندگی در شرایط خاص را داشته اید؟ اگر بله، برای ما بنویسید چه نکاتی را به کار گرفتید؟ اگر فکر می کنید موردی هست که دانستن آن به دیگران کمک می کند، لطفاً اینجا بنویسید تا به مقاله اضافه کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • واقعا شما نمیدونید در هنگام رعد و برق اگه توی ماشن باشیم احتمال صدمه کم میشه؟ به همون دلیل فلزی بودن که فرمودین اگه داخل ماشین بشینیم از صدمه در امانیم
    وقت کردید فیزیک بخونید حتما

  • دکمه ی کال تو اکشن اسنپ