باتری ال ۹۰ ؛ افزایش کارایی و طول عمر بیشتر

دسته بندی مطلب: نکات فنی خودرو
نویسنده : عاطفه ساده
  • ۱۴ تیر ۱۳۹۸
  • 818
  • 0
  • مدت مطالعه :7 دقیقه

عمر باتری ال ۹۰ دو برابر می شود، اگر به نکات و اصولی که در مورد خرید و نگهداری از این قطعه وجود دارد، توجه کنید. درست است که باتری جزو قطعات مصرفی در خودرو به شمار می رود، اما ثابت شده است که اگر این قطعه با توجه به استاندارد مخصوص هر خودرو و یا بی توجه به آن انتخاب شود، کارایی و عملکرد متفاوتی خواهد داشت. مقاله امروز توربومگ نکات مهمی را در همین خصوص یادآور می شود.

 

طول عمر باتری ال ۹۰ و یا باتری هر خودروی دیگری به طور میانگین یک تا سه سال است. عواملی مثل انتخاب باتری مناسب خودرو و نگهداری از آن در حین کارکرد هستند که می توانند عمر این قطعه را کم یا زیاد کنند. مواردی که در ادامه به آنها می پردازیم، عواملی هستند که باعث افزایش کارایی و عملکرد باتری ال ۹۰ می شوند.

 

مشخصات باتری ال 90

 

باتری ال ۹۰ باید مشخصات استاندارد داشته باشد

باتری ال ۹۰ با توجه به میزان برق مصرفی خودروی ال ۹۰ قدرت دینام آن و ابعادی که برای قرارگیری باتری در زیر کاپوت جلوی این خودرو در نظر گرفته شده است، باید دارای مشخصات زیر باشد:

۵۰ الی ۶۰ آمپری باشد؛ یعنی بتواند تا ۶۰ آمپر برق را در خود ذخیره کند؛

طول و عرض و ارتفاع آن ۱۸*۱۸*۲۳ باشد.

 

باتری مناسب تندر 90

 

باتری ال ۹۰ باید با سیستم برقی خودرو هماهنگ باشد

مهمترین قسمت سیستم برقی که با باتری ال ۹۰ ارتباط مستقیم دارد، دینام خودرو است. شاید شنیده باشید بعضی افراد به دنبال باتری با آمپر بالاتر از حد معمول برای خودروی خود هستند. آنها می خواهند نوعی از امکانات را به خودرو اضافه کنند؛ امکاناتی نظیر باندهای تقویت کننده قابلیت های صوتی یا لامپ های پر نوری که با برق کار می کنند و باعث افزایش مصرف برق خودرو می شوند.

دلیل انتخاب باتری با آمپر بالاتر نیز این است که برق مورد نیاز خودرو بدون مشکل تامین شود. در این شرایط، موضوعی که مطرح می شود این است که آیا فقط با بالا رفتن آمپر باتری ، تولید برق موردنظر خودرو افزایش می یابد؟ پاسخ منفی است.

 

باتری اتمی

 

همانطور که بالاتر گفته شد، دینام ارتباط مستقیمی با باتری دارد. چنانچه دینام خودروی شما قدرت لازم را برای شارژ باتری نداشته باشد، نصب باتری آمپر بالا نه تنها هیچ تأثیر مثبتی در تولید برق نمی گذارد، بلکه ممکن است باعث بروز اختلال در سیستم برقی خودرو نیز شود.

در مورد باتری ال ۹۰ این مشکل مرتفع شده است؛ زیرا دینام این خودرو، ۸۰ آمپری است و در صورت لزوم می توان باتری ۷۴ آمپری را جایگزین باتری ۵۰ الی ۶۰ آمپری کرد.

 

برای خرید آنلاین دینام ال ۹۰ کلیک کنید!

 

دینام ال 90

 

بهترین نوع باتری ال ۹۰

باتری ها دو نوع دارند: اسید شارژ و سیلد. هر یک از این نوع باتری ها دارای خصویات و ویژگی های مثبت و منفی هستند. باتری های سیلد به دلیل تولید با مواد اولیه خاص و بهره بردن از فناوری روز با خودروهای امروزی مطابقت بیشتری دارند. این نوع باتری که به آن باتری اتمی هم گفته می شود، طول عمر بالاتری نسبت به نوع اسید شارژ داشته و نیاز به بررسی و مراقبت ندارند.

 

باتری آمپر بالا

 

به عقیده بیشتر کارشناسان، باتری اتمی برای ال ۹۰ مناسب تر از باتری اسید شارژ است. باتری های اتمی با طراحی سیستم برقی و نوع دینام این خودرو هماهنگ بوده و بازدهی خوبی از خود نشان می دهند. درست است که باتری های اسید شارژ قیمت مناسب تری دارند اما باتری های اتمی یا سیلد، عمر و کیفیت نسبتاً بالایی داشته و معمولا تا زمان منقضی شدن به بررسی دوره ای سطح اسید نیازی ندارند. باتری های سیلد به نشانگر یا نوعی چشمی بر روی سطح خارجی خود مجهز هستند که از طریق آن، راننده از میزان اسید موجود در داخل باتری مطلع می شود. با این همه اگر فردی تصمیم گرفت برای خودروی ال ۹۰ خود باتری اسید شارژ بخرد، کار غیر اصولی و ناصحیحی انجام نداده است.

در مقاله « باتری مناسب » راجع به انواع باتری مفصل تر صحبت کردیم.

 

نگهداری صحیح از باتری ال 90

نگهداری صحیح از باتری ال ۹۰

کیفیت و کارایی هر باتری، علاوه بر اینکه در گروی نوع مواد اولیه به کار رفته در تولید و سازگاری این قطعه با خودرو است، به شرایطی که باتری در آن کار می کند هم وابسته است. با رعایت نکات زیر می توانید شرایط مناسب تری را برای باتری ال ۹۰ و یا هر خودروی دیگری که دارید فراهم کنید:

 

چنان که می دانیم، در باتری های اسید شارژ، بررسی سطح اسید داخل باتری اهمیت زیادی دارد؛ در صورت کاهش سطح اسید، باید به آن آب مقطر اضافه گردد.

اطراف سر باتری ها معمولاً به دلیل فعل و انفعالات شیمیایی که رخ می دهد، رسوب می گیرد. شما با تمیز کردن مواد زائد و اسیدی از این ناحیه و رسیدگی مداوم به آن، می توانید طول عمر باتری ال ۹۰ را بیشتر کنید. مقاله « فوت و فن تمیزکاری سولفاته سر باتری ماشین چیست؟ » را در توربومگ بخوانید تا نکات مهمی را در این خصوص دریابید.

اتصالات و قطعات مرتبط با باتری را چک کنید تا از صحت عملکرد آنها و نبودن فشار بیش از حد روی باتری مطمئن شوید. برای مثال اگر تسمه دینام گردش صحیحی نداشته و یا پارگی داشته باشد و یا دینام خراب شده باشد، باتری ال ۹۰ به درستی شارژ نمی شود و خیلی زودتر از موعد، فاسد می شود. در چنین مواقعی ممکن است عمر باتری به کمتر از یک سال هم تقلیل یابد.

 

سولفاته شدن باتری

 

باتری، یکی از قطعات مصرفی خودرو به شمار می رود. بنا بر استفاده ی شما از خودرو، طول عمر باتری می تواند کمتر یا بیشتر شود. با رعایت نکات فوق در نگهداری باتری ال ۹۰ ، باعث افزایش کارایی و طول عمر آن شوید.

 

 

باتری ال ۹۰ خودروی شما چند آمپر است؟ آیا از نوع اتمی است یا اسید شارژ؟ لطفاً دلایل استفاده از باتری ای را که در حال حاضر روی خودروی تان قرار دارد، برای ما بنویسید. چنانچه از عملکرد باتری ال ۹۰ خود راضی نیستید، برای ما بنویسید مشکل اصلی آن چیست؟ توربومگ و خوانندگانش از نظرات و تجربیات شما استفاده خواهند کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *