روغن ترمز پژو ۴۰۵ و علائم خرابی آن!

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
  • ۱۴ خرداد ۱۳۹۸
  • 465
  • 0
  • مدت مطالعه :5 دقیقه

روغن ترمز پژو ۴۰۵ باید دارای کد DOT4 باشد. بسیاری افراد از روغن هایی با استاندارد پایین تر هم برای این خودرو استفاده می کنند، اما خوب است بدانید که روغن ترمز هر خودرو باید متناسب با سیستم ترمز همان خودرو باشد و جایگزین کردن روغن با استانداردی دیگر به جای روغن ترمز پژو ۴۰۵ کاری اصولی نیست. در مقاله امروز توربومگ ، در این باره بیشتر می خوانید.

 

استاندارد روغن ترمزهای مختلف با کد (DOT (Department of Transportation مشخص می شود. اعدادی که جلوی این عبارت انگلیسی نوشته می شود، نشان دهنده کیفیت این روغن است. هر قدر میزان این عدد بالاتر باشد، روغن ترمز ، مقاومت بیشتری در برابر آلودگی ها، رطوبت و گرما دارد. با بالا رفتن عدد DOT ، نقطه جوش آن هم افزایش می یابد. جذب رطوبت و آلودگی مجاری ها و اتصالات باعث فاسد شدن روغن ترمز پژو ۴۰۵ یا هر خودروی دیگری می شود.

گرمای تولیدی سیستم ترمز و سایر قسمت ها هم عامل دیگر خرابی روغن ترمز خودروهاست؛ به همین دلیل هم نقطه جوش آن نباید از میزانی معین پایین تر باشد. نقطه جوش روغن ترمز پژو ۴۰۵ در زمانی که سالم است، حداقل ۴۰۱ درجه فارنهایت است و با فاسد شدن آن ممکن است تا ۲۰۰ درجه کاهش پیدا کند.

 

رنگ روغن ترمز سالم

 

بر اساس سیستم ترمزی که در خودروهای سواری به کار می رود، بیشتر روغن ترمزها باید دارای استاندارد DOT4 باشند. خودروهای سنگین و باربری هم با توجه به نوع سیستم ترمزگیری شان، از روغن ترمزهای DOT3 استفاده می کنند. به خاطر داشته باشید روغن ترمزهایی که دارای استاندارد DOT3 هستند، رنگ زرد و روغن ترمزهایی که دارای استاندارد DOT4 هستند، رنگ آبی دارند. روغن ترمز پژو ۴۰۵ ، آبی و دارای استاندارد DOT4 است. حال که با استاندارد روغن ترمز پژو ۴۰۵ آشنا شدید، نشانه های خرابی آن در خودرو را بررسی می کنیم.

 

برای خرید آنلاین لوازم یدکی خودرو کلیک کنید!

رنگ روغن ترمز فاسد

 

نشانه های خرابی روغن ترمز پژو ۴۰۵

خرابی روغن ترمز یعنی فاسد شدن آن. اولین نشانه فاسد شدن روغن ترمز پژو ۴۰۵ ، از بین رفتن غلظت اولیه آن است. درب محفظه روغن را باز کنید و مقداری از روغن را با انگشتتان لمس کنید. اگر حس کردید بیش از اندازه رقیق است، روغن باید تعویض شود. به طور کلی، روغن ترمز ، مایع چندان غلیظی نیست، اما در برابر گرما و با جذب آلودگی، از همان میزان غلظت هم کاسته می شود. تیره بودن رنگ روغن هم نشانه دیگری از خرابی روغن ترمز پژو ۴۰۵ است. روغن ترمز پژو ۴۰۵ ابتدا به رنگ آبی است و بعد از فاسد شدن، رنگ آن کاملاً به رنگ قهوه ای تیره تغییر پیدا می کند.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بعد از مراجعه به تعمیرگاه متوجه می شوید عدم بازبینی خودرو و سرویس های دوره ای آن باعث بروز مشکلات مختلفی شده است. روغن ترمز بعد از جذب رطوبت، خاصیت اولیه خود را از دست می دهد و به مرور زمان، خوردگی هایی در سیستم ترمز ایجاد می کند. ترک و خوردگی باعث نشت روغن از سیستم ترمز به بیرون و بالعکس ورود هوا به آن می شود.

 

برای خرید آنلاین لوازم یدکی پژو کلیک کنید!

 

روغن ترمز پژو 405

 

نشت روغن به بیرون که با یک بازدید کلی قابل مشاهده است، یکی از شایع ترین علائم خرابی روغن ترمز پژو ۴۰۵ است. از طرف دیگر، بعد از اشباع رطوبت در روغن و فاسد شدن آن، دیگر امکان جذب رطوبت های ایجاد شده در سیستم ترمز وجود ندارد. علاوه بر اینها، ورود هوا از راه خوردگی ها و ترک های نامحسوس باعث می شود سیستم ترمز به اصطلاح هوا بگیرد.

وجود هوا در داخل سیستم ترمز، مانع ترمزگیری صحیح می شود و در نتیجه، ترمز ، به اصطلاح خالی می کند. این نکته، یکی دیگر از نشانه های فاسد شدن روغن ترمز پژو ۴۰۵ است و بی توجهی به آن ممکن است خسارت های جبران ناپذیری به بار آورد.

 

برای خرید آنلاین لوازم یدکی پژو ۴۰۵ کلیک کنید!

زمان تعویض روغن ترمز

 

زمان تعویض روغن ترمز پژو ۴۰۵

اگر علائم فوق را در خودروی تان مشاهده نکردید، به دفترچه خودرو یا کارشناسان این امر مراجعه کنید. بنا بر توصیه کارشناسان، روغن ترمز پژو ۴۰۵ یا هر خودروی دیگری باید نهایتاً دو سال یک بار تعویض شود. کسانی که با خودروی خود زیاد رانندگی می کنند، باید بدانند که هرگاه به مرز ۶۰ هزار کیلومتر رسیدند، زمان تعویض روغن ترمز خودروی شان فرا رسیده است.

 

 

خودروی شما چیست؟ آیا می دانید که هزینه تعویض روغن ترمز پژو ۴۰۵ چقدر است؟ اگر خودتان این کار را انجام می دهید، لطفاً مراحل انجام آن را برای مجله توربومگ بنویسید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه ی کال تو اکشن اسنپ