روغن ترمز ال ۹۰ و نکاتی درباره بررسی کارکرد آن

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
 • ۲۱ خرداد ۱۳۹۸
 • 2975
 • 2
 • مدت مطالعه :5 دقیقه

روغن ترمز ال ۹۰ مثل هر خودروی دیگری باید به موقع تعویض شود. اگر پس از سه سال، درب مخزن روغن را باز کردید و مقدار روغن را مناسب دیدید، باید شک کنید. ممکن است سطح روغن ترمز ال ۹۰ داخل مخزن ، شما را گول بزند. در این مقاله توربومگ درباره این موضوع بیشتر می خوانید.

 

شاید شنیده باشید که کارشناسان خودرو توصیه می کنند خودرو را هنگامی که خنک است، بازدید کنید. از دلایل اصلی این توصیه، فعل و انفعالاتی است که گرما به مایعاتی چون آب می دهد و باعث می شود شما متوجه اندازه واقعی مایعات داخل خودرو نشوید. در مورد بازدید از میزان و سطح روغن ترمز ال ۹۰ هم باید این مسئله را رعایت کنید. علاوه بر تأثیر گرما بر سطح روغن ترمز، چک کردن خودرو هنگام گرم بودن، کاری خطرناک است.

 

روغن ترمز خودرو

 

باید بدانید که موضوع بازدید از روغن ترمز ال ۹۰ فقط به بررسی در زمان خنک بودن آن ختم نمی شود. نکاتی درباره بازدید و تعویض روغن ال ۹۰ هست که شاید در مجله های خودرویی کمتر به آن اشاره شده باشد.

نکته: بر اساس توصیه کارشناسان، هنگامی که کارکرد خودرو به ۶۰ هزار کیلومتر رسید یا دو سال از زمان آخرین تعویض روغن ترمز گذشت، می بایست روغن ترمز تعویض شود.

 

برای خرید آنلاین لوازم یدکی ال ۹۰ کلیک کنید!

 

روغن ترمز ال 90

 

روغن ترمز ال ۹۰ و ناخالصی های آن

موضوع مهم دیگری که درباره روغن ترمز وجود دارد، این است که شاید سطح واقعی آن در زمان سرد بودن هم نمایان باشد! روغن ترمزها در مجاری و قسمت هایی از خودرو قرار دارند که به مرور زمان دچار پوسیدگی، خوردگی یا ترک می شوند. بروز چنین مشکلاتی در مجاری انتقال روغن ترمز ال ۹۰ سبب می شود که بعد از مدتی، هوا به داخل راه یابد. وجود بخار آب هم از نتایج خوردگی ها و اختلاف دمای موجود در این مجاری است.

اگر درصدی از آب یا هوا در روغن ترمز ال ۹۰ وجود داشته باشد، زمانی که درب مخزن روغن را باز می کنید، متوجه میزان دقیق روغن در آن نمی شوید؛ همچنین وجود آلودگی ها و ناخالصی های موجود در روغن باعث می شود تشخیص میزان واقعی آن امکان پذیر نباشد. به همین دلیل اگر هم موتور و سایر قطعات خودروی شما سرد باشد، تشخیص سطح واقعی روغن ترمز آن پس از سه سال، کار آسانی نخواهد بود.

 

روغن ترمز فاسد

 

روغن ترمز ال ۹۰ و منافذ باز مجاری انتقال آن

بسیاری از رانندگان اصرار دارند خودشان روغن ترمز خودروی شان را عوض کنند. یکی از نکات مهمی که این افراد به آن توجه نمی کنند، بازبینی لوله های انتقال روغن و قسمت های مجاورشان پس از تعویض روغن است. معمولاً قبل از تعویض روغن ، زیر خودرو را بررسی می کنند تا اگر در جایی نشتی مشاهده شد، ایراد آن برطرف و سپس روغن نو وارد سیستم ترمزگیری شود.

باید هشدار دهیم که مبادا فراموش کنید بررسی نشتی روغن پس از تعویض روغن ، مهم تر از قبل از تعویض روغن است. روغن فاسد یا کهنه به دلیل از دست دادن خاصیت اولیه و خواص شیمیایی خود قادر نیست لوله های انتقال و قطعاتی را که با آن در تماس است، پاک سازی کند. این قطعات به مرور زمان رسوب می گیرد. اگر بعد از رسوب گرفتن، خوردگی ها و ترک های ریزی نیز به وجود بیاید، به دلیل وجود رسوب، روغن از طریق آن منافذ به بیرون از سیستم ترمز نشت نمی کند.

 

برای خرید آنلاین لوازم یدکی خودرو کلیک کنید!

سیستم روغن ترمز

 

بعد از ریختن روغن جدید داخل باک، زمان زیادی طول نمی کشد که این رسوبات از لایه های داخلی جدا شوند؛ به این ترتیب، راه ترک ها و پوسیدگی ها باز می شود و روغن به بیرون از سیستم نشت می کند. شاید بپرسید که تکلیف رسوبات شناور در روغن چه می شود؟ این ذرات معلق به مرور زمان در روغن ترمز ال ۹۰ حل می شوند. به همین خاطر است که باید روغن ترمز ال ۹۰ و سایر خودروها به موقع تعویض شود تا رسوب تشکیل نشود.

 

برای خرید آنلاین کیت کلاچ خودرو کلیک کنید!

رنگ روغن ترمز سالم

 

بهترین روغن ترمز ال ۹۰

در دفترچه راهنمای بیشتر خودروها اطلاعات جامعی درباره روغن ترمز مخصوص خودرو و تعویض آن وجود دارد، اما اگر می خواهید نظر توربومگ را در این باره بدانید، باید بگوییم به عقیده کارشناسان ما، روغن ترمزهایی که استاندارد DOT4 دارند، مناسب خودروهای سبک هستند. ناگفته نماند خیلی کم پیش می آید که این استاندارد بر اساس نوع سیستم ترمز و موتور در برخی از خودروهای سبک متفاوت باشد. در مورد روغن ترمز ال ۹۰ هم پیشنهاد توربومگ ، استفاده از روغنی با کد استاندارد DOT4 است. روغن ترمزهای DOT4 ، به رنگ آبی هستند.

 

 

اگر تاکنون روغن ترمز ال ۹۰ را تعویض کرده اید، برای ما بنویسید که مراحل انجام این کار به چه صورت بوده است؟ در صورت تمایل می توانید نام برند روغن ترمزی را که برای خودروی تان استفاده می کنید، اینجا بنویسید تا خوانندگان توربومگ از نظرات شما بهره مند شوند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • با تشکر آیا روغن ترمز DOT 3 زرد رنگ برای ال ۹۰ پلاس اتومات مناسبه؟ اگه نه چراکارخانه تو ماشین من که مدل ۹۶ ال ۹۰ پلاس اتومات ایران خودرو . از اول تو ماشین صفر تحویلی روغن دات ۳ زرد رنگ دیخته ؟؟

  • سلام فرشاد جان
   در خورهایی که در ایران در سطح متوسط و متوسط به بالا حضور دارن سطح استاندارد به گونه ای هستش که تفاوت زیادی بین این که از روغن دات۳ استفاده بشه یا دات۴ وجود نداره …. روغن ترمز در ماشین تا وقتی که با یک نوع دیگر روغن ترمز ترکیب نشده هیچ مشکلی به وجود نمیاد. روغن دات۳ ویسکوزیته پایین تری داره در نتیجه پدال ترمز نرم تری رو به همراه داره ولی از طرفی هم نقطه جوشش پایین تره و زودتر گرم میکنه…. اگر کارخانه در سیستم ترمز ماشین شما از روغن دات۳ استفاده کرده به هیچ وجه به این شکل نیست که این روغن برای ال۹۰ مناسب نباشه…. تفاوت خاصی بین روغن ترمز دات۳ و دات۴ آبی رنگ وجود نداره و هر دو برای رانندگی عادی و شهری و برای سیستم ترمز لنت اصطکاکی با دیسک چدنی مناسب هستن.ولی اگر با هم ترکیب بشن به سیستم ترمز آسیب وارد میکنند.
   اگر بازم میخوای به صورت تخصصی انواع روغن ترمز رو بشناسی مقاله زیر رو بخون
   https://turboyadak.com/turbomag/post/42930