روغن ترمز سمند و نکات مهمی که هنگام تعویض آن باید رعایت شود!

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
  • ۱۹ خرداد ۱۳۹۸
  • 1633
  • 0
  • مدت مطالعه :5 دقیقه

قبل از خرید روغن ترمز سمند باید به دفترچه راهنمای آن مراجعه کرد؛ این جمله را احتمالاً زیاد شنیده اید. خوب است بدانید که روغن ترمز هر خودرویی با توجه به نوع سیستم ترمزگیری آن تعیین می شود، اما معمولاً بیشتر خودروهای سواری از یک نوع روغن استفاده می کنند. در این مقاله توربومگ ، نکاتی مهم درباره تعویض روغن ترمز سمند به شما می گوییم که به مراتب، مهم تر از انتخاب روغن ترمز آن است.

 

بر اساس توصیه کارشناسان، بعد از دو سال استفاده از سمند ، باید روغن ترمز آن تعویض شود، اما اگر شما زیاد از خودرو استفاده می کنید، دیگر، ملاک تعویض روغن سمند شما دو سال نیست، بلکه رسیدن خودرو به کارکرد ۶۰ هزار کیلومتری است. این دو نکته در مورد بیشتر خودروهای سواری وجود دارد. توصیه می کنیم نکات زیر را با دقت بخوانید، سپس برای تعویض روغن ترمز سمند اقدام کنید.

 

تعویض روغن ترمز سمند

 

تخلیه مجاری انتقال روغن ، قبل از تعویض روغن ترمز سمند

دقت کنید که ابتدا روغن ترمز فاسد را به طور کامل از لوله های انتقال ، تخلیه کنید، سپس روغن جدید را داخل مخزن بریزید. اگر روغن فاسد با روغن جدید ترکیب شود، روغن جدید ، زودتر از موعد خراب می شود؛ همچنین ممکن است روغن فاسد، حاوی ذرات معلق و تراشه هایی باشد که مجاری را مسدود کرده باشند. هنگامی که مجاری به صورت کامل، خالی از روغن شوند، امکان انجام مرحله بعد هم برای شما وجود خواهد داشت.

 

برای خرید آنلاین لوازم یدکی خودرو کلیک کنید!

روغن ترمز سمند

 

پاکسازی ، قبل از ریختن روغن ترمز جدید سمند

چندی پیش، یکی از خوانندگان توربومگ برای ما نوشته بود که ترمز یکی از چرخ های عقبش عمل نمی کرده، اما تا قبل از رفتن به مرکز معاینه فنی، متوجه این موضوع نشده است. این راننده بعد از انجام تست معاینه فنی ، به تعمیرگاه مراجعه کرده و بنا به پیشنهاد تعمیرکار، سیستم ترمز خودروی اش را هواگیری یا پاکسازی کرده بود.

راننده خودرو طی فرآیند هواگیری متوجه شده بود که یک تراشه کوچک پلاستیکی از لوله های انتقال روغن در همان چرخ مزبور، بیرون پریده است. راننده برای ما تعریف کرد که پس از انجام هواگیری، مجدداً به مرکز معاینه فنی مراجعه کرده است. این بار، نتیجه تست ترمزگیری خودرو ، تأیید و کارت معاینه فنی آن صادر شده بود.

برای هواگیری سیستم ترمز، ابتدا باید روغن ترمز سمند یا هر خودروی دیگری را کاملاً تخلیه کنید، سپس عمل هواگیری را با کمک دستگاه های مخصوص فشار هوا انجام دهید.

 

برای خرید آنلاین لوازم یدکی سمند کلیک کنید!

روغن ترمز جدید

 

اطمینان از عدم نشتی بعد از تعویض روغن ترمز سمند

بر خلاف تصور اکثر افراد، درصد خوردگی هایی که برای مجاری و قطعات مختلف سیستم ترمز پس از ورود روغن سالم به وجود می آید، بیشتر از وقتی است که روغن فاسد در آن جریان دارد. روغن فاسد به دلیل اینکه به مرور زمان، خاصیت های شیمیایی اولیه خود را از دست می دهد، باعث رسوب گرفتن مجاری می شود. یکی از وظایف روغن ترمز سمند و سایر خودروها، خنک کردن قطعاتی است که بر اثر حرکت و اصطکاک داغ می شوند. روغن فاسد نمی تواند این وظیفه را انجام دهد و بدین ترتیب با گذشت زمان، گرمای شدید باعث تغییر شکل قطعات و خراب شدنشان می شود.

رسوبات، به مرور زمان، سوراخ های ریزی روی سطح قطعات مختلف و لوله های انتقال ایجاد می کنند که به دلیل وجود همان رسوبات، سوراخ ها گرفته می شود و نشتی روغن را نمی توان دید.

 

برای خرید آنلاین لوازم یدکی سمند Lx کلیک کنید!

نشت روغن از خودرو

 

روغن سالم از ترکیبات شیمیایی قوی ساخته شده است و به همین دلیل وقتی وارد مجاری رسوب گرفته می شود، رسوبات را از بین می برد. با ریختن رسوب ها و لایه هایی که بر اثر آلودگی ایجاد شده اند، منافذ از قبل ایجاد شده هم باز می شوند و به این ترتیب، روغن از این منافذ به بیرون نشت می کند. تغییر شکل برخی قطعات چون واشرها هم باعث نشتی روغن می شود.

بر اساس آنچه گفته شد، بعد از ریختن روغن سالم در مخزن، کمی منتظر بمانید و بعد قسمت زیرین خودرو به ویژه کنار چرخ ها را بررسی کنید. اگر نشتی روغن مشاهده شد، باید لاستیک های آب بندی و مجاری انتقال روغن را تعویض کنید.

 

نکاتی که در بالا ذکر شد، فوت و فنی است که ممکن است هر کارشناسی هنگام تعویض روغن ترمز سمند ، توضیحی راجع به آن ندهد. دانستن این نکات کمک می کند این کار را به شیوه اصولی انجام دهید.

 

 

اگر تاکنون خودتان روغن خودروی تان را تعویض کرده اید، از تجربه هایی که به دست آورده اید، برای ما بنویسید. اگر از هزینه های تعویض روغن سمند نیز مطلع هستید، برای توربومگ بنویسید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *