روغن ترمز پراید و خسارات زیادی که رطوبت آن به بار می آورد!

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
  • ۱۸ خرداد ۱۳۹۸
  • 1859
  • 0
  • مدت مطالعه :5 دقیقه

روغن ترمز پراید و روغن ترمز پورشه، تفاوت چندانی با هم ندارند! مسئله اصلی این است که روغن ترمز فاسد برای عملکرد سیستم ترمزگیری هر خودرویی آفت است. این موضوع وقتی اهمیت بیشتری پیدا می کند که روغن ترمز فاسد متعلق به پراید باشد و شما بی توجه به این مسئله به رانندگی ادامه دهید. با مقاله امروز توربومگ ، همه آنچه را باید در مورد کارایی روغن ترمز پراید در سیستم ترمزگیری بدانید، برای شما بیان می کنیم.

 

تعویض نکردن روغن ترمز ، یکی از دلایل تعمیرات سنگین خودروهاست. در صورتی که روغن ترمز پراید شما فاسد شود، حتی اگر از تصادف یا سانحه های احتمالی هم بگذریم، هزینه های هنگفت آن برای تعمیر اساسی خودرو ، شما را رها نخواهد کرد. بارها پیش آمده است که کارشناسان، علت اصلی یک تصادف را به عملکرد نادرست سیستم ترمز نسبت داده اند و این در حالی بوده که راننده ادعا می کند سیستم ترمز خودرویش هیچ مشکلی نداشته است و ندارد!

شاید برایتان جالب باشد بدانید که با فاسد شدن روغن ترمز پراید یا هر خودروی دیگری، ممکن است ترمزگیری در شرایط مختلف، نتیجه های متفاوتی داشته باشد. در ادامه بیشتر متوجه می شوید.

 

تعمیر موتور خودرو

 

رطوبت روغن ترمز پراید و عدم عملکرد صحیح سیستم ترمز

قبل از هر چیز باید بگویم امکان دارد سیستم ترمز شما مشکل داشته باشد، اما در بیشتر شرایط هم به درستی عمل کند. شرایط مختلف آب و هوایی، نوع ترمزگیری و شرایط خودرو جزو عواملی هستند که دست به دست هم می دهند تا ترمز خودروی شما عمل نکند و شما یکباره متوجه خالی کردن ترمز شوید.

برای مثال، ممکن است پدال ترمز را به صورت پی در پی فشار دهید؛ این کار در شرایطی که روغن ترمز پراید شما فاسد است، درصد عمل نکردن ترمز را بیشتر می کند؛ همچنین ممکن است شما رانندگی طولانی مدتی در سراشیبی ها داشته باشید که در این صورت نیز عملکرد روغن ترمز فاسد پراید ، ضعیف تر از هر زمان دیگری خواهد شد. برای اینکه بیشتر متوجه موضوع شوید، باید در مورد عملکرد روغن ترمز پراید در زمان فاسد بودن، بیشتر بدانید.

 

برای خرید آنلاین لوازم یدکی پراید کلیک کنید!

ایراد در سیستم ترمزگیری

 

اگر روغن ترمز پراید را پس از دو یا نهایتاً سه سال از آخرین تعویضش بررسی کنید، می بینید که ۲ درصد آن از آب تشکیل شده است. آب موجود در روغن ترمز در واقع همان رطوبت و بخاری است که از طریق مجاری، شیلنگ ها یا درزها جذب می شود؛ این در حالی است که وجود تنها ۱ درصد آب در روغن ترمز قادر است ۵ درجه سانتی گراد از نقطه جوش لازم روغن بکاهد. لازم است بدانید که با بیشتر شدن تنها ۲ درصد آب موجود در مایع ترمز، نقطه جوش با کاهش ۵۰ درصدی رو به رو خواهد شد. برای اطلاعات بیشتر، جدول زیر را ببینید.

 

برای خرید آنلاین لوازم یدکی خودرو کلیک کنید!

بررسی روغن ترمز

 

وجود آب در روغن ترمز ، معضل اصلی است و مشکلات زیر را به وجود می آورد:

 

– ایجاد بخار آبی که به بالاترین درجه حرارت رسیده است و ممکن است هر لحظه باعث انفجار شود.

– کاهش نقطه جوش روغن و داغ شدن زودتر از موعد آن که موجب بالا رفتن حرارت سایر قطعات هم می شود.

– جا به جایی غیر اصولی روغن و نبود آن در مواقع لازم به سبب وجود بخار آب (بخار آب می تواند روغن را جا به جا کند)

 

در نتیجه مشکلات فوق، هر بار که شما پدال را فشار می دهید، بخار موجود در روغن ، آن را جا به جا می کند و اجازه نمی دهد که روغن ترمز ، فشار لازم را به سیلندر ترمزها وارد کند؛ فشار ضعیف سیلندرها هم اثربخشی لازم برای درگیر شدن لنت ها را نخواهد داشت. در نهایت، خودرو به موقع متوقف نمی شود.

 

تعویض روغن ترمز

 

رطوبت روغن ترمز پراید و پوسیدن قطعات

وجود رطوبت در روغن ترمز پراید باعث پوسیدن و تغییر شکل قسمت هایی از سیستم ترمز می شود. در نظر داشته باشید که بخش زیادی از هوا و رطوبتی که به سیستم ترمز وارد می شود، به دلیل پوسیدن قطعاتی چون لوله های فولادی و کالیپر ترمز و تغییر شکل قطعاتی چون واشرهاست.

 

برای خرید آنلاین لوازم یدکی پراید صبا کلیک کنید!

روغن ترمز پراید

 

رطوبت روغن ترمز پراید و بروز خطا در بررسی های دوره ای

وجود درصدی از آب و هوا در روغن ترمز پراید سبب می شود زمانی که درب مخزن روغن را باز می کنید، متوجه میزان دقیق روغن در آن نشوید. آلودگی ها و ناخالصی های موجود در روغن ، حجم آن را افزایش می دهد و میزان واقعی آن قابل تشخیص نیست.

 

 

اگر تاکنون با هر یک از مشکلات بالا روبرو شده اید، برای توربومگ بنویسید. خودروی شما چیست؟ اگر پراید دارید، برای ما بنویسید که آخرین بار چقدر بابت هزینه سرویس تعویض روغن ترمز پرداخت کردید؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *