واقعیت مجازی چه کاربردی در صنعت خودرو دارد؟

دسته بندی مطلب: اخبار خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
  • ۸ تیر ۱۳۹۸
  • 307
  • 0
  • مدت مطالعه :10 دقیقه

در حال حاضر ده ها تن از حرفه ای ترین طراحان دنیا در استودیوهای طراحی خودروسازان بزرگی چون فورد در حال آزمون و خطا هستند. آنها ابزاری به نام واقعیت مجازی را تست می کنند. این در حالی است که خودروسازان بزرگ دیگری چون آئودی هم اعلام کرده اند جدیدترین خودروهایشان از آخرین فناوری های روز یعنی واقعیت مجازی و اینترنت اشیا بهره می برند. پیشتر در مقاله ای به نام « اینترنت اشیا و تحولاتی که در خودروها ایجاد می کند! » به اینترنت اشیا پرداخته ایم. با مطالعه مقاله امروز توربومگ هم با واقعیت مجازی و کاربردهای آن در صنعت خودروسازی آشنا می شوید.

 

چشمانتان را ببندید و در اطراف خود هر گونه محیط، اجسام و یا افرادی که دوست دارید را تصور کنید. سعی کنید کنش داشته باشید، مثلاً دستتان را دراز کنید تا دکمه ای را بفشارید، دری را باز کنید یا از کنار فردی عبور کنید. حال سعی کنید واکنش افراد و تغییر موقعیت اجسام در قبال خودتان را هم در تصورتان بگنجانید. این تصور را کردید؟ فکر می کنید چقدر به واقعیت نزدیک است؟ تنها شما نیستید که فکر می کنید این تصورات خیالی و غیرواقعی است.

 

فناوری واقعیت مجازی در خودرو

 

اکثر افراد همین فکر را می کنند، اما بعد از آشنایی با واقعیت مجازی تمامی تصوراتشان عوض می شود. واقعیت مجازی همانطور که از نامش پیداست، محیط مجازی ای است که با واقعیت مو نمی زند. وقتی در محیط واقعیت مجازی قرار بگیرید، متوجه می شوید که همه اجسام، رفتارها و واکنش ها شبیه به واقعیت است.

 

تست واقعیت مجازی در خودرو

 

جالب است در این شرایط با وجود اینکه واقعیت روبه روی شما موجودیت ندارد و کاملاً نرم افزاری است، همه چیز آنقدر طبیعی و واقعی جلوه می کند که شما در آن غرق می شوید و حس می کنید که در حال انجام کارهای همیشگی هستید. فکر می کنم تا حدودی با مفهوم واقعیت مجازی آشنا شدید؛ ادامه مقاله را بخوانید تا به همه ابعاد این فناوری هیجان انگیز پی ببرید.

 

طراحی خودرو با واقعیت مجازی

 

واقعیت مجازی و صنعت خودرو

محیط های واقعیت مجازی فقط برای این نیستند که وارد آن شویم، تجربه جدید و لذت هیجان انگیزی را به صورت لحظه ای سپری کنیم و از آن بیرون بیاییم. کاربردهای متعدد و متفاوت واقعیت مجازی تأثیرات به سزایی بر انواع حوزه ها چون گردشگری، بهداشت و درمان، آموزش و پرورش، هوا و فضا و صنایع نظامی گذاشته است. صنعت خودرو هم جزو سردمداران بهره وری از این فناوری است.

پیشتر در مقاله ای با عنوان « ساخت خودروها ، از طراحی با سیاه قلم تا آزمایش با باران مصنوعی! » از صفر تا صد طراحی یک خودرو صحبت کرده ایم اما اگر به آن رجوع کنید می بینید که اکثر طراحی ها با کمک سیاه قلم و نرم افزارهای طراحی است.

 

طراحی دستی خودرو

 

اخیراً طراحان خودرویی با کمک فناوری و ابزارهایی طراحی می کنند که امکان گشت و گزار ۳۶۰ درجه، لمس واقعی تجهیزات و ارزیابی نوع عملکرد خودروی موردنظر برای همه افراد در همان شرایط نرم افزاری فراهم شده است. فناوری ای که از آن با عنوان واقعیت مجازی یاد می شود. با کمک واقعیت مجازی از زمان لازم برای طراحی خودروها، هفته ها کم می شود و شاید حتی به چند ساعت هم برسد.

 

نرم افزار طراحی خودرو

 

مدیر طراحی شرکت خودروسازی فورد چندی پیش عنوان کرده بود که در استودیوهای فورد با کمک این فناوری امکان بازدید ۳۶۰ درجه ای از خودروها را در اولین مراحل طراحی فراهم می کنند. ابزار مورداستفاده این شرکت که بر پایه فناوری واقعیت مجازی طراحی شده است « Gravity Sketch » نام دارد.

 

استودیوی طراحی فورد

 

در حال حاضر شرکت های مختلفی سعی دارند تا بهترین پلتفرم و یا ابزار مخصوص فناوری مجازی از سوی آنان ارائه شود. برای مثال « Oculus VR » در حال تلاش برای ساخت هدست های مخصوص این فناوری است. همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد، اخیراً فورد از طراحان زیادی دعوت کرده است تا به استودیوهای طراحی اش بیایند و این برنامه یا ابزار را آزمایش کنند.

 

عینک و هدست Oculus

Gravity Sketch

 

آیا واقعیت مجازی فقط در مرحله طراحی کاربرد دارد؟

جواب سؤال فوق منفی است. با توجه به اینکه ما در دنیایی زندگی می کنیم که خودروها فقط وسایلی برای حمل و نقل به شمار نمی روند. اکنون انتظارات مردم از خودروها چیزی فراتر از راحتی سرنشینان و رانندگی با کیفیت و ایمن است. خودران بودن خودروها، واکنششان در موقعیت های مختلف بدون دخالت انسان و انجام کارهایی مثل پیدا کردن جای پارک مناسب و پیش بینی وضعیت آب و هوا برای موعد قرارهای کاری راننده از جمله خدماتی است که در اختیار رانندگان قرار می گیرد.

 

اینترنت اشیا در خودرو

 

واقعیت مجازی یکی از پر کاربردترین فناوری ‌ها در سایر مراحل خودروسازی جز مرحله طراحی هم هست، چرا که می تواند کارهایی از جمله سرگرمی سرنشینان را هم بر عهده بگیرد. مثلاً چندی پیش شرکت « آئودی » از سیستم جدیدی در « کراس اور برقی E-Tron » صحبت کرد که مبتنی بر واقعیت مجازی بود.

 

کراس اور برقی E-Tron

 

بنا بر اخبار منتشر شده از سوی آئودی این سیستم تمامی تغییر و تحولات فیزیکی و واقعی خودرو و سرنشینان آن را با محیط نرم افزاری انواع بازی ها ترکیب کرده و به سرنشینان اجازه می دهد که هم از شرایط حرکت و موقعیت خودرو، درک لحظه ای داشته باشند و هم با سرگرمی و لذت بیشتری سفر کنند. مثلاً اگر خودرو شتاب بگیرد، سرنشینی که در محیط واقعیت مجازی به سر می برد هم احساس تلاطم در همان محیط را دارد و فراموش می کند که در خودرو نشسته است.

 

ای ترون

 

جالب است بدانید که برخی از کارشناسان معتقدند تلاطم ها و حرکت های هیجانی که در حین حرکت خودرو به این سرنشین دست می دهد، باعث بروز حالت تهوع یا پدیده ماشین گرفتگی نخواهد شد، چرا که در آن لحظه سرنشین احساس قرار گرفتن در محیط موجود در واقعیت مجازی و اتفاقاتی واقعی را دارد.

 

وسیله ارتباط با واقعیت مجازی چیست؟

برقراری ارتباط کاربران با واقعیت مجازی در هر حوزه ای معمولاً با پلتفرمی مخصوص به نام « VR » امکان پذیر است. این پلتفرم توسط شرکت های مختلف در حوزه الکترونیک طراحی می شود. برای مثال شرکت فورد پس از طراحی چند بعدی خودروها از افراد می خواهد که با زدن عینک و هدستی مخصوص، وارد محیط مجازی خودرو شوند.

 

تست واقعیت مجازی توسط کارشناسان

 

برای مثال در یکی از استودیوهای فورد پس از تکمیل نمونه های مجازی خودروها از کارشناسان و مهندسان دعوت می شود تا برای ارزیابی محصول به آنجا بیایند و ایرادهای خودرو را برطرف کنند. واقعیت مجازی اجازه می دهد که هر یک از کارشناسان بتوانند به داخل خودرو وارد شوند، تجهیزات آن را به کار گیرند و یا حتی از سیستم پیشرانه ( موتور) آن بازدید کنند!

 

واقعیت مجازی در خودرو

 

علاوه بر کارشناسان، مشتریان و طرفداران این شرکت ها و محصولاتشان هم می توانند در نمایشگاه ها و فستیوال ها از این خودروهای مجازی بازدید کنند. به این ترتیب قبل از وارد شدن نمونه اولیه به مرحله اجرا، می توان جایگاه آن در میان مردم و مشتریان هم سنجید.

 

برای خرید آنلاین لوازم یدکی خودرو کلیک کنید!

نمایشگاه Consumer Electronics Show

 

آئودی هم چندی پیش در نمایشگاه «  Consumer Electronics Show  » از پلتفرم خود برای واقعیت مجازی رونمایی کرد. این پلتفرم که افراد زیادی برای اولین بار استفاده از آن را تجربه می کردند روی نسخه‌ی آزمایشی « ای ترون » اعمال شده بود. این خودروساز آلمانی اعلام کرده است قصد دارد تا سه سال آینده این فناوری را تا جایی توسعه دهد که اکثر مشتریانش بتوانند از آن بهره مند گردند.

مسئله مهمی که در مورد این هدست و عینک وجود دارد قیمت آن است که باید به میزان قابل توجهی کاهش یابد تا عموم افراد بتوانند از آن استفاده کنند.

 

 

تاکنون عنوان واقعیت مجازی را شنیده بودید؟ اگر نکته ای درباره این فناوری می دانید که در این مقاله ذکر نشده است، برای توربومگ بنویسید. چنانچه علاقه مندید درباره فناوری های مربوط به حوزه خودرو بیشتر بدانید، عنوان موردنظرتان را بنویسید تا در اولین فرصت مقاله ای ویژه ی شما تهیه گردد. با توربومگ همراه باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *