روغن ترمز پژو پارس و عوامل مؤثر بر کیفیت آن!

نویسنده : عاطفه ساده
  • ۱۲ خرداد ۱۳۹۸
  • 373
  • 0
  • مدت مطالعه :7 دقیقه

پایین آمدن سطح روغن ترمز پژو پارس و کاهش کیفیت آن ، از جمله عواملی است که ممکن است به تصادف خودرو بینجامد. این مایع روان کننده، نقش بسیار مهمی در عملکرد صحیح خودرو دارد، اما متأسفانه ۹۰ درصد رانندگان معمولاً از بررسی دوره ای آن غفلت می ورزند. در این مقاله توربومگ ، نکات بسیار مهمی درباره روغن ترمز پژو پارس بیان خواهد شد.

 

بر اساس استانداردی که خودروسازان اعلام می کنند، بیشتر خودروها به صورت میانگین، در یک سال، مسافتی حدود ۳۰ هزار کیلومتر می پیمایند. این مسافت ممکن است بر حسب شرایط، کم یا زیاد شود، اما موضوع مهم این است که در این مدت، بیش از ۱۵۰ هزار بار، پدال ترمز فشرده می شود! حتماً می دانید که با هر بار فشردن پدال ترمز پژو پارس ، روغن ترمز پژو پارس را به کار می گیرید. به خاطر بسپارید که سیستم ترمز هر خودرویی، بدون روغن ترمز بلا استفاده خواهد بود.

 

ترمزگیری ناقص

 

زمان تعویض روغن ترمز پژو پارس

توصیه می کنیم وقتی که کارکرد خودرو به ۶۰ هزار کیلومتر رسید یا دو سال از زمان تعویض روغن ترمز گذشت، باید روغن ترمز را تعویض کنید. اهمیت آگاهی از نکات اساسی درباره روغن ترمز پژو پارس ، زمانی معلوم می شود که متوجه می شوید کم یا بی کیفیت شدن روغن ترمز چه تأثیری بر کارکرد خودروی شما می گذارد. با توجه به اینکه بیشتر افراد نسبت به این موضوع بی اهمیت هستند، در این مقاله ، به برخی از مشکلاتی اشاره می کنیم که با فاسد شدن روغن ترمز پژو پارس بروز می کند:

 

روغن هایی که برای استفاده در سیستم ترمزگیری خودرو تولید می شوند، خاصیت جذب رطوبت و آلودگی دارند. درست است که رطوبت و نم در مناطق مرطوب بیشتر است، اما به طور کلی در اتصالات و درزهای سیستم ترمز و قطعات مختلف آن چون شیلنگ ها معمولاً مقداری رطوبت وجود دارد. این ویژگی کمک می کند که ذرات معلق و ناخالصی هایی چون آب، جذب روغن شود و به حداقل برسد؛ به این ترتیب، پوسیدگی و زنگ زدگی قطعات به تعویق می افتد.

 

برای خرید آنلاین لوازم یدکی خودرو کلیک کنید!

 

تعویض روغن ترمز پژو پارس

 

رطوبت و آلودگی روغن ترمز ، علاوه بر خرابی قطعات سیستم ترمز باعث کاهش نقطه جوش مایع ترمز هم می شود. دمای حاصل از کار کردن موتور و اصطکاک قطعات مختلف پژو پارس ، تأثیری مستقیم بر روغن ترمز این خودرو دارد و به همین دلیل، نقطه جوش روغن ترمز نباید از میزانی مشخص پایین تر باشد. نقطه جوش روغن ترمز پژو پارس هنگام سالم بودن، حداقل ۴۰۱ درجه فارنهایت است. فاسد شدن روغن می تواند نقطه جوش آن را به ۲۰۰ درجه هم برساند.

 

تاثیر رطوبت بر روغن ترمز

 

اگر روغن ترمز پژو پارس شما شرایط فوق را داشته باشد، عملکرد درستی نخواهد داشت و هنگام ترمزگیری به شدت ضعیف عمل خواهد کرد. توجه داشته باشید که هر اندازه روغن ترمز خودرو آلوده تر می شود، کارایی آن چند برابر کاهش می یابد تا جایی که ممکن است حتی با فشردن پدال ترمز یا کشیدن ترمز دستی هم روغن ترمز به جوش آید و به درستی عمل نکند. بر خلاف تصور عموم که تعویض روغن ترمز را کار چندان مهمی تلقی نمی کنند، بررسی ها نشان می دهد که علت اصلی بسیاری از تصادف ها، عدم تعویض به موقع روغن ترمز است.

 

رنگ روغن ترمز

 

نحوه تشخیص سلامت روغن ترمز پژو پارس

اگر با خواندن مطالب فوق، نگران شده و تصمیم گرفته اید روغن ترمز پژو پارس را تعویض کنید، ابتدا باید به چند سؤال پاسخ دهید:

آیا کارکرد خودروی شما به حد نصاب رسیده است؟

آیا در مجاری روغن و اتصالات مربوط به آن نشتی می بینید؟

چند سال از آخرین تعویض روغن ترمز خودروی تان می گذرد؟

 

برای خرید آنلاین لوازم یدکی پژو پارس TU5 کلیک کنید!

نشت روغن ترمز از خودرو

 

اگر پاسخ این سؤال ها مثبت است، روغن ترمز پژو پارس شما نیاز به تعویض دارد. راه حل بعدی برای اطمینان از عملکرد روغن ترمز پژو پارس ، تست روغن است. در بسیاری از نقاط جهان، نوارها و دستگاه هایی مخصوص برای اندازه گیری میزان آلودگی های انواع روغن در خودرو وجود دارد، اما در ایران، تمام تعمیرکاران و کارشناسان، به صورت تجربی و با لمس روغن ترمز ، متوجه این مورد می شوند.

مخزن روغن ترمز پژو پارس را باز کنید و مقداری از آن را با انگشتتان بردارید. اگر چسبندگی و غلظت آن برای شما محرز شد، روغن همچنان سالم است و کارایی لازم را دارد. اگر هم روغن ترمز رقیق بود، یعنی نیاز به تعویض دارد. نشانه ای دیگر برای تعویض روغن ترمز پژو پارس ، رنگ آن است. اگر رنگ روغن تیره شده بود و شفافیت نداشت، کیفیت اولیه را ندارد.

 

برای خرید آنلاین لوازم یدکی پژو پارس معمولی کلیک کنید!

 

دستگاه تست سلامت روغن ترمز

 

بهترین روغن ترمز پژو پارس چیست؟

لازم است صاحبان خودروها بدانند که باید از روغن ترمزی استفاده کنند که در دفترچه همراه خودروی شان پیشنهاد شده است. قطعات به کار رفته در هر خودرو و نوع تولیدشان با خودروهای دیگر، متفاوت است؛ به همین دلیل، بهتر است به دفترچه تهیه شده توسط خودروساز رجوع کنید.

اگر می خواهید نظر توربومگ را در این باره بدانید، باید بگوییم به عقیده کارشناسان توربومگ ، روغن ترمزهایی که استاندارد DOT4 دارند، مناسب خودروهای سبک هستند. البته به ندرت هم پیش می آید که این استاندارد بر اساس نوع سیستم ترمز و موتور در برخی از خودروهای سبک متفاوت باشد. در مورد روغن ترمز پژو پارس هم پیشنهاد ما، استفاده از روغنی با کد استاندارد DOT4 است.

 

 

خودروی شما چیست؟ توربومگ ، مقاله های متعددی در مورد روغن ترمز پژو ۴۰۵ ، روغن ترمز سمند و بسیاری دیگر از خودروهای ایرانی دارد که حاوی نکاتی مهم است. توربومگ یکی از معدود مجله های خودرویی است که علاوه بر فروش انواع روغن ترمز در فروشگاه اینترنتی خود، اطلاعاتی مفید در مورد خرابی یا عدم خرابی این روغن های مصرفی در اختیار شما می گذارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه ی کال تو اکشن اسنپ