علائم و عوامل خرابی کویل خودرو چیست؟

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
 • ۶ تیر ۱۳۹۸
 • 4489
 • 21
 • مدت مطالعه :7 دقیقه

خرابی کویل خودرو ممکن است منجر به خرابی سایر قسمت ها و حتی موتور خودرو نیز شود، به همین دلیل شناخت علائم و عوامل خرابی کویل بسیار اهمیت دارد تا شما بتوانید بی معطلی برای رفع ایراد آن اقدام کنید. توربومگ در این مقاله به نکاتی درباره خرابی کویل خودرو می پردازد.

 

به دلیل جریان برق فشار قوی که از کویل می گذرد، حرارت زیادی در آن تولید می شود. وجود حرارت باعث می شود که کویل ها در معرض آسیب های جدی باشند. برای کاهش آسیب ها بدنه کویل را از جنس آلومینیوم می سازند چرا که این فلز نسبت به سایر فلزات ضریب انتقال حرارت بالاتری دارد.

 

علائم کویل خودرو

 

کویل خودرو از یک هسته مرکزی، دو سیم پیچ اولیه و ثانویه و بدنه اصلی تشکیل شده است. بین دو سیم پیچ کویل هم عایقی وجود دارد تا گرمای به وجود آمده در آنها را به خود جذب کند و مانع از خرابی سیم پیچ ها شود. با وجود این، خرابی این قطعه مسئله ای طبیعی است، فقط با توجه به حساسیت عملکرد آن باید مراقب بود تا خسارات جبران ناپذیری به سایر قسمت وارد نکند. در ادامه با نشانه های خرابی کویل خودرو آشنا می شوید.

در ضمن مقاله ای با عنوان « کویل خودرو چطور می تواند برق باتری را دو هزار برابر کند؟ » هم در توربومگ هست که اطلاعات بیشتری در مورد کویل خودرو به شما می دهد.

 

خرابی کویل ها

 

علائم خرابی کویل خودرو

وظیفه کویل خودرو ، تقویت چند هزار برابری ولتاژ برق گرفته شده از باتری است که با کمک دو سیم پیچ اولیه و ثانویه به وظیفه خود عمل می کند. جریان برق ۱۲ ولتی قادر به ایجاد جرقه در شمع ها و تولید نیروی لازم برای احتراق داخل سیلندر نیست به همین دلیل بر اساس طراحی سیستم برقی خودرو و طبق دستورات کامپیوتر مرکزی به کویل فرستاده می شود.

 

علائم خرابی کویل خودرو

 

برق ۱۲ ولتی ابتدا به سیم پیچ اولیه که دور پایین تری نسبت به سیم پیچ ثانویه دارد القا می شود و پس از کمی شارژ به سیم پیچ دومی انتقال می یابد. عبور جریان برق ضعیف باتری از این پروسه باعث می شود که اختلاف ولتاژ آن از ۱۲ ولت به نزدیک یا بیش از ۲۰٫۰۰۰ ولت برسد و نیروی لازم به شمع ها را برای عملیات جرقه زنی وارد کند.

جرقه های قوی و مناسب منجر به بهتر سوختن مخلوط سوخت و هوا و در نتیجه انفجار مناسب می شوند. به این ترتیب شرایط یک استارت قدرتمند فراهم است. حال تصور کنید که جرقه ها ناقص باشند. چه اتفاقی رخ می دهد؟

 

سیستم جرقه زنی خودرو

 

جرقه نزدن شمع ها و یا ناقص جرقه زدن شان اجازه اشتعال مخلوط سوخت و هوا را نمی دهد. پس یکی از دلایل روشن نشدن خودرو و یا بد استارت خوردن آن خرابی کویل خودرو است.

افزایش مصرف سوخت نشانه دیگر خرابی کویل است. با هر بار جرقه زدن مقداری سوخت مکش می شود که به دلیل عدم احتراق به هدر می رود. اگر به مرور زمان حس کردید که مصرف سوخت شما بیشتر از قبل شده است، حتما از عدم خرابی کویل خودروی تان اطمینان حاصل کنید.

خرابی کویل خودرو ممکن است منجر به بروز لرزش هایی در خودرو و کوبش هایی در موتور شود. ممکن است با گاز خوردن خودرو و حرکت کردن آن این دو نشانه تا حدود زیادی مرتفع شوند. توجه داشته باشید این دو نشانه را حتما زمانی که خودرو در حالت توقف کامل قرار دارد بررسی کنید.

روشن شدن چراغ چک خودرو ممکن است به دلیل خرابی کویل خودرو باشد.

نداشتن جرقه در یک یا دو سیلندر و هم زمان نبودن شارژ کویل ها هم از علائم خرابی این قطعه است. در چنین مواقعی اگر به تعمیرگاه مراجعه کنید خواهید دید که دستگاه دیاگ خطای شارژ نامناسب و عیرهمزمان مویل ها را می دهد.

خرابی کویل خودرو منجر به ریپ زدن خودرو کارکرد نامنظم آن نیز می شود. توجه داشته باشید که ممکن است بخش های دیگری از سیستم برقی خودروی تان خراب شده باشد که خودروی تان ریپ می زند، بنابراین در این شرایط حتما به تعمیرگاه های مجاز و کارشناسان مربوطه مراجعه کنید.

 

برای خرید آنلاین انواع قطعات مربوط به استارت خودرو کلیک کنید!

کوئل و شمع

 

عوامل خرابی کویل خودرو

برخی از رانندگان بر حسب عادتی که در مورد خودروهای کاربراتوری داشتند، برای اطمینان از عدم خرابی سیستم جرقه زنی، با یک پیچ گوشتی سر وایرها را به بدنه خودرو متصل می کردند. در حال حاضر کارشناسان توصیه می کنند که این کار را برای خودروهای انژکتوری انجام ندهید.

 

تست کویل

 

در خودروهای انژکتوری این کار موجب آسیب دیدن کامپیوتر مرکزی خودرو می شود. به طور کلی هنگام خرابی کویل خودرو بهتر است که به تعمیرگاه و افراد متخصص مراجعه کنید، زیرا آنها وسایل و دستگاه های مخصوص بررسی این مشکل را دارند. تعمیرکاران می توانند با کمک دستگاه دیاگ به راحتی منشا خرابی کویل را بیابند و یکباره به سراغ تعمیر همان قطعه یا محل نیز بروند.

 

برای خرید آنلاین انواع لنت ترمز کلیک کنید!

تست سلامت کویل با دستگاه

 

از جمله عوامل خرابی کویل ، سوختن این قطعه است. با وجود عایق حرارتی و آلیاژ به کار رفته در این قطعه که از جنس آلومینیوم است، در هر حال ممکن است گرما و فشار جریان برق در اثر گذشت زمان منجر به خرابی یا سوختن آن شود.

کارکرد طولانی هم منجر به خرابی کویل خودرو می شود.

استفاده از کویل هایی که نامرغوب هستند و از همان ابتدا عملکرد خوبی ندارند.

عملکرد نادرست باتری یا اتصالات که منجر به ناکام ماندن عملیات تقویت برق توسط کویل می شود.

کویل دچار برق دزدی و یا قطعه در برخی از اتصالات خود شده است.

 

انواع کویل خودرو

 

 

برای توربومگ بنویسید خودروی شما چیست؟ آیا تاکنون کویل آن خراب شده است؟ اگر نکته یا تجربه ای در خصوص خرابی کویل خودروی تان داردی، لطفا برای توربومگ بنویسید تا به ادامه مقاله اضافه گردد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • سلام پراید کاربراتور دارم از سر کویل به وایر جرقه آبی کاملا ضیف میزنه و ماشین روشن نمیشه صدای استارتم زیرتر شده

 • سلام مطالب بسار عالی و اموزنده …بنده ماشین ۲۰۶ تیپ ۲ مشکل خرابی کویل داشتم …و همینطور که همه ماشین داران عزیز میدونید هرکی یه آچر تو خیابون پیدا کرد اومده میکانیکی وا کرده خب بگذریم ماشین بند مشکل خرابی کویل داشت بالای پنحاه تا میکیانیکی و برقکار بردم چون نیم سوز شده بود و یه موقع خوب کار میکرد و ی موقع بد شانس ما هیچکس متوجه نمیشد ک مشکل کجاست و میگفتن طبیعیه ماشین مشکلی نداره .و‌برو خیارت راحت .خلاصه کلی قطعه از جمله دیسک و صفحه کامل پمپ بنزین کامل ترمستات فیلر گیری باتری نو تسمه تایم تاییم خوده ماشین.. شمع وایر شمع ..شستن انژکتور.. در آوردن و خالی کردت کاتالیست ..سرویس و تعویض زود روغن موتور همه رو عوض کردم.. و به جز خوده ماشینم ک اونو عوص نکردم وگرنه مشکل برطرف میشد … خب خلاصه بعد از کلی کشیدن بدبختی و هزینه بی جا و گشتن تو سایتها متوجه شدم ایراد از کویل هستش و بعد از تعویض کویل مشکل ماشین برطرف شد ..خب زمان خرابی کویل با این
  مشکلات مواجه شده بودم .۱ دور موتور یکمی بیشتر از معمول بالا میرفت تاماشین حرکت کنه ۲ ماشین پر گاز و بی جون حرکت میکنه..۳ موقع تعویض دنده و یا شل و سفت کردن گاز ضربهای ب موتور وارد میشه ک فکر میکنی از کلاج هست ۴ کولر قدرت خنک کردنش کولر پایین میاد .۵ مصرف بنزین سه برابر میشه ۶ ماشین با کولر به شدت میلرزه و باید پرگاز حرکت کنی یه صدایه خفگی تو موتور میاد ک فکر میکنی مشکل از کیپ شدن کاتالیزور هست .۷ تو ترافیک همیشه پات باید رو گاز باشه و نمیتونی از قدرت سلو ماشین برایه حرکت استفاده کنی ۸ با برداشتن پا از روی پدال گاز ماشین زود تر از زمان معمول سرعت کم میکنه ۹ همیشه باید پات رو کلاج باشه و گاز بدی که ضربه ب موتور نخوره ..۱۰ بعد از نیم ساعت رانندگی در شهر به شدت خسته میشی ..

  • ماشین منم تمام مشکلات ماشین آقا حسام رو داره . فردا برم یه کویل عوض کنم ان شا الله درست بشه. ممنون از مطالب خوبتون

  • حسام جان منم ۲۰۶تیپ ۲ دارم. گاهی به شدت صدای غرغر موتور تو کابین میاد همچین کاتالیزورو در آوردی. قدرت ماشینم کم میشه. همه میگن سالمه. ینی از کویله؟

  • حسام جان منم مشکل تو رو دارم ولی فقط ماشینم صدای غرغر داخل کابین میاد و قدرت و شتابش کم میشه همه هم میگن تو حساسی مشکلی نداره ینی از کویله؟

  • سلام حسام جان منم عین خودت همه این کارها رو انجام دادم فقط مونده که اتاق ماشینم رو عوض کنم مشکل منم از کوئل ماشینم بود نیم سوز شده بود یه روز خوب کار میکرد یه روز بد خلاصه درجا میلرزید و همش چراغ چک و باطری روشن میشد من ماشینم ۱۳۱ اس ایی یورو ۴ مدل ۹۶ هست شاید بدرد خورده باشه توضیحاتم

 • سلام ،ممون برای مطلب

  سمندef7 دارم و بعد از کارکرد ۹هزار کیلومتر شروع کرد به ریپ زدن، مشکل کویل بود . الان ۱۲هزار تا کارکردن و باز ریپ میزنه.
  چرا به این زودی خراب میشه این قطعه؟؟؟؟

  • با سلام
   من یه سمند ۸۴ دارم موقع برداشتن پا از روی پدال گاز موتور میکوبه دسته موتورا هم نو شده ولی بازم همینجوریه مخصوصا تو دنده ۲ بیشتره کوبیدنش راهنماییم کنید ممنون
   ممکنه از نیم سوز شدن کویل باشه؟

  • سلام ماشین من پراید مدل ۸۷ شتاب نداره سنگین راه میره سوختش هم تقریبازیاد شده صبحا که روشن میکنم دود سفیدآبی مانند از اگزوز میاد،سربالایا قدرتش خوبه هم، کویل هارو نگاه کردم یکیش جرقه آبی باریک مانند میزد اون یکی جرقه سرخ آتشین وکلفتر میزد مگه کار هردو کویل یکسان نیست؟ نا گفته نماند مارک کویلا باهم فرق میکنه
   شتاب نداشتنش وبوی حام سوزی میتونه بخاطر همین باشه؟
   وراستی درجا که کولر ماشین میزنم خیلیی میلرزه وسردنمیکنه ولی توی دوربالا خوب میشه وسرد میکنه
   ممنون میشم جواب بدین

 • سلام
  ماشین من ۲۰۶ تیپtu5 هستش
  وقتی ماشین چند ساعت کار کردنی هنگامی که کولر روشن میکنم ماشین کم جون میشه و بد گاز میخوره
  به خصوص وقتی پشت چراغ یا ترافیک استپ کامل کردنی تو دنده یک بد کاز میخوره.چند ثانیه هی کلاچ اروم میگیرم ول میکنم تا دور بگیره
  خواهشا راهنماییم کنید
  هم شمع و تسمه تایم و سنسور اکسیژن بهترین مارکها عوض و نو کردم

 • سلام دلیل کویل سوزی ازرا چیست زود زود کویل ۴ رو میسوزونه

  • احتمالا سیم کشی داخل موتور اتصالی داره بده سیم کشی رو چک کنن و اگه درست نشد باید تعویض بشه

 • سلام. .من چند مدتی هست که با مشکل دریچه گاز برقی برای ۲۰۶ تیپ پنج برخورد کردم وبا دستگاه دیاگ هم دریچه گاز را خراب اعلام میکند هم فاز جرقه را ضعیف اعلام میکند ..فن و دمای اب ماشین هم بهم ریخته ولی کسی به صورت قطعی نمیگن که کدامش خراب هست ماشین گاز نمیخورد سنگین حرکت میکند کپ میکند

  • مشکل از کامپیوتره ماشینته…

 • سلام .با تشکر از سایت خوبتون.چند روزی هست که ماشین صبح روشن نمیشه یه وایر رو در میارم به بدنه اتصال میدم و یه استارت میزنم بعد که جامیزنم با اولین استارت به راحتی روشن میشه.ماشین سمند مدل ۸۵هستش.ممنون میشم اگه راهنایی کنید

 • سلام من خودروم ام وی ام ۳۱۵ هستش کلا۱۵۰۰ کیلومتر کار کرده ولی جدیدا نزدیکه ۵۰۰ کیلومتر که وقتی با دنده یک یا دو میرم بعضی موقعها خیلی بد ماشین دل میزنه عینه ریپ زدن شدید و سریع باید پامو بزارم رو کلاج،به نظرتون چیه البته شمعها رو هم عوض کردم درست نشد،یعنی کویلش خرابه؟؟؟؟

  • سلام من هم این مشکل رو داشتم
   بنظرم اول ممکنه از مغزی پمپ بنزین باشه ممکنه تو باک ماشینت آب بوده باشه یا اینکه مغزی خراب شده باشه.تو باک رو یه بررسی بکن ببین آب رو بنزین نباشه.بعدشم با یه تست فشار ببین فشار بنزین خوب هست یا نه.
   اگه از این جهت مشکل نداشت احتمال داره از سنسور دریچه گاز باشه.تو یه تعمیرگاه یه دونه ازمایشی رو امتحان کن اگه مشکلت برطرف شد کلا عوضش کن.

 • باسلام
  من يه نيسان آلتيما۲۰۱۷ پلاك منطقه آزاد اروند دارم.مدتيه كه چراغ چكش روشن شده ولي خطايي كه نشون ميده عموميه ( كد ۳۰۰ كه فكركنم معنيش ميشه نسبت نامناسب مخلوط سوخت و هوا) تعميركار براساس سوابق خرابيها اعتقاد داره كويل خرابه و من اعتقاد دارم انژكتور خرابه چون انژكتورهاشو باز كردم دادم براي شستشو و يكيش حدودا ۳۰درصد پاشش داشت و درست هم نشد.چراغ چكش هم بعداز سوختگيري روشن شده بود باك بنزين و پمپ بنزينم شستم كه فوق العاده كثيف بود ولي هنوز چراغش روشنه.علائمي كه موتور نشون ميده : افزايش مصرف سوخت ، لرزش موتور درحالت سكون ، گاهي اول صبح روشن ميكنم ابتدا كمي صداي تق تق از موتور مياد بعد قطع ميشه ، گاهي چراغ چك چشمك ميزنه گاز كه بدم چراغ چك ثابت ميمونه ، موتور ريپ ميزنه و قدرتش كمتر شده.
  ممنون ميشم راهنمايي كنيد از كجا متوجه بشم كه ايراد از كجاست باتوجه به اينكه دياگ دقيقا مشخص نميكنه

 • کویل یک وچهار جرقه میزند چرا وچ نشانه هایموتور دارد ایا ریپ میزند وچه مشکلاتی در بر دارد

  • ای کاش زودتر پیامتو خومده بودم آقا حسام
   منم همه ی ماشین رو عوض کردم
   به این نتیجه رسیدم مشکل از کویل هست

 • سلام خدمت همه دوستان.بنده ۲۰۶ اس دی مدل ۹۶ دارم.چنر روزی میشه ک چراغچک روشن شده و بردم دیاگ زدم مشکل کوئل رو میده.ولی هیچ علائمی از جمله ریپ زدن ماشین و بد روشن شدن و کپ کردن و توی سرعت کم آوردن رو اصلا ماشینم نداره….ودی دیاگ پیغام کوئل و سیستم جرقه زنی رو نشون میده.برقکار بردم میگه کوئل رو باید عوض کنی.نمیدونم چکار کنم کوئلشم گرونه میترسم بگیرم ولی از اون نباشه.شما بفرمایید چکار کنم