رادیاتور آب ؛ علائم و عوامل خرابی آن!

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
  • ۲۰ خرداد ۱۳۹۸
  • 8368
  • 2
  • مدت مطالعه :8 دقیقه

تعمیر رادیاتور آب خودروی تان را با استفاده از زردچوبه و درزگیر به تعویق نیندازید. شاید تعجب کنید اما برخی افراد به کمک راهکارهایی غیر اصولی، با خودرویی که برخی از قطعات یا سیستم هایش ایراد دارد، تا مدت ها به رانندگی ادامه می دهند. با این مقاله توربومگ همراه باشید تا آنچه را باید درباره رادیاتور آب بدانید، به شما بگوییم.

 

ریختن زردچوبه در رادیاتور آب خودرو ، یکی از روش هایی است که در میان رانندگان قدیمی تر رایج بود و جالب اینجاست که برخی از این افراد، انجام این کار را به رانندگان امروزی هم توصیه می کنند. ممکن است در سایت های مختلف هم در این باره مطلبی بخوانید و تصمیم به انجام آن بگیرید، ولی باید متذکر شویم که زردچوبه، راه حل مشکل شما نیست.

پیشنهاد ریختن زردچوبه در داخل رادیاتور آب به این دلیل است که خاصیت این ماده بعد از ترکیب با آب به گونه ای است که باعث پوشاندن منافذ باز می شود. اگر رانندگان به دو نکته مهم توجه کنند، دیگر از این راهکار استفاده نخواهند کرد. نکته اول این است که زردچوبه هر قدر هم خاصیت پر کردن منافذ و ترک های ریز را داشته باشد، بعد از یک بار تعویض آب رادیاتور یا ریختن ضد یخ یا مایع خنک کننده در رادیاتور آب ، از بین خواهد رفت. نکته دوم هم جنس و مواد اولیه ی ساخت رادیاتورهاست. در قدیم، رادیاتورها مسی بودند، اما در حال حاضر از جنس آلومینیوم ساخته می شوند. زردچوبه روی آلومینیوم، تاثیرگذاری لازم را ندارد.

 

مایع خنک کننده رادیاتور

 

بیشتر افراد به خرابی سیستم خنک کننده خودروی شان ، اهمیت چندانی نمی دهند، اما این مسئله چنان برای خودروسازان اهمیت دارد که به فکر راه چاره ای برای آن بوده اند. کم شدن آب رادیاتور از جمله مهم ترین و اولین نشانه های خرابی رادیاتور آب است. بیشتر خودروهای امروزی در بازار، طوری طراحی شده اند که با کم آب شدن رادیاتورشان ، روشن نمی شوند. سیستم این خودروها به گونه ای است که وقتی آب رادیاتور کم می شود، چراغ هشدار یا در برخی از خودروها، stop روشن می شود و در صورت توقف خودرو و عدم بررسی و مرتفع نکردن مشکل کمبود آب، خودرو مجدداً روشن نمی شود.

در نظر داشته باشید که ممکن است خودروی شما مجهز به این سیستم نباشد و از کمبود آب رادیاتور ، به موقع مطلع نشوید؛ آن وقت چه اتفاقی رخ خواهد داد و چه باید کرد؟ ادامه مقاله را بخوانید.

 

 جوش آوردن خودرو

 

وظیفه اصلی رادیاتور آب چیست؟

وظیفه رادیاتور آب ، خنک کردن سیستم موتور خودرو است. گاهی حرارت تولیدی موتور به بیش از ۲۰۰۰ درجه سانتی گراد می رسد و این در حالی است که دمای مناسب برای کارایی موتور، ۸۰ درجه سانتی گراد است؛ البته دمای پایین هم مناسب کار کردن موتور نیست و این رادیاتور آب است که وظیفه تعدیل دما و ثابت نگه داشتن آن را بر عهده دارد و کمک می کند موتور در شرایط مناسب کار کند.

 

برای خرید آنلاین انواع رادیاتور آب کلیک کنید!

 

اجزای رادیاتور آب

 

فرآیند خنک کردن موتور پیچیده نیست. مایع با خاصیت خنک کنندگی، داخل رادیاتور آب ریخته می شود، با گردش به دور سیلندرها و سرسیلندرها ، گرما را به خود جذب می کند و مجدداً به رادیاتور بازمی گردد تا خنک شود. این حرکت رفت و برگشتی آن قدر ادامه پیدا می کند تا موتور خودرو به دمای مطلوب برسد. راننده خودرو با تغییر عقربه آمپر آب در صفحه پشت آمپر، متوجه تغییرات دمایی خودروی اش می شود.

ناگفته نماند بخشی از مسئولیت خنک کننده مایع داغ شده، بر عهده هوایی است که در بین شبکه های رادیاتور آب در جریان است. سیستم خنک کننده ، کار خود را به کمک قطعات مختلفی چون ترموستات ، لوله های انتقال مایع خنک کننده ، فن و واتر پمپ انجام می دهد.

 

سرسیلندر

 

علائم خرابی رادیاتور آب

یکی از پر خرج ترین مشکلات خودرو ، مربوط به تعمیر یا تعویض واشر سر سیلندر است. شایع ترین عامل سوختن این قطعه نیز کم آبی رادیاتور است. شاید شما بررسی های دوره ای خودروی تان را فراموش کنید، اما مطمئناً با نشانه های مشکل در سیستم خنک کننده به ویژه رادیاتور آب رو به رو خواهید شد. پس خوب است که این علائم را جدی بگیرید و قبل از رسیدن به مرحله تعمیر واشر سر سیلندر ، وارد عمل شوید. وجود یک یا چند مورد از علائم زیر، نشان دهنده خرابی رادیاتور آب خودرو است:

بیشتر شدن دمای آب و در نتیجه بالا رفتن آمپر آب

روشن شدن چراغ هشدار

کار کردن نامنظم خودرو

نشت آب از اطراف رادیاتور و مجاری آن یا وجود بخار هنگام کار کردن خودرو

بیرون زدن آب از درب رادیاتور

کم بودن آب رادیاتور

 

برای خرید آنلاین انواع لوازم یدکی خودرو کلیک کنید!

علائم خرابی رادیاتور آب

 

عوامل خرابی رادیاتور آب

برای جلوگیری از مخارج سنگین و تعمیرات اساسی خودروی تان ، کافی است قسمت هایی چون اتصالات را هر چند وقت یک بار بررسی کنید. وجود نشتی در اتصالات و لوله های انتقال آب ، معمولاً با خیس شدن قسمت هایی از آن ها هنگام خنک بودن یا تولید بخار هنگام داغ بودن موتور خودرو همراه است.

شاید باورش سخت باشد، اما گاهی عامل تمامی مشکلات به وجود آمده برای سیستم خنک کننده خودروی تان، سوختن فیوزی است که کمتر از ۱۰۰۰ تومان قیمت دارد. موتور فن رادیاتور آب مثل بسیاری از قطعات دیگر خودرو دارای فیوز است. فیوز مربوط به فن رادیاتور ممکن است بر اثر عواملی چون نوسانات برق و ریختن آب روی آن بسوزد. فیوزها ، راه های ارتباطی جریان برق با قطعات و سیستم های مختلف در خودرو هستند، پس با سوختن فیوز و از کار افتادن فن، کارکرد رادیاتور آب دچار مشکل خواهد شد.

خرابی رادیاتور آب با خراب شدن واتر پمپ ، ترموستات و قمقمه آب ، ارتباط مستقیم دارد.

سوراخ شدن رادیاتور آب بر اثر وارد شدن ضربه از قسمت زیرین خودرو ، از جمله دیگر عوامل خرابی آن است.

 

عوامل خرابی رادیاتور آب

 

چگونه از خرابی رادیاتور جلوگیری کنیم؟

ممکن است هیچ یک از مشکلات فوق بروز نکند، اما رادیاتور آب خودروی شما از کار بیفتد. به خاطر داشته باشید که سیستم های خنک کننده در خودروها انواع متفاوتی دارند. مواد اولیه به کار رفته در رادیاتور آب خودروهای مختلف، متفاوت است و کیفیت یکسانی ندارند؛ بنابراین عمر این سیستم و زمان خرابی آن به شرکت سازنده اش هم بستگی دارد.

 

برای خرید آنلاین انواع دیسک و صفحه خودرو کلیک کنید!

مایع ضد یخ

 

گذشته از مطلب فوق، توصیه می شود رانندگان بر اساس کارکرد خودروی شان یا نهایتاً سالی یک بار، آب داخل رادیاتور را تعویض کنند. مایع خنک کننده ، ضد یخ یا حتی آب موجود در رادیاتور آب ، به مرور زمان فاسد می شود و خاصیت خنک کنندگی اولیه را از دست می دهد؛ بنابراین بهتر است تعویض شود.

بازدید هفته ای یک بار از آب رادیاتور و اضافه کردن مقداری آب به آن نیز از مواردی است که عمر این سیستم خنک کننده را بالا می برد.

 

 

خودروی شما چیست؟ آیا تاکنون رادیاتور آب خودروی شما بی دلیل کم شده است؟ اگر خودروی تان جزو خودروهایی است که با کم شدن آب رادیاتورش ، چراغ هشدار آن روشن می شود، برای ما بنویسید که از زمان روشن شدن چراغ تا چه مدت بعد به این مشکل، رسیدگی می کنید؟ در این مقاله توربومگ سعی کردیم تمام نکات مربوط به رادیاتور آب و مشکلات مربوط به آن را ذکر کنیم. اگر نکته یا تجربه ای در این خصوص دارید، برای ما بنویسید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ماشین من اب رادیاتش کاملا خنک ولی اب موتور کملا گرم است ووقتی اب میریزیم ظاهر اب داخل موتو به چرخش در می اید و این باعث شده دوبار واشر من در کوتاهترین زمان بسوزد ترموستات خراب عوض کردم حتی درش اوردم هم تاثیری نکرد

  • سلام.من یه ماشین پراید۸۸دارم.بعد آب رادیاتورشو فول میکنم صبح نگاه میکنم یه لیوان کم میکنه.هیچ گونه نشتی هم زیر خودرو مشاهده نشده.ماشین تازه تعمیر هست واشر سرسیلندر و خود سر سیلندر هم تعوض شدن.اگه کمکم کنید ممنون میشم